Jump to content

Ρ800: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


MorFeAs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα με το Ρ800.

 

Μετά την εγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων και συγκεκριμένα του προγράμματος που αλλάζει το GUI του τηλεφώνου ώστε αυτό να μοιάζει με το Ρ900 τα ονόματα των προγραμμάτων μου αλλάξαν.Π.Χ. το "κάμερα" έγινε Cmra,το "Βίντεο" εγινε "Video",ο "Πίνακας Ελέγχου" έγινε "qctrlpnl" κ.τ.λ.Εκτός απο την μετονομασία των εφαρμογών στα αγγλικά είναι επίσης και τα περιεχόμενα του πίνακα ελέγχου π.χ. το "Γενική Επαναφορά" έγινε MRESET κ.τλ.Έκανα γενική επαναφορά ή αλλίως MRESET και πάλι τα ίδια.Οι πληροφορίες συστήματος μου είναι:Τηλέφωνο:CXC162002 R1D,Bluetooth:CXC12529 R2C,Πρόγραμμα:CXC162001 R1G05 και CDA:CDA162001/4 R2A04.

 

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να τα επαναφέρω όλα στα ελληνικά...

HARIS_S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και κάτι άλλο:

 

Όταν με κλειστό το καπάκι του πληκτρολογίου ψάχνω μια επαφή ή γράφω ένα μήνυμα, πως γίνεται να γράφω Ελληνικά (α,β,γ) και όχι να μου βγάζει μόνο τα Γ,Δ,Σ και τα υπόλοιπα λατινικούς χαρακτήρες?

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού έναρξη του PC βρίσκω μέσα στα Προγράμματα το SONYERICSSON και εκεί μέσα στο P800 υπάρχει εκτός των άλλων και η εγκατάσταση γλώσσας. Αυτό τί είναι; έχει σχέση με τα ελλήνικά που θέλω να βάλω στο κινητό μου;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια τα φωτα σας!!!!στο ρ800 μου απο την ωρα που εβαλα το cam philips oταν μου στειλουν καποιο βιντεο με bt το βλεπω και μετα παει στα εισερχομενα, και δεν μπορω με τιποτα να το βαλω στα βιντεο μου :( τι κανω λαθος ρε γαμωτο? :( πριν μπορουσα ομως!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυο ερωτησούλες:

 

Καταρχήν στη διαχείρηση αποθήκ. στον πίνακα ελέγχου ο χώρος που έπιαναν οι επαφές ήταν κάπου στα 220kb. Χτές έκανα κάτι αλλαγές σε κάποιους αριθμούς (μιλάμε για μικροαλλαγές στις ήδη υπάρχουσες επαφές) και μετά κατα τύχη είδα οτι οι επαφές πλέον καταλαμβάνουν 460kb χώρις όμως να προσθέσω κάποια επαφή! :blink: Τι φταίει?

 

Και δεύτερον:

 

Παρατήρησα με εναν filemanager οτι μέσα στο φάκελο apps έχουν μείνει φάκελοι απο πάλιες εφαρμογές που εχω απεγκαταστήσει εδω και καιρό οι οποίοι απλά περιέχουν ενα-δυο αρχειάκια. Να τους σβήσω εντελώς ή υπάρχει κάποιος λόγος που βρίσκονται εκεί και μετά την απεγκατάσταση?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bad_freddy ( 7 Μάρ. 2004 , 13:59)

 

Παιδιά δυο ερωτησούλες:

 

Καταρχήν στη διαχείρηση αποθήκ. στον πίνακα ελέγχου ο χώρος που έπιαναν οι επαφές ήταν κάπου στα 220kb. Χτές έκανα κάτι αλλαγές σε κάποιους αριθμούς (μιλάμε για μικροαλλαγές στις ήδη υπάρχουσες επαφές) και μετά κατα τύχη είδα οτι οι επαφές πλέον καταλαμβάνουν 460kb χώρις όμως να προσθέσω κάποια επαφή! :blink: Τι φταίει?

 

Και δεύτερον:

 

Παρατήρησα με εναν filemanager οτι μέσα στο φάκελο apps έχουν μείνει φάκελοι απο πάλιες εφαρμογές που εχω απεγκαταστήσει εδω και καιρό οι οποίοι απλά περιέχουν ενα-δυο αρχειάκια. Να τους σβήσω εντελώς ή υπάρχει κάποιος λόγος που βρίσκονται εκεί και μετά την απεγκατάσταση?

 

 

 

Για το πρώτο δεν έχω ιδέα

 

Όσον αφορά το δεύτερο, συνήθως τα αρχεία που μένουν είναι registration information. Δηλαδή αν έχεις βάλει serial σε ένα πρόγραμμα, το απεγκαταστήσεις και μετά το ξαναεγκαταστήσεις δεν θα σου ξαναζητήσει serial

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bad_freddy ( 7 Μάρ. 2004 , 13:59)

 

Παιδιά δυο ερωτησούλες:

 

Καταρχήν στη διαχείρηση αποθήκ. στον πίνακα ελέγχου ο χώρος που έπιαναν οι επαφές ήταν κάπου στα 220kb. Χτές έκανα κάτι αλλαγές σε κάποιους αριθμούς (μιλάμε για μικροαλλαγές στις ήδη υπάρχουσες επαφές) και μετά κατα τύχη είδα οτι οι επαφές πλέον καταλαμβάνουν 460kb χώρις όμως να προσθέσω κάποια επαφή! :blink: Τι φταίει?

 

Και δεύτερον:

 

Παρατήρησα με εναν filemanager οτι μέσα στο φάκελο apps έχουν μείνει φάκελοι απο πάλιες εφαρμογές που εχω απεγκαταστήσει εδω και καιρό οι οποίοι απλά περιέχουν ενα-δυο αρχειάκια. Να τους σβήσω εντελώς ή υπάρχει κάποιος λόγος που βρίσκονται εκεί και μετά την απεγκατάσταση?

 

1)Για να μην έχεις πρόβλημα με το μέγεθος μπορείς να βάλεις ένα προγραμματάκι εν ονόματι Contacts Control με το οποίο μπορείς να δεις πόσες επαφές έχεις αποθηκεύσει,πόσο χώρο καταλαμβάνουν και σου δείχνει αν χρειάζονται συμπίεση!Αν ναι,τότε την συμπίεση μπορείς να την κάνεις μέσα από αυτό το πρόγραμμα άφοβα! :)

 

2)Ναι,τους φακέλους αυτούς μπορείς να τους σβήσεις και δεν πρόκειτα να έχεις κανένα πρόβλημα στο μέλλον! :)

Βέβαια απ'ότι θα έχεις δει δεν πιάνουν πολύ χώρο παρά μόνο κάτι λίγα bytes με 3-4kb το πολύ! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lagoudakis ( 6 Μάρ. 2004 , 21:45)

 

παιδια τα φωτα σας!!!!στο ρ800 μου απο την ωρα που εβαλα το cam philips oταν μου στειλουν καποιο βιντεο με bt το βλεπω και μετα παει στα εισερχομενα, και δεν μπορω με τιποτα να το βαλω στα βιντεο μου :( τι κανω λαθος ρε γαμωτο? :( πριν μπορουσα ομως!!!!

 

Όταν σου στέλνουν βίντεο με μπλε δόντι αποθηκεύεται στην "Ασύρματη Λήψη" στα "Μηνύματα"!Από εκεί όταν ανοίξεις κάποιο αρχείο θα σου έχει στην κάτω μεριά "αποθήκευση",το πατάς και αποθηκεύεται αυτόματα στα "Μη Καταχωρημένα" βίντεο! ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Question:

 

Exoume to Total IrRemote, exoume to "anoixthri" toy, exoume kai kalh dia8esh, alla...mas leipei h marka ths syskeyhs!!! Ti kanoume?

 

As poume, mono egw eimai toso gantemhs pou oles oi thleoraseis(5 ston ari8mo) - video(2) - stereofwniko(1) se ayto to spiti einai markas pou den yparxei sto Total? Kai yparxei dynatothta ayto to atimo to total (oxi to giaourti, to allo) na dextei epipleon ry8miseis wste na symperilamvanei kai alles syskeyes ektos apo aytes gia tis opoies einai hdh programmatismeno? As poume...mporw na toy pros8esw kanena extra sxetiko arxeiaki h' kati allo?

Ayta ta oliga.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 7 Μάρ. 2004 , 16:23)

 

Όταν σου στέλνουν βίντεο με μπλε δόντι αποθηκεύεται στην "Ασύρματη Λήψη" στα "Μηνύματα"!Από εκεί όταν ανοίξεις κάποιο αρχείο θα σου έχει στην κάτω μεριά "αποθήκευση",το πατάς και αποθηκεύεται αυτόματα στα "Μη Καταχωρημένα" βίντεο! ;)

 

δεν μου εχει τετοια ενδειξη πουθενα!!!!εσενα το εχει?μου την εχει οταν βγαλω το cam :confused:οταν λες κατω μερια εννοεις την τελευταια σειρα?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cepheus ( 7 Μάρ. 2004 , 17:39)

 

Question:

 

Exoume to Total IrRemote, exoume to "anoixthri" toy, exoume kai kalh dia8esh, alla...mas leipei h marka ths syskeyhs!!! Ti kanoume?

 

As poume, mono egw eimai toso gantemhs pou oles oi thleoraseis(5 ston ari8mo) - video(2) - stereofwniko(1) se ayto to spiti einai markas pou den yparxei sto Total? Kai yparxei dynatothta ayto to atimo to total (oxi to giaourti, to allo) na dextei epipleon ry8miseis wste na symperilamvanei kai alles syskeyes ektos apo aytes gia tis opoies einai hdh programmatismeno? As poume...mporw na toy pros8esw kanena extra sxetiko arxeiaki h' kati allo?

Ayta ta oliga.

Thanks.

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.psiloc.com/?id=prod&nrp=97

 

Με το Total irRemote μπορείς να βάλεις CCF files στο πρόγραμμα, τα οποία από ότι κατάλαβα, σου δίνουν την δυνατότητα για να αναγνωριστούν και πολλές άλλες συσκευές.

 

Στο παραπάνω Link θα δεις αυτό:

Tip: large databases of codes compatible with Total irRemote can be found here: Philips Pronto CCF codes and here: Lirc database.

 

To import codes to the application just send a CCF or Lirc file to your device via infrared, bluetooth or email. The file format will be automatically recognized and Psiloc irRemote will be automatically started.

http://www.psiloc.com/programy/symbian/irRemote7.jpghttp://www.psiloc.com/programy/symbian/irRemote8.jpg

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό, όμως θα γίνεται για να το λένε. Δες το πρώτο Link γιατί έχει πολλές πληροφορίες.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος peidis ( 8 Μάρ. 2004 , 01:55)

 

h8ela na mou pei kapoios poy kserei.yparxei programmataki na allaksoume to anoigma kai to kleisimo tou p800?an nai mporei na mou to steilei kai pws douleyei.an oxi yparxei kanenas tropos na to kanw?kai pws? eyxaristw :rolleyes:

 

Τί εννοείς όταν λες "ν'αλλάξουμε το άνοιγμα και το κλείσιμο του Ρ800"?

Μήπως εννοείς να του ορίσουμε κάποια συγκεκριμένη ώρα έτσι ώστε να ανοίγει και να κλείνει μόνο του?

Ή μήπως εννοείς τα startup & shut down videos?

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορώ να κάνω το p800 μου ώστε με το πληκτρολόγιο κλειστό να γράφω ελληνικά και όχι a,b,c,2.....,Γ ? Δηλαδή να γράφω α,β,γ κτλ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος WizeMan ( 8 Μάρ. 2004 , 12:21)

 

Παίδες μπορώ να κάνω το p800 μου ώστε με το πληκτρολόγιο κλειστό να γράφω ελληνικά και όχι a,b,c,2.....,Γ ? Δηλαδή να γράφω α,β,γ κτλ

 

Στο αν μπορείς να κάνεις κάτι ώστε να εμφανίζονται πρώτα τα ελληνικά γράμματα η απάντηση είναι αρνητική! :(

Ότι αφορά τα μικρά γράμματα μπορείς να γράφεις αν το διαλέξεις με το αστεράκι (*) ώσπου να δεις στην οθόνη "αβγ"!Όμως το πρόβλημα είναι π.χ στο M γιατί δεν έχει κι αγγλικό κι ελληνικό με αποτέλεσμα στα μικρά να εμφανίζεται μόνο το αγγλικό! :(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 8 Μάρ. 2004 , 12:27).......Όμως το πρόβλημα είναι π.χ στο M γιατί δεν έχει κι αγγλικό κι ελληνικό με αποτέλεσμα στα μικρά να εμφανίζεται μόνο το αγγλικό! :(

 

Ναι γαμώτο αυτό εννοούσα! για να βρεις ελληνικό όνομα πρέπει να ανοίξεις το πληκτρολόγιο! Τσατσιά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος peidis ( 8 Μάρ. 2004 , 13:37)

 

anaferomai sto start up kai to shut down tou p800.an ksereis kati pes mou. eyxaristw

 

Ναι,έχεις την δυνατότητα να το κάνεις αλλά έχεις την ευθύνη πάνω σου! :)

 

 

1. Browse to your c:\ drive on your P800.

2. If a directory called sysdata is not present then create it.

3. Copy the startup.mp4, shutdown.mp4 and .wav files into this new directory.

4. Restart your P800.

 

I must stress that this could cause serious problems to your P800 so only do this if you

have a good understanding of the phone and are confident in doing so.

In no way should you attempt to create your own startup or shutdown videos unless you know what you are doing.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 8 Μάρ. 2004 , 14:14)

 

Ναι,έχεις την δυνατότητα να το κάνεις αλλά έχεις την ευθύνη πάνω σου! :)

 

 

1. Browse to your c:\ drive on your P800.

2. If a directory called sysdata is not present then create it.

3. Copy the startup.mp4, shutdown.mp4 and .wav files into this new directory.

4. Restart your P800.

 

I must stress that this could cause serious problems to your P800 so only do this if you

have a good understanding of the phone and are confident in doing so.

In no way should you attempt to create your own startup or shutdown videos unless you know what you are doing.

 

 

Πρόσεξε αυτό που λέει ο bill_viper σχετικά με το ότι είναι λίγο επικίνδυνο αυτό αν κάτι δεν πάει καλά, μπορεί να μην ξεκινά το λειτουργικό.

 

Εδώ (στο κάτω μέρος της σελίδας θα βρεις μερικά βιντεάκια έτοιμα (διαστάσεις κ.λ.π.) για να δοκιμάσεις. Είχα δοκιμάσει παλαιότερα (δεν θυμάμαι το άλλο link που τα είχα κατεβάσει) τα Matrix, Playboy Horizontal :rolleyes: και ένα άλλο που θυμίζει το όνομα του Dolby Digital Canyon που έχει στο Link που δίνω και είχαν δουλέψει μια χαρά. Απλά ακολούθα τις οδηγίες.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arkoudiaris ( 8 Μάρ. 2004 , 15:14)

 

Mipos mporei kapios na mou pei pos mporo na kratiso BACKUP mono ta minimata apo to kinito.....Diladi na kano ena format kai na min mou xathoun ta minimata (Eserxomena,Ekserxomena,Apestalmena)..Help please..

 

Δύο είναι τα προγράμματα που μπορείς να κρατήσεις backup τα μηνύματα σου (απ'όλους τους φακέλους).Αυτά είναι τα Μessage Storer και Sms Manager .

Δοκίμασε με κάποια από τα προαναφερθέντα! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ήχο για να τον χρησιμοποιώ ως ξυπνητήρι. Όμως ο,τιδήποτε format ήχου και αν χρησιμοποιώ(γύρω στα 15) δεν μου τον παρουσιάζει ως επιλογή στο μενού της ώρας.

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...