Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kandilak σε A806 που δεν ανοιγει καιι μενει κολλημενο στο λογοτυπο της lenovo, οτι και να το εφτασε σε αυτο το σημειο (για καποιον λογο πατηθηκε καποια επιλογη format), ποιον οδηγο θα πρεπει να ακολουθησει καποιος για να το επαναφερει ?

 

Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει εγγύηση από minideal;

Γενικα υπαρχει για 1 χρονο αλλα πρεπει να τους ρωτησεις.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Kadilak καλημέρα. Κανω την διαδικασία που έστειλες για τον proximity αλλα στο τελευταίο βημα που βαζω τα νούμερα και παταω set μου βγαζει set failed.
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Πήρα το τηλέφωνο για την σύζυγο. Δεν έχει απαιτήσεις πέρα από φωτογραφίες και internet, οπότε θα το αφήσω ως έχει. Δύο πράγματα μόνο. Κατέβασα τον nova laucher για πιο εύκολο. Όλα καλά, όταν όμως πάω να ορίσω οθόνη κλειδώματος, γυρίζει σε αυτό που είχε με τις φούσκες. πως το απενεργοποιώ να κλειδώνει με τον nova; Επίσης, στην οθόνη αναμονής, βγάζει στην άκρη αριστερά ένα ημικύκλιο που αν το πατήσεις κάνει κάτι σαν να σου προτείνει εφαρμογές για κατέβασμα. πως απενεργοποιείται κι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

kandilak σε A806 που δεν ανοιγει καιι μενει κολλημενο στο λογοτυπο της lenovo, οτι και να το εφτασε σε αυτο το σημειο (για καποιον λογο πατηθηκε καποια επιλογη format), ποιον οδηγο θα πρεπει να ακολουθησει καποιος για να το επαναφερει ?

Σε κάθε περίπτωση μέθοδος φλασαρισματος με το SP flash tool θα διορθώσει ότι διορθώνεται.

Αν μπαίνει σε recovery mode, τότε μπορεί να δοκιμάσει να φλασαρει μια official rom αλλά κάποια πράγματα μπορεί να μην διορθωθούν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kadilak καλημέρα. Κανω την διαδικασία που έστειλες για τον proximity αλλα στο τελευταίο βημα που βαζω τα νούμερα και παταω set μου βγαζει set failed.

 

κάνε restart και δοκίμασε να δεις τι γίνεται με την κλήση. Αν κάνει τα ίδια, ξαναδοκίμασε το fix για τον proximity και πρόσεξε να μην καλύπτεις όταν το κάνεις το τηλέφωνο κοντά στο σημείο που βρίσκεται η μπροστινή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω το TWRP Σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak. Όλα καλά μέχρι το σημείο που λέει να συνδέσουμε το κινητό χωρίς μπαταρία. Το συνδέω και δεν βλέπει τίποτα. Για την ακρίβεια ακούγεται στο Pc συνεχώς ο ήχος σύνδεσης αποσύνδεσης χωρίς το τηλ να κάνει τίποτα. Δοκίμασα σε δύο laptop γιατί σκ'εφτηκα μήπως δεν έχει πολύ ρεύμα η θύρα usb. Τίποτα όμως. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω το TWRP Σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak. Όλα καλά μέχρι το σημείο που λέει να συνδέσουμε το κινητό χωρίς μπαταρία. Το συνδέω και δεν βλέπει τίποτα. Για την ακρίβεια ακούγεται στο Pc συνεχώς ο ήχος σύνδεσης αποσύνδεσης χωρίς το τηλ να κάνει τίποτα. Δοκίμασα σε δύο laptop γιατί σκ'εφτηκα μήπως δεν έχει πολύ ρεύμα η θύρα usb. Τίποτα όμως. Καμιά ιδέα;
Στο link που έχω στην υπογραφή μου για την 1536 rom προς το τέλος του οδηγού θα βρεις link για το πως να βάλεις TWRP αν είσαι root, και link για να κάνεις root (αν δεν είσαι).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Στην εφαρμογή του calendar δε συχρονιζονται τα account για να δείξουν τα γενεθλια για παράδειγμα. (ουτε του gmail ουτε του fb) ενω η επιλογή sync μεσα στην εφαρμογή ειναι ενεργοποιημενη. Ξερετε κανενα αλλο καλο calendar με widget η πως να 'φτιαξω' αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα περασα κ γω με την σειρα μου την 1536 με επιτυχια αλλα εχω ενα θεμα οι ειδοποιησεις στο facebook k στο yahoo ερχονται μονο οταν μπω στην εφαρμογη.τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα περασα κ γω με την σειρα μου την 1536 με επιτυχια αλλα εχω ενα θεμα οι ειδοποιησεις στο facebook k στο yahoo ερχονται μονο οταν μπω στην εφαρμογη.τι συμβαινει?
Συμβαινει επειδή κάποια εφαρμογή διαχείρισης ενέργειας ή μνήμης τις τερματίζει όταν δεν τις χρησιμοποιείς. Θα πρέπει να προσθέσεις τις εφαρμογές που θες να έρχονται οι ειδοποιήσεις, στην λίστα παράβλεψης των task killer εφαρμογών. Τέτοια είναι και το power manager και όταν βάζεις το τηλέφωνο σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας τότε θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του και να επιλέξεις ποιες εφαρμογές δεν θες να επηρεάζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά! Στην εφαρμογή του calendar δε συχρονιζονται τα account για να δείξουν τα γενεθλια για παράδειγμα. (ουτε του gmail ουτε του fb) ενω η επιλογή sync μεσα στην εφαρμογή ειναι ενεργοποιημενη. Ξερετε κανενα αλλο καλο calendar με widget η πως να 'φτιαξω' αυτο?
Στην εφαρμογή ημερολογίου πάτα τις τρεις παύλες πάνω αριστερά, μετά "Ημερολόγια για εμφάνιση" και επέλεξε ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει επειδή κάποια εφαρμογή διαχείρισης ενέργειας ή μνήμης τις τερματίζει όταν δεν τις χρησιμοποιείς. Θα πρέπει να προσθέσεις τις εφαρμογές που θες να έρχονται οι ειδοποιήσεις, στην λίστα παράβλεψης των task killer εφαρμογών. Τέτοια είναι και το power manager και όταν βάζεις το τηλέφωνο σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας τότε θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του και να επιλέξεις ποιες εφαρμογές δεν θες να επηρεάζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην εφαρμογή ημερολογίου πάτα τις τρεις παύλες πάνω αριστερά, μετά "Ημερολόγια για εμφάνιση" και επέλεξε ανάλογα.

Τοχω κανει αυτο ενοειτε, απλα φαίνεται σα να μην τα συγχρονίζει!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή χάλασε η οριζόντια θήκη της ζώνης έχει κανεις κανένα link για σχετικά φθηνή θήκη?

Κάποιες που κατα καιρούς είχα αγοράσει από το ebay για ένα περίεργο λόγο έχουν πλέον διπλάσια τιμή. Ψάχνω κάτι κοντά στα 10Ε

Link to comment
Share on other sites

Τοχω κανει αυτο ενοειτε, απλα φαίνεται σα να μην τα συγχρονίζει!

Πως θα σου φαινόταν αν έγραφα οδηγίες παραλειποντας όσα κατά την γνώμη μου εννοούνται? Πήγαινε στις ρυθμίσεις συστήματος εκεί που είναι οι λογαριασμοί, επέλεξε το Google ,μετά τον gmail λογαριασμό σου και δες αν έκανε πρόσφατα συγχρονισμό το ημερολόγιο.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου φαινόταν αν έγραφα οδηγίες παραλειποντας όσα κατά την γνώμη μου ευνοούνται? Πήγαινε στις ρυθμίσεις συστήματος εκεί που είναι οι λογαριασμοί, επέλεξε το Google ,μετά τον gmail λογαριασμό σου και δες αν έκανε πρόσφατα συγχρονισμό το ημερολόγιο.

Προφανώς το εχω τσεκάρει και αυτο ξερω πως λειτουργεί... Το θεμα ειναι οτι φαίνεται οτι εκανε συγχρονισμό και στην εφαρμογή και στο Google που λες..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το εχω τσεκάρει και αυτο ξερω πως λειτουργεί... Το θεμα ειναι οτι φαίνεται οτι εκανε συγχρονισμό και στην εφαρμογή και στο Google που λες..

Ωραία, πως λοιπόν συμπεραίνεις ότι δεν συγχρονίζονται τα συμβάντα του ημερολογίου? Έχεις συγκεκριμένη καταχώριση στο ημερολόγιο Google που δεν φαίνεται στην εφαρμογή ημερολογίου? Για το facebook είναι άλλη περίπτωση γιατί από κάποια έκδοση και μετά της εφαρμογής facebook σταμάτησε να γίνεται συγχρονισμός γεγονότων - επαφών εκτός εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Παλια για παράδειγμα συχρονιζονταν τα γενεθλια και καποια συμβάντα απο το fb και καποια απο το ημερολόγιο. Τωρα δε γίνεται αυτό. Αρα είναι θέμα εφαρμογής fb μου λες. Συγνώμη αλλα Δε το ηξερα αν αλλαξε κατι τετοιο και σε αυτο οφείλεται το 'πρόβλημα' .
Link to comment
Share on other sites

1)Υπαρχει καποια ρυθμιση στον nova launcer για να μπορω να βλεπω στις συντομευσεις των εφαρμογων τις ειδοποιησεις ;;

Πχ να βλεπω στο εικονοδιο του messenger οτι εχω 2 μυνηματα ;;

2)Με nova launcer ξεχναμε τον lenovo whather ?

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

1)Υπαρχει καποια ρυθμιση στον nova launcer για να μπορω να βλεπω στις συντομευσεις των εφαρμογων τις ειδοποιησεις ;;

Πχ να βλεπω στο εικονοδιο του messenger οτι εχω 2 μυνηματα ;;

2)Με nova launcer ξεχναμε τον lenovo whather ?

 

1) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.notifier&hl=el

 

2) Όχι αλλά υπάρχουν καλύτερα weather widgets στο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό δεν λαμβάνω όλες τις κλήσεις, ενώ είμαι σε περιοχή που έχω κάλυψη δικτύου (και 4G).

 

Το έχει συναντήσει κανένας άλλος αυτό το θέμα..?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό δεν λαμβάνω όλες τις κλήσεις, ενώ είμαι σε περιοχή που έχω κάλυψη δικτύου (και 4G).

 

Το έχει συναντήσει κανένας άλλος αυτό το θέμα..?

 

Αν απενεργοποιήσεις το 4G τι γίνεται; Το έψαξα στο google και τώρα ανοίγω το 4G μόνο όταν το χρειάζομαι. Αν υπάρχει καλύτερη λύση ενδιαφέρομαι κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για τη miui 7 (με δική του ευθύνη):

Αρχικά κατέβασα από δω http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v7-lenovo-a806-a808t-multilenguaje-v-5-10-30-beta-actualizacion-semanal-by-pirinvk.111351/ την miui7 v5.10.30 στην οποία όμως πάντα μου κράσαρε στην οθόνη καλωσορίσματος και δεν μπορούσα να συνεχίσω.

Έτσι κατέβασα την v.5.9.27 από δω http://www.needrom.com/download/miui-7-a806-a808t/ (είναι από τον ίδιο developer, δεν ξέρω τι διαφορές έχει με την προηγούμενη αλλά απ' ό,τι θυμάμαι υπήρχαν ενσωματωμένα το xposed και κάποια άλλα εργαλεία στην εφαρμογή των ρυθμίσεων τα οποία δεν υπάρχουν στην 5.10.30). Αφού την έκανα clean install, έκανα reboot το κινητό και αφού βεβαιώθηκα ότι μπορώ να προχωρήσω από την οθόνη καλωσορίσματος κανονικά ξαναπήγα στο recovery και έκανα dirty install πάνω στην υπάρχουσα ρομ τη v5.10.30.

Μετά έμενε ακόμα ένα βασικό θέμα που ήταν η εγκατάσταση των google services. Το zip για gapps που εγκατέστησα από http://opengapps.org/ μου έσβησε την εφαρμογή google l keyboard οπότε όταν μπούταρα στο αντρόιντ δεν είχα πληκτρολόγιο και μου έγραφε συνεχώς ότι η εφαρμογή google l keyboard έχει σταματήσει. Για να λυθεί αυτό το θέμα πρέπει να εγκατασταθεί αναγκαστικά μια έκδοση των gapps να περιέχει πληκτρολόγιο. Οποτε από τη σελίδα http://opengapps.org/ διαλέγετε την έκδοση stock ή τη super (η aroma δυστυχώς δε δουλεύει στο κιν μας) και αν δε θέλετε να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές της google φτιαχνετε ένα αρχείο με το όνομα open_gapps_log.txt, το οποίο βάζετε στον ίδιο φάκελο με το zip και στο οποίο σε κάθε σειρά γράφετε include και μετά το όνομα του πακέτου που θέλετε (περισσότερα εδώ https://github.com/opengapps/opengapps/wiki/Advanced-Features-and-Options).

Αφού γίνει η εγκατάσταση και των gapps, μόλις μπείτε στο αντρόιντ εγκαταστήστε το link2sd και διαγράψτε εντελώς την εφαρμογή google l keyboard γιατί πετάει συνέχεια ειδοποιήσεις ότι έχει σταματήσει.

Τη ρομ την έχω κανα πενθήμερο τώρα και μου πάει πολύ καλά και γενικά με τη χρήση που κάνω δεν έχω δει ακόμα κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι το μενού των ρυθμίσεων κρασάρει σε ένα συγκεκριμένο σημείο αν η γλώσσα είναι στα ελληνικά, αλλιώς στα αγγλικά δεν έχει πρόβλημα. Επίσης, υπάρχει και στη miui όπως και στη vibeui πρόγραμμα security που διαχειρίζεται την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών και σκοτώνει τα services όταν γίνεται εκκαθάριση, το οποίο δεν έχω ψάξει ακόμα να δω πως λύνεται.

Link to comment
Share on other sites

1) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.notifier&hl=el

 

2) Όχι αλλά υπάρχουν καλύτερα weather widgets στο playstore.

Ευχαριστω!

(Δεν τον βρισκω πλεον τον lenovo wheather)

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις κάνει freeze ?

Αν αλλαξω την home screen (χωρις nova δηλ) μου τον βγαζει κανονικα ..

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για τη miui 7 (με δική του ευθύνη):

Αρχικά κατέβασα από δω http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v7-lenovo-a806-a808t-multilenguaje-v-5-10-30-beta-actualizacion-semanal-by-pirinvk.111351/ την miui7 v5.10.30 στην οποία όμως πάντα μου κράσαρε στην οθόνη καλωσορίσματος και δεν μπορούσα να συνεχίσω.

Έτσι κατέβασα την v.5.9.27 από δω http://www.needrom.com/download/miui-7-a806-a808t/ (είναι από τον ίδιο developer, δεν ξέρω τι διαφορές έχει με την προηγούμενη αλλά απ' ό,τι θυμάμαι υπήρχαν ενσωματωμένα το xposed και κάποια άλλα εργαλεία στην εφαρμογή των ρυθμίσεων τα οποία δεν υπάρχουν στην 5.10.30). Αφού την έκανα clean install, έκανα reboot το κινητό και αφού βεβαιώθηκα ότι μπορώ να προχωρήσω από την οθόνη καλωσορίσματος κανονικά ξαναπήγα στο recovery και έκανα dirty install πάνω στην υπάρχουσα ρομ τη v5.10.30.

Μετά έμενε ακόμα ένα βασικό θέμα που ήταν η εγκατάσταση των google services. Το zip για gapps που εγκατέστησα από http://opengapps.org/ μου έσβησε την εφαρμογή google l keyboard οπότε όταν μπούταρα στο αντρόιντ δεν είχα πληκτρολόγιο και μου έγραφε συνεχώς ότι η εφαρμογή google l keyboard έχει σταματήσει. Για να λυθεί αυτό το θέμα πρέπει να εγκατασταθεί αναγκαστικά μια έκδοση των gapps να περιέχει πληκτρολόγιο. Οποτε από τη σελίδα http://opengapps.org/ διαλέγετε την έκδοση stock ή τη super (η aroma δυστυχώς δε δουλεύει στο κιν μας) και αν δε θέλετε να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές της google φτιαχνετε ένα αρχείο με το όνομα open_gapps_log.txt, το οποίο βάζετε στον ίδιο φάκελο με το zip και στο οποίο σε κάθε σειρά γράφετε include και μετά το όνομα του πακέτου που θέλετε (περισσότερα εδώ https://github.com/opengapps/opengapps/wiki/Advanced-Features-and-Options).

Αφού γίνει η εγκατάσταση και των gapps, μόλις μπείτε στο αντρόιντ εγκαταστήστε το link2sd και διαγράψτε εντελώς την εφαρμογή google l keyboard γιατί πετάει συνέχεια ειδοποιήσεις ότι έχει σταματήσει.

Τη ρομ την έχω κανα πενθήμερο τώρα και μου πάει πολύ καλά και γενικά με τη χρήση που κάνω δεν έχω δει ακόμα κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι το μενού των ρυθμίσεων κρασάρει σε ένα συγκεκριμένο σημείο αν η γλώσσα είναι στα ελληνικά, αλλιώς στα αγγλικά δεν έχει πρόβλημα. Επίσης, υπάρχει και στη miui όπως και στη vibeui πρόγραμμα security που διαχειρίζεται την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών και σκοτώνει τα services όταν γίνεται εκκαθάριση, το οποίο δεν έχω ψάξει ακόμα να δω πως λύνεται.

 

Μόλις διάβασα το ποστ σου, ήμουν έτοιμος να κάνω εγκατάσταση την Miui. Ο φίλος που την είχε βάλει μερικές σελίδες πριν δεν είχε αναφέρει κάτι τέτοιο, απλα οτι στο 2ο install λειτουργούσε κανονικά.

 

Ούτε αυτό με το keyboard.

 

Το κρας που λες σε ποιο μενού γίνεται;

 

Edit: Κάνω clean install και μολις ανοίγει στην επιλογή γλώσσας λέει : έχουν σταματήσει οι ρυθμίσεις" και δεν προχωράει. Οποτε πάμε στην λύση που λέει ο Occam;

Edited by Jordi_7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...