Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερο από το Samsung Galaxy Tab 4 10.1" (16GB) σε αυτά τα λεφτά.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό http://www.skroutz.gr/s/4379046/Kobo-Arc-10-HD-10-5-16GB.html είναι πολύ καλό για αυτά που το θέλεις και πολύ περισσότερα. Μεγάλο πλεονέκτημα ο tegra 4 επεξεργαστής, που δύσκολα βρίσκεις σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια βόλτα στα μαγαζιά, (μαζί με την φίλη μου) πέσαμε πανω στο turbox pi

στο πλαίσιο, το οποίο κινητό απο εμφάνιση είναι αρκετά ωραίο. (λεπτό και κομψό)

 

Επείδη γνωρίζω πόσο tuvlo-x είναι οι συγκεκριμένες συσκεύες και οτι δεν υποστηρίζει το google market, ξεκίνησα να κοιταω για κινητα και έχασα την μπάλα στο ιντερνετ, οπότε και ζητάω την πολύτιμη βοήθεια σας.

 

ουσιαστικά ενδιαφέρομαι για 2 κινητά, ένα για την φιλη μου και ενα για μένα, dual sim και τα δυο.

 

1ο κινητό

1) τιμή απο 80 ευρώ εως 130 (μαξ 150 ευρω)

2) οθόνη 4,7

3) λεπτο (slim)

4) μνημη 1 Giga to ligotero.

 

Από οτι καταλάβατε το παράπανω προοριζετε για την φίλη μου οπότε ψαχνω κάτι εμφανισιακά όμορφο και βολικό (όπως το τουρμπο-χ πι )

αν κάποιος γνωριζει ποιο re-brand του πλαισιου είναι θα βοήθουσε αρκετα ή αν κάποιος το εχεί θα βοηθούσε να μας πει το serial μηπως και βγαλουμε ακρη σε ποιά κινεζικη εταιρια αντιστοιχη.

 

2ο κινήτο

1) τιμή 120 ευρω εως 180 (βαρια 200)

2) δικαρτο

3) android 4.2 η 4.4 (τι συμβουλεύετε; )

4) 4πυρινο η οχταπυρηνο

5) οθονη 5"

 

ορισμένα κινητα που είδα ειναι τα εξης:

Leagoo Lead 5 MTK6582 Quad core 1.3GHz

 

ELEPHONE G6 MT6592 1.7GHz Octa

 

ZERO MT6592T 2.0GHz Octa Core

 

οποιαδήποτε συμβουλή και υπόδειξη για ποιο κινεζικο brand να προτιμησω ειναι δεκτή μιας και είμαι ασχετος απο κινητά και ιδιαίτερα απο κίνα.

Εταιριες όπως ΖΤΕ huaewi xiaomi pipo chuwi lenovo και ενα σωρο αλλές συν τα μοντέλα απο την κάθε εταιρία είναι πραγματικη σπαζοκεφαλία το τι να επίλεξεις

ειδικά αν δεν ξέρεις ποιες ειναι αξιοπιστες και καλες σαν κατασκευη,

τα φωτα σας παρακαλω.....

Η αγόρα θα γίνει από εξωτερικό (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν αντιστοιχα μαγαζια Ελλάδα) οπότε αν μπορείτε να παραθέσετε και λινκ απο καταστημα ακομα καλυτερα.

 

Ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε φάση που ψάχνω για δίκαρτο κινητό... Από ελληνική αγορά βλέπω ότι πρέπει να σκάσω 200+ ευρώ για κάτι που θα με κρατήσει για καιρό, οπότε είπα να ρίξω μια ματιά στα κινέζικα που προτείνονται εδώ και έπαθα πλάκα τι παίρνεις με 140+ ευρώ... Πραγματικά ψήθηκα πολύ άσχημα... Ειδικά το Lenovo A8 A806 μου άρεσε πάρα πολύ (!!!) αλλά δυστυχώς δεν είναι δίκαρτο.

 

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο από Κίνα;;; Και αν μπορείτε να προτείνετε μαγαζί από όπου παραγγέλνετε (και τι τρόπο αποστολής επιλέγετε για αποφυγή τελωνείου), θα ήταν τέλειο! Θα χρησιμοποιήσω PayPal αν αυτό το δεδομένο βοηθάει.

 

Μερικά από τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα συγκεκριμένα να έχει:

 

-Οθόνη μέχρι 5", και HD ανάλυση (720p).

 

- Να έχει καλή μπαταρία δηλαδή να βγάζει 1 μέρα με full λιώσιμο και 2-3 μέρες με χαλαρή χρήση (δεν ξέρω πώς ακριβώς πάνε αυτά αλλά καταλάβατε, όσο πιο καλό γίνεται στα πλαίσια που οριοθετώ... το δικό μου για να καταλάβετε βγάζει 1 μέρα max ό,τι και να κάνω).

 

-Μία κάμερα αξιοπρεπής (κάτι σε φάση 8MP του galaxy s III) αλλά αν αυτό το κριτήριο ανεβάζει κατά πολύ την τιμή το αφήνουμε.

 

-Επεξεργαστής, ram, εσωτ. μνήμη και οθόνη κάτι σαν το Lenovo παραπάνω ή ό,τι πιστεύετε ότι θα με κρατήσει ευχαριστημένο για αρκετό καιρό.

 

Προκαταβολικά ευχαριστώ όποιον διαθέσει 5-10 λεπτάκια απ' τον χρόνο του για να με βοηθήσει στην επιλογή μου!!

Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/cube-talk9x-u65gt-tablet-pc-octa-core-mtk8392-9-7-android-4-4-retina-screen-32gb-black.html

το παρήγγειλα την τετάρτη σήμερα έλαβα mail Shipment number.

210e με paypal.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν για την επιλογή.

το θέμα μπορεί να κλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή απορία. Τα τηλέφωνα που έχουν τα σκρουτζομαγαζα είναι ευρωπαϊκής αντιπροσωπιας (Γερμανικά, Ιταλικά, Πολωνικα κοκ) ενώ του πλαισίου και των άλλων αλυσιδων είναι ελληνικής αντιπροσωπιας και εισάγονται επίσημα στη χώρα. Τα άλλα είναι "παραεισαγωγης". Εννοείται πως τα κινητά είναι άνοιγα, δουλεύουν κανονικότατα στην Ελλάδα και καλύπτονται κανονικότατα από την εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως προτιμώ να αγοράζω από τα ελληνικά μαγαζιά....

1. εχεις ελληνικά manual μέσα

2. όταν πληρώνεις τουλάχιστον νιώθεις ότι πληρώνεις

3. είμαι μαζοχιστής :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Εχω δει διάφορα καλα κινεζικα μοντελα με πραγματικά αξιόλογα χαρακτηριστικα. Στο ζήτημα ομως της πραγματικής απόδοσης μπερδεύτηκα :)

θα με ενδιέφερε ενα κινητο που να συγκεντρώνει :

1) 6 ίντσες και πανω ( και 6,5 να ειναι ακομα καλυτερα)

2) καλη πισω καμερα ( εχω νοτε 2 τωρα)

3) να εχει δυο σιμ

4) να εχει MHL

εχετε να προτηνετε καποιο?

 

μου αρεσε το TCL Hero 2 αλλα δεν εχει ΜHL.

Επισης σκέφτηκα το Pipo T8 που μοιάζει να συγκεντρώνει ολα τα χαρακτηριστικα αλλα δεν υπάρχει πουθενά review....

 

Ουσιαστικά θελω αναβάθμιση απο ΝΟΤΕ 2 , με μεγαλύτερη οθονη αλλα να μην χασω σε κάμερα και MHL .

Περιμένω την γνώμη σας.

Edited by LEF
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Εχω δει διάφορα καλα κινεζικα μοντελα με πραγματικά αξιόλογα χαρακτηριστικα. Στο ζήτημα ομως της πραγματικής απόδοσης μπερδεύτηκα :)

θα με ενδιέφερε ενα κινητο που να συγκεντρώνει :

1) 6 ίντσες και πανω

2) καλη πισω καμερα ( εχω νοτε 2 τωρα)

3) να εχει δυο σιμ

4) να εχει MHL

εχετε να προτηνετε καποιο?

 

μου αρεσε το TCL Hero 2 αλλα δεν εχει ΜHL.

Επισης σκέφτηκα το Pipo T8 που μοιάζει να συγκεντρώνει ολα τα χαρακτηριστικα αλλα δεν υπάρχει πουθενά review....

 

Ουσιαστικά θελω αναβάθμιση απο ΝΟΤΕ 2 , με μεγαλύτερη οθονη αλλα να μην χασω σε κάμερα και MHL .

Περιμένω την γνώμη σας.

 

Δεν αναφέρεις εύρως τιμής, δες τότε και το Ascend Mate 7.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

αναμενε reviews για τα νεα elephone p6000 και elephone p3000s.

δικαρτα, οθονη 5" (720x1280), 2gb rom, 16gb ram + card slot, μπαταρια 2700 και 3100mah,

υποστηριξη 4G, πισω καμερα 13mp και android 4.4 και ανω.

 

το p6000 αν και με μπαταρια 2700 αναμενεται λογω επεξεργαστη να εχει καλυτερη αυτονομια.

το p6000 ανακοινωθηκε θα παρει σιγουρα android 5 lollipop. ισως και το p3000s.

 

μερικα αξιοπιστα καταστηματα http://www.to2c.com, http://www.vickmall.com, http://www.minideal.net

πληρωμη paypal, αποστολη με ταχ/μειο σιγκαπουρης (singpost), παραλαβη 15-25 μερες

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως προτιμώ να αγοράζω από τα ελληνικά μαγαζιά....

1. εχεις ελληνικά manual μέσα

2. όταν πληρώνεις τουλάχιστον νιώθεις ότι πληρώνεις

3. είμαι μαζοχιστής :shifty:

 

το ανοίγεις, κολλάει, κάνεις μεταβολή μπαίνεις στο μαγαζί και παίρνεις άλλο σφραγισμένο χωρίς αναμονές και πολλά-πολλά..;)

 

ελα παραδεξου ειρωνικά το έγραψες:cool:

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στα καταστήματα είναι η επίσημη της αντιπροσωπείας κάθε φορά.

Στα σκρουτζομάγαζα που εισάγουν από την Ευρώπη οι τιμές είναι πολύ μικρότερες αφού οι περισσότεροι δεν έχουν τα έξοδα των φυσκιών καταστημάτων.

Εγώ τα προτιμώ αφού οι διαφορές στην τιμή είναι πολύ μεγάλες. Σαφώς υπάρχουν καλά καταστήματα στα οποία ισχύει το DOA.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...