Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

note 3 εχει ο αδερφος μου..εγω εχω g3 32 gb!!!τα εχουμε βαλει διπλα διπλα..σε φωτογραφια ειναι πολυ μπροστα το g3...αν και ειμαι φαν τις super amoled στο g3 η οθονη του ειναι το κατι αλλο..και το note 3 ειναι πολυ καλο ετσι αλλα g3 παιρνεις μια οθονη κινητο...ολοι θελουν μεγαλη οθονη μικρα bezel!!επεξεργαστης αν και νεοτερος του g3 πανω κατω τα βρισκω λιγο τα ιδια.μπορει να ειναι ενα 15 % πιο πανω λογω αυξηση στα ρολογια!!ποτε δν μ αρεσε κινητο με πενακι!!το χερι ειναι το καλυτερο
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@geostamp

το να εχει 16gb rom και υποστηριξη 4G δε σε ενδιαφερει?

 

 

ζηταει μπαταρια περιπου 3000mah. αυτο που προτεινεις εχει 2230.

Link to comment
Share on other sites

Στις 30 ημέρες έφτασε το κινητό. Απο την πρωτη μέρα λειτουργίας του φάνηκε το πρόβλημα. Αμέσως Mail στο μαγαζί, video κλπ κλπ και άνοιγμα case στο PayPal. Τρεις μέρες μετα το PayPal με ειδοποίησε να το στείλω πίσω για να λάβω τα λεφτά. Το θέμα ειναι οτι οι Κινέζοι τα κλείσανε τα μαγαζιά τους οποτε απο Μαρτη ξανά ψάχνουμε
Link to comment
Share on other sites

note 3 εχει ο αδερφος μου..εγω εχω g3 32 gb!!!τα εχουμε βαλει διπλα διπλα..σε φωτογραφια ειναι πολυ μπροστα το g3...αν και ειμαι φαν τις super amoled στο g3 η οθονη του ειναι το κατι αλλο..και το note 3 ειναι πολυ καλο ετσι αλλα g3 παιρνεις μια οθονη κινητο...ολοι θελουν μεγαλη οθονη μικρα bezel!!επεξεργαστης αν και νεοτερος του g3 πανω κατω τα βρισκω λιγο τα ιδια.μπορει να ειναι ενα 15 % πιο πανω λογω αυξηση στα ρολογια!!ποτε δν μ αρεσε κινητο με πενακι!!το χερι ειναι το καλυτερο

 

Απο αυτονομια μπαταριας τι διαφορα βλεπεις φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

@geostamp

το να εχει 16gb rom και υποστηριξη 4G δε σε ενδιαφερει?

 

 

 

ζηταει μπαταρια περιπου 3000mah. αυτο που προτεινεις εχει 2230.

 

το 4g θα έχει υποστήριξη σε Ελλάδα για να το έχω τόσο προυπόθεση?

για την rom θέλω το ελάχιστο 8 rom....μαζί με την 2 ram και με εξωτερική sd 32 rom δεν θα είμαι καλυμμένος?

εννοείται 16 γιγα ρομ είναι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ψαχνω αυτην την περιοδο για κινητο με τα εξης χαρακτηριστικα: Να ειναι dual sim Να εχει 3G-4g 5 ιντσων και πανω οθονη 2GB ram Να μην ξεπερναει τα 200 ευρω. Ειμαι αναμεσα στα meizu m1 note ,lenovo a806 , xiaomi redmi note και zte v5 max. Ποιο απο ολα θα προτεινατε?Υπαρχει καποιο αλλο που να μην εχω συμπεριλαβει στα λεφτα αυτα? Δεν εχω ξαναψωνισει απο Κινα και η αξιοπιστια της εταιρειας θα μετρησει πολυ στη επιλογη μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω smartphone και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

1) lg g3 s : https://www.skroutz.gr/s/5467135/LG-G3-s-mini-8GB.html?keyphrase=lg+g3+s

2) samsung galaxy s 4 http://www.skroutz.gr/s/3034682/Samsung-Galaxy-S4-i9505-16GB.html μου το δίνει ένας φίλος στα ίδια λεφτά , ποίο λέτε να πάρω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εμενα το g3s δεν μου αρεσει,πολυ καλυτερο το s4.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω smartphone και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

1) lg g3 s : https://www.skroutz.gr/s/5467135/LG-G3-s-mini-8GB.html?keyphrase=lg+g3+s

2) samsung galaxy s 4 http://www.skroutz.gr/s/3034682/Samsung-Galaxy-S4-i9505-16GB.html μου το δίνει ένας φίλος στα ίδια λεφτά , ποίο λέτε να πάρω;;;;;

 

Galaxy S4.....

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με αυτό και ζύγισε τι προτάσεις θα σου κάνουν ακόμα,

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-x2-smartphone-4g-lte-mtk6595-5-0-inch-1920-x-1080-2gb-32gb-dual-sim-android-os-4-4.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

 

 

Τις επόμενες 10-15 μέρες θα αγοράσω κινητό και είπα να ξεκινήσω από τώρα την αναζήτηση διότι επικρατεί ένας χαμός από πλήθος επιλογών.

 

 

 

Το ποσο που διαθέτω είναι μέχρι ~270.

 

 

 

Ας ξεκινήσω με το τι χρειάζομαι από το κινητό.

 

1)Τα κλασσικά, απροβλημάτιστη λειτουργία,καλό GPS,καλή οθόνη

 

2)Χώρος.Δηλαδή γεμάτο τραγούδια,εφαρμογές,παιχνίδια,φωτογραφίες.(Έχω 64 SD οπότε καλό θα ήταν να την υποστήριζε αλλά όχι αναγκαίο.)

 

3)Μπαταρία.Μια μέρα από πρωί ως το βράδυ με σκληρή χρήση(Πολλά μηνύματα,ομιλία,emails,συνεχώς ανοιχτό wifi/Data,και παιχνιδάκια όπως έγραψα παραπάνω)

 

4)Να έχει δυνατη υποστήριξη.(Πχ το Neo V μου έμεινε με ICS από την Sony και τώρα φοράει Lollipop:D )

 

Η κάμερα και το dual sim με ενδιαφέρουν αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

Το IR blaster επίσης καλή πρόσθηκη και μου έχει φανεί χρήσιμο σε συσκευή που δοκίμασα.

 

 

 

Συσκεύες που έχω κοιτάξει στο εύρος 200-280:

 

Xiaomi Mi3 64GB(Σταθερή αξία αλλά πλέον θεωρείται παλιό. +Υποστήριξη -Dual Sim)

 

Honor 6 (Πολύ καλό με ότι χρειάζομαι αλλά από υποστήριξη κάτι πάει να γίνει με CM αλλά τρώει συνεχώς πόρτες)

 

ZTE Nubia Z7 Max(Το ίδιο με το honor 6 -ακριβότερο)

 

Meizu M1 Note(μία από τα ίδια)

 

Και τώρα από Ελλάδα το μόνο που υπάρχει είναι το:

 

LG G2 (Τρομερό κινητό αυτονομία αλλά ισχύει το ίδιο με το Mi3)

 

 

 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να περιμένω το Asus Zenfone 2 αλλά κάτι μου λέει οτί θα πέσει στην περίπτωση Z7 Max/Honor 6.

 

 

 

Ευχαρίστω προκαταβολικά και συγγνώμη για το μεγάλο post :O

Edited by crazynub
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου,δεν ξερω αν θα βοηθησει καθολου,αλλα θα σου πω την γνωμη μου σαν κατοχος εδω και λιγο καιρο ενος ulefone be one,προκειται ειδικα για τα λεφτα του απο τις πιο αξιολογες συσκευες που εχω πιασει στα χερια μου!!!

Και πιστεψε με εχουν περασει πολλες και αξιολογες συσκευες,οπως xperia Z,galaxy s4,iphone 5 κλπ...

Αριστη ποιοτητα κατασκευης,πολυ γρηγορο(ειδικα στο ιντερνετ),δεν εχει lags ειδικα σε multitasking και games,πολυ καλη κατανομη του ενος gb ram(μονιμα ελευθερα 650-700 mb,την στιγμη που πολλα 2gb σου αφηνουν 800-900 mb)σε αυτο ισως οφειλεται το pure android 4.4(εχει ανακοινωθει η αναβαθμιση ΟΤΑ σε android 5 lollipop),η καμερα ικανοποιητικη(θα ελεγα ιδια με του xperia z),η μπαταρια στα ιδια επιπεδα με των περισσοτερων και πολυ ακριβοτερων smartphones...με ωραια screen gestures...

Το μονο αρνητικο για εμενα το <<φτωχο>> UI του,οπως ειπα pure android,αλλα κι αυτο μπορει να λυθει με εναν καλο launcher...

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με αυτό και ζύγισε τι προτάσεις θα σου κάνουν ακόμα,

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-x2-smartphone-4g-lte-mtk6595-5-0-inch-1920-x-1080-2gb-32gb-dual-sim-android-os-4-4.html

Xiaomi Redmi note και Lenovo A806 είναι με 1 sim...

Λάθος παράθεση έκανα demakhs !!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ΔΕΝ έχουν ίδια (περίπου) τιμή !!!!!!!!!Το γράφω γιατί το X2 είναι από Κινέζικο μαγαζί.

Δες πόσο κοστίζει το Lenovo στην Ελληνική αγορά(public,wind,kotsovolos) και να δούμε ποιό θα διαλέξεις..... ;);)

Link to comment
Share on other sites

400-450 ευρώ θα το βρει από Ελλάδα.

Είναι πολλά τα λεφτά σε σχέση με 210 από Κίνα.

Σε σημείο που αν δεν του βγει καλό αυτό που θα πάρει από Κίνα, έχει τη δυνατότητα να πάρει ένα ακόμα με τα ίδια λεφτά!! :lol: :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 2 μέρες έχασα :( το navigator μου και τώρα σκέφτομαι αντί να πάρω ενα καινούριο στα ίδια λεφτά να πάρω ένα tablet που θα το χρησιμοποιήσω και σαν navigator. Τα λεφτά είναι 100-150 ευρώ πάνω-κατω. Τι θα μου προτείνετε. Αν υπάρχει κάποιος φίλος κάτοχος του MLS να μου πει αν αξίζει?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε δύο.. Honor 6 και LG G2

 

Θα πήγαινα καρφωτός για το Honor αλλά το μόνο που με κρατάει είναι η υποστήριξη για μελλοντικά updates. Αν υπάρχουν κάποιοι χρήστες να βοηθήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι μεταξύ των κινητών του θέματος και επιπλέον αναρρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω κάποιο από τα μεγάλα ή τα compact. Γενικώς θα ήθελα ιδανικά ενα ενδιάμεσο μέγεθος μεταξυ αυτών, μιας και τα μεν μου φαίνονται λίγο γκουμούτσες, τα δε μικρά. Υπάρχει κάποιος φίλος που είχε και τα 2 να μεταφέρει την εμπειρία του; Χρήση λίγο απόλα, όχι τόσα games αλλά με ενδιαφέρει αρκετά η μπαταρία, που απότι ξέρω τα sony υπερτερούν (και το compact?).

Επίσης, λέω να αγοράσω από skroutzoμαγαζο. Θα έχω θέματα με την προέλευση του κινητού και την εγγύηση; Ακομα κ αν λέει EU, εχω ακούσει ότι παίζει να έρχονται και απο βουλγαρία ή και να είναι επισκευασμένα, ισχύει αυτο; Γιατι είναι τοσο φτηνότερα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...