Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εεε λογικα θα εχει πανω απο ενα χρονο στην πλατη! νομιζω παντως πως για τα 50e το lg g2 ειναι μονοδρομος! αν σκεφτεις την διαφορα σε οθονη, hw,καμερα , μπαταρια και τα δυο χρονια εγγυηση!

 

για το Ζ1 compact τι λετε;

Edited by chriszeus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

+από κινέζικα με ψήνουν πολύ τα coolpad f1 και Elephone P6000 και η επιλογή ανάμεσα στα 2 μου φαίνεται πολύ δύσκολη.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

+από κινέζικα με ψήνουν πολύ τα coolpad f1 και Elephone P6000 και η επιλογή ανάμεσα στα 2 μου φαίνεται πολύ δύσκολη.

 

To Coolpad είναι παλιότερο, άριστο και εγγυημένο με βάση τις κριτικές όσων το έχουν πάρει... Το Εlephone P6000 επίσης φαίνεται πανέμορφο και πλήρες από χαρακτηριστικά... Αν υπάρχουν reviews και δεν αναφέρονται προβλήματα κλπ, εγώ θα επέλεγα το Elephone, αν οχι το Coolpad... :) Σίγουρα υπάρχουν και άλλα αξιόλογα κινέζικα σε αυτή την τιμή βέβαια, αλλά δεν μου έρχεται πρόχειρα κάποιο...

 

Aπό Ελλάδα στο 100άρικο, καλή περίπτωση απ'ότι ακούγεται είναι και το Huawei Y550...

Link to comment
Share on other sites

Εεε λογικα θα εχει πανω απο ενα χρονο στην πλατη! νομιζω παντως πως για τα 50e το lg g2 ειναι μονοδρομος! αν σκεφτεις την διαφορα σε οθονη, hw,καμερα , μπαταρια και τα δυο χρονια εγγυηση!

 

για το Ζ1 compact τι λετε;

 

Μια χαρά φαίνεται το Ζ1 Compact... Bέβαια είναι πάνω από 200 και πολύ κοντά στην τιμή του G2... Επίσης έχει ωραία κάμερα απ' όσο βλέπω, αλλά η οθόνη είναι μικρότερη από το G2(αν βέβαια την καλύπτει αυτή του iPhone, θα την καλύπτει και του Z1 Compact)...

Προσωπικά καινούργιο Android θα προτιμούσα, σε κάθε περίπτωση, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό... :)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να παω σε Z2 μεταχειρο στα 250ε?

Μιλαμε για ενα 50ρικο παραπανω, γιατι και G2 (ελαφρως) μεταχειρο βρισκεις στα 200 ευκολα... Για να συγκρινουμε ομοια πραγματα, οχι Z2 μεταχειρο με G2 καινουριο στα ιδια λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο βρήκα και το Jiayu G4S που είναι στην ίδια κατηγορία. Ανάμεσα σε αυτές τις 3 ποιά εταιρεία είναι πιο αξιόπιστη;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε το μπάτζετ....σε αυτή την τιμή από Κίνα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς με κάποια ενδεχόμενα ρίσκα...πρωτίστως να κάνεις το σταυρό σου να μη σου ρθει καμιά ελαττωματική συσκευή γιατί την έκατσες!! :X :lol:

Η jiayu είχε κάνει αίσθηση όταν εμφανίστηκε. Καλές συσκευές για τις τιμές που κόστιζαν, αλλά είχε σοβαρό θέμα με το Gps το οποίο υποστηρίζει -και μάλλον- το διόρθωσε. Δεν είναι κακή συσκευή, δεν υποστηρίζει 4G όμως.

Το elephone P6000 απ' την άλλη, έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, κάποιοι που ξέρουν υποστηρίζουν ότι είναι πολύ καλή συσκευή και παίζει και όλες τις μπαντες 4g στην Ελλάδα, υπάρχουσες και μελλοντικές...;)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στο φόρουμ υπάρχει μεγάλη στήριξη στα κινέζικα και νόμιζα ότι δύσκολα παίζει τέτοια κατάσταση (να σου έρθει ελλατωματικό). Είχες εσύ κάποια τέτοια εμπειρία;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στο φόρουμ υπάρχει μεγάλη στήριξη στα κινέζικα και νόμιζα ότι δύσκολα παίζει τέτοια κατάσταση (να σου έρθει ελλατωματικό). Είχες εσύ κάποια τέτοια εμπειρία;

 

Ο φόβος αυτός υπάρχει πάντα, όχι τόσο λόγω μεγάλης πιθανότητας να λάβεις προβλήματικη συσκευή (αν βέβαια επιλέξεις σοβαρό brand και από αξιόπιστο κινεζομάγαζο), αλλά όσο διότι ΑΝ συμβεί, αναλαμβάνεις εσύ να το στείλεις πίσω, να περιμένεις ένα-ενάμιση μήνα να επιστρέψει, να συνεννοηθείς μαζί τους κλπ κλπ (επομένως όπως και να έχει είναι μια παράμετρος που λαμβάνεται υπόψιν όταν το παίρνεις απόφαση να αγοράσεις κάτι)... Από κατάστημα ας πούμε έχεις DOA, το πας πίσω, πήρες άλλο, τελείωσες... Σε αυτό κυρίως έγκειται ο φόβος και οι ενδοιασμοί παρά στον αριθμό των περιστατικών που έχουν αναφερθεί... :)

 

Για τις συσκευές που αναφέρθηκαν και παραπάνω, όπως είπα Coolpad F1 αγοράζεις άφοβα από άποψη αξιοπιστίας, επιδόσεων κλπ... Εlephone P6000 δεν ξέρω, αλλά αν οι κριτικές είναι κομπλέ, εγώ θα προτιμούσα αυτό... Χωρίς ιδιαίτερο λόγο και χωρίς να είχα ποτέ Jiayu, θα το είχα τρίτο στα υπόψιν...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το compact που είναι μαζεμένο σε διαστάσεις και έχει μπαταρία σκυλί. Με το iphone θα ψάχνει πρίζα κάθε τρεις και λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Για το coolpad f1 με κόβω. Από to2c να το πάρω ή υπάρχει κάτι καλύτερο/φθηνότερο; Το τελωνείο να το φοβάμαι ή θα περάσει;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Για το coolpad f1 με κόβω. Από to2c να το πάρω ή υπάρχει κάτι καλύτερο/φθηνότερο; Το τελωνείο να το φοβάμαι ή θα περάσει;

Μια χαρά σε όλα...

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τις διαφορές μεταξύ των δυο εκδόσεων του μοντέλου Lenovo vibeZ k910 και το Lenovo vibeZ k910E επειδή το ένα το βρήκα πιο φθηνό παίζει τίποτα; Να διστάσω το 4g για το αν θα δουλεύει κανονικά; Γενικά ξεκαθαρίστε μου τι παίζει μεταξύ των 2 μοντέλων και ποιο θα προτιμούσατε. Σε περίπτωση που πάρω το μοντέλο με το 4g (Επίσης ποιο από τα 2 είναι με το 4g; ) θα πιάνει Ελλάδα; Βγαίνει και για τις 2 εκδόσεις 3g και 4g η το ένα μοντέλο είναι 3g kai to άλλο 4g και αν ναι ποιο είναι ποιο; Edited by sonicvegeta
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

Έρευνα αγοράς για τάμπλετ:

 

1) Να έχει playstore

2) Αυτονομία δεν ξέρω καθόλου από τάμπλετς. Παίζει να βγάζει 10ωρο οθόνη?

3) Root χωρίς ιδιαίτερες σπαζοκεφαλιές.

4) Οθόνη με ανάλυση τουλάχιστον 1280x800 και θέαση απ'όλες τις πλευρές.

5) Αγορά από Ελλάδα

6) Τιμή +-150 ευρώ

 

Ευχαριστώ!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σου προκύπτει από κάπου ότι παίζει 4G κάποια από τις συσκευές που αναφέρεις?? :blink:

Το vibe z Κ 910 είναι συσκευή του 2013 και δεν παίζει 4g...ούτε καν 3,5!! :lol:

Το 910e παίζει στις συχνότητες 800/1900 και όχι στις 900/1800 που παίζουν στην Ελλάδα.

Αφού περιτριγυρίζεις lenovo πάρε το vibe z2 από Ελλάδα, λίγο υποδεέστερο των παραπάνω, αλλά μια χαρά συσκευή κατά τ' άλλα....;)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες αυτονομία.?? εδώ το ipad δεν βγάζει τόσο που μισή συσκευη είναι .................................μπαταρία (τι μισή παραπάνω)
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν συγκρίνεται το moto g με το iphone 5? Μην τρελαθουμε! Το 5αρι είναι πολύ καλυτερο σε ολα! Αν βρήκε το 5αρι σε καλη κατασταση πάρτι αλλιως βάλε λιγα ακόμα για G2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μια δεύτερη συσκευή η οποία θα είναι Dual Sim για να την χρησιμοποιήσω ως επαγγελματικό τηλ.

Όλα μου τα τηλέφωνα.Μέχρι τώρα ήταν Android και τώρα έχω το Oneplus One.

Για δεύτερη συσκευή σκέφτομαι και τα Windows Phone με κάθε επιφύλαξη βέβαια μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα έως τώρα.

Είμαι ανάμεσα σε Microsoft Lumia 640 xl dual sim το οποίο θα αρχίσει να πωλείται αρχές Απρίλη και στο Motorola moto g 2014 dual sim.

Αυτό που θέλω είναι μεγάλη οθόνη και καλή μπαταρία.

Τιμή 200-240€

Υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που πρέπει να κοιτάξω;

Δεν θα ήθελα κάποιο κινέζικο λόγω εγγύησης και μεγάλο χρονικό διάστημα αποστολής.

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Ψάχνω αντικαταστάτη για το Galaxy S4 i9505 μου που θα δωθεί σε οικογενειακό μελος.Θέλω το κινητό να κρατηθεί για τουλάχιστον 1.5 χρόνο και να έχει καλά χαρακτηριστικά.Να έχει και μια τυπική υποστήριξη από xda...

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση μ΄ εσένα είμαι κι εγώ ( Sony xperia E4 vs lumia 535) . Βέβαια το δικό μου budget είναι μικρότερο.

 

Εκτός από αυτά που έβαλες, θα σου πρότεινα και το HTC desire 616. Γύρω στα 220 ευρώ κάνει. Οκταπύρηνο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...