Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ φίλε μου διαφωνώντας με τα παιδιά παραπάνω, θα σου πρότεινα να το πάρεις υπό έναν όρο : έχεις δει σε κατασήματα άλλα κινητά σε αυτή την διάσταση? το κινητό είναι 5,3" που σημαίνει πως είναι αρκετά μεγάλο (λίγο μεγαλύτερο από το καινούριο Samsung Galaxy S5 δηλαδή). Αν βρίσκεις πως στο μέγεθος είναι εντάξει πάρτο. Εδώ το έχει και σε πολύ καλή τιμή. Οι περισσότεροι όταν κάναμε την μετάβαση σε σμάρτφον είχαμε μηδενική ή πολύ μικρή εμπειρία. Εμένα με έπεισε ο κολλητός μου που μου έλεγε πως προτιμούσε να του κλέψουν το αυτοκίνητο παρά το σμάρτφον!

Διάβασε και το νήμα του τηλεφώνου εδώ, κοίτα και βιντεάκια στο γιουτιούμπ να δεις πως είναι και σε χρήση αλλά και στο χέρι και πάρτο.

Όσον αφορά το ρουτάρισμα, ατυό γίνεται για να περάσουν την πολύγλωσση έκδοση, κοινώς για να έχεις ελληνικά, εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, το παίρνεις, το γυρίζεις στα ελληνικά και το χρησιμοποιείς.

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας , μετά από τις καθιερωμένες διαπραγματεύσεις με τον πάροχό μου , μου προτάθηκε - ως επιλογή ανανέωσης συμβολαίου , ένα από τα παραπάνω κινητά.

Mε δεδομένο ότι οι προτεραιότητές μου είναι ποιότητα συσκευής , ποιότητα ήχου στις κλήσεις , browsing , καλός δέκτης σήματος wi fi και σήματος κινητής , ποιό από τα 3 θα μου προτείνατε ( δεν έχω θέμα με τις ιντσες μέχρι 5' ) .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας .

Link to comment
Share on other sites

Ότι και οι προλαλλήσαντες. Έχω κάνει προσωπικά αρκετές αγορές από εκεί, (το δικό μου, για τα αδέλφια μου, για φίλους και κολλητούς), αξιόπιστα μαγαζιά υπάρχουν όπως και αξιόπιστες εταιρείες πλέον. Δεν κλαις καθόλου τα λεφτά σου, ίσα ίσα που λες γιατί έδινα τόσα λεφτά για κάτι άλλο. Εκτός αν για εσένα το κινητό εκτός από τηλέφωνο αποτελεί και status symbol οπότε...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα, το δίλημμα μου είναι ποιο από τα δύο αυτά κινητά είναι ο καλύτερος αντικαταστάτης του "πολυαγαπημένου" μου Ν8.

Σε τιμή βρίσκονται κοντά,

τα θετικά του Lumia 930 για μένα είναι η ποιότητα κατασκευής του και οι χάρτες της νόκια

τα θετικά του z3 compact είναι ότι είναι αδιάβροχο και το "μικρό" του μέγεθος.

 

Χωρίς δεύτερη σκέψη θα έπαιρνα το 930 αλλά σε σχέση με το Ν8 μου φαίνεται γιγαντιαίο, όσο για το z3 compact διαβάζω στο ίντερνετ αναφορές για κακή ποιότητα κατασκευής ότι σπάει εύκολα η οθόνη του.

 

Με γνώμονα ότι αν μου ταιριάξει το κινητό το κρατάω όσο αυτό κρατήσει ποιο από τα δύο πιστεύεται ότι είναι καλύτερη επιλογή?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Το 930 έχει πολύ καλή κάμερα, και θα έχει λογικά και περισσότερο καιρό αναβαθμίσεις από την Microsoft.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,αν θέλουν τα παιδιά να διαγράψουν τα μηνύματα μου& οτι ψάχνω για ταβλετ,ευχαριστώ & κάλο σας βράδυ!!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον η αγορά είναι τόσο μεγάλη και τόσο χαώδης και η αγορά της Κίνας έχει μπει στη ζωή μας ΤΟΟΟΟΣΟ δυνατά πια, που έχουμε χάσει τα αυγά και τα καλάθια...

 

Έχει 2 μήνες που ψάχνω να βρώ ένα τάμπλετ καλό να πάρω, το οποίο φυσικά, λόγω κρίσης, πλέον ψάχνουν το αυστηρά VALUE FOR MONEY! Η αλήθεια είναι, πως δεν αξίζει το κόπο τόσος πονοκέφαλος και ψάξιμο, διότι πραγματικά δεν αξίζει να διυλίζουμε τον κώνωπα για τέτοια θέματα, αλλά από τη στιγμή που προτίθεμαι να δώσω έως και 200-230 ευρώ, θέλω να πάρω κάτι που αξίζει πραγματικά το κόπο, γι αυτό και το ανελέητο ψάξιμο.... Το θέμα είναι, πως ήμουν αυστηρά κατά της Κινεζικής αγοράς, μιας κι εγώ έμπορας, ξερω τι εστί Κινέζικο προϊόν. Μη γελιέστε.. ΞΕΡΩ... Άλλο "κινέζικο προιόν", κι άλλο "φτιάχνεται στη Κίνα".. Ξέρω, ξέρω... Πλέον όλα στη Κίνα φτιάχνονται... Το θέμα είναι, πώς θα ξέρεις σίγουρα οτι αυτό που θα σου έρθει από τη Κίνα δε θα είναι εντελώς..."κινεζιά";;

 

Σε τρομάζει λίγο, έως ΠΟΛΛΗ θα έλεγα, η διαφορά που έχουν τα επώνυμα με τα ανώνυμα... Ένα κινέζικο, θα το βρεις με 200 ευρώ το πολύ αλλά το ίδιο (σε χαρακτηριστικά), αν είναι επώνυμο, θα το βρείς πάνω απο 350 ευρώ...

 

Για τα δικά μου δεδομένα, με αυτά που ψάχνω, αυτό εδώ, είναι ένα πολυ καλό τάμπλετ..

http://dealsprime.com/pipo-p9-android-4-2-2-tablet-pc-10-1-1920-1200-rk3288-quad-core-2gb-ram-bt-8mp.html#

 

ΑΠό την άλλη πάλι, βλέπω οτι κόσμος και κοσμάκης, προτιμάει το Onda v975m αλλά και κάποιοι άλλοι εμπιστεύτηκαν το Cube U65/Talk 9X 3G.. Ξέρω, ξέρω... Είναι θέμα γούστου και προτίμησης.. Αλλά λίγο πολύ, είναι τα ίδια.. Βλέπω οτι PiPO που αναφέρω πιο πάνω, είναι ανώτερο απο αυτα τα 2..

Υπάρχει κάποια παγίδα που δε βλέπω εγώ..;;; Σε όλα, σιγουρα, δε μπορείς να τα βρεις όλα και δεν ειναι τέλεια.. Είναι τρομακτικό το πόσα παράπονα διαβάζω για το Cube και το Onda..Ο άλλος γράφει οτι το πήρε και δεν ανοίγει :wacko:

 

Οι ανησυχίες μου, δεν περιορίζονται εκεί μόνο... Παράδειγμα.. Είναι αξιόπιστη η οικονομική συναλλαγή με κινεζικη αγορά;; Εντάξει, η αποστολή θα πάρει μέρες..Το ξέρουμε..Από τη Κίνα έρχεται...

 

Βλέπω αυτό εδώ το ταμπλετάκι... http://www.geekbuying.com/item/HYUNDAI-T10-3G-Tablet-PC-Quad-core-Exynos-4412-2GB-16GB-10-1-IPS-Capacitive-Screen-1280-800-w--GPS-Wifi-BT-HDMI-314777.html

Μου φαίνεται τίμιο... Κοινώς, έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου...

 

θα μου πείτε, "Παίζει ρόλο και τι θες ρε φιλε...". Ναι... Θέλω ενα 10ίντσο, 4πυρηνο, 2G Ram, Dual Camera με την πίσω να είναι τουλάχιστον 5mpxl, και μια καλή ανάλυση οθόνης...Απαραίτητα με λειτουργικό Android.. Με λεφτά στα 200-230 ευρώ...

Εντάξει, νομιζω οτι ζαλίστηκα...:wacko::wacko::blink:

 

Έχει κανείς άποψη;;;

Link to comment
Share on other sites

Στις 7,9 υπάρχει το τερατακι xiaomi miPad που είναι από αξιόπιστη εταιρία, απλά λίγο μικρότερο από αυτά που θες. Έβγαλε ένα πολύ καλό και η αξιόπιστη Cube.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα έχω φέρει και τα δύο για φίλους τα Cube και Onda αυτά που αναφέρεις και τα δύο μέχρι τώρα δουλεύουν άψογα. Ο κύβος είναι και 3G.

Για τα λεφτά τους είναι πολύ τίμια μηχανήματα. Αν δεν το χτυπήσεις και δεν το σπάσεις πιστεύω θα μείνεις ικανοποιημένος.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω ένα Iphone 4S και για λόγους κόστους πιο πολύ θα γυρίσω σε android.

 

Είμαι μεταξύ LG G2/G3/Nexus 5

 

Μου είπαν και για NOKIA 930 / Moto X 2014 (αυτό φεύγει από το budget).

 

Η χρήση του θα έχει να κάνει εκτός από τα κλασικά (wifi/3g/social/brosing/photos e.t.c) με VPN connection και Lotus Notes mail client....

 

Τα 2 τελευταία το Iphone τα κάνει καταπληκτικά αλλά έχει αρχίσει να κάνει νερά οπότε ακόμα και ένα 5S είναι εκτός budget...

 

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αυτά που έχεις δει μπορείς να δεις το xperia E3 που είναι στην ίδια κατηγορία με τα υπόλοιπα χρηματικά με καλή σχεδίαση και σε όμορφα χρώματα
Link to comment
Share on other sites

Στις 7,9 υπάρχει το τερατακι xiaomi miPad που είναι από αξιόπιστη εταιρία, απλά λίγο μικρότερο από αυτά που θες. Έβγαλε ένα πολύ καλό και η αξιόπιστη Cube.

 

 

 

http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt-rk3188-quad-core-tablet-pc-10-retina-android-4-1-white.html

 

Αυτό εδώ λες;;;

Φίλε τα έχω φέρει και τα δύο για φίλους τα Cube και Onda αυτά που αναφέρεις και τα δύο μέχρι τώρα δουλεύουν άψογα. Ο κύβος είναι και 3G.

Για τα λεφτά τους είναι πολύ τίμια μηχανήματα. Αν δεν το χτυπήσεις και δεν το σπάσεις πιστεύω θα μείνεις ικανοποιημένος.

 

Παναγιώτης

 

Ναι φίλε μου, δεν έχεις άδικο... Αλλά διαβάζω διάφορα προβλήματα και σκέφτομαι.. Είναι θέμα παρτίδας;; Είναι θέμα μηχανηματος;; Διαβάζω κι αυτά για τα rootαρισματα που λέτε και δε καταλαβαίνω τη τύφλα μου και με πιάνει πανικός.. Επειδή είμαι μεγαλωμένος με την λογική του "δίνω κάτι παραπάνω βρε αδερφέ (γιατί μπορώ κιόλας) και είμαι καλυμένος κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο" και το σκέφτομαι.. Να σκάσω ένα 300άρι να πάρω ένα τάμπλετ απο εδώ, που στη τελική αν στραβώσει κάτι, πάω εκεί που το πήρα, τους πιάνω από το γιακά, τους ρίχνω τα μπινελίκια τους, τις απειλές τους, το ένα, το αλλο και είμαι ήσυχος;; Ή απλά, δεν αξίζει να δώσεις 300 ευρώ να πάρεις ένα τάμπλετ που θα βρεις το ίδιο και καλύτερο με λιγότερα λεφτά στη Κίνα; Δεν ειναι να μπερδεύεσαι;;

Edited by Memorex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

σκέφτομαι να αγοράσω ενα απο τα 2 παραπάνω ταβλετ (Surface Pro 2 (i5/8GB ram) vs Surface Pro 3 (i3/4GB RAM)). Στο skroutz το πρώτο εχει 899 και το 2ο 950. Ποιο από τα 2 να πάρω ???

 

Gracias :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

σκέφτομαι να αγοράσω ενα απο τα 2 παραπάνω ταβλετ (Surface Pro 2 (i5/8GB ram) vs Surface Pro 3 (i3/4GB RAM)). Στο skroutz το πρώτο εχει 899 και το 2ο 950. Ποιο από τα 2 να πάρω ???

 

Gracias :lol:

 

Το δεύτερο το αγοράζεις στα 799 ευρω απο ms store με δωρεάν αποστολή με ups standard.

Πχ στο γερμανικό η γαλλικό ms store τοςο κάνει.

Τωρα οι διάφορες μεταξύ Pro 2 και Pro 3 ειναι κυρίως στο form factor και στις ιντςες της οθόνης και μια ελαφριά υπέροχη του Pro 3 στην αυτονομία.

Στα specs η διαφορά τους ειναι μεγάλη

Απο την μια i3/4/64 στο Pro 3

Απο την άλλη i5/8/256 στο Pro 2.

 

Υπάρχει και ενδιάμεσα το i5/4/128 στα 999 ευρω.

 

Τα βάζεις κάτω και σταθμίσεις ανάλογα το budget σου και τις ανάγκες σου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και ξύλο μα παίξεις μαζί τους, θα σου αρχίσουν τις δικαιολογίες. Συν ότι θα σκέφτεσαι συνεχώς ότι με τα ίδια λεφτά έπαιρνες κάτι πολύ καλύτερο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

πάρε αυτό με 110 ευρώ που είναι αξιόλογο http://www.bataria.gr/zte-ice.html και μετά από κάποιους μήνες δοκίμασε να πάρεις κάτι καλύτερο αφού μάθεις και τα κόλπα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ψάχνω για ένα κινητό με 2 κάρτες, 1 (αλλά ακόμα καλύτερα) 2 gb ram και οθόνη 5''

υπάρχει κάποιο αξιόπιστο σε αυτό το εύρος τιμής (με μια μικρή απόκληση 5-10 ευρώ; )

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασέ το και μπες εδώ για να ενημερωθείς και να ρωτήσεις.

ΔΕΝ χρειάζεται να πάρεις φτηνό smartphone.

"Αναβάθμιση" τηλεφώνου κάνεις,δεν πας από παπάκι σε Hayabusa για να χρειαστείς "εκπαίδευση" !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

To S850 είναι δίκαρτο με μικρές κάρτες,το Α806 μία νορμάλ.

Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω με τον telefoneri......Πιο πουλ-μουρ το 850,μεγαλύτερες δυνατότητες το 806.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...