Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κινητό στα 100 ευρώ. Με ενδιαφέρουν τα εξής:

1) Σταθερότητα και απροβλημάτιστη λειτουργία. Να κρατήσει τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

2) Όχι κολλήματα σε facebook, viber, skype και σερφάρισμα.

3) Καλούτσικη μπαταρία.

4) Οθόνη από 5 ίντσες και πάνω.

 

Δε με πειράζει να είναι από Ελλάδα ή από Κίνα, αρκεί να ικανοποιεί τις παραπάνω ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σου πρότεινα το Cubot s200.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα δεν μπορώ να ανέβω. Για μικρότερη οθόνη τι έχεις να προτείνεις;

Επίσης, το Cubot s200 είναι δοκιμασμένο; Κάποιο link για αγορά από αξιόπιστο site;

Link to comment
Share on other sites

Στις 4,5 ίντσες θα σου πρότεινα από Κίνα το 8πύρινο Ulefone Be X και από Ελλάδα το Huawei Ascend Y550.

Και τα δύο έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Υπάρχουν και σχετικά νήματα στο site που μπορείς να μάθεις πληροφορίες.

 

Για το Microsoft Lumia 535 που προτείνει ο φίλος Gx2, αν έχουν ξεπεραστεί τα προβλήματα με το touch που είχε τότε είναι μια καλή περίπτωση. Έχει και οθόνη 5 ιντσών. Απλά φοράει Windows.

 

Από εκεί και πέρα στις 5 ίντσες κάτω από 100€ σκουραίνουν λίγο τα πράγματα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι με την πτώση του ευρώ βλέπω ότι οι τιμές έχουν ανέβει σε σύγκριση με ένα εξάμηνο πριν που ξανακοιτούσα.

Να σημειώσω ότι δεν ψάχνω για windows phone.

 

Αν υποθέσουμε ότι μπορώ να διαθέσω ως 150 ευρώ, τι άλλες προτάσεις υπάρχουν;

Και ποιες οι γνώμες σας για τα:

http://www.vickmall.com/elephone-p6000-4g-fdd-lte-mtk6732-64bit-quad-core-1-5ghz-android-4-4-2-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-ips-ogs-screen.html

http://www.vickmall.com/cubot-x9-octa-core-mtk6592m-1-4ghz-android-4-4-3g-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-ips-screen-otg-hotknot-golden.html

http://www.vickmall.com/leagoo-elite-2-smartphone-mtk6592m-octa-core-1-4ghz-android-4-4-2-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-hd-ips-screen-dual-sim.html

http://www.vickmall.com/original-elephone-p3000s-4gfdd-lte-octa-core-mt6592-1-7-ghz-android-4-4-cellphone-5-0-2gb-ram-16gb-rom-13-0mp-dual-sim.html

Link to comment
Share on other sites

To Elephone P6000 ειναι η πιο vfm και future proof προταση.Υπαρχει και στα 115$ στο Gearbest με κουπονι.Θα σε καλυψει απολυτα και θα χεις 2 χρονια ανετης χρησης.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

To κουπονι ειναι GBEHP6000.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινέζικο κινητό μέχρι 120€ και από όσα έχω κοιτάξει μέχρι τώρα μάλλον το Elephone P6000 φαίνεται να πληρεί τις προδιαγραφές. Ήμουν κάτοχος xiaomi hongmi red rice και εννοείτε πώς ήμουν αρκετά ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς το έσπασα...για αυτό ψάχνω κινητό που να είναι λίγο καλύτερο από το xiaomi. To Elephone P6000 είναι καλύτερο? Σε διαστάσεις είναι πολύ μεγαλύτερο απo το xiaomi? Με ενδιαφέρει η ταχύτητα της συσκευής, η ευχρηστία, η αυτονομία και λίγο η κάμερα (να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες). Επίσης, να μην είναι κατασκευή της πλάκας..Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη συσκευή, ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος του ultra τους τελευταίους 6 μήνες. Πολυ απλα θα σου πω πως αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος, το ultra ειναι οτι καλύτερο υπάρχει σε αυτα τα χρήματα. Εξηγούμαι:

 

Θετικά:

 

1. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

2. Ισχυρό hardware με καλά δουλεμένο software. Συνδυασμός που του επιτρέπει να ανταγωνίζεται τις πιο ισχυρές συσκευές που κυκλοφορούν

3. Απροβλημάτιστο. Δεν έχει διστάσει σε ότι και αν του έχω ζητήσει, από multitasking μέχρι βαριά παιχνιδια

4. Αδιάβροχο

5. Lollipop

6. wow factor (δεν περνάς ποτέ απαρατήρητος, γνωρίζεις κόσμο :wink: κλπ)

 

Αρνητικά:

 

1. Μέγεθος (πιο πολύ μικρό tablet παρά κινητό, χρειάζεται hands free)

2. Χαμηλή ένταση ηχείου (σε κλειστό χώρο με ησυχία είναι όλα μια χαρά αλλά αν έχει φασαρία δεν...)

3. Η οθόνη κρατάει εύκολα skin oil και λόγο αυτού πατιέται σε άκυρα σημεία (λύνεται με screen protector)

 

Κατά τα άλλα οθόνη, μπαταρία, ποιότητα κλήσης είναι σίγουρα πάνω από το μέσο όρο. Κάμερα απλά μέτρια. Γενικά προκειται για μια συσκευή που φωνάζει οτι είναι high end και λόγο της κακής εμπορικής πορείας της, μπορεί κάποιος να την αποκτήσει σε εξευτελιστική τιμή. Αν δε σε ενοχλεί το μέγεθος προχώρα άφοβα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά έχω βρει το xperia Z2 σε πολύ καλη τιμή σε άψογη κατασταση! Πιστευεται αξίζει ? Έχω διαβάσει τα καλύτερα για το κινητό οτι έχει τρομερή μπαταρία ειναι γρήγορο έχει πολύ καλό multitask πολύ ωραία οθόνη(αυτό το είδα και απο κοντά μόνος μου) και πολύ καλη κάμερα μέτρια όμως το βράδυ σωστα?

 

Πιστεύεται αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Ενδιαφερομαι για dual sim συσκευη και εχω καταλήξει αναμεσα στα 2.απο τη μια το honor 6 σε βολικο μεγεθος πιο compact και 3gb ram και απο την αλλη το m1 note με πιο καλο επεξεργαστη και gpu και υποστήριξη meizu..και στις 2 περιπτωσεις ενδιαφέρομαι για τα 32gb. Τιμες meuzu m1 note 32gb 220us απο fastcardtech και Huawei honor 6 310us..ποιο θεωρείτε καλυτερο.. Αν πιστεύετε το huawei αξιζει τα παραπανω χρηματα? Το fastcardtech να το εμπιστευτω? Αυτα ευχαριστω εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος του ultra τους τελευταίους 6 μήνες. Πολυ απλα θα σου πω πως αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος, το ultra ειναι οτι καλύτερο υπάρχει σε αυτα τα χρήματα. Εξηγούμαι:

 

Θετικά:

 

1. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

2. Ισχυρό hardware με καλά δουλεμένο software. Συνδυασμός που του επιτρέπει να ανταγωνίζεται τις πιο ισχυρές συσκευές που κυκλοφορούν

3. Απροβλημάτιστο. Δεν έχει διστάσει σε ότι και αν του έχω ζητήσει, από multitasking μέχρι βαριά παιχνιδια

4. Αδιάβροχο

5. Lollipop

6. wow factor (δεν περνάς ποτέ απαρατήρητος, γνωρίζεις κόσμο :wink: κλπ)

 

Αρνητικά:

 

1. Μέγεθος (πιο πολύ μικρό tablet παρά κινητό, χρειάζεται hands free)

2. Χαμηλή ένταση ηχείου (σε κλειστό χώρο με ησυχία είναι όλα μια χαρά αλλά αν έχει φασαρία δεν...)

3. Η οθόνη κρατάει εύκολα skin oil και λόγο αυτού πατιέται σε άκυρα σημεία (λύνεται με screen protector)

 

Κατά τα άλλα οθόνη, μπαταρία, ποιότητα κλήσης είναι σίγουρα πάνω από το μέσο όρο. Κάμερα απλά μέτρια. Γενικά προκειται για μια συσκευή που φωνάζει οτι είναι high end και λόγο της κακής εμπορικής πορείας της, μπορεί κάποιος να την αποκτήσει σε εξευτελιστική τιμή. Αν δε σε ενοχλεί το μέγεθος προχώρα άφοβα

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Και το κινητό 4" που έχω τώρα το χρησιμοποιώ κυρίως με hands free οπότε δεν είναι θέμα. Επίσης, δε χρησιμοποιώ το ηχείο για μουσική. Εννοείς ότι στη μέγιστη ένταση πάλι μπορεί να μην το ακούσεις όταν χτυπάει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις πολλά στοιχεία, αλλα με 120 ευρω παίρνεις πολυ καλή συσκευή απο ελλάδα με 2 χρονια εγγυηση καλη κατασκευη αξιοπιστη, οπως τη θες, δεν καταλαβαίνω τη νέα μόδα οτι πρέπει να είναι κινέζικο
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις πολλά στοιχεία, αλλα με 120 ευρω παίρνεις πολυ καλή συσκευή απο ελλάδα με 2 χρονια εγγυηση καλη κατασκευη αξιοπιστη, οπως τη θες, δεν καταλαβαίνω τη νέα μόδα οτι πρέπει να είναι κινέζικο

 

Προτεινε κανενα αδερφε ....

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινέζικο κινητό μέχρι 120€ και από όσα έχω κοιτάξει μέχρι τώρα μάλλον το Elephone P6000 φαίνεται να πληρεί τις προδιαγραφές. Ήμουν κάτοχος xiaomi hongmi red rice και εννοείτε πώς ήμουν αρκετά ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς το έσπασα...για αυτό ψάχνω κινητό που να είναι λίγο καλύτερο από το xiaomi. To Elephone P6000 είναι καλύτερο? Σε διαστάσεις είναι πολύ μεγαλύτερο απo το xiaomi? Με ενδιαφέρει η ταχύτητα της συσκευής, η ευχρηστία, η αυτονομία και λίγο η κάμερα (να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες). Επίσης, να μην είναι κατασκευή της πλάκας..Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη συσκευή, ακόμα καλύτερα!

 

Δε νοπμιζω φιλε να δεις την ποιοτητα της Xiaomi στα Elephone κατα την ταπεινη μου αποψη

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα οπως γραφω και στον τιτλο ψαχνω για καλο κινεζικο μεχρι 180 θελω να ειναι οπωσδηποτε dual sim , με καλη καμερα και kalo design δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το αν θα ειναι 4g. Aυτη την στιγμη εχω το coolpad f1 και ψαχνω για κατι καλυτερο σκεφτομουν το meizu m1 note η το jiayu s3 ομως και αλλες προτασεις ειναι ευπροσδεκτες.
Link to comment
Share on other sites

Προτεινε κανενα αδερφε ....

 

 

 

 

Δε νοπμιζω φιλε να δεις την ποιοτητα της Xiaomi στα Elephone κατα την ταπεινη μου αποψη

Ακριβως αυτο.

 

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινέζικο κινητό μέχρι 120€ και από όσα έχω κοιτάξει μέχρι τώρα μάλλον το Elephone P6000 φαίνεται να πληρεί τις προδιαγραφές. Ήμουν κάτοχος xiaomi hongmi red rice και εννοείτε πώς ήμουν αρκετά ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς το έσπασα...για αυτό ψάχνω κινητό που να είναι λίγο καλύτερο από το xiaomi. To Elephone P6000 είναι καλύτερο? Σε διαστάσεις είναι πολύ μεγαλύτερο απo το xiaomi? Με ενδιαφέρει η ταχύτητα της συσκευής, η ευχρηστία, η αυτονομία και λίγο η κάμερα (να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες). Επίσης, να μην είναι κατασκευή της πλάκας..Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη συσκευή, ακόμα καλύτερα!

Τo p6000 ειναι καπως καλυτερο απο τα υπολοιπα elephone αλλα και εγω απο Ελλαδα θα επαιρνα με τοσα χρηματα.Lg l90- Huawei Ascend G620s.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κινητο που να τηρει τα εξεις χαρακτηρηστηκα:

-1080x720p αναλυση οθονης

-οθονη<4,6" η γενικα να ειναι μινι η κομπακτ σχεδιασμος. θελω κινητο και οχι τηλεοραση :p

-4G-LTE

σαν επιλογες εχω το htc one mini, sony xperia sp, samsung s4 mini και motorola moto g 4g (1st gen) και ισως και το nokia lumia 925 αλλα δεν ειμαι φαν των windows phone. επειδη δεν ψωνιζω απαραιτητα απο ελλαδα μπορειτε να μου προτεινετε και κινητα εως και 250ευρο τα οποια ισως βρω φθηνοτερα σε καποιο online κατστημα οπως το ebay. αλλα γενικα απο οσο εψαξα και μονος αυτα τα 4 ειναι οι καλυετερες επιλογες. ποιοι θα μου προτεινατε και γιατι?

οσον αφορα τις τιμες:htc one mini: 157euro

sony xperia sp: 117euro

samsung galaxy s4 mini: 160euro

motorola moto g 4g: 150euro

nokia lumia 925: 180euro

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται λιγο μεγαλο... δεν αιμαι κανας τρελος και απαιτητικος χρηστης κινητων και γενικα τα σιχαινομαι τα μεγαλα κινητα. τα θεωρω ασχημα και καθολου βολικα. ουτε στην τσεπη δεν χωρανε... :P γιαυτο εχω σαν προυποθεση να βρω κινητο με μικρες (σχετικα με τα τωρα δεδομενα) διαστασεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...