Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για OTG το οποίο ΔΕΝ υποστηρίζει το Α806 βρήκα αυτό το βιντεάκι

How to Enable USB OTG On Android Devices (HTC One, Nexus 5

Δεν το δοκίμασα αν δουλεύει γιατί δεν εχω αντάπτορα. Αν κάποιος έχει ας το δοκιμάσει να μας πει αν γίνεται

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

Αν και προτιμώ τις flip cases για τα τηλεφωνά μου, η παρακάτω μου τράβηξε την προσοχή.

 

 

http://www.aliexpress.com/item/Ultra-thin-Aluminum-Metal-Acrylic-Glass-Back-Cover-Case-for-Lenovo-A8-A808T-A806/32275396215.html

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=57149&stc=1&d=1424301522

Link to comment
Share on other sites

Για OTG το οποίο ΔΕΝ υποστηρίζει το Α806 βρήκα αυτό το βιντεάκι

How to Enable USB OTG On Android Devices (HTC One, Nexus 5

Δεν το δοκίμασα αν δουλεύει γιατί δεν εχω αντάπτορα. Αν κάποιος έχει ας το δοκιμάσει να μας πει αν γίνεται

Όχι δεν δουλεύει!!

Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγείλει απο vickmall 31/1/15 και ακομα τιποτα, ξερει κανεις ποσο κανει? στο tracknumber βγαζει αυτο

2015-02-02 15:19 Received from Customer

Εγω περιμενω κινητο για εναν φιλο και μενα 02-02-2015 15:14 μου γραφει. Λογικα τελος του μηνα θα ερθει

καλησπερα! εχω 2 μερες που πηρα το κινητο στα χερια μου και δε μπορω να ανοιξω το power manager , theme center kai to system update.

Μου βγαζει μηνυμα "δυστυχως η εφαρμογη εχει σταματησει" ξερει κανεις την λυση;

ποια εκδοση εχεις? Αν δεν εχει την 1447 βαλτην.

Link to comment
Share on other sites

με ποιον οδηγό εγκατέστησες ποια rom?

 

VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip με το οδηγο που εχει εδω φιλε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275

...σου εχει ξανα συμβει κατι τετοιο καντιλακ??

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip με το οδηγο που εχει εδω φιλε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275

...σου εχει ξανα συμβει κατι τετοιο καντιλακ??

Θα βρεις το post που κατέβασες την rom και θα διαβάσεις ποια βήματα από τον οδηγό γράφω να μην κάνεις. Θα ξαναφλασαρεις την rom παραλειποντας τα βήματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δουλεύει!!

 

Kαι χαρηκα, γιατι το εχω αγορασμενο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις το post που κατέβασες την rom και θα διαβάσεις ποια βήματα από τον οδηγό γράφω να μην κάνεις. Θα ξαναφλασαρεις την rom παραλειποντας τα βήματα αυτά.

 

το θεμα ειναι οτι την ρομ μου ειπε music να την περασω ,δεν εχω βρει καποιο οδηγο και δουλεψα πανω σε αυτον που εχει στο προηγουμενο ποστ που ανεφερα..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι την ρομ μου ειπε music να την περασω ,δεν εχω βρει καποιο οδηγο και δουλεψα πανω σε αυτον που εχει στο προηγουμενο ποστ που ανεφερα..

 

Σ' αυτό τον οδηγό. Ξεκινάς από το (6) MobileUncle > Recovery Update και συνεχίζεις με τις οδηγίες για να φλασάρεις ξανά την Rom που σου είπε ο Music (VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip).

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι την ρομ μου ειπε music να την περασω ,δεν εχω βρει καποιο οδηγο και δουλεψα πανω σε αυτον που εχει στο προηγουμενο ποστ που ανεφερα..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

Link to comment
Share on other sites

Οι 15XX με τις 14XX θεωρουνται αλλες εκδοσεις ετσι; Κανουμε factory reset;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

ναι αυτη ειναι..εκανα καθε κινηση απο την αρχη οπως λεει ο οδηγος..τωρα τι πρεπει να κανω να ξανα κανω factory reset;;το tools πως θα το κατεβασω αφου δεν δουλευει το store;;

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα το lenovo a806 και έχω κάποιες βασικές απορίες. Διάβασα μερικα ποστς αλλα χάθηκα. Αν μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ.

 

1. Το κίνητό είναι ροοτ και έχει την 4.4.2. Δεν με ενδιαφέρει να αλλαξω ρομ γτ μου φαίνεται περίπλοκη διαδικασία. Υπάρχει κάποια νεότερη official έκδοση απο την 4.4.2?

2. Διάβασα ότι δεν πρέπει να σβήσω τις εφαρμογές που έχουν εγκαταστήσει απο απο την λενοβο γιατι κρασαρει το κινητο. Ισχύει? Δηλαδη το αντιβαιρους που έχει πρεπει να το κρατήσω? Δεν ξεκολάει απο το notification bar . Επίσης το ntofication bar δεν μπορώ να το αλλάξω και να βάλω το notification toggle για παράδειγμα?

3. Τέλος κατεβάζω μια εφαρμογή απο το play store μου εμφανίζει στο notification bar στα ελληνικά ότι έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή αλλα τα γράμματα έχουν κενά μεταξυ΄τους και μου εμφανίζεται κάπως έτσι: Ε γ Κ α τ α σ θ η κ ε(δλδ το εμφανίζει με κενά).

 

Ελπίζω να έθεσα τις ερωτήσεις όσο πιο απλα γίνεται.

 

Και γενικά αν έχετε να μου προτείνεται κάτι επειδή μόλις πήρα το κινητό.

 

Ευχαριστώ.

Edited by philip88

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη ειναι..εκανα καθε κινηση απο την αρχη οπως λεει ο οδηγος..τωρα τι πρεπει να κανω να ξανα κανω factory reset;;το tools πως θα το κατεβασω αφου δεν δουλευει το store;;

 

Φίλε μου, θα πρέπει να ξανα -φλασάρεις τη Rom. Θεωρητικά δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι. Τα κατέβασες την πρώτη φορά και είναι ακόμα εκεί. Εάν δεν έχεις κρατήσει το Mobileuncle, μπες στο recovery με τα κουμπιά (φωνή + >< φωνή - >< κουμπί on/off) όλα πατημένα μαζί μέχρι να βγει το recovery.

Ρίξε κι ένα διάβασμα στο πρώτο ποστ για όλα τα παραπάνω...

Αν δεν δουλέψει τελικά, φλάσαρε την προηγούμενη που είχες (που θεωρητικά την έχεις κάνει Backup).

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μόλις πήρα το lenovo α808T και έχω κάποιες βασικές απορίες. Διάβασα μερικα ποστς αλλα χάθηκα. Αν μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ.

 

1. Το κίνητό είναι ροοτ και έχει την 4.4.2. Δεν με ενδιαφέρει να αλλαξω ρομ γτ μου φαίνεται περίπλοκη διαδικασία. Υπάρχει κάποια νεότερη official έκδοση απο την 4.4.2?

2. Διάβασα ότι δεν πρέπει να σβήσω τις εφαρμογές που έχουν εγκαταστήσει απο απο την λενοβο γιατι κρασαρει το κινητο. Ισχύει? Δηλαδη το αντιβαιρους που έχει πρεπει να το κρατήσω? Δεν ξεκολάει απο το notification bar . Επίσης το ntofication bar δεν μπορώ να το αλλάξω και να βάλω το notification toggle για παράδειγμα?

3. Τέλος κατεβάζω μια εφαρμογή απο το play store μου εμφανίζει στο notification bar στα ελληνικά ότι έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή αλλα τα γράμματα έχουν κενά μεταξυ΄τους και μου εμφανίζεται κάπως έτσι: Ε γ Κ α τ α σ θ η κ ε(δλδ το εμφανίζει με κενά).

 

Ελπίζω να έθεσα τις ερωτήσεις όσο πιο απλα γίνεται.

 

Και γενικά αν έχετε να μου προτείνεται κάτι επειδή μόλις πήρα το κινητό.

 

Ευχαριστώ.

 

Ξεκίνα να διαβάζεις το πρώτο ποστ. Για όλα τα προβλήματα σου έχει λύσεις. 4.4.2 (Kit Kat) είναι η έκδοση Android. H Rom είναι το firmware της συσκευής. Το ποια έκδοση Rom έχεις θα το βρεις 2 σειρές πιο κάτω από την έκδοση Android στις πληροφορίες της συσκευής.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα το lenovo α808T και έχω κάποιες βασικές απορίες. Διάβασα μερικα ποστς αλλα χάθηκα. Αν μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ.

 

1. Το κίνητό είναι ροοτ και έχει την 4.4.2. Δεν με ενδιαφέρει να αλλαξω ρομ γτ μου φαίνεται περίπλοκη διαδικασία. Υπάρχει κάποια νεότερη official έκδοση απο την 4.4.2?

2. Διάβασα ότι δεν πρέπει να σβήσω τις εφαρμογές που έχουν εγκαταστήσει απο απο την λενοβο γιατι κρασαρει το κινητο. Ισχύει? Δηλαδη το αντιβαιρους που έχει πρεπει να το κρατήσω? Δεν ξεκολάει απο το notification bar . Επίσης το ntofication bar δεν μπορώ να το αλλάξω και να βάλω το notification toggle για παράδειγμα?

3. Τέλος κατεβάζω μια εφαρμογή απο το play store μου εμφανίζει στο notification bar στα ελληνικά ότι έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή αλλα τα γράμματα έχουν κενά μεταξυ΄τους και μου εμφανίζεται κάπως έτσι: Ε γ Κ α τ α σ θ η κ ε(δλδ το εμφανίζει με κενά).

 

Ελπίζω να έθεσα τις ερωτήσεις όσο πιο απλα γίνεται.

 

Και γενικά αν έχετε να μου προτείνεται κάτι επειδή μόλις πήρα το κινητό.

 

Ευχαριστώ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5931733#post5931733

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5956558#post5956558

κλπ. κλπ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορυ, έχω το α806 μπερδεύτηκα!!!

Εννοείται ότι ξέρω τι είναι εκδοση android και τι rom. Έχω χρόνια κινέζικο κινητό(zopo 980). Προφανώς τα έγραψα περίπλοκα πριν και σας μπέρδεψα.

 

Θα κάτσω να διαβάσω το πρώτο ποστ που το προσπέρασα και μετά θα επανέλθω με απορίες(ελπίζω όχι).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας. Έχω το Α806 εδώ και πέντε μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό. Παρακολουθώ το forum από την αρχή (έτσι έμαθα για το τηλέφωνο και το παράγγειλα) έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες (και πάλι μέσω των οδηγιών του forum (να είναι καλά τα παιδιά για την εντυπωσιακή δουλειά τους)) για να διορθωθούν τα "μικροπροβλήματα" του κινητού. Έτσι είχα εγκαταστήσει την 1441 rom + root + GAPPS. Πρόσφατα έκανα το λάθος και έκανα sustem update την 1508 ST και πλέον έχω χάσει το root (στο mobileuncle ξεκινώντας πάνω αριστερά γράφει unroot). Με ποια βήματα ακριβώς (μην κάνω καμιά πατάτα) θα αποκτήσω και πάλι δικαιώματα root χωρίς να χάσω τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές του κινητού;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,μολις αγόρασα το lenovo S 850 ,Πως μπορώ να κολησω της έπαθές μου στην αρχική οθόνη & να μην μπαίνω στον τηλ κατάλογο..?

& πείτε μου κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω,αν υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός,έρχομαι απο windows & δυσκολεύομαι λίγο...

Α το κινητο ειναι για την γυναικα μου,Εγω τα windows δεν τα αλλαζω....925,930,

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνωμη το εγραψα σε λαθος topic,δΙαγραψτε το,Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μηπως εχει βαλει την νεα ρομ κανεις να μας πει εντυπωσεις????

 

Παιδιά για σας. Έχω το Α806 εδώ και πέντε μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό. Παρακολουθώ το forum από την αρχή (έτσι έμαθα για το τηλέφωνο και το παράγγειλα) έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες (και πάλι μέσω των οδηγιών του forum (να είναι καλά τα παιδιά για την εντυπωσιακή δουλειά τους)) για να διορθωθούν τα "μικροπροβλήματα" του κινητού. Έτσι είχα εγκαταστήσει την 1441 rom + root + GAPPS. Πρόσφατα έκανα το λάθος και έκανα sustem update την 1508 ST και πλέον έχω χάσει το root (στο mobileuncle ξεκινώντας πάνω αριστερά γράφει unroot). Με ποια βήματα ακριβώς (μην κάνω καμιά πατάτα) θα αποκτήσω και πάλι δικαιώματα root χωρίς να χάσω τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές του κινητού;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Πρώτα, θα μπορούσες, αν θες, να απαντήσεις στο από πάνω ερώτημα..

Μετά, για το ροοτ δεν ξέρω και γω, αυτό ψάχνω για να προβώ στην αναβάθμιση. Δε δοκιμάζεις με τους γνωστούς τρόπους iroot κλπ..;

Δεν έχεις κρατήσει TWRP backup για να γυρίσεις;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1447 μπορούμε Να έχουμε ξύπνημα οθόνης με διπλό ταπ; η θέλει έξτρα εφαρμογή;

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...