Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αξιζει να την βαλω? και αν την βαλω και δεν μαρεσει μπορω να παω πισω στην 4.4.4

η θα γραψει ο κνοξ?

 

Την είχα βάλει αλλά τη θεώρησα κατώτερη της kitkat ( έχω γράψει κάποια posts πιο πριν τους λόγους) και έτσι γύρισα στην kitkat. Όσο αφορά το downgrade, με ταλαιπώρησε όταν πήγα να περάσω την ελληνική από το sammobile ( 1η φορά δυσκολεύτηκα στα 4 χρόνια που κάνω upgrades και downgrades στα κινητά μου ), αναγκάστηκα να φορτώσω τη rom μέσω bootloader στον odin για να ξεμπρικάρω το κινητό, τα κατάφερα και ο knox δεν έγραψε. Στη συνέχεια πέρασα την τσέχικη rom που είχε αρχικά το κινητό μου και εκεί δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Όλα κύλησαν normal. O knox φυσικά δεν έγραψε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να δουμε ποτε θα ερθει το official update . Μας δουλευει μαλλον η samsung,καθυστερει πολυ στα update..μακαρι να ειναι για καλο η καθυστερηση και να δουλειει σωστα η lollipop
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Όντως μας δουλεύεις σαμσουνγκ.....Ναι όλα καλά να έχουμε το άλφα να έχουμε την κιτ κατ. ...αλλά δωσε μας και το γλυφιτζουρακι να δούμε πως είναι .....μας έχεις πήξει σε update αηδίας......πότε θα ρθει...? Η θες να αλλάζουμε κινητά κάθε ένα μήνα σαρεσει αυτό ε...? Έλεος
Link to comment
Share on other sites

Η samsung δεν την παλευει , παει να χασει και αλλους πελατες..δεν γινεται εταιριες με midrange συσκευες οπως motorola moto g να βγαινουν με lollipop και το αλφα με την αρχικη τιμη ναυαρχιδας και σουπερ χαρακτηριστικων με το hardware που φοραει να μας εχει πρηξει μην πω τι για να μας δωσει το update.. δεν γινονται αυτα έλεος. . Απιστευτο τηλεφωνακι το αλφα πολυ δυνατο αλλα θα ερθει ποτε η lollipop ή θα μεινρι στην 4.4.4 και τελος οπως και η παραγωγη του.. τι να πω θα δουμε ας περιμενουμε λιγο ακομη!
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που ανυπομονείτε για την lollipop θα ψάχνεστε μετά για downgrade σε 4.4!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια λοιπον.. καλα λεω τοτε δεν την παλευει αυτη η samsung. Ειναι δυνατον με την αναβαθμιση να πηγαινει τοσο χαλια η συσκευη ωστε να θελουμε downgrade σε κιτκατ ;; παντως οσοι περασαν την γαλλικη unofficially δεν εχουν να πουνε και τα καλυτερα αυτο ισχυει. Ελπιζουμε η official να ειναι κομπλε γιατι αλλιως ειναι να φευγουμε απο εδω. Δεν εχω υποψιν τι γινεται με την official γαλλικη lollipop δηλαδη αν εχει προβληματα ..
Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια λοιπον.. καλα λεω τοτε δεν την παλευει αυτη η samsung. Ειναι δυνατον με την αναβαθμιση να πηγαινει τοσο χαλια η συσκευη ωστε να θελουμε downgrade σε κιτκατ ;; παντως οσοι περασαν την γαλλικη unofficially δεν εχουν να πουνε και τα καλυτερα αυτο ισχυει. Ελπιζουμε η official να ειναι κομπλε γιατι αλλιως ειναι να φευγουμε απο εδω. Δεν εχω υποψιν τι γινεται με την official γαλλικη lollipop δηλαδη αν εχει προβληματα ..

 

Και LG είχα και Huawei και πάλι η αλλαγή έκδοσης ( όχι τα updates εντός της ίδιας έκδοσης) ήταν χειρότερη από τη μαμίσια με την οποία είχαν κυκλοφορήσει. Και στα iphones τα μεγάλα updates είχαν δημιουργήσει αρχικά ακόμα πιο σοβαρά θέματα από όσο είχα διαβάσει. Επομένως έχω καταλήξει ότι αν όχι όλες, σχεδόν όλες οι εταιρίες δεν τεστάρουν ενδελεχώς τα μεγάλα updates τους. Και εμείς οι χρήστες πάντως παραπονιόμαστε ζητώντας update , όχι γιατί έχουμε κάποιο πρόβλημα αλλά μόνο και μόνο επειδή θέλουμε να νιώσουμε ανανέωση. Να είχαμε κάποιο σοβαρό θέμα στο Alpha, να πω εντάξει. Το να απαιτούμε όμως τη lollipop επειδή είναι πιο "καινούργια" ή επειδή είναι άσπρη, ε δεν είναι και σημαντικοί λόγοι. Αν η lollipop που θα κυκλοφορήσει , θα είναι σαν τη Γαλλική, τότε όλοι θα ρωτάτε μετά πως θα γυρίσετε πίσω όπως είπε και ο tsiou55. Όχι ότι η Γαλλική lollipop είναι μάπα. Απλά η kitkat είναι καλύτερη στους περισσότερους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Και LG είχα και Huawei και πάλι η αλλαγή έκδοσης ( όχι τα updates εντός της ίδιας έκδοσης) ήταν χειρότερη από τη μαμίσια με την οποία είχαν κυκλοφορήσει. Και στα iphones τα μεγάλα updates είχαν δημιουργήσει αρχικά ακόμα πιο σοβαρά θέματα από όσο είχα διαβάσει. Επομένως έχω καταλήξει ότι αν όχι όλες, σχεδόν όλες οι εταιρίες δεν τεστάρουν ενδελεχώς τα μεγάλα updates τους. Και εμείς οι χρήστες πάντως παραπονιόμαστε ζητώντας update , όχι γιατί έχουμε κάποιο πρόβλημα αλλά μόνο και μόνο επειδή θέλουμε να νιώσουμε ανανέωση. Να είχαμε κάποιο σοβαρό θέμα στο Alpha, να πω εντάξει. Το να απαιτούμε όμως τη lollipop επειδή είναι πιο "καινούργια" ή επειδή είναι άσπρη, ε δεν είναι και σημαντικοί λόγοι. Αν η lollipop που θα κυκλοφορήσει , θα είναι σαν τη Γαλλική, τότε όλοι θα ρωτάτε μετά πως θα γυρίσετε πίσω όπως είπε και ο tsiou55. Όχι ότι η Γαλλική lollipop είναι μάπα. Απλά η kitkat είναι καλύτερη στους περισσότερους τομείς.

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο μα πόσο συμφωνώ μαζί σου.

Εγώ πάντως επειδή δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ παράπονο από τη συσκευή, το αντίθετο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, όταν θα βγει το γλυφιτζουράκι ο μόνος λόγος που μπορεί, ναι μπορεί όχι σίγουρα, να το βάλω είναι έτσι για αλλαγή-ανανέωση. Εννοείτε αφού περάσει καιρός και έχω μαζέψει ικανές πληροφορίες να με πείσουν πως όλα θα είναι εντάξει , όπως τώρα με την Kit Kat και πάλι βλέπουμε. Είναι η μοναδική συσκευή που έχει περάσει από τα χέρια μου, την έχω οκτώ μήνες και δεν έχει κάνει κιχ, γιατί λοιπόν να ψάχνομαι για ενδεχόμενους μπελάδες ενώ δεν έχω; για να πω ότι έκανα κάτι καινούργιο; όχι ευχαριστώ, ας μείνει έτσι όπως είναι για όσο καιρό το έχω ακόμα και θα είμαι όπως είπα , ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΣ όπως και σχεδόν όλοι οι κάτοχοί του.

Edited by Leonid111
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα λαπτοπ dell που με τιποτα δεν μπορει να δει το alpha!!

Θελω να παω πισω στην κιτ κατ!!

εβαλα kies εκανα τα παντα αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εχω το alpha 3 μηνες τωρα και δεν εχω κανένα προβλημα εκτος οτι δεν εχω συνδεθει ακομα με 4G .....max με Η+. Εχει κάποιο θεμα η συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το alpha 3 μηνες τωρα και δεν εχω κανένα προβλημα εκτος οτι δεν εχω συνδεθει ακομα με 4G .....max με Η+. Εχει κάποιο θεμα η συσκευη?

Το 4G είναι υπηρεσία... Πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσω του παρόχου σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το greenify με root φυσικά γιατί το είχα αγοράσει στο s2 που είχα και ήταν πολύ χρήσιμο και αναρωτιέμαι το ίδιο τώρα στο άλφα για να το ρουτάρω με κάποια μέθοδο που δεν αλλάζει το knox.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το greenify με root φυσικά γιατί το είχα αγοράσει στο s2 που είχα και ήταν πολύ χρήσιμο και αναρωτιέμαι το ίδιο τώρα στο άλφα για να το ρουτάρω με κάποια μέθοδο που δεν αλλάζει το knox.

 

 

με το kingroot δεν γραφει ο knox κοιτα το post

#1951

:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και LG είχα και Huawei και πάλι η αλλαγή έκδοσης ( όχι τα updates εντός της ίδιας έκδοσης) ήταν χειρότερη από τη μαμίσια με την οποία είχαν κυκλοφορήσει. Και στα iphones τα μεγάλα updates είχαν δημιουργήσει αρχικά ακόμα πιο σοβαρά θέματα από όσο είχα διαβάσει. Επομένως έχω καταλήξει ότι αν όχι όλες, σχεδόν όλες οι εταιρίες δεν τεστάρουν ενδελεχώς τα μεγάλα updates τους. Και εμείς οι χρήστες πάντως παραπονιόμαστε ζητώντας update , όχι γιατί έχουμε κάποιο πρόβλημα αλλά μόνο και μόνο επειδή θέλουμε να νιώσουμε ανανέωση. Να είχαμε κάποιο σοβαρό θέμα στο Alpha, να πω εντάξει. Το να απαιτούμε όμως τη lollipop επειδή είναι πιο "καινούργια" ή επειδή είναι άσπρη, ε δεν είναι και σημαντικοί λόγοι. Αν η lollipop που θα κυκλοφορήσει , θα είναι σαν τη Γαλλική, τότε όλοι θα ρωτάτε μετά πως θα γυρίσετε πίσω όπως είπε και ο tsiou55. Όχι ότι η Γαλλική lollipop είναι μάπα. Απλά η kitkat είναι καλύτερη στους περισσότερους τομείς.

 

συμφωνώ απόλυτα!

Εγώ ένα έχω να πω ότι όταν σε μια έκδοση δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος για update

Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρελαβα χθες το αλφα απ το σερβις. Οπως ειχα πει, δεν ανεφερα τελικα κατι σχετικα με την οθονη μιας και ειναι κατασκευαστικο το θεμα, καθως δεν ηθελα να αλλαχθει η οθονη και να πεσω σε καμμια χειροτερη, αλλα ουτε και να αποκολληθει, γιατι σκεφτομουν πως θα ξεχαρβαλωθει εντελως μετα η συσκευη.

 

Το ηχειο το αλλαξαν τελικα και ειναι οκ τωρα, αλλα απ το εντυπο που συνοδευε τη συσκευη, διαπιστωσα πως τελικα ξεκολλησαν και την οθονη και αναρρωτιομουν γιατι, διοτι απ οτι βλεπω στο παρακατω βιντεο, δεν χρειαζοταν να γινει κατι τετοιο για να επεμβει κανεις στο ηχειο, ή γενικα για να αφαιρεθει το σασι.

 

Τα ανταλλακτικα που αναφερει πως αλλαξαν ειναι αυτα εδω:

http://stellatech.com/samsung-sm-g850f-galaxy-alpha-adhesive-foil-set,a,en,817607.html

http://stellatech.com/samsung-sm-g850f-galaxy-alpha-middle-cover-silver,a,en,817622.html

Βασει των παραπανω κωδικων που αναφερονταν στο εντυπο, αλλαξαν ολοκληρο το σασι αντι για το ηχειο μεμονωμενα, καθως επισης και τις αυτοκολλητες ταινιες που υπαρχουν στο πισω μερος της οθονης.

 

Κατα τη χρηση διαπιστωσα πως το sleep button πλεον ειναι λιγο προς τα μεσα, ελαφρως περισσοτερο απ τη μια πλευρα του και δεν ξεπεχει οσο το volume button. Χρειαζεται λιγοτερη πιεση για να πατηθει, δηλαδη εχει μειωθει η διαδρομη του, κανοντας το να μοιαζει με πολυδουλεμενο. Το volume button κανει το γνωστο κλικ οταν το πατας και ειναι στη θεση του οπως θα πρεπε, ενω το sleep δεν κανει πλεον κλικ και πατιεται με περισσοτερη ευκολια.

 

Το home button απ την αλλη, απεκτησε τζογους και ειναι πλεον λιγο χαλαρο, οταν "κολλαει" το δαχτυλο πανω του, το νιωθεις να ανασηκωνεται ελαφρως, διοτι υπαρχει ενα κενο αναμεσα στο κουμπι και το μπουτον. Αν ριξεις μια ματια περιμετρικα της οθονης, διαπιστωνεις πως στο πανω μερος της ειναι οπως πριν, δηλαδη το αλουμινενιο πλαισιο δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με την οθονη, αλλα ελαφρως πιο ψηλα, ενω στο κατω μερος ειναι πλεον στο ιδιο επιπεδο κ αν πιεσεις την οθονη με το νυχι στις ακρες, παρατηρωντας τη απ το πλαι διαπιστωνεις πως υπαρχει μια μικρη ελαστικοτητα στο σημειο αυτο. Ισως ο τεχνικος βαρεθηκε να καθαρισει τις παλιες κολλες ή δεν εγινε σωστη εφαρμογη της αυτοκολλητης ταινιας.

 

Το θεμα ειναι γιατι ομως λυθηκε η οθονη.. Αυτο που διαπιστωσα στην πραξη παντως ειναι πως το fingerprint δουλευει αισθητα καλυτερα απο πριν, με περισσοτερη ακριβεια στον αντιχειρα, ή τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου δινει. Μαλλον μιας και λυθηκε το τηλεφωνο, πρεπει να εχουν εντολη να αλλαζουν κ αυτο το εξαρτημα, λογω του οτι πολυς κοσμος παραπονιεται για τη μη σωστη λειτουργια του και ισως εχει δωσει εντολη η samsung για αντικατασταση του, αλλιως δεν εξηγειται η αποκολληση της οθονης διαφορετικα.

Δεν αναφερεται πουθενα στο εντυπο κατι τετοιο βεβαια, αλλα δε βαριεσαι..

 

Αυτα σχετικα με την εμπειρια μου απ το σερβις. Να σημειωσω επισης πως το παρελαβαν 16 και 17 ηταν ετοιμο.

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ροοτ σε γερμανική unbranded 4.4.4

Χωρίς να γράψει ο knox

https://mega.nz/#!fsYj2J4C!k9lpjs8Iee8tYA_G_57FQr41XKUcWoThgj8vLPqqyIk

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ->ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ->ΔΙΚΤΥΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ->ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟΥ πρεπει να επιλεξω το LTE/WCDMA/GSM (αυτοματη συνδεση) σωστα? Για 4G

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει υποψη του κανεις σε μαγαζι να εχει το αλφα σε μαυρο?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...