Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι, δεν ειχα ουτε στην CM11, ουτε στην Euphoria OS 1.0 - Lollipop 5.0.2, που ειχα βαλει πριν το official release της CM12S. το κινητο πηγαινε βουτυρο, ομαλοτατο και οπως επρεπε να ειναι.

το προβλημα εμφανιστηκε στις 15-19 Μαϊου για πρωτη φορα, ενω το κινητο ηδη ετρεχε την CM12S αψεγαδιαστα σχεδον αμεσως μετα το release της.

 

Οπότε, τσέκαρε το σε cm11 και πες μας.

Θα έχει ενδιαφέρον η κίνηση αυτή και όσο σκέφτομαι ότι μπορεί σε cm11 να μην έχεις κανένα θέμα, τόσο αποκτά ενδιαφέρον και σασπένς το story. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οσοι εχετε θεματα, περαστε με fastboot χειροκινητα την 12S κανοντας wipe τα παντα και πειτε μου αν ειναι παλι τα ιδια.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε θεματα, περαστε με fastboot χειροκινητα την 12S κανοντας wipe τα παντα και πειτε μου αν ειναι παλι τα ιδια.

 

Το δοκιμασες και εστρωσε?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, τσέκαρε το σε cm11 και πες μας.

Θα έχει ενδιαφέρον η κίνηση αυτή και όσο σκέφτομαι ότι μπορεί σε cm11 να μην έχεις κανένα θέμα, τόσο αποκτά ενδιαφέρον και σασπένς το story. :lol:

 

και να φανταστεις η Euphoria OS ειναι CM-based ROM.

τωρα με CM11 - 05Q, οταν παω στις OTA ενημερωσεις του συτηματος, μου βγαζει οτι ειναι ενημερωμενο. ουτε λογος για cm12s μεσω ΟΤΑ.

Λογικα θα αφησω το κινητο με CM11 - 05Q για μερικες μερες.

OPO Sandstone 64GB

ROM: CM12S

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασες και εστρωσε?

 

δεν ειχα προβλημα ποτε, απλα βλεπω οτι με fastboot τα κανει λιμπα ολα μεσα και το στανιαρει το κινητο οπως πρεπει. Οταν ειχα περασει μεσω recovery την 12Σ εκανε κανενα λοξυγκα που και που, με fastboot δεν κανει κιχ και εχω αριστη οθονη, δλδ δεν βλεπω καμμια διαφορα με το S5 να ειμαι ειλικρινης

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες δεν ισχυουν για Ελλαδα. Μπορεις να το δοκιμασεις να το αγορασεις να δεις οτι σου λεει πως δεν μπορεις σε αυτη την χωρα να το αγορασεις. Και θεμα λειτουργικου να μην ειναι, αφου διορθωνεται μεσω φιξ, πιο το προβλημα?

 

*πιο συγκεκριμενα, αναλογα την ωρα κ μερα, ισχυει.

 

Daily Sale Schedule:

June 1 - 12:00 GMT (8 am EST)

June 2 - 2:00 GMT (10 pm EST -1 day)

June 3 - 12:00 GMT (8 am EST)

June 4 - 2:00 GMT (10 pm EST -1 day)

June 5 - 12:00 GMT (8 am EST)

June 6 - 2:00 GMT (10 pm EST -1 day)

June 7 - 12:00 GMT (8 am EST)

Πάντα θα υπάρχει ο τρόπος μέσω Γερμανίας αν θέλει κάποιος την χαμηλότερη τιμή....

 

Επίσης το δικό μου είναι από τα πρώτα και δεν έχω touch issues. Το θέμα βρίσκεται σε διάφορες παρτίδες κινητών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικα, οποιος το παρει πλεον, θα ειναι καινουργια κατασκευη και με φτιαγμενο το προβλημα στο hw. Γιατι, σιγουρα το γνωριζουν, δεν μπορει. Επισης, αφου σταματησε με την cm, γιατι να βγαινει με cm os και οχι oxygen οι νεες παρτιδες?

Υπάρχει η απάντηση στο ερώτημα σου με ένα απλό Google search. Η cm έχει υπογράψει 2ετες συμβόλαιο. Οπότε μέχρι και την επόμενη άνοιξη όλα τα 1+1 θα βγαίνουν με cm.

Link to comment
Share on other sites

και να φανταστεις η Euphoria OS ειναι CM-based ROM.

τωρα με CM11 - 05Q, οταν παω στις OTA ενημερωσεις του συτηματος, μου βγαζει οτι ειναι ενημερωμενο. ουτε λογος για cm12s μεσω ΟΤΑ.

Λογικα θα αφησω το κινητο με CM11 - 05Q για μερικες μερες.

 

Καλα, αυτο πως γινεται να μην σου την βγαζει μεσω ΟΤΑ την lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω νομίζω ότι μιλάμε για 2 διαφορετικά προβλήματα. Άλλοι έχουν πραγματικό ghost touch θέμα και άλλοι (σαν κι εμένα) ενίοτε βλέπουν lag και misclicks στην πληκτρολόγηση. Δε νομίζω ότι τους απασχολεί όλους το ίδιο, άλλοι ζητούν αντικατάσταση και άλλοι ψάχνουν για software λύση.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω νομίζω ότι μιλάμε για 2 διαφορετικά προβλήματα. Άλλοι έχουν πραγματικό ghost touch θέμα και άλλοι (σαν κι εμένα) ενίοτε βλέπουν lag και misclicks στην πληκτρολόγηση. Δε νομίζω ότι τους απασχολεί όλους το ίδιο, άλλοι ζητούν αντικατάσταση και άλλοι ψάχνουν για software λύση.

 

Στα ghost σιγουρα ειναι για αντικατασταση. Κατα την πληκτρολογιση, τι γινεται/κανεις?

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα το πρωϊ μου εβγαλε ενημερωση λογισμικου 8,7Mb και προετοιμασια του κινητου για την cm12. ακομα δεν το εκανα, περιμενω να δω τι θα μου πει ο τεχνικος της oneplus.

 

αυτο που εχει ο Davout το παθαινω και γω. ενα αισθητο lagαρισμα στην πληκτρολογηση και το scroll. Γραφοντας γρηγορα μνμ, αρκετες φορες το κινητο το παιρνει σαν συνεχόμενη πληκτρολογηση.

OPO Sandstone 64GB

ROM: CM12S

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα το πρωϊ μου εβγαλε ενημερωση λογισμικου 8,7Mb και προετοιμασια του κινητου για την cm12. ακομα δεν το εκανα, περιμενω να δω τι θα μου πει ο τεχνικος της oneplus.

 

αυτο που εχει ο Davout το παθαινω και γω. ενα αισθητο lagαρισμα στην πληκτρολογηση και το scroll. Γραφοντας γρηγορα μνμ, αρκετες φορες το κινητο το παιρνει σαν συνεχόμενη πληκτρολογηση.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και στο δικό μου..το έχω αυτό το πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες..λιγότερη ευαισθησία στο touch και το scrolling όταν κάνω browsing είναι 'βαρύ'..Όχι πάντα όμως..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με στοκ CM12, από franko r43 (που έφτιαχνε το touch αλλά με αντίτιμο μεγάλη κατανάλωση) , έβαλα τώρα αυτόν τον kernel : http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/kernel-t3110660

, που θεωρητικά (ο V3) φτιάχνει και την κατανάλωση. Αύριο μεθαύριο θα έχω βγάλει συμπέρασμα και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Για οτα, ουτε συζητηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα σημερα το πρωϊ μου εβγαλε ενημερωση λογισμικου 8,7Mb και προετοιμασια του κινητου για την cm12. ακομα δεν το εκανα, περιμενω να δω τι θα μου πει ο τεχνικος της oneplus.

 

αυτο που εχει ο Davout το παθαινω και γω. ενα αισθητο lagαρισμα στην πληκτρολογηση και το scroll. Γραφοντας γρηγορα μνμ, αρκετες φορες το κινητο το παιρνει σαν συνεχόμενη πληκτρολογηση.

 

Πως ειναι η cm11? Το ιδιο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα το πρωϊ μου εβγαλε ενημερωση λογισμικου 8,7Mb και προετοιμασια του κινητου για την cm12. ακομα δεν το εκανα, περιμενω να δω τι θα μου πει ο τεχνικος της oneplus.

 

αυτο που εχει ο Davout το παθαινω και γω. ενα αισθητο lagαρισμα στην πληκτρολογηση και το scroll. Γραφοντας γρηγορα μνμ, αρκετες φορες το κινητο το παιρνει σαν συνεχόμενη πληκτρολογηση.

 

Σας το κάνει αυτό μόνο με το μαμισιο πληκτρολόγιο ή και με άλλα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Σας το κάνει αυτό μόνο με το μαμισιο πληκτρολόγιο ή και με άλλα;

 

μονο με swiftkey, το κανει και σε αλλες συσκευες κατι παιζει με το προγραμμα αυτο (θα το φτιαξουν παντως asap)

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σας το κάνει αυτό μόνο με το μαμισιο πληκτρολόγιο ή και με άλλα;

 

δεν χρησιμοποιω shiftkey, ισα ισα που το εχω απενεργοποιημενο. Χρησιμοποιω την "Πληκτρολόγιο google" εφαρμογη, αυτη που εχει το material look της lollipop.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.inputmethod.latin

Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου ή οντως ψιλσκαλωνει κ στην cm11 το πληκτρολογιο. Απο faulty touches παντως δεν εχω δει τιποτα, ομως παραμενω επιφυλακτικος γιατι μπορει να το εμφανισει ανα πασα στιγμη.

Το θεμα ειναι οτι το δικο μου δεν υπακουγε στο touch οποτε θυμοταν, δλδ πηγαινα να το ξεκλειδωσω με doube tap και δεν ενοιωθε καθολου. με power button και scroll to unlock ηταν υεπρβολικα βαρυ ή δεν ανταποκρινοταν καθολου.

μια ερωτηση, με αλλαγη κερνελ δεν παζει θεμα εγγυησης? Απ οτι ξερω μεχρι ρουτ και official rom υποστηριζει η εγγυηση.

Edited by zafiris87

OPO Sandstone 64GB

ROM: CM12S

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, με αλλαγη κερνελ δεν παζει θεμα εγγυησης? Απ οτι ξερω μεχρι ρουτ και official rom υποστηριζει η εγγυηση.

 

φλασαρεις μανισια ρομ, κλειδωνεις bootloader και εισαι ετοιμος

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Επειδή είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία αύριο, μπορείτε να μου πείτε αν το θέμα με την touchscreen έχει διορθωθεί στις πρόσφατες παρτίδες; Βλέπω ότι δε μιλάτε και για τίποτα άλλο εδώ και πόσες σελίδες και ανησυχώ αρκετά γιατί chatάρω όλη μέρα. Όλα αυτά τα fix που βγάζουν δηλαδή είναι για όσους έχουν ελαττωματική οθόνη με παλιά παρτίδα;

 

Κανενας που να γράφει όλη μέρα μηνύματα με SwiftKey να μου πει αν υπάρχει πρόβλημα; στο Nexus 5 που γράφω με SwiftKey από το Δεκέμβριο του 2013 δεν έχει παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα ούτε μια φορά..

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Επειδή είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία αύριο, μπορείτε να μου πείτε αν το θέμα με την touchscreen έχει διορθωθεί στις πρόσφατες παρτίδες; Βλέπω ότι δε μιλάτε και για τίποτα άλλο εδώ και πόσες σελίδες και ανησυχώ αρκετά γιατί chatάρω όλη μέρα. Όλα αυτά τα fix που βγάζουν δηλαδή είναι για όσους έχουν ελαττωματική οθόνη με παλιά παρτίδα;

 

Κανενας που να γράφει όλη μέρα μηνύματα με SwiftKey να μου πει αν υπάρχει πρόβλημα; στο Nexus 5 που γράφω με SwiftKey από το Δεκέμβριο του 2013 δεν έχει παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα ούτε μια φορά..

 

Οσοι δεν το εχουν ολα καλα, οσοι το εχουν, θα βγει fix update που διορθωνει ολα τα προβληματα της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πρέπει να είναι σε παρτίδες κινητών στο δικό μου πριν λέω κάτσε να περάσω την official cm να δω αν θα το κάνει και δεν μου έκανε τπτ και ξανά έβαλα την xenonhd 4.1 και πάλι τπτ
Link to comment
Share on other sites

μετά απο 5 μερες εκκαθάριση δεδομένων το SwiftKey ολα καλά και πάλι τα ίδια κολλήματα δεν παει αλλο.... δεν μπορεις να γράψεις

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όλοι λένε πως δεν έχουν πρόβλημα, μέχρι να τους παρουσιαστεί..Και το δικό μου ήταν άψογο, μέχρι που το χρησιμοποίησα για καμιά ώρα ως navi με τους here maps..Ίσως ζεστάθηκε αρκετά..τι να πω..Από τότε πάντως το πιάνουν αναλαμπές και λαγγάρει..Ίσως εάν δεν το ζορίσεις αρκετά, να μην σου βγάλει και πότε το πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Όλοι λένε πως δεν έχουν πρόβλημα, μέχρι να τους παρουσιαστεί..Και το δικό μου ήταν άψογο, μέχρι που το χρησιμοποίησα για καμιά ώρα ως navi με τους here maps..Ίσως ζεστάθηκε αρκετά..τι να πω..Από τότε πάντως το πιάνουν αναλαμπές και λαγγάρει..Ίσως εάν δεν το ζορίσεις αρκετά, να μην σου βγάλει και πότε το πρόβλημα..

 

 

Δεν το αφήνω και σε χλωρό κλαρι μόνιμα με 3G ειναι και μνμτα

Τι να πω ελπίζω να δώσουν firmware να το διορθώσουν γιατι ειναι κρίμα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...