Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα κατεβάζω την 1536 του kadilak.

 

Στην περιγραφή λέει:

-Η οθόνη πρόσφατων εφαρμογών συμπεριφέρεται όπως στις AOSP ROM ( δεν γίνονται kill οι εφαρμογές και δεν επηρεάζονται τα push notifications).

 

Με απλά λόγια αν εγώ έχω κλείσει το Viber / Messenger απο τις πρόσφατες εφαρμογές και μου στείλουν μήνυμα, θα μου έρθει το notification ή όταν ανοιξω την εφαρμογή παλι;

Ηταν ενα βασικό θέμα που είχα με την 1447, έπρεπε να έχω locked το Viber συνεχώς για να μου έρχονται τα μηνύματα , αλλιως αν το είχα κανει kill έπρεπε να το ενεργοποίησω χειροκίνητα.

 

Sent from my Lenovo A806

 

Αν δεν επέμβεις εσύ με κάποιο τρόπο στις ρυθμίσεις, τα notifications έρχονται και με κλειστή την εφαρμογή. Ο "πυρήνας" του viber φορτώνεται στην εκκίνηση και τρέχει διαρκώς, ακόμα και με "κλειστή" την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Θέματα - εικονίδια μονο απο το Theme Center ε; εννοώ με τον default launcher.

Χρησιμοποιείτε άλλον; Εγώ παλιά είχα Nova αλλά λέω να κρατήσω τον Lenovo.

 

Παλι έχω πρόβλημα με τα locations στο Instagram, οποτε είναι θέμα κινητού σίγουρα.

 

Στο lenovo weather κάνει locate σε εσάς;

 

Γενικά πρώτες εντυπώσεις θετικές, ελαφριά rom φαίνεται. Πειραζουμε κάτι στο ignore list των recent apps;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κάποιος για ποιο λόγο στην 1536 κάθε φορά που πάω να το βάλω στο emergency mode από το power manager μου πετάει το παρακάτω σφάλμα:

Failed to launch the Emergency Power Saving mode. Sorry, but we tried our best.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κάποιος για ποιο λόγο στην 1536 κάθε φορά που πάω να το βάλω στο emergency mode από το power manager μου πετάει το παρακάτω σφάλμα:

Failed to launch the Emergency Power Saving mode. Sorry, but we tried our best.

Κανε ενα wipe cache και dalvik από το twrp. Αν δεν διορθωθεί ξαναπερνα την rom με την 3η μέθοδο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέματα - εικονίδια μονο απο το Theme Center ε; εννοώ με τον default launcher.

Χρησιμοποιείτε άλλον; Εγώ παλιά είχα Nova αλλά λέω να κρατήσω τον Lenovo.

 

Παλι έχω πρόβλημα με τα locations στο Instagram, οποτε είναι θέμα κινητού σίγουρα.

 

Στο lenovo weather κάνει locate σε εσάς;

 

Γενικά πρώτες εντυπώσεις θετικές, ελαφριά rom φαίνεται. Πειραζουμε κάτι στο ignore list των recent apps;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

 

Βάλε nova.

Πρόβλημα με το location δεν θα έπρεπε να έχεις. Σιγουρεψου ότι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος με τις ρυθμίσεις τοποθεσίας ή να έχεις μπλοκάρει κάτι από το security.

Αν χρησιμοποιείς κατασταση εξοικονόμηση ενέργειας ή εκκαθάριση των πρόσφατων εφαρμογών θα πρέπει να βάλεις σε ignore list τις εφαρμογές που θες να έρχονται ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να κολλήσει η εφαρμογή του ρολογιού και να μην χτυπήσει το ξυπνητήρι ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει κάποια εφαρμογή που κάνει καθαρισμό μνήμης και δεν έχεις βάλει σε ignore list το ρολόι τότε μπορεί να έχεις τέτοιο πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα wipe cache και dalvik από το twrp. Αν δεν διορθωθεί ξαναπερνα την rom με την 3η μέθοδο.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κάνω αυτό χρειάζεται να έχω κανει back up τα αρχεία μου?

Link to comment
Share on other sites

Για το wipe στην cache και dalvik, όχι δεν χρειάζεται. Για το ξαναφλασαρισμα της rom με την 3η μέθοδο , ότι είναι αποθηκευμένο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου θα διαγραφεί οπότε, αν έχεις κάτι που χρειάζεσαι εκεί, θα πρέπει να κρατήσεις αντίγραφο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επέμβεις εσύ με κάποιο τρόπο στις ρυθμίσεις, τα notifications έρχονται και με κλειστή την εφαρμογή. Ο "πυρήνας" του viber φορτώνεται στην εκκίνηση και τρέχει διαρκώς, ακόμα και με "κλειστή" την εφαρμογή.

Τελικά τι ισχύει;

Κανε ενα wipe cache και dalvik από το twrp. Αν δεν διορθωθεί ξαναπερνα την rom με την 3η μέθοδο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βάλε nova.

Πρόβλημα με το location δεν θα έπρεπε να έχεις. Σιγουρεψου ότι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος με τις ρυθμίσεις τοποθεσίας ή να έχεις μπλοκάρει κάτι από το security.

Αν χρησιμοποιείς κατασταση εξοικονόμηση ενέργειας ή εκκαθάριση των πρόσφατων εφαρμογών θα πρέπει να βάλεις σε ignore list τις εφαρμογές που θες να έρχονται ειδοποιήσεις.

 

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οτι το Viber αν δεν το έχω κλειδωμένο να τρέχει συνέχεια, δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Αυτό δηλαδή που ήξερα & νόμιζα οτι θ αλλάξει κάτι.

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οτι το Viber αν δεν το έχω κλειδωμένο να τρέχει συνέχεια, δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Αυτό δηλαδή που ήξερα & νόμιζα οτι θ αλλάξει κάτι.

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Αν έχεις την 1536 αυτό δεν ισχύει. Θα βάλεις από τις ρυθμίσεις το wifi στο always. Το κλείδωμα θα πρέπει να το κάνεις ούτως ή άλλως σε όλες τις εφαρμογές που θες να έχεις ειδοποιήσεις για να μην επηρεάζονται από πιθανές ρυθμίσεις εξοικονομήσεις ενέργειας από το power manager. Το κλείδωμα όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις swipe τις εφαρμογές από την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών. Μπορείς χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία τους. Στο viber μπορείς (χωρίς όμως να είναι απαραίτητο για την λειτουργία των ειδοποίησεων) να πας στις ρυθμίσεις του, στο Γενικά και να τσεκάρεις το Εμφαν. εικ. κατάστασης Viber. Ετσί στην status bar εμφανιζεται ενα εικονιδιο και με αυτό τον τρόπο θα βλέπεις αν τα services του viber τρέχουν κανονικά (όχι η εφαρμογή αλλά τα services της). Αν κάποια στιγμή δεις το εικονίδιο να έχει φύγει πάει να πει ότι τα services έχουν κλείσει οπότε δεν θα σου έρχονται ειδοποιήσεις. Ο λόγος όμως που θα έχουν κλείσει δεν θα είναι η εκκαθάριση του από την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών αλλά γιατί κάτι άλλο το έκανε kill. Αυτό το κάτι άλλο (εάν δεν έχεις βάλει κάποια άλλη εφαρμογή για τέτοια δουλειά) είναι το power manager ή το security. Σε αυτές πρέπει να.προσθέσεις το viber σε ignore list. Αυτό γίνεται και μέσω του κλειδώματος στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών (βάζεις το λουκετακι τραβοντας μία φορά προς τα κάτω την εικόνα του viber.

Ελπίζω να έπιασες το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία βοήθεια γιατί brickαρα το κινητό μου (S90).

 

Έκανα edit το build.prop και έβαλα τη γραμμή ro.lenovo.region=row για να φτιάξω το viber που δεν ήταν ενεργό.

 

Πριν το κάνω edit το έκανα backup.

 

το Πειράζω, το κάνω αποθήκευση και restart. Το τηλέφωνο άνοιξε.

 

Δουλειά με το viber δεν έγινε.

 

¨εκανα copy paste το original αρχειο πίσω στο folder system έκανα, restart αλλα το κινητό δεν ανοίγει.

 

Λογικά κάτι παίχτηκε με τα permissions του αρχείου.

 

Καμιά ιδέα πως να το ανοίξω?? Ει δυνατόν, χωρίς να χάσω δεδομένα...

 

Ευχαριστώ παίδες

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία βοήθεια γιατί brickαρα το κινητό μου (S90).

 

Έκανα edit το build.prop και έβαλα τη γραμμή ro.lenovo.region=row για να φτιάξω το viber που δεν ήταν ενεργό.

 

Πριν το κάνω edit το έκανα backup.

 

το Πειράζω, το κάνω αποθήκευση και restart. Το τηλέφωνο άνοιξε.

 

Δουλειά με το viber δεν έγινε.

 

¨εκανα copy paste το original αρχειο πίσω στο folder system έκανα, restart αλλα το κινητό δεν ανοίγει.

 

Λογικά κάτι παίχτηκε με τα permissions του αρχείου.

 

Καμιά ιδέα πως να το ανοίξω?? Ει δυνατόν, χωρίς να χάσω δεδομένα...

 

Ευχαριστώ παίδες

Αυτό έγινε επειδή δεν εβαλες τα σωστά permissions στο αντιγραφο build.prop που επανέφερες. Αν έχεις twrp ή άλλο custom recovery μπορεί να γίνει κάτι. Με επαναφορά δεν κάνεις τίποτα. Διαφορετικά είτε μέσω adb να κάνεις push το original build.prop και να βάλεις τα σωστά permissions μέσω υπολογιστή αλλά θα πρέπει να ψάξεις για λεπτομέριες γιατί δεν μπορώ να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε επειδή δεν εβαλες τα σωστά permissions στο αντιγραφο build.prop που επανέφερες. Αν έχεις twrp ή άλλο custom recovery μπορεί να γίνει κάτι. Με επαναφορά δεν κάνεις τίποτα. Διαφορετικά είτε μέσω adb να κάνεις push το original build.prop και να βάλεις τα σωστά permissions μέσω υπολογιστή αλλά θα πρέπει να ψάξεις για λεπτομέριες γιατί δεν μπορώ να σου δώσω.

 

Ρε μαν, αντί να μαστιγώνεις δε μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω?? :rolleyes:

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν, αντί να μαστιγώνεις δε μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω?? :rolleyes:

 

Το τηλέφωνο σου είναι διαφορετικό από αυτό για το οποίο γίνεται συζήτηση σε αυτό το νήμα. Αν έχεις twrp και γνωρίζεις πως δουλεύει μπορεί να γίνει κάτι. Αν δεν έχεις πρέπει να βρεις οδηγίες για το τηλέφωνο σου για το τι μπορείς να κάνεις για να το βαλεις. Βρες το νήμα του s90 στο myphone και ρώτα. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες και αυτό μήπως το καταφέρεις https://techtuts.info/2014/07/edit-build-prop-using-adb/

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σου είναι διαφορετικό από αυτό για το οποίο γίνεται συζήτηση σε αυτό το νήμα. Αν έχεις twrp και γνωρίζεις πως δουλεύει μπορεί να γίνει κάτι. Αν δεν έχεις πρέπει να βρεις οδηγίες για το τηλέφωνο σου για το τι μπορείς να κάνεις για να το βαλεις. Βρες το νήμα του s90 στο myphone και ρώτα. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες και αυτό μήπως το καταφέρεις https://techtuts.info/2014/07/edit-build-prop-using-adb/

 

 

Το έχω βρει το νήμα του s90. Δεν υπάρχει κάτι. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 1536 του Kantilak.

Εχει κανεις αλλος πρόβλημα στο να δει video μέσα απο την εφαρμογή του Facebook?

Πρακτικά δεν παίζει κανένα video. Δεν κάνει buffering, με αποτέλεσμα να κόβει συνέχεια και ο ήχος και η εικόνα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το mobileuncle tool και μετά (αφού έχεις πατήσεις "Χορήγησε" στο μήνυμα το SuperSU, αν δεν το έχεις κάνει σε προηγούμενη χρήση το mobileuncle tool) επιλέγεις Reboot into recovery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...