Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ιδανικη λυση στα λεφτα που δινεις δεν υπαρχει.

 

Ισως το Moto G που ειναι στα 170, αν εχεις σκοπο να υπερβεις εστω και για ενα μπλε το μπατζετ σου

Link to comment
Share on other sites

Όντως μέχρι 150 από Ελλάδα, ζορίζει αρκετά το πράγμα για αυτά που ζητάς... Αν είναι να ανέβεις λίγο (κάνα 10άρικο+) δες Moto G (2nd), Lg Spirit... Για τα λεφτά τους τουλάχιστον, μια χαρά είναι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, βάλε λίγο παραπάνω, το Moto G τα αξίζει εννοείται. Είναι μικρή επένδυση παραπάνω σε χρήματα, αλλά η συσκευή το δικαιολογεί.
k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire - Vodafone Smart 4G
Link to comment
Share on other sites

G3 16gb(παίζει πλέον στα 280e), 32gb

 

Η oneplus 16/64gb και γιατί? :cool:

 

OnePlus αν θες άνετο μενού και δυνατότητες παραμετροποιησης (Oxygen/CM). Αν θες ποιότητα κατασκευής, οθόνη και κάμερα τότε το G3.

k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire - Vodafone Smart 4G
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα σε z2. Εχει πιο πολλη ραμ που σημαινει οτι θα κρατησει περισσότερο απο αποψη επιδόσεων (3gb εναντι 2). Απο καμερα αν λαβουμε υποψη μας οτι τα compact της Sony (z1c,z3c) για καποιο λογο εχουν κατωτερες καμερες απο τις αντιστοιχες ναυαρχίδες(z1,z3), δε θα χάσεις με το z2 σε σχεση με το z3c.

Και τέλος το z2 ειναι ναυαρχιδα ενω τα compact δεν ειναι, και δινεται μεγαλυτερη προσοχή στις ναυαρχιδες συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .Αφού δοκίμασα τον κινέζο με το Jiayu F1 από το οποίο έμεινα ικανοποιημένος αποφάσισα να πάω σε κάτι καλύτερο . Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο κινητάκι στα 150-180 ? Έχω σταμπάρει το xiaomi redmi note sta 175 π από ότι ξέρω θεωρείται απο τις καλές εταιρίες . Περιμένω να ακούσω και κάποιο άλλο :) Σαν χαρακτηριστικά θέλω μεγάλη οθόνη ,καλή κάμερα κ όσο το δυνατό καλύτερη μπαταρία .
Link to comment
Share on other sites

Aν δε βιάζεσαι, μπορείς να περιμένεις μερικές ημέρες να δούμε σχόλια για το κτήνος Ecoo E04 Plus που βγαίνει τώρα, είναι στα λεφτά που θες και απο specs σκίζει... Εκτός από αυτό (και αυτό που πρότεινες που είναι επίσης καλό) θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματιά στα Meizu M1 Note (πρέπει να βγαίνει λίγο παραπάνω σε χρήματα), Ulefone Be Pro, Gionee E7, Jiayu S3, ZTE Nubia Z5... Υπάρχουν και άλλα βέβαια και όσον αφορά την κάμερα από Κινέζικο μην περιμένεις και τρελά πράγματα... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη και το γενικα αρκετα καλο ulefone be pro στα €142 απο to2c.com

μην περιμενεις παρα πολλα απο τις καμερες, δες δειγματα ληψεων

Έχεις πμ!!

Edited by kyle4
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θελω να αγορασω ενα κινητο και οπως εγραψα και στον τιτλο ειμαι αναμεσα στο LG Βello η στο Lumia 535.εσεις τι μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μετα απο 2 συνεχομενα ατυχηματα και αφου κατεστρεψα ενα xperia m και ενα moto g, πρεπει να αγορασω συσκευη γιατι εχω μεινει με ενα (ηρωικο) nokia 6600.

Θεωρω σημαντικη την διαρκεια μπαταριας, την σταθεροτητα του λειτουργικου και τις οσο το δυνατων καλυτερες επιδοσεις σε γραφικα και επεξεργαστικη ισχυ. Η καμερα μου ειναι σχεδον αδιαφορη, απλα να υπαρχει και ειμαι οκ. Αποκλειω οτιδηποτε εχει mtk επεξεργαστη (για προφανεις λογους) και οτιδηποτε δεν δεχεται επεκταση μνημης μεσω sd. Η χρηση που κανω ειναι αρκετο browsing, gaming αναλογα, αλλα αν παιξω το λιωνω, im και αρκετο γραψιμο κειμενου στην συσκευη και γενικα διαφορα αλλα που δεν εχουν τρελες απαιτησεις. Κατωπιν λιγης σκεψης εχω καταληξει σε 3 επιλογες μεταξυ 140 και 240 ευρω:

 

Xperia E3, πολυ φθηνο, τιμιο για τα λεφτα του και εχω ακουσει σχετικα καλα λογια.

Xperia M2, λιγο πιο ακριβο, αλλα εχει και μεγαλυτερη οθονη.

Xperia T2 Ultra, τερας, η οθονη ειναι πολυ μεγαλο + και φυσικα θα παρει android 5 (οι custom roms απαγορευονται στα sony, λογο αισθητικης)

 

Υπαρχει κατι αλλο καλο που δεν εχω προσεξει και πιστευεται οτι αξιζει? Επισης απο αυτα τα 3, πιο θεωρειται πιο τιμιο για τα λεφτα του?

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός πως δεν θέλεις mtk επεξεργαστή δυσκολεύει την επιλογή σού.

 

Αν μπορείς ωστόσο να δώσεις 245 ευρώ για το LG G2 τότε είσαι οκ. Με Snapdragon 800 και 2GB RAM σε καλύπτει απόλυτα και βέβαια δεν συζητάμε πως είναι πολύ καλύτερο από αυτά που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μετα απο 2 συνεχομενα ατυχηματα και αφου κατεστρεψα ενα xperia m και ενα moto g, πρεπει να αγορασω συσκευη γιατι εχω μεινει με ενα (ηρωικο) nokia 6600.

Θεωρω σημαντικη την διαρκεια μπαταριας, την σταθεροτητα του λειτουργικου και τις οσο το δυνατων καλυτερες επιδοσεις σε γραφικα και επεξεργαστικη ισχυ. Η καμερα μου ειναι σχεδον αδιαφορη, απλα να υπαρχει και ειμαι οκ. Αποκλειω οτιδηποτε εχει mtk επεξεργαστη (για προφανεις λογους) και οτιδηποτε δεν δεχεται επεκταση μνημης μεσω sd. Η χρηση που κανω ειναι αρκετο browsing, gaming αναλογα, αλλα αν παιξω το λιωνω, im και αρκετο γραψιμο κειμενου στην συσκευη και γενικα διαφορα αλλα που δεν εχουν τρελες απαιτησεις. Κατωπιν λιγης σκεψης εχω καταληξει σε 3 επιλογες μεταξυ 140 και 240 ευρω:

 

Xperia E3, πολυ φθηνο, τιμιο για τα λεφτα του και εχω ακουσει σχετικα καλα λογια.

Xperia M2, λιγο πιο ακριβο, αλλα εχει και μεγαλυτερη οθονη.

Xperia T2 Ultra, τερας, η οθονη ειναι πολυ μεγαλο + και φυσικα θα παρει android 5 (οι custom roms απαγορευονται στα sony, λογο αισθητικης)

 

Υπαρχει κατι αλλο καλο που δεν εχω προσεξει και πιστευεται οτι αξιζει? Επισης απο αυτα τα 3, πιο θεωρειται πιο τιμιο για τα λεφτα του?

 

- θες καλη μπαταρια και επιλεγεις 2 κινητα με μπαταριες ~2300mah.

- θες ισχυ κτλ και επιλεγεις 3 κινητα με 1gb ram.

- δινεις 140-240 ευρω και στις επιλογες σου ειναι κινητο με μολις 4gb rom.

- λες θες καλα γραφικα και διαλεγεις κινητο 480x854 κτλ.

- αποκλειεις επεξεργαστες mtk "για προφανεις λογους" οπως λες.

 

ελα, αληθεια πες. τρολαρεις. αν οχι, τοτε το p6000 στα €110 ή €215 ειναι καλυτερο.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Μονο αρνητικο στο g2 ειναι η επεκταση SD.Αμα θελεις στα 265 εχει την εκδοση με 32GB.

Αμα θες να μεινεις στα 240 πανε στο Galaxy A3.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 καλα ειναι απλα το 535 εχει θεμα με το Touch της οθονης...εχουν δοθει update αλλα και παλι.Το Lg Bello ειναι τιμιο τηλεφωνο για τα λεφτα του.Πες λιγο μεχρι ποσο δινεις,γιατι υπαρχουν και αλλες επιλογες.Σε αυτα τα λεφτα εχεις xperia e4,λιγο πιο κατω kazam thunder 345L και Huawei Y550.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

- θες καλη μπαταρια και επιλεγεις 2 κινητα με μπαταριες ~2300mah.

- θες ισχυ κτλ και επιλεγεις 3 κινητα με 1gb ram.

- δινεις 140-240 ευρω και στις επιλογες σου ειναι κινητο με μολις 4gb rom.

- λες θες καλα γραφικα και διαλεγεις κινητο 480x854 κτλ.

- αποκλειεις επεξεργαστες mtk "για προφανεις λογους" οπως λες.

 

ελα, αληθεια πες. τρολαρεις. αν οχι, τοτε το p6000 στα €110 ή €215 ειναι καλυτερο.

 

1)Λολ, και τα 3 ειναι απο τα κορυφαια στην διαχειριση της μπαταριας + το stamina mode, γιαυτο τα αναφερω. http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=5965#show

2) Δεν βρηκα καποιο με 2,σορρυ.

3)Ναι γραφικα, οχι αναλυση οθονης, αλλα η adreno 305 ειναι πολυ καλη μεχρι τα 720p, οποτε ας χασω αναλυση, παρα fps.

4)Αποκλειω τα mtk για λογους σταθεροτητας, διαρκειας μπαταριας και επιδοσεων τοσο σε γραφικα οσο και σε επεξεργαστικη ισχυ. Δεν θα αγοραζα ποτε κατι που λεγεται Elephone ως βασικη συσκευη, no offence...

 

 

Θα δω και το G2 και το Α3, tnx guys.

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

1)Λολ, και τα 3 ειναι απο τα κορυφαια στην διαχειριση της μπαταριας + το stamina mode, γιαυτο τα αναφερω. http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=5965#show

2) Δεν βρηκα καποιο με 2,σορρυ.

3)Ναι γραφικα, οχι αναλυση οθονης, αλλα η adreno 305 ειναι πολυ καλη μεχρι τα 720p, οποτε ας χασω αναλυση, παρα fps.

4)Αποκλειω τα mtk για λογους σταθεροτητας, διαρκειας μπαταριας και επιδοσεων τοσο σε γραφικα οσο και σε επεξεργαστικη ισχυ. Δεν θα αγοραζα ποτε κατι που λεγεται Elephone ως βασικη συσκευη, no offence...

 

Θα δω και το G2 και το Α3, tnx guys.

 

καλα φιλε, οπως νομιζεις. δικα σου € ειναι. παρε οτι αγαπας. ελπιζω οχι 4gb rom :cry:

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Είχα το μεγάλο Τώρα έχω το μικρο.μπορω να πω πως όσο κ να τα Έχω ζορισει διαφορα Δεν εχω δει αναμεταξυ τους .η μόνη διαφορά Που μπορώ να βρω είναι το μέγεθος της οθόνης. Το ένα παραπάνω γιγα σε ραμ δεν χρειάστηκε πουθενά Προσωπικά. Μπαταρία ελαφρώς καλύτερο το κομπακτ. Κάμερα Όχι ιδιαίτερες διαφορές,ο ήχος στις συνομιλίες άνω του μετρίου, ο εξωτερικός πάλι νομίζω πως είναι δυνατοτερος στο μικρό αλλά αυτό χωρίς σιγουριά γτ είχα ξεκλειδώσει το μπουτλοαντερ στο μεγάλο.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την άποψη σας για κινητό μέχρι 100 ευρώ android να έχει τουλάχιστον 1gb ram σχετικά να μην κολάει ,να έχει μπροστινή κάμερα, και όσο το δυνατόν καλή μπαταρία. Edited by dandal
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...