Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω και εγώ ένα τεχνικό θεματάκι και θα ήθελα την γνώμη σας. Το τηλέφωνο το έχω κοντά ένα χρόνο, δεν είχα ποτέ κολλήματα, δε μου έχει πέσει ποτέ κάτω, ούτε καν γρατσουνιστεί μπροστά ή πίσω. Το προσέχω πολύ γενικώς. Εδώ και 1 μήνα περίπου έχω παρατηρήσει οτι στο αριστερό μέρος της οθόνης κάποια πίξελ άρχισαν να μην λειτουργούν σωστά, σα να έχουν κολλήσει τα χρώματα προς το λευκό. Δε θα έλεγα οτι ειναι καμμένα γιατί λειτουργούν κανονικά αλλά σε μόνιμη λευκή απόχρωση, ενώ σε χρωματιστό φόντο δε φαίνεται τόσο έντονα. Στην αρχή ήταν πολύ λίγο στην άκρη, τελευταία έχει επεκταθεί και σταθεροποιηθεί. Συμβαίνει και λίγο πιο ψηλά στην οθόνη. Παραθέτω και σχετική φωτογραφία. Για να φανεί καλά το φαινόμενο, έχω βάλει στο φουλ την φωτεινότητα σε μαύρο φόντο. Τι πιστεύετε οτι μπορεί να συνέβη? Θα χρειαστεί αλλαγή οθόνης?

 

Και εμένα την ίδια αίσθηση μου δίνει, ότι έχει πάρει υγρασία. Το βούτηξες πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχεις βάλει σε νερό; Το ίδιο ακριβώς όπως βλέπω είχε πάθει το lcd panel του αμαξιου μου και στην επισκευή μου είχαν πει για υγρασία

 

Όχι, ποτέ. Ούτε και τα καπάκια ανοιγοκλείνω, μιας και έχω αγοράσει την ειδική βάση φόρτισης. Η ταινία που έχει μέσα θα το επιβεβαίωσει αν στο σέρβις μου πούν τίποτα περίεργο. Γενικά το κινητό είναι σε άριστη κατάσταση. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι μόνος μου ή δεν το γλιτώνω το service? :cry: Θα χρειαστεί γενική αλλαγή οθόνης απότι καταλαβαίνω και δεν έχω καλές εμπειρίες επί τούτου..υπάρχει περίπτωση να πήρε υγρασία επειδή είχα το καπάκι ανοιχτό για μερικά λεπτά (όταν το συνδέεις στον υπολογιστή πχ ή όταν δεν έχεις την βάση μαζί σου?)

 

Υγ: Προσπάθησα να ανεβάσω υψηλότερης ανάλυσης φωτογραφία και πολυ μεγαλύτερη σε μέγεθος όπως κατα καιρούς έχω δει από άλλα παιδια εδώ, αλλά δε με άφηνε..τι κάνω λάθος?

Edited by chemist2008
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν το έχεις βάλει στο νερό μην ανησυχείς. Πήγαινε το σέρβις και λογικά θα στο φτιάξουν. Πέρυσι πήγα το δικό μ Ζ3 κόμπακτ για αλλαγή μητρικής και όλα κομπλέ. Και γρήγοροι και άλλαξαν παραπάνω από όσα έπρεπε.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας.

 

Όταν το κινητό είναι με κλειστή οθόνη, παρόλο που έχω WiFi, γυρνάει στα mobile data.

Επίσης καμιά φορά μπορεί να βγω έξω και να μην έχει ενεργοποιημένα τα δεδομένα ενώ είναι ανοιχτά.

 

Το κινητό είναι (δυστυχώς) vodafone branded και στις επιλογές του WiFi είναι επιλεγμένο το Always On

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κανε το unbrand με την διαδικασια που περιγραφει ο Nikos_mpl στη σελιδα 272 ποστ #4071

ετσι το εκανα εγω και περασα την Customized_GR 23.4.A.1.264 / R4C

Δεν εχει μεσα το bloatware της Vodafone και την πηρε μια χαρα. Δουλευει αψογα σε full load .

Link to comment
Share on other sites

Θέμα εγγύησης ;

Επίσης κάτι αλγόριθμοι σχετικοί με x-reality engine και την κάμερα που "χανονται" στην περίπτωση του flash ; Ισχύουν ακόμη αυτά ;

 

Ευχαριστώ.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θεμα εγγυησης δεν υφισταται καθοτι ανα πασα ωρα και στιγμη μπορεις με το συγκεκριμενο τροπο να περασεις την vodafone rom.

Αν και απο τη στιγμη που και η αλλη ειναι official και το τηλεφωνο δεν ειναι ρουταρισμενο δεν πρεπει καν να το συζηταμε. Δεν εκανες καμια παρατυπη παρεμβαση.

Καμερα και αλγοριθμοι x-reality engine κλπ δεν εχω ιδεα τι ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Θέμα εγγύησης ;

Επίσης κάτι αλγόριθμοι σχετικοί με x-reality engine και την κάμερα που "χανονται" στην περίπτωση του flash ; Ισχύουν ακόμη αυτά ;

 

Ευχαριστώ.

 

αυτα δεν χανονται αν flashαρεις τις επισημες ρομ . χανονται μονο αμα ξεκλειδωσεις τον bootloader της συσκευης, κατι που ειναι μια αλλη/διαφορετικη διαδικασια.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοι ευχαριστώ.

 

Προς το παρον δοκιμάζω μια εφαρμογή που λένε στο xda οτι λυνει το προβλημα για αρχη, και αν δεν με βλέπω στη greener side of roms

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει εδώ και καιρό το κινητό στην γυναίκα μου, και τώρα τελευταία δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ με ντατα έχει cosmote,αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο η είναι κάτι γενικό,όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές γιατί δεν το έκανε έτσι και αλλιώς απ την αρχή,μετά από κάποιες επανεκκίνησης έρχεται στα ίσια του αλλά μετά πάλι τα ίδια,εκτός απ την τελευταία φορά που το έκανα και δεν,οπότε όποιος έχει ανάλογο θέμα θα εκτιμούσα μια βοήθεια.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να σβησεις τις ρυθμίσεις και πηγαίνοντας ρυθμισεις-περισσοτερα-ρυθμισεις ίντερνετ να τις ξανά κατεβάσεις με ένα κλικ;
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Ενδιαφέρομαι να πάρω το Z3 Compact και ήθελα να ρωτήσω αν οντως αντιμετωπίζετε προβληματα οι κατοχοι του οπως διαβαζω σε διαφορα σε ξενα φορουμ... πχ με το GPS γιατι με ενδιαφερει η χρηση του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Ενδιαφέρομαι να πάρω το Z3 Compact και ήθελα να ρωτήσω αν οντως αντιμετωπίζετε προβληματα οι κατοχοι του οπως διαβαζω σε διαφορα σε ξενα φορουμ... πχ με το GPS γιατι με ενδιαφερει η χρηση του

Ναι αντιμετωπίζουμε πρόβλημα. Δε προλαβαίνουμε να το ανοίξουμε και έχει πιάσει στίγμα...

Link to comment
Share on other sites

λεω τι διαβασα εξω.. προσωπικη αποψη δεν εχω οποτε απο το ειρωνικο σχολιο φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα..

για να ειμαι ειλικρινης ρωταω γιατι δεν ειναι και φθηνο..

Link to comment
Share on other sites

λεω τι διαβασα εξω.. προσωπικη αποψη δεν εχω οποτε απο το ειρωνικο σχολιο φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα..

για να ειμαι ειλικρινης ρωταω γιατι δεν ειναι και φθηνο..

 

Πλάκα κάνει ο φίλος πιο πάνω, μην τον παρεξηγείς. Το GPS και στο δικό μου Z3c είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

λεω τι διαβασα εξω.. προσωπικη αποψη δεν εχω οποτε απο το ειρωνικο σχολιο φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα..

για να ειμαι ειλικρινης ρωταω γιατι δεν ειναι και φθηνο..

Λίγο χιουμοράκι δε βλάπτει ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Ενδιαφέρομαι να πάρω το Z3 Compact και ήθελα να ρωτήσω αν οντως αντιμετωπίζετε προβληματα οι κατοχοι του οπως διαβαζω σε διαφορα σε ξενα φορουμ... πχ με το GPS γιατι με ενδιαφερει η χρηση του

 

για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη απο το Ζ3c αν θες να εχεις απολα.. αν θες μονο καμερα οκ πας σε αλλα, ομως το Ζ3c ειναι ο,τι πιο ολοκληρωμενο και πληρες, και φυσικα απροβληματιστο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρεξηγηθηκα πολυ.. :)

 

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις ολους και πλακιτσα καλο ειναι να γινεται να μην βαριομαστε

 

Αυτα που με ειχαν ανησυχησει διαβαζοντας γνωμες κατοχων του ηταν:

α) καποια προβληματακια με την καμερα (αποχρωματισμοι να το πω αν το καταλαβα σωστα)

β) οτι δεν μπορουσε να κλειδωσει δορυφορο και με λιγα λογια προβληματα με το gps

 

Αυτη την στιγμη εχω το neo V εδω και αρκετα χρονια (δεν συνηθιζω να αλλαζω πολλα κινητα) και θελω να προβω σε αρκετα αξιολογη αγορα για να το κρατησω παλι οσο το δυνατον περισσοτερο στη κατοχη μου και απροβληματιστο..

Ειμαι μεταξυ του Z3 compact και του Z5 Compact και αυτα που θελω απο το κινητο ειναι καλη καμερα για φωτο (και βραδυνες σημαντικο για εμενα κατι που δεν καταφερα ποτε με το sony ericsson neo V) gps απροβληματιστο και αρκετα γρηγορο χωρις lag οσο αφορα προσβαση και περιηγηση στο internet.

 

Νομιζω οτι και τα 2 τα πρσφερουν και με το παραπανω αυτα αλλα θα ηθελα να ακουσω και προτασεις γνωμες.

Για να ειμαι ειλικρινης αν δεν υπηρχε η χρηματικη διαφορα των ~100€ θα πηγαινα για το Ζ5 αλλα δεν ξερω αν αξιζει αυτα τα παραπανω χρηματα για την χρηση που το θελω εγω

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρεξηγηθηκα πολυ.. :)

 

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις ολους και πλακιτσα καλο ειναι να γινεται να μην βαριομαστε

 

Αυτα που με ειχαν ανησυχησει διαβαζοντας γνωμες κατοχων του ηταν:

α) καποια προβληματακια με την καμερα (αποχρωματισμοι να το πω αν το καταλαβα σωστα)

β) οτι δεν μπορουσε να κλειδωσει δορυφορο και με λιγα λογια προβληματα με το gps

 

Αυτη την στιγμη εχω το neo V εδω και αρκετα χρονια (δεν συνηθιζω να αλλαζω πολλα κινητα) και θελω να προβω σε αρκετα αξιολογη αγορα για να το κρατησω παλι οσο το δυνατον περισσοτερο στη κατοχη μου και απροβληματιστο..

Ειμαι μεταξυ του Z3 compact και του Z5 Compact και αυτα που θελω απο το κινητο ειναι καλη καμερα για φωτο (και βραδυνες σημαντικο για εμενα κατι που δεν καταφερα ποτε με το sony ericsson neo V) gps απροβληματιστο και αρκετα γρηγορο χωρις lag οσο αφορα προσβαση και περιηγηση στο internet.

 

Νομιζω οτι και τα 2 τα πρσφερουν και με το παραπανω αυτα αλλα θα ηθελα να ακουσω και προτασεις γνωμες.

Για να ειμαι ειλικρινης αν δεν υπηρχε η χρηματικη διαφορα των ~100€ θα πηγαινα για το Ζ5 αλλα δεν ξερω αν αξιζει αυτα τα παραπανω χρηματα για την χρηση που το θελω εγω

 

Χμμμ, έχω προσωπική άποψη αφού τα Χριστούγεννα πήρα το Z5c, αντικαθιστώντας το Z3c... Λοιπόν: Οι διαφορές των 2 κινητών δεν είναι μεγάλες, και δεν ξέρω αν δικαιολογούν τη χρηματική τους διαφορά. Στη φωτογραφία, χωρίς να έχω ζορίσει το Z5c δεν βρίσκω διαφορά με το Z3c, αν και θεωρητικά υπάρχει, ενώ το GPS είναι πολύ καλό και στα 2. Το Z3c έχει πιο καλή αίσθηση στο χέρι λόγω στρογγυλεμένης ακμής και ίσως ελαφρά καλύτερη μπαταρία ενώ ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι αρκετά χρήσιμος στο Z5c. Λαμβάνοντας υπ'οψιν τα όσα ζητάς, και το ποιό τηλέφωνο έχεις τώρα, νομίζω ότι όποιο και να πάρεις, άρα και το φτηνότερο Z3c θα σου προσφέρει όσα θες για αρκετό καιρό, και θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε αίσθηση με το NeoV.

 

Εγώ γιατί έκανα τη μετάβαση στο Z5c; Χρειαζόμασταν κινητό στην οικογένεια και...θυσιάστηκα...:lol:

Πέραν της πλάκας, παρόλο που το Z5c είναι πιο σύγχρονο και καλύτερο στα χαρτιά, η μετάβαση από Z3c σε Z5c ίσως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Αν κάποιος αγοράζει καινούριο τηλέφωνο σταθμίζει τις ανάγκες του και πράττει, γνωρίζοντας ότι το Ζ3c παραμένει σύγχρονο και απολαυστικό στη χρήση του, 1+ χρόνο από την κυκλοφορία του...

(περισσότερες λεπτομέρειες εδώ )

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου είναι να πας στο Ζ5. Εφόσον θες κινητό για αρκετό καιρό και κριτήριο σου είναι η καλή φωτογραφία το βράδυ το Ζ5 είναι καλύτερο. Επίσης δεν είναι πουθενά χειρότερο και θα είναι πιο ενημερωμένο στα επόμενα 2 χρόνια. Για μένα δώσε τα παραπάνω λεφτά αξίζουν. Συν ότι δεν έχει τάπα στην φόρτιση να θες βάση φόρτισης ή να φθείρεται η τάπα από το άνοιξε κλείσε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το offtopic εκ των προτερων αλλα μιας και ζητηθηκε εδω τι ειναι ο αισθητηρας δακτυλικων αποτυπωματων ? που ειναι χρησιμος δηλαδη ? και ποια η λειτουργια του..?
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το offtopic εκ των προτερων αλλα μιας και ζητηθηκε εδω τι ειναι ο αισθητηρας δακτυλικων αποτυπωματων ? που ειναι χρησιμος δηλαδη ? και ποια η λειτουργια του..?

Η χρησιμοτητα του ειναι να κλειδωνεις τη συσκευη. Αντι για κωδικο κλειδωματος, ξεκλειδωνεις με το δακτυλικο σου αποτυπωμα. Στα καινουρια σονυ ειναι ενσωματωμενος στο πλαινο power κουμπι. Δηλαδη, πατας το κουμπι, αφηνεις πανω το δακτυλο σου για 1 δευτ. και η συσκευη ξεκλειδωνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμεύει και σε καλύτερο και ακριβεστερο φακέλωμα :)

 

Έλα μωρέ, υπερβολές...:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρεξηγηθηκα πολυ.. :)

Kαμερα για φωτο (και βραδυνες σημαντικο για εμενα κατι που δεν καταφερα ποτε με το sony ericsson neo V) gps απροβληματιστο και αρκετα γρηγορο χωρις lag οσο αφορα προσβαση και περιηγηση στο internet.

 

Νομιζω οτι και τα 2 τα πρσφερουν και με το παραπανω αυτα αλλα θα ηθελα να ακουσω και προτασεις γνωμες.

Για να ειμαι ειλικρινης αν δεν υπηρχε η χρηματικη διαφορα των ~100€ θα πηγαινα για το Ζ5 αλλα δεν ξερω αν αξιζει αυτα τα παραπανω χρηματα για την χρηση που το θελω εγω

Το Z3c ειναι πολυ καλο κινητο και τα κανει ολα καλα εκτος απο φωτογραφιες το βραδυ. Εκει θα εχεις οντως θεμα. Επισης παρολο που τραβαει βιντεο 4Κ δεν ειναι στα επιπεδα του Ζ5

Σιγουρα οι φωτος το βραδυ ειναι καλυτερες απο το NeoV αλλα η καμερα του δεν ειναι στα επιπεδα του Z5 ισως και του Ζ5c μιας και φορανε τον ιδιο φακο. Αν αυτο δικαιολογει για σενα την διαφορα χρηματων (+μερικα αλλα που ειπαν οι προλαλλησαντες) τοτε το χτυπας.

Το GPS του ειναι υπεραριστο και κλειδωνει αμεσως. το εχω δοκιμασει παρα πολλες φορες και δουλευει απροβληματιστα.

Επισης δεν εχει lag και λειτουργει αψογα και γρηγορα

 

Αν παντως σε ενδιαφερει η καμερα προτιστως και ειδικα το βιντεο θα μπορουσες να κοιταξεις και το LG G4 (κορυφαια καμερα σε βιντεο και φωτο) που ειναι το καλυτερο vfm κατ εμε σε αυτα τα χρηματα (350 ευρω) αν το μεγεθος δεν ειναι προβλημα για σενα.

Επιπροσθετως λογω μεγαλυτερης μνημης (3GB αντι για 2) θεωρω πως ισως εχει περισσοτερη αντοχη στον χρονο

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...