Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σάς παιδιά έχει βάλει κανείς την 4.5.6l δεν έχω κάποιο πρόβλημα με 4.5.5l απλά μήπως έχει αλλάξει κάτι αξίζει τον κόπο έχει καλα ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μόλις την έβαλα. Τα ιδια ελληνικά εχει. Ακομα στο ημερολογιο την τριτη και μια αλλη μερα την εχει "αντιμεταθεση" ......
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια αλλαγη. Προσπαθω να καταλάβω αν εχουν φτιάξει το wifi. Αυτη η αυτόματη φωτεινότητα δεν θα φτιάξει ποτε...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και για αυτό είπα σε άλλο θέμα πως δεν πρόκειται να ξαναπάρω meizu

Κάθε τρεις και λίγο βγάζει και μια "αναβαθμιση" χωρίς να διορθώνει τα προφανή προβλήματα της. Βγάζει flyme5 χωρίς να ναι έτοιμη ως beta, τη δίνει σε ένα μόνο. Να δείτε που όταν θα ρθει η ώρα να τη δώσει και στα αλλά, πάλι beta θα ναι

Αν ήταν εύκολο θα το πουλούσα αύριο το προ

Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρο θεμα με το wifi. Τωρα κατεβαζω 4.5.6i γιατι λενε πως το διορθωνουν.

 

Τι προβλημα εχεις με το wifi?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω αγορασμένο από το γερμανό και φοράει ακόμα 4.2.2.2Ι,αξίζει η μετάβαση στην 4.5.6Ι,υπάρχει διαφορά στην μπαταρία??Και ακόμα υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για την διαδικασία μιας και κάνω πρώτη φορά τη διαδικασία??
Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει.

Η διαδικασία είναι πανεύκολη.

Κατεβάζεις το firmware από εδώ http://download.meizu.com/Firmware/Flyme/MX4/4.5.6/intl/20150929090538/f3a58463/update.zip

Το κάνεις αντιγραφή στο κινητό. Χύμα.

Πας στο κινητό ανοίγεις την εφαρμογή documents (τον file manager δλδ) και το τρέχεις (απλό κλικ).

Θα σου βγάλει επιλογή clear data, την επιλέγεις (χάνονται εφαρμογές και ρυθμίσεις αλλά όχι τα προσωπικά σου αρχεία φωτό και μουσική).

Πατάς την επιλογή reboot.

Περιμένεις να κάνει τα δικά του το κινητό και σε 2 λεπτά είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα εχεις με το wifi?

Αργει και αποσυνδεεται συνεχεια. Το συγκρινα και με ενα iphone 5 στο ιδιο wifi και τα ανοιγε ολα πολύ πιο γρήγορα. Τωρα με την καινουρια δεν πρόλαβα να το ψαξω. Και αλλοι λεγαν οτι ειχαν θεμα με το wifi μηπως ηταν αυτο που λεει η meizu στο change note? [ATTACH]64293[/ATTACH]

Αλλα λεει mobile hotspot bug... Δεν ξερω

Edited by platon_153
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή καμιά φορά τα δίκτυα δεν είναι και το καλύτερο και επειδή υπάρχουν συσκευές με τόσα πράγματα επάνω που κυριολεκτικά ρουφάνε όλο το bandwidth με updates και ********. Δεν είναι απαραίτητα λάθος ή σφάλμα του τηλεφώνου, και εσείς μπορεί να προκαλέσετε το ίδιο σε άλλους χρήστες.

 

Αν μιλάμε για wi-fi που μπαίνει πολύς κόσμος ή γενικά public δίκτυο μην τρελαίνεστε, είναι πιθανότερο να έχει δημιουργήσει άλλος πρόβλημα παρά να μπήκε μπροστά κάποιο bug. Εγώ όταν ακούω "αποσυνδέεται συνέχεια" κατά 99% πιθανότητα έχει πρόβλημα μοιράσματος το ίδιο το router. Δοκιμάστε τη συσκευή σε μέρος με πλήρως ελεγχόμενο wi-fi όπως σπίτι σας για να καταλάβετε αν λειτουργεί σωστά το wi-fi της συσκευής ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο S3 που είχα συνέχεια κοβόταν το wifi με το mx4 δεν έχω κανένα πρόβλημα και γενικά κανένα παράπονο σε σχέση με αλλά κινητά που είχα είναι άπαιχτο
Link to comment
Share on other sites

Εχει αγοράσει κανεις τα ακουστικα-handsfree που βγαζει η ίδια η MEIZU , τα βρηκα στο ιταλικο eshop της ΜΕΙΖU εδω με τιμη 13,90 και στην ονομασια τα λεει ως ΗD , για δειτε

https://www.meizumart.it/it/accessori/10-cuffie-auricolari-meizu-ep-21-hd.html

Link to comment
Share on other sites

Εχει αγοράσει κανεις τα ακουστικα-handsfree που βγαζει η ίδια η MEIZU , τα βρηκα στο ιταλικο eshop της ΜΕΙΖU εδω με τιμη 13,90 και στην ονομασια τα λεει ως ΗD , για δειτε

https://www.meizumart.it/it/accessori/10-cuffie-auricolari-meizu-ep-21-hd.html

 

Τα έχω, για την τιμή τους είναι παραπάνω από τίμια αλλά τζάμπα τα πήρα γιατί χρησιμοποιώ άλλα πολύ καλύτερα (και σαφέστατα πολύ ακριβότερα). Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα που θεωρώ ότι έχουν (πάντα για την τιμή έτσι; ) είναι το καλώδιο που μπλέκει πανεύκολα. Δεν έχει κάποια τεχνολογία anti-tangle και μπορείς εύκολα να τα κάνεις σπαγγετίνι no 10.

 

Αν ψάχνεις ποιότητα ήχου σε αυτά τα λεφτά τότε πάρε αυτά, αν πάλι θες περισσότερη πρακτικότητα και ισορροπία τότε πάρε καλύτερα τα Pistons. Πάντως σε κάθε περίπτωση η πρόταση μου είναι η αγορά σοβαρών ακουστικών για να κάνεις χρήση των προχωρημένων δυνατοτήτων ήχου της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή καμιά φορά τα δίκτυα δεν είναι και το καλύτερο και επειδή υπάρχουν συσκευές με τόσα πράγματα επάνω που κυριολεκτικά ρουφάνε όλο το bandwidth με updates και ********. Δεν είναι απαραίτητα λάθος ή σφάλμα του τηλεφώνου, και εσείς μπορεί να προκαλέσετε το ίδιο σε άλλους χρήστες.

 

Αν μιλάμε για wi-fi που μπαίνει πολύς κόσμος ή γενικά public δίκτυο μην τρελαίνεστε, είναι πιθανότερο να έχει δημιουργήσει άλλος πρόβλημα παρά να μπήκε μπροστά κάποιο bug. Εγώ όταν ακούω "αποσυνδέεται συνέχεια" κατά 99% πιθανότητα έχει πρόβλημα μοιράσματος το ίδιο το router. Δοκιμάστε τη συσκευή σε μέρος με πλήρως ελεγχόμενο wi-fi όπως σπίτι σας για να καταλάβετε αν λειτουργεί σωστά το wi-fi της συσκευής ή όχι.

 

Κοίτα, το ειπα το ξαναλεω, στην 4.5.5 Α με clear ΚΑΙ στη 4.5.5Ι ξανα με clear ΕΓΩ ειχα πρόβλημα με το wifi, ΑΡΝΙΟΤΑΝ να κατεβασει ανα τακτα διαστήματα, δεν εκανε disconnect, απλα δεν κατεβαζε ουτε εστελνε ουτε ενα kb για 40-50sec. Δοκιμασμένο στο ρουτερ του σπιτιου μου-στου γειτονα που πιάνω και στης δουλειάς, παντου ηταν σχεδον άχρηστο. Με τη 4.5.6 εφτιαξε το wifi. Σε καποιους μπορει να μην συμβαίνει, δε ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει.

Η διαδικασία είναι πανεύκολη.

Κατεβάζεις το firmware από εδώ http://download.meizu.com/Firmware/Flyme/MX4/4.5.6/intl/20150929090538/f3a58463/update.zip

Το κάνεις αντιγραφή στο κινητό. Χύμα.

Πας στο κινητό ανοίγεις την εφαρμογή documents (τον file manager δλδ) και το τρέχεις (απλό κλικ).

Θα σου βγάλει επιλογή clear data, την επιλέγεις (χάνονται εφαρμογές και ρυθμίσεις αλλά όχι τα προσωπικά σου αρχεία φωτό και μουσική).

Πατάς την επιλογή reboot.

Περιμένεις να κάνει τα δικά του το κινητό και σε 2 λεπτά είσαι έτοιμος.

 

Τα ελληνικά πως είναι?Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις οδηγίες!!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω, για την τιμή τους είναι παραπάνω από τίμια αλλά τζάμπα τα πήρα γιατί χρησιμοποιώ άλλα πολύ καλύτερα (και σαφέστατα πολύ ακριβότερα). Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα που θεωρώ ότι έχουν (πάντα για την τιμή έτσι; ) είναι το καλώδιο που μπλέκει πανεύκολα. Δεν έχει κάποια τεχνολογία anti-tangle και μπορείς εύκολα να τα κάνεις σπαγγετίνι no 10.

 

Αν ψάχνεις ποιότητα ήχου σε αυτά τα λεφτά τότε πάρε αυτά, αν πάλι θες περισσότερη πρακτικότητα και ισορροπία τότε πάρε καλύτερα τα Pistons. Πάντως σε κάθε περίπτωση η πρόταση μου είναι η αγορά σοβαρών ακουστικών για να κάνεις χρήση των προχωρημένων δυνατοτήτων ήχου της συσκευής.

Καλησπερα , εχω παρει τα Pistons σειρας 2 , απο τα οποια ειμαι υπερευχαριστημενος οσον αφορα την ποιοτητα τους αλλα δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενο απο την ενταση του ηχου στο ΜΧ4 μας , είχα πριν το ΗΤC Οne X που ειχε εγκατεστημενο το προφιλ beats audio , και σε συνδυασμο με xiaomi pistons 2 απογειωνε τον ηχο στα υψη .

Με τα ιδια ακουστικα στο Meizu είμαι ενα κλικ κατω σε ενταση ήχου , είναι κριμα γιατι εχει και ενσωματωμενο ενισχυτη ήχου το Meizu αλλα ίσως μονο στα τον ήχο στα ηχεια τα εξωτερικα ( όχι οταν ειναι συνδεμενα ακουστικα ) που όντως ειναι παρα πολυ δυνατα-ποιοτητικα. Για να ακουω μουσικη στο δρομο ακομα χρησιμοποιω το HTC One X σαν MP3 player !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάτι ακουστικά Thomson είναι πολύ δυνατά ακουστικά και ποιοτικά με όσα smartphone είχα τα έχω χρησιμοποιήσει έχω και κάτι καλά της Sony αλά δεν είμαι ικανοποιημένος.το mx4 το έχω ως MP3 player στο ηχοσυστημα του αυτοκίνητου για να παίξει δυνατά έχει τη ρύθμιση Dirac HD sound επιλέγεις ένα μοτίβο από όλα και μετά το ρυθμίζεις στον ισοσταθμιστη και παίζει τέλεια είμαι πολύ ικανοποιημένος ακόμη και η φίλοι μου έχουν εντυπωσιαστεί
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο κινητό πόσο καλή είναι η κάμερα των 20mp. Την θέλω για ημιεπαγγελματική χρήση. Μήπως μπορεί κάποιος ναμ με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έβαλα και γω με clear data την 4.5.5i από 4.2.8.2i.

Εχει μείνει μόνιμα το back button στο κάτω μέρος της οθόνης και φεύγει μόνο όταν ενεργοποιήσω το smart touch, αλλά τότε μου εμφανίζει τον κύκλο.

Δεν το είχα έτσι στους 5 μήνες χρήσης.

Κοντολογώντας, διότι δεν το βρήκα, μπορώ να διώξω το back button χωρίς να εμφανίζεται το κυκλάκι του smart touch?

 

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο κινητό πόσο καλή είναι η κάμερα των 20mp. Την θέλω για ημιεπαγγελματική χρήση. Μήπως μπορεί κάποιος ναμ με βοηθήσει?

 

Με αυτά που έχω δει, μάλλον από τα γνωστά, το LG G4, ή το LUMIA 1020/930 μπορεί να σου κάνει τη δουλειά.

Δες δείγματα φωτογραφιών στο αντοίστοιχο topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=241562 προς τις 100 (κυρίως) τελευταίες σελίδες....

 

Edit: sorry για το "διπλό" post...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έβαλα και γω με clear data την 4.5.5i από 4.2.8.2i.

Εχει μείνει μόνιμα το back button στο κάτω μέρος της οθόνης και φεύγει μόνο όταν ενεργοποιήσω το smart touch, αλλά τότε μου εμφανίζει τον κύκλο.

Δεν το είχα έτσι στους 5 μήνες χρήσης.

Κοντολογώντας, διότι δεν το βρήκα, μπορώ να διώξω το back button χωρίς να εμφανίζεται το κυκλάκι του smart touch?

 

αν πας ρυθμίσεις και μετά ενεργοποιήσεις το Intelligently hide Smartbar (να κρύβει την μπάρα δλδ ) δεν στην διώχνει εντελώς απο κάτω ??

Link to comment
Share on other sites

αν πας ρυθμίσεις και μετά ενεργοποιήσεις το Intelligently hide Smartbar (να κρύβει την μπάρα δλδ ) δεν στην διώχνει εντελώς απο κάτω ??

 

ΕΥΓΕ!!!!!!

Ευχαριστώ πολύυυ... :)

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...