Jump to content

Ρ800: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


MorFeAs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bad_freddy (31 Μάι. 2004 , 03:48)

 

Ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να είμαι συνδεδεμένος στο Internet στο PC και να βλέπω τις σελίδες απο το κινητό εαν εχω συνδέσει παράλληλα και το P800 με το PC οπως γίνεται και στα S60?

 

 

Υπάρχει! Κάνεις εγκατάσταση τον Opera Browser στο κινητό σου και μετά βάζεις το κινητό στη βάση του ή κάνεις μία σύνδεση με bluetooth. Μόλις συνδέσεις τον υπολογιστή στο internet (και το κινητό στον υπολογιστή, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά) δοκιμάζεις να μπεις σε μία ιστοσελίδα από το κινητό σου με τον Opera. Το κινητό θα χρησιμοποιήσει τη σύνδεση του υπολογιστή.

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος moysys (31 Μάι. 2004 , 11:29)

 

pedia gia sas 8a i8ela na rotiso poses intses ine i o8onh tou p800 giati 8elo na balo ena screen protector

 

Δεν χρειάζεσαι τις ίντσες (εκτός και αν θες να το φτιάξεις μόνος σου αλλά και πάλι μετράς τις διαστάσεις),στο εμπόριο πωλούνται ως screen protectors για Ρ800/Ρ900!

Check it out :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε πιο καταλογο στο Ρ800 βρισκονται οι συντομευσεις των προγραμματων που εχω μεσα και φαινονται στην οθονη ωστε να τους αλλαξω ονομα?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop (31 Μάι. 2004 , 14:36)

 

Ξερει κανεις σε πιο καταλογο στο Ρ800 βρισκονται οι συντομευσεις των προγραμματων που εχω μεσα και φαινονται στην οθονη ωστε να τους αλλαξω ονομα?

 

 

Δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. Προφανώς βλέπεις τις εφαρμογές (τα ονόματα) από το system/apps. Δεν έχω δοκιμάσει μετονομασία σε εφαρμογή στο system/apps.

 

Edit

 

Δες στο link αυτό, κάτι σχετικό με αυτό που ψάχνεις.

(Δεν το έχω κάνει όμως και δεν το έχω ψάξει καθόλου αυτό)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι καινούργιος χρήστης του καταπληκτικού αυτού κινητού (p800) και έχω μια απορεία σχετικά με το πρόγραμμα pdf. Κατέβασα έναν χάρτη που λέει ότι είναι σε μορφή pdf αλλά έχει άλλη κατάληξη (athens.pdb) και το πρόγραμμα δεν τον ανοίγει. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος από τους φίλους εδώ να με βοηθήσει??? :worry:

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (31 Μάι. 2004 , 10:21)

 

Υπάρχει! Κάνεις εγκατάσταση τον Opera Browser στο κινητό σου και μετά βάζεις το κινητό στη βάση του ή κάνεις μία σύνδεση με bluetooth. Μόλις συνδέσεις τον υπολογιστή στο internet (και το κινητό στον υπολογιστή, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά) δοκιμάζεις να μπεις σε μία ιστοσελίδα από το κινητό σου με τον Opera. Το κινητό θα χρησιμοποιήσει τη σύνδεση του υπολογιστή.

;)

 

 

Σ' ευχαριστώ, το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά! :)

Να ρωτήσω κάτι όμως επειδή σε κάποιες σελίδες το κινητό κολλούσε για λίγη ωρα (μέχρι που κόλλησε για τα καλά και αναγκάστηκα να κλείσω το bt για να κλείσει ο Opera και να ξεκολλήσει το κινητό), παίζει ρόλο αν θα εγκαταστήσω τον Opera στον C ή στον D?

Ρωτάω επειδή τον έβαλα στον D λόγω έλλειψης χώρου στην εσωτερική μνήμη ενω τα greek fonts τα έβαλα στον C, μήπως γίνεται μπέρδεμα? :worry:

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soztir ( 2 Ιούν. 2004 , 01:46)

 

Γειά σας. Είμαι καινούργιος χρήστης του καταπληκτικού αυτού κινητού (p800) και έχω μια απορεία σχετικά με το πρόγραμμα pdf. Κατέβασα έναν χάρτη που λέει ότι είναι σε μορφή pdf αλλά έχει άλλη κατάληξη (athens.pdb) και το πρόγραμμα δεν τον ανοίγει. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος από τους φίλους εδώ να με βοηθήσει??? :worry:

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Νίκος

 

Kαλημέρα φίλε μου και καλορίζικο το καινούριο κινητό! :)

Το αρχείο που κατέβασες είναι χάρτης για το Μetro (το οποίο είναι freeware κιόλας).Δοκίμασε το,είναι ενδιαφέρον...του βάζεις που είσαι και που θέλεις να πας κι αυτό σου εμφανίζει τη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσεις! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bad_freddy ( 2 Ιούν. 2004 , 02:25)

 

Σ' ευχαριστώ, το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά! :)

Να ρωτήσω κάτι όμως επειδή σε κάποιες σελίδες το κινητό κολλούσε για λίγη ωρα (μέχρι που κόλλησε για τα καλά και αναγκάστηκα να κλείσω το bt για να κλείσει ο Opera και να ξεκολλήσει το κινητό), παίζει ρόλο αν θα εγκαταστήσω τον Opera στον C ή στον D?

Ρωτάω επειδή τον έβαλα στον D λόγω έλλειψης χώρου στην εσωτερική μνήμη ενω τα greek fonts τα έβαλα στον C, μήπως γίνεται μπέρδεμα? :worry:

 

Δεν νομίζω να φταεί αυτό που λες γιατί κι εγώ έτσι τα έχω και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα!

Κοίταξες μήπως έχεις λίγη εσωτερική μνήμη;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bad_freddy ( 2 Ιούν. 2004 , 02:25)

 

Σ' ευχαριστώ, το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά! :)

Να ρωτήσω κάτι όμως επειδή σε κάποιες σελίδες το κινητό κολλούσε για λίγη ωρα (μέχρι που κόλλησε για τα καλά και αναγκάστηκα να κλείσω το bt για να κλείσει ο Opera και να ξεκολλήσει το κινητό), παίζει ρόλο αν θα εγκαταστήσω τον Opera στον C ή στον D?

Ρωτάω επειδή τον έβαλα στον D λόγω έλλειψης χώρου στην εσωτερική μνήμη ενω τα greek fonts τα έβαλα στον C, μήπως γίνεται μπέρδεμα? :worry:

 

 

Όπως λέει και ο φίλος bill_viper αυτό δεν είναι πρόβλημα αφού και εγώ έχω τον Opera στον D και τα greek fonts στον C.

 

Αυτό που μπορεί να είναι πρόβλημα είναι η έλλειψη χώρου στον C αφού ο Opera γράφει εκεί την cache μνήμη του και αν δεν υπάρχει χώρος μπορεί να κολλάει. Μία λύση σε αυτό (που εφάρμοσα με επιτυχία, οπότε μην τη φοβάσαι) είναι να βρεις το αρχείο opera.ini και να κάνεις τα εξής:

 

1) κάνε ένα αντίγραφό του και μετονόμασε (καλού κακού) το αυθεντικό αρχείο σε (π.χ.) opera.ini.old

2) στο αντίγραφο που δεν έχεις μετονομάσει (opera.ini) βρες το σημείο που γράφει: [user Prefs] , αν δεν το βρεις δημιούργησέ το, και από κάτω γράψε Cache Disk=D όπως ακριβώς στο γράφω.

3) κλείσε το αρχείο και κάνε ένα restart στο κινητό σου.

 

Λογικά, με αυτόν τον τρόπο ο Opera θα γράφει την cache μνήμη του στον D, οπότε θα έχει χώρο και δεν θα κολλάει.

 

Στο δικό μου κινητό, το αρχείο opera.ini βρίσκεται στον φάκελο: c:\system\data\

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 2 Ιούν. 2004 , 11:27)

 

Kαλημέρα φίλε μου και καλορίζικο το καινούριο κινητό! :)

Το αρχείο που κατέβασες είναι χάρτης για το Μetro (το οποίο είναι freeware κιόλας).Δοκίμασε το,είναι ενδιαφέρον...του βάζεις που είσαι και που θέλεις να πας κι αυτό σου εμφανίζει τη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσεις! :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soztir ( 2 Ιούν. 2004 , 01:46)

 

Γειά σας. Είμαι καινούργιος χρήστης του καταπληκτικού αυτού κινητού (p800) και έχω μια απορεία σχετικά με το πρόγραμμα pdf. Κατέβασα έναν χάρτη που λέει ότι είναι σε μορφή pdf αλλά έχει άλλη κατάληξη (athens.pdb) και το πρόγραμμα δεν τον ανοίγει. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος από τους φίλους εδώ να με βοηθήσει??? :worry:

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Νίκος

 

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και με το RepliGO!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo ( 2 Ιούν. 2004 , 12:28)

 

Όπως λέει και ο φίλος bill_viper αυτό δεν είναι πρόβλημα αφού και εγώ έχω τον Opera στον D και τα greek fonts στον C.

 

Αυτό που μπορεί να είναι πρόβλημα είναι η έλλειψη χώρου στον C αφού ο Opera γράφει εκεί την cache μνήμη του και αν δεν υπάρχει χώρος μπορεί να κολλάει. Μία λύση σε αυτό (που εφάρμοσα με επιτυχία, οπότε μην τη φοβάσαι) είναι να βρεις το αρχείο opera.ini και να κάνεις τα εξής:

 

1) κάνε ένα αντίγραφό του και μετονόμασε (καλού κακού) το αυθεντικό αρχείο σε (π.χ.) opera.ini.old

2) στο αντίγραφο που δεν έχεις μετονομάσει (opera.ini) βρες το σημείο που γράφει: [user Prefs] , αν δεν το βρεις δημιούργησέ το, και από κάτω γράψε Cache Disk=D όπως ακριβώς στο γράφω.

3) κλείσε το αρχείο και κάνε ένα restart στο κινητό σου.

 

Λογικά, με αυτόν τον τρόπο ο Opera θα γράφει την cache μνήμη του στον D, οπότε θα έχει χώρο και δεν θα κολλάει.

 

Στο δικό μου κινητό, το αρχείο opera.ini βρίσκεται στον φάκελο: c:\system\data\

 

;)

 

 

Έχω 4ΜΒ ελέυθερα στον C όποτε δεν πιστεύω να είναι απο εκεί το πρόβλημα. Πάντως θα κάνω αυτό που μου λές κ εσύ να εχω ήσυχο το κεφάλι μου. :)

Αλήθεια, σε περίπτωση που θέλω να διαγράψω την cache του Opera αρκεί απλά να εχω τσεκαρισμένη την επιλογή "Empty cache on disconnect" ή χρειάζεται να κάνω και τίποτα άλλο?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bad_freddy ( 3 Ιούν. 2004 , 01:18)

 

Αλήθεια, σε περίπτωση που θέλω να διαγράψω την cache του Opera αρκεί απλά να εχω τσεκαρισμένη την επιλογή "Empty cache on disconnect" ή χρειάζεται να κάνω και τίποτα άλλο?

 

 

Όταν μπορείς, κάνε και ένα τσεκάρισμα στο folder d:\system\data\opera\cache4 για να δεις αν υπάρχει τίποτα εκεί από φωτογραφίες κ.λ.π., για να σβήσεις μόνος κάποια (αν υπάρχουν).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo ( 3 Ιούν. 2004 , 04:04)

 

kserei kaneis giati kapoies fores mou bgazei ena kitrino trigwno kai to 10 dipla.to kanei se allon afto?ti ftaiei?efxaristw

 

 

Είναι κάτι σαν τις μπλε οθόνες στα Windows (κόλλησε).

 

Κράτα το κουμπάκι του power για 10 δευτερόλεπτα, ώστε να κλείσει η συσκευή και μετά άνοιξε την πάλι μετά από 4-5 δευτερόλεπτα. Δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην συνέχεια.

 

Αν στο κάνει συχνά (κάποιες φορές δηλαδή μέσα στην εβδομάδα, τότε δες μήπως έχεις ελάχιστη μνήμη στον C. Αν είναι οκ από εκεί, ίσως χρειαστεί να κάνεις φορμάτ στο κινητό και να ξαναπεράσεις τα αρχεία από backup που θα κρατήσεις πιο πριν). Αν και δεν νομίζω να συμβαίνει συχνά αυτό. (Τους τελευταίους 5-6 μήνες, το έχω δει 1-2 φορές το πολύ).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

efxaristw poli.mou to kanei arketa sixna kai parolo pou to kratw to power pathmeno gia 10 sec de sbhnei kai bgazw thn mpataria.mnhmh exei.epishs sorry gia thn erwthsh alla back up pws kanoume?kai pali efxaristw
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera paides...

 

Erwthsh: Evala na doulepsw to jmsnpro kai molis paei na ksekinhsei stamataei.Dhladi grafei panw deksia starting kai auto htane.Sto Taskman den to exei mesa an kai h mnhmh exei paisei sto miso alla molis mpw sto ProcessMan vlepw ena JavaRun pou logika auto einai.To kanw kill kai h mnhmh epanerxete opws prin.To exei doulepsei kaneis auto to programma h paromoio giati osa vrika kai dokimasa mou kanoun panw katw ta idia.

 

Kalo Mhna...

Νόμιμος κάτοχος Imate Jasjar :superman:

 

http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=20539

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo ( 3 Ιούν. 2004 , 04:52)

 

back up ta arxeia pws ta kanoume?efxaristw

 

Bασικά αν έχεις τα αρχεία σου περασμένα στην εξωτερική μνήμη δεν πρόκειται να "πειραχθούν" με το φορμάτ!

Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να κάνεις backup τις επαφές σου είτε με συγχρονισμό είτε δημιοργώντας ένα αρχείο .vcf με το πρόγραμμα SmartVCard !

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CyberCr33p ( 2 Ιούν. 2004 , 17:24)

 

Kalhspera,

 

Kserei kaneis poso kostizei ena antallaktiko portaki gia to P800?

 

Kapoioi elegan 15 euro kai kapoioi 45.

 

Euxaristw.

 

 

Ρίξε μία ματιά εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop ( 3 Ιούν. 2004 , 13:55)

 

Ποιο προγραμμα εγγραφης video ειναι το καλυτερο

δηλαδη καλυτερη ποιοτητα και frame-rate?

 

Για εγγραφή βίντεο δεν υπάρχει άλλο πέρα από το Philips Camcoder!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 3 Ιούν. 2004 , 10:26)

 

Bασικά αν έχεις τα αρχεία σου περασμένα στην εξωτερική μνήμη δεν πρόκειται να "πειραχθούν" με το φορμάτ!

Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να κάνεις backup τις επαφές σου είτε με συγχρονισμό είτε δημιοργώντας ένα αρχείο .vcf με το πρόγραμμα SmartVCard !

 

efxaristw ,an xrhsimopoihsw to outlook gia tis epafes to idio den einai?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...