Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός smartphone γύρω στα 100 ευρώ (max 150) και καθώς δεν έχω καμία επαφή με κινητά τα τελευταία χρόνια θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την ποιότητα των διαφόρων μοντέλων. Απ'όσο γνωρίζω το μεγαλύτερο ποσοστό της αγοράς προτιμάει το λειτουργικό android, παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια και για τα windows phones. Αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι πρώτα απ'όλα η κατανάλωση (να μην τελειώνει η μπαταρία σε μία μέρα δηλαδή...) και έπειτα λειτουργικότητα και ευχρηστία για πρόσβαση στο ίντερνετ, στους χάρτες κλπ. Δεν με ενδιαφέρουν οι χιλιάδες εφαρμογές, τα παιχνίδια και οι κάμερες. Τι προτείνετε σε αυτήν την κατηγορία τιμών? Υπάρχουν προβληματικά μοντέλα που πρέπει να αποφύγω?

 

Ευχαριστώ

Edited by Tournesol
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα,πηγαινω για αγορα κινητου στα 300 ευρο,με 2gb ram τουλαχιστον, lollipop, και επειδη το αδιαβροχο,ειναι για εμενα ενα καλο extra χαρακτηριστικο, εχω καταληξει σε sony M4 ή sony z1.τι προτεινετε απο τα δυο ή ακομα και καποιο αλλο εστω χωρις να ειναι αδιαβροχο(αλλα 2gb και lollipop οπωσδηποτε)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πηγαινω για αγορα κινητου στα 300 ευρο,με 2gb ram τουλαχιστον, lollipop, και επειδη το αδιαβροχο,ειναι για εμενα ενα καλο extra χαρακτηριστικο, εχω καταληξει σε sony M4 ή sony z1.τι προτεινετε απο τα δυο ή ακομα και καποιο αλλο εστω χωρις να ειναι αδιαβροχο(αλλα 2gb και lollipop οπωσδηποτε)

 

κανένα απο αυτά,lg g2,moto x 2014

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Απ ότι είδα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Lenovo k3 Note που σκέφτομαι να παρω. Ειναι καλύτερο; Επίσης είναι αξιόπιστη εταιρεία η Meizu? Δεν την γνωρίζω
Από τις καλύτερες εταιρίες άρα καλή συσκευή,αλλά(μεγάλο αλλά...):

1.Μπαταρία fix

2.Επέκταση μνήμης(ελληνιστί: sd card),γιοκ

3.Ραδιόφωνο,μία από τα ίδια....γιοκ.

Πάντως ανάμεσα στις 2 αυτές συσκευές γίνεται μεγάλη μάχη.Βλέπεις κορυφαίες εταιρίες.

Άντε και του Xiaomi Hongmi Note (πολύ πιο πίσω).

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ψαχνω win tablet 8-10 ιντσες

στην χειροτερη 32 gb μνημη αλλα με καρτα up to 64gb.

Δυνατο wifi**(οπωσδηποτε να μπορει να πιανει το ch 13 γτ αγορασα ενα miix 2 8 64gb και πεταξα πανω απο 280ε και το αφησα στην ακρη επειτα απο μεγαλη ταλεπορεια!)

Κοντα στα 200-250 ε

Προτιμω καποιο επωνυμο αλλα αν ειναι τεσταρισμεν. Κινεζικο δεν εχω προβλημα,

Θα ηθελα ως εξτρα full usb η 3g η hdmi!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που εχουν αναφερθει, νομιζω αξιζουν με σειρα προτεραιοτητας το meizu (με τα 32GB, γιατι με τα 16 χωρις καρτα σε περιοριζει), το xiaomi και το zte. Το lenovo εχει καλη τιμη για τα specs, φαινεται μεχρι στιγμης αξιοπιστο, αλλα οπως συμβαινει συνηθως με τα lenovo απο κινα ειναι γεματο κινεζιες που δυσκολα τις βγαζεις, εκτος και αν εισαι sportsman και ψαχνεις συνεχως ρομ. Κοιτα και το Huawei honor 4x από το Amazon.it. Είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση, δεν μπλέκεις με κινες, όπως το παίρνεις το χρησιμοποιείς out of the box και το έχεις σε λίγες ημέρες σπίτι σου. http://www.amazon.it/Honor-4X-Smartphone-Display-Fotocamera/dp/B00TX5REDY/ref=sr_1_12?s=electronics&ie=UTF8&qid=1431641541&sr=1-12&keywords=zenfone+2#productDetails

Χανει ισως λιγο σε specifications σε σχεση με τα αλλα, αλλά ειναι huawei. Αναμένεται να πάρει και lollipop.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με αγορά κινέζικου κινητού.

 

Βρήκα σήμερα στο ebay κ πουθενά αλλού κάτι για το συγκεκριμένο κινητό και δεν ξέρω άμα γνωρίζει κάνεις τίποτα ή είναι τίποτα ψεύτικο από αυτά τα specs που λέει ότι έχει.

http://www.ebay.com/itm/5-7-Android-5-0-0-MTK6592-OCTA-Core-2GB-16GB-GPS-HD-3G-Smart-Cellphone-i9199S/151577866568?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D31356%26meid%3D2ed760669feb47efa60f4ed6a2463833%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D271802282684&rt=nc

 

Είδα μετά κάποια ωραία κινητά και φτηνά όπως το Lenovo Golden Warrior A8 A806 κοντά στα 150 ευρώ πάλι από το ebay, επίσης με άρεσε πάρα πολύ το Lenovo K3 Note που το βρήκα κοντά στα 170 πάλι από το ebay.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας κ επιπλέον άμα μπορούσατε να με προτείνεται κάποιο αντίστοιχο κινητό κοντά στα 100-150€ όπως και καλό site ώστε να το αγοράσω.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

προτιμησε αγορα απο συγκεκριμενα δοκιμασμενα καταστηματα

οπως http://www.vickmall.com, http://www.to2c.com και αλλα.

πληρωσε με paypal και διαλεξε αποστολη με singpost.

παραλαβη σε 15-25 μερες, εγγυηση 1 ετος

 

στο μπατζετ που διαθετεις, στις 5" προτεινω ως πιο vfm το p6000 στα $120/€108

που το θεωρω καλυτερο-πληρεστερο απο το a806 και στις 5.5" το ulefone be pro $140/€126

υπαρχει βεβαιως και το k3 note που σου αρεσε

μπορεις να διαβασεις περισσοτερα για αυτα, στα θεματα τους εδω στο φορουμ

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Μην αγορασεις no name κινεζικο και ειδικα απο το ebay, το πιθανοτερον ειναι να μην ισχυει κανενα απο τα specs που αναφερουν. Θα σου προτεινα να μπεις στα καταστηματα που σου γραφει το παιδι πιο πανω και να επιλεξεις γνωστη μαρκα οπως huawei, xiaomi, zte, asus, meizu. Τα lenovo που αναφερεις ειναι αξιοπιστα και καλα κινητα, αλλα αν δεν ασχολησε με ρομς κλπ ισως τα βρεις λιγο δυσκολα γιατι συνηθως εχουν πολλες κινεζικες εφαρμογες που θελει διαδικασια να τις αφαιρεσεις.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μια πολυ καλη επιλογη ειναι το νεο Moto e https://www.skroutz.gr/s/6317018/Motorola-Moto-E-2nd-Gen-4G-8GB.html

Βολικο μεγεθος, τρεχει ενημερωμενο android, μεγαλη μπαταρια και bonus το 4G.

Απο windows phone δες το Lumia 640, εξαιρετικο value for money.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα θελα να μου πείτε ποιο κινητό να προτιμούσα να αγοράσω το Lg leon h320 ή Sony xperia E4 αν έχει καλήτερο κινητό γύρο στα 130-140 πείτε μου :D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, όντως δεν θα παραγγείλω από το ebay. Βέβαια τώρα είμαι σε άλλο δίλημμα γιατί και τα 3 που ανέφερες είναι πολύ καλά κινητά. Θα κοιτάξω και λίγο στο φόρουμ τι λένε τα υπόλοιπα παιδιά και τι ιδέες δίνουν και για άλλα κινητά και θα αγοράσω ένα σίγουρα.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραμ

 

Εχω το Νexus 6 και είμαι σε δίλημμα να το δώσω και να πάρω το S6 Edge(το εχω βρεί σε χαμηλή σχετικά τιμή?

Ποιά είναι η γνώμη σας,να προχωρήσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θα ακουστει αστεια η ερωτηση αλλα εχω ξεχασει ποιο χαρακτηριστικό πρεπει να εχει ενα κινητο για να πιανει Ευρωπη.

 

Συγκεκριμενα θελω αυτο https://www.skroutz.gr/s/4743560/Nokia-220-Dual-Sim.html να μου πειτε αν πιανει Ευρωπη , ή και σε ολο τον κοσμο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δίλημμα έχω και εγώ, απλά έχω στην λίστα και το m9. Το θέμα είναι πως το nexus αν το δώσεις, θα το δώσεις πολύ φτηνά, και είναι ένα πολύ γρήγορο και καλό κινητό, για την τιμή που θα το δώσεις. Επίσης, δεν ξέρω αν αξίζει να βάλεις συν ~300-400€, για να πάρεις κάτι λίγο καλύτερο. Σε αυτό κολλάω και εγώ, και δεν ξέρω τι να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Αφού τη συσκευή την πουλάει το skroutz δεν έχεις θέμα για την Ελλάδα. Άρα ποια είναι η ερώτησή σου;;

 

Προφανως και δεν εννοω αν πιανει Ελλαδα.Για να το πουλανε εδω..θα πιανει.

 

Η ερωτηση μου ηταν οπως και στο πρωτο πσοτ "Θα ακουστει αστεια η ερωτηση αλλα εχω ξεχασει ποιο χαρακτηριστικό πρεπει να εχει ενα κινητο για να πιανει Ευρωπη."

 

Απαντησε ομως ο bill33. Να ρωτησω κατι ακομα Αμερικη πιανει η οχι?

 

Ευχαριστω

Edited by DJman
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τιποτα;

 

εγινε αναβαθμιση η συνδεση μου στο ιντερνετ στο εταιρικο απο 100mb σε 1gb το μηνα και θελω να μπορω να τα καταναλωνω,

χωρις να χασω τον προσωπικο μου αριθμο που ειναι στο LG G2 και ειναι και διαφορετικης εταιρειας (αρα = μεγαλυτερη ευελιξια)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το moto e (4gb):

http://www.skroutz.gr/s/4977937/Motorola-Moto-E-4GB.html

(θα μου φαινεται οτι) σερνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...