Jump to content

Κινητά τηλέφωνα και οι συνέπειές τους...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Prosfata elava ayto to e-mail..

 

 

ti lete?

 

ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

 

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας χρηματοδότησαν με $28.000.000 ομάδα ερευνητών με επικεφαλής τον Dr. George Karlos για να διεξάγουν έρευνα σχετικά με την επίδραση των κινητών στον ανθρώπινο οργανισμό.

Μετά 1 χρόνο έρευνας τα πρώτα αποτελέσματα ήταν αρνητικά τα οποία φυσικά δεν άρεσαν στις εταιρείες. Διέκοψαν τη χρηματοδότηση και προσπάθησαν να μη δημοσιευτούν τα αποτελέσματα. Οι ερευνητές συμφώνησαν μεταξύ τους να γνωστοποιήσει ο καθένας μεμονωμένα τα αποτελέσματα από την δική του έρευνα και όχι σαν ομάδα για την αποφυγή κυρώσεων.

 

Τα κινητά τηλέφωνα εκπέμπουν ραδιενέργεια σε απόσταση 7 εκατοστών. Όταν η κεραία είναι σηκωμένη η μεγαλύτερη ποσότητα ραδιενέργειας εκπέμπεται στην περιοχή γύρω από την κεραία. Όταν μιλάμε και δεν σηκώνουμε την κεραία γιατί πιθανόν βαριόμαστε ή θεωρούμε ότι δεν χρειάζεται, τότε η ραδιενέργεια διοχετεύεται σε όλη την περιοχή του κινητού με μεγαλύτερη επιβάρυνση στον οργανισμό.

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 18 ΕΤΩΝ.

Όταν το κινητό χρησιμοποιείται από παιδιά ηλικίας μέχρι 12 ετών η ραδιενέργεια επηρεάζει το 100% του εγκεφάλου με βαρύτατες βλάβες (καρκίνο εγκεφάλου, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση ακοής κ.λπ.)

Όταν χρησιμοποιείται από παιδιά 13 ετών μέχρι 18 ετών η ραδιενέργεια επηρεάζει το 50% του εγκεφάλου (καρκίνο, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση ακοής, κ.λπ.).

Εάν ένα παιδί χρησιμοποιεί κινητό από την ηλικία των 16 ετών, μετά 10 χρόνια, δηλαδή σε ηλικία 26 ετών θα εμφανιστούν συμπτώματα καρκίνου 100%. Στους ενήλικες η ραδιενέργεια επηρεάζει το 1/4% του εγκεφάλου (καρκίνος, ρήξη ακουστικού κ.λπ.)

 

Όταν το κινητό το κρεμάμε συνήθως στο γοφό τότε η ραδιενέργεια περνάει από το κόκαλο της λεκάνης στο νωτιαίο μυελό, περνά στην κοιλιακή χώρα και διασπά το DNA το οποίο δεν το αφήνει να επανασυνδεθεί. Το ίδιο συμβαίνει και στον εγκέφαλο, αφού το DNA επανασυνδέεται μόνο σε αυτές τις δύο περιοχές του σώματος. Αυτό δημιουργεί καρκίνο στον εγκέφαλο, καρκίνο στα οστά, καρκίνο στο έντερο, καρκίνο στο συκώτι.

 

Η ραδιενέργεια που εκπέμπει το κινητό δημιουργεί ανικανότητα στους άντρες διότι επηρεάζει τις αντρικές ορμόνες τις οποίες μετατρέπει σε οιστρογόνα (γυναικείες ορμόνες). Έτσι κάνει αδύνατο το σπέρμα και του μειώνει την ταχύτητα με συνέπεια να μην μπορεί να γονιμοποιήσει. Στις έρευνες που έγιναν οι άντρες που χρησιμοποιούσαν κινητό είχαν πρόβλημα σεξουαλικό και τεκνοποίησης. Μέχρι σήμερα δεν γνωρίζουμε τις συνέπειες που θα έχουμε από την χρήση των κινητών μετά από 30 ή 40 χρόνια όμως οι επιστήμονες (γιατροί, φυσικοί, πυρηνικοί κ.λ.π.) πιστεύουν ότι τα κινητά τηλέφωνα θα δημιουργήσουν μία καινούργια επιδημική αρρώστια άγνωστη προς το παρόν. Σύμφωνα με όλους τους επιστήμονες που ασχολήθηκαν με τις επιδράσεις του

κινητού τηλεφώνου στον ανθρώπινο οργανισμό συμφώνησαν ότι το τηλέφωνο πρέπει να χρησιμοποιείται το περισσότερο μέχρι 3 λεπτά το μήνα και να μην μιλάμε παραπάνω από ενάμιση λεπτό τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 ( 8 Οκτ. 2004 , 11:11)

 

Αν τα κινητά εκπέμπουν ραδιενέργεια εγώ είμαι ο Πάπας... :wacko:

 

 

 

Kai egw ayto skeftika molis diavasa to keimeno pou mou irthe!!! :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω κινητο απο τα 16 περιπου.Αρα αυτοματα σε 3 χρονια θα παθω καρκινο! :!:

Ωραια!

Το κινητο μου δεν εχει κεραια να σηκωσω,αρα η ραδιενεργεια(η ποια; ) :wacko: με χτυπαει καταμπαλα στο μυαλο και με "ποτιζει" ολοκληρο!

Παμε καλα!

Το κινητο το εχω στις μπροστα τσεπες αρα ουτε παιδια θα κανω(θα υιοθετησω κανενα δεν κολλαω),και αυτοματα οι αντρικες μου ορμονες γινονται γυναικειες. :cry:

Πεταει η ομαδα!

Ακομα επειδη σαν ενηλικος χρησιμοποιω το κινητο και παραπανω απο το 1.5 λεπτο που πρεπει,θα παθω και ριξη ακουστικου.

Σκιζω!

Τελος λογο του οτι το κινητο ειναι κοντα στο γοφο μου, τότε η ραδιενέργεια περνάει από το κόκαλο της λεκάνης στο νωτιαίο μυελό, περνά στην κοιλιακή χώρα και διασπά το DNA το οποίο δεν το αφήνει να επανασυνδεθεί.... :cry:

Ολα θα τα παθω πια; :alien:

ΟΚ...μετα το Τσερνοπμπιλ,τα κινητα μας....

Λεω εγω τωρα:Μπας...λεω μπας και υπερβαλουν λιγο; :confused: http://www.langkawi.dk/l33.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο όμως.... ραδιενεργεια!!! Alpha,Beta ή Gamma ? Εδώ η απορία? Εχει το κινητό μου μέσα ουράνιο??? Ποιόν τύπο? 238 ή 245?? Μπορώ δηλαδή να βγάλω και ακτινογραφίες?? Εαν ναι,ξέρετε μήπως ποιό Nokia έχει αυτή τη δυνατότητα? Πώς μπορώ να εξορύξω το ουράνιο απο το κινητό μου να το πουλησω? μου έχουν πει οτι είναι πολυ ακριβο!!!!

 

 

 

[/serious mode on] Πάντως θα συμβούλευα να αποφεύγουμε τις μισαωροκαι συνεχόμενες συνομιλίες... Η ακτινοβολία που εκπέμπεται απο το κινητό (800MHz- 1,8GHz , 05-2Watt) ναι μεν είναι πολυ ασθενη για να προκαλέσει κάτι , αλλά εάν εκτίθεσαι ώρες την ημέρα κανείς δεν θα σου εγγυηθεί οτι δεν θα φυτρώσουν μανιτάρια στο κεφάλι σου! Πάν μέτρον άριστον....

Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sirgus ( 8 Οκτ. 2004 , 02:01)

 

 

Τα κινητά τηλέφωνα εκπέμπουν ραδιενέργεια σε απόσταση 7 εκατοστών.

 

 

 

Α, γι΄αυτό φωσφορίζει το αυτί μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος oslotas ( 8 Οκτ. 2004 , 20:06)

 

Το καλο με το θεμα ειναι οτι το βλεπουμε με χιουμορ.......

 

To συγκεκριμενο κειμενο βλεπουμε,ή τουλαχιστον βλεπω με χιουμορ,γιατι με αυτα που γραφει για ραδιενεργεια(WHAT?),ειναι τουλαχιστον αστειο. ;)

Το θεμα κινητα και ακτινοβολια(αλλο ακτινοβολια αλλο ραδιενεργεια),εχει συζητηθει πολλες φορες και εκει μια χαρα σοβαρα μιλαμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει κάθε τόσο να ανακυκλώνουμε το ίδιο θέμα;

(μισό λεπτό γιατί με ενοχλεί η στολή ραδιοβιολογικοχημικού πολέμου που φοράω για προστασία κάθε φορά - όπως τώρα - που είμαι στο διαδίκτυο μέσω GPRS).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Egw apla den katalavenw giati an kapoios thelei na grapsei vlakies se ena keimeno (opws ayto pou elava apo to e-mail mou kai sas edwsa kai esas) den kathetai na to psaxei ligaki wste na min grafei kotsanes kai ginetai rezili!
Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sirgus ( 8 Οκτ. 2004 , 23:44)

 

Egw apla den katalavenw giati an kapoios thelei na grapsei vlakies se ena keimeno (opws ayto pou elava apo to e-mail mou kai sas edwsa kai esas) den kathetai na to psaxei ligaki wste na min grafei kotsanes kai ginetai rezili!

 

 

Εγώ φιλε, πιστεύω ότι αυτός που σου έστειλε το e-mail , βρήκε το άρθρο κάπου αλλού , γραμμένο σε άλλη γλώσσα, και έκανε κακή μετάφραση.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλώς...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sirgus,kατ' αρχην αυτο το e-mail στο εστειλε καποιος γνωστος σου;Μαλλον οχι.(Aν ναι πες του πως το αρθρο ειναι τουλαχιστον αστειο.)

Τετοιου ειδους e-mail υπαρχουν παμπολα στο διαδικτυο και περαν του οτι ειναι τουλαχιστον αναξιοπιστα,γραφουν τρομερες ανακριβειες,και αποστελονται τυχαια σε διαφορουν.Δεν ειναι οτι διαλεξαν εσενα συγκεκριμενα για καποιο λογο. ;)

Παρομοιο e-mail ειχα λαβει(οχι μονο μια φορα) και εγω αλλα οχι για τα κινητα,αλλα για κατι αλλο.Ασχετα θεματα.

Ενα τυχαιο που ειχε ακουστει και εδω ηταν για ενα θεμα τυπου:"ερχονται ατομα στα παρκινγ αυτοκινητων και λενε πως πουλανε κολωνια και οταν την μυριζεις εσυ,λιποθυμας και σε κλεβουν και κλεβουν και το αμαξι σου...",κτλ κτλ(Το συγκεκριμενο μεχρι και οι ειδησεις το ειχαν αναφερει... :blink: Τοσο μυαλο και αυτοι... :wacko:

Το παραπανω mail και τα συγκεκριμενα mail λεγονται HOAX η "αλυσιδωτα μηνυματα",και συνηθως στο τελος σε προτεπουν να τα στειλεις στους γνωστους σου,και μετα αυτοι σε αλλους και ετσι παει η βαρκα....

Σκοπος του ειναι να δημιουργουν "ντόρο" απο το τιποτα,να παραπληροφορουν και να δημιουργουν "θεματα".

Μην υπολογιζετε τετοιου ειδους mail.Ειναι ασκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mario_fit ( 9 Οκτ. 2004 , 17:15)

Το παραπανω mail και τα συγκεκριμενα mail λεγονται HOAX η "αλυσιδωτα μηνυματα",και συνηθως στο τελος σε προτεπουν να τα στειλεις στους γνωστους σου,και μετα αυτοι σε αλλους και ετσι παει η βαρκα....

Σκοπος του ειναι να δημιουργουν "ντόρο" απο το τιποτα,να παραπληροφορουν και να δημιουργουν "θεματα".

Μην υπολογιζετε τετοιου ειδους mail.Ειναι ασκοπο.

 

 

 

Akrivws gia tetoio e-mail prokeitai...

 

To eixe parei o filos mou apo allous pou kai aytoi to piran apo allous klp klp...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Οταν εχουμε το κινητο σε λειτουργια πτησης δεχομαστε καποια ακτινοβολια?

Ειναι επικινδυνο για μικρα παιδια να το χρησιμοποιουν τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε το κινητο σε λειτουργια πτησης δεχομαστε καποια ακτινοβολια?

Όχι βέβαια...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε το κινητο σε λειτουργια πτησης δεχομαστε καποια ακτινοβολια?

Ειναι επικινδυνο για μικρα παιδια να το χρησιμοποιουν τοτε?

Όπως είπε και ο pcman , όχι . Σκοπός αυτής της λειτουργίας είναι να διακόπτει τελείως την εκπομπή και λήψη σημάτων (κατά συνέπεια και την ακτινοβολία) ώστε να μην υπάρξει τυχόν πρόβλημα με τα συστήματα πλοήγησης και επικοινωνίας των αεροσκαφών . Εξ ου και η ονομασία "λειτουργία πτήσης" .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια

Γενικοτερα γιατι ανησυχουμε μονο για το κεφαλι

Το υπολοιπο σωμα δεν επηρεαζεται?

Συνεχεια δεν το εχουμε στην τσεπη μας οταν ειμαστε εξω και οταν μιλαμε με το handsfree ?

 

Σε ποση αποσταση ειναι ασφαλες να το εχουμε οταν ειναι σε αναμονη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια

Γενικοτερα γιατι ανησυχουμε μονο για το κεφαλι

Το υπολοιπο σωμα δεν επηρεαζεται?

Συνεχεια δεν το εχουμε στην τσεπη μας οταν ειμαστε εξω και οταν μιλαμε με το handsfree ?

 

Σε ποση αποσταση ειναι ασφαλες να το εχουμε οταν ειναι σε αναμονη?

Όσο πιο μακρυά γίνεται. Στα 1-2> μέτρα είναι καλά.

 

Όλο το σώμα επιρεάζεται, απλά ο εγκέφαλος είναι πιό ευαίσθητος, συν ότι όταν μιλάς, το τηλέφωνο το έχεις πολύ κοντά σε αυτόν, οπότε...

Πχ. Αν σπάσεις το χέρι σου δεν τρέχει τίποτα. Αν σπάσεις το κεφάλι σου όμως?

 

 

Όταν απλά το έχεις στην τσέπη σου δεν τρέχει τίποτα. Η ακτινοβολία που εκπέμπει σε κατάσταση αναμονής είναι αμελητέα.

 

Πραγματικά, αυτό με τα handsfree ΔΕΝ το καταλαβαίνω. ΔΕΝ υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία απο αυτή που κάνουν ΟΛΟΙ. Έχουν το κινητό στην τσέπη και μιλάνε με bluetooth ή με καλώδιο και αμα τους ρωτήσεις σου λένε ότι είναι πιό ασφαλές να μιλάς με handsfree γιατί έτσι είπε ο παπαδάκης..

ΑΦΟΥ ΡΕ ΧΑΛΒΑ το κινητό είναι πάλι κοντά σου και είναι δίπλα στα γεννητικά σου όργανα, χειρότερα δηλαδή...

Για μένα, καλύτερα να μιλάω κανονικά και να καταστρέψω μετα από 40-50χρόνια τον εγκέφαλο μου, παρά να βγεί το παιδί μου(ΑΝ βγει) με 3 χέρια και 4 μάτια...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όπως είπε και ο pcman (πάλι με πρόλαβε,,, :P) όπου και να το έχεις κακό κάνει απλά δεν έχει τόσο μεγάλη ακτινοβολία σε κατάσταση αναμονής (όταν δλδ δεν μιλάς). Δεν ξέρεις που να το βάλεις τελικά .Εγώ μέσα στην ασχετοσύνη μου πάντως το τοποθετώ στην εσωτερική δεξιά τσέπη του μπουφάν με την οθόνη να κοιτάει προς το σώμα μου και ανάμεσα μας ότι έγγραφο χρειάζομαι (πάσο, ταυτότητα, κάρτα ανάληψης κ.λ.π) με το σκεπτικό να βάλω όσα περισσότερα εμπόδια μπορώ ανάμεσα στο άμεσο σήμα και το σώμα μου. Θα σας πω σε 20-30 χρόνια ή και νωρίτερα (ποιος ξερει) αν έκανε δουλειά ! :p

 

Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να το κουμπώσεις στο κολάρο του σκύλου σου (θα πάρεις ένα) και να τον έχεις με 2 μέτρα λουρί συνεχώς μαζί σου όπου και αν πας και ένα bluetooth στο αυτί σου. :p (Ξέρω είναι κτηνώδες για κάποιους αλλά μην διαμαρτυρηθεί κανείς παρακαλώ, κάνω απλά χιούμορ )

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 1-2 μετρα ειναι για την αναμονη?

Εγω δε μιλαω σχεδον καθολου αποτε για την αναμονη με νοιαζει πιο πολυ

Ολοι αυτοι δεν ειναι λογοι να μην παιρνουμε κινητα που τα κανουν ολα και τα εχουμε συνεχεια πανω μας?

Δεν ειναι καλυτερο να εχουμε ενα απλο κινητο μονο για κλησεις και μια αλλη συσκευη που να κανει ολα τα αλλα πχ PDA ?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά δηλαδή νομίζεται ότι μόνο τα κινητά εκπέμπουν ακρινοβολία ?? Υπάρχουν και άλλα τόσα... Τα κινητά μας μείνανε να συζητάμε... Εγώ έχω το Ν82 και το πήρα μετά από το σκάνδαλο που έγινε , λόγω του ότι το SAR του είναι 1,32 (κάτι έτσι) και όχι 0,61 όπως έλεγε η Νόκια ... Και δεν χρησιμοποιώ ούτε bluetooth ούτε handsfree... Δεν με νοιάζει πόση ακτινοβολία εκπέμπει... Εφόσων βρίσκεται μέσα στα όρια πιστεύω είναι καλά.!
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 1-2 μετρα ειναι για την αναμονη?

Όχι βέβαια. Για την ώρα που μιλάς εννοώ. Για αναμονή βάλτο και μες'το στόμα σου, δεν έχει διαφορά.

Δοκίμασε να το βάλεις πολύ κοντά σε ένα P/CD αυτοκινήτου την ώρα που θα παίζει το CD και δες πότε εκπέμπει και πότε όχι. Θα το ακούσεις και λογικά θα κολλάει και το cd απ'τις παρεμβολές.

 

Δεν ειναι καλυτερο να εχουμε ενα απλο κινητο μονο για κλησεις και μια αλλη συσκευη που να κανει ολα τα αλλα πχ PDA ?

Γιατί να μην έχεις ένα που να τα κάνει όλα και να είναι και τηλέφωνο? Το ίδιο είναι.

 

Μισό λεπτό ρε παιδιά δηλαδή νομίζεται ότι μόνο τα κινητά εκπέμπουν ακρινοβολία ?? Υπάρχουν και άλλα τόσα... Τα κινητά μας μείνανε να συζητάμε... Εγώ έχω το Ν82 και το πήρα μετά από το σκάνδαλο που έγινε , λόγω του ότι το SAR του είναι 1,32 (κάτι έτσι) και όχι 0,61 όπως έλεγε η Νόκια ... Και δεν χρησιμοποιώ ούτε bluetooth ούτε handsfree... Δεν με νοιάζει πόση ακτινοβολία εκπέμπει... Εφόσων βρίσκεται μέσα στα όρια πιστεύω είναι καλά.!

Σωστά. Σε σχεση με όλες τις συσκευές μέσα στο σπίτι(και καλωδιώσεις), το κινητό δεν είναι τίποτα.

Κι εμένα δεν με νοιάζει, μη σου πω ότι κοιτάω να έχει υψηλό σαρ η συσκευή.

Για μένα καλύτερα υψηλό γίατί όσο πιό υψηλό σαρ έχει μια συσκευή, τόσο πιό πολύ σήμα έχει.

 

Σχετικά με τις τιμές σαρ, πχ μία τιμή 0,68W/kg, όταν μιλάς δεν εκπέμπει απαραίτητα 0,68W/kg αλλα πολύ λιγότερο. Το 0,68 είναι το μέγιστο που μπορεί να φτάσει. Αυτό εξαρτάται απο την στάθμη του σήματος. Αν έχουμε λίγο σήμα τότε θα εκπέμπει 0,68 αλλα αν έχουμε τέρμα σήμα τότε εκπαίμπει πολύ λιγότερο.

 

Τα έχω πει πολλές φορές αυτά.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...