Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα

Έχω παρατηρήσει οτι σε καποιες κλήσεις χτυπαει μια φορά και μονο ο ήχος κλήσης και μετα δεν ξαναχτυπαει ενω ο άλλος με καλεί με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις

Τι κανουμε εκει ?????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσουμε 160 χαρακτηρες στα sms πρεπει να χρησιμοποιήσουμε ξεχωριστό app (βλ. handsent) ή μπορει να διορθωθεί και στο default? χρησιμοποιω την 1536 rom
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Έχω παρατηρήσει οτι σε καποιες κλήσεις χτυπαει μια φορά και μονο ο ήχος κλήσης και μετα δεν ξαναχτυπαει ενω ο άλλος με καλεί με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις

Τι κανουμε εκει ?????

Ευχαριστώ

θα βεις την επαφή που συμβαίνει αυτό και θα την αφαιρέσεις από την λίστα ανεπιθύμητων (πατάς συνεχόμενα στο όνομα της επαφής και μετά θα βρεις την επιλογή) γιατί πιθανότατα άθελα σου την έχεις προσθέσει στην λίστα ανεπιθύμητων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να χρησιμοποιήσουμε 160 χαρακτηρες στα sms πρεπει να χρησιμοποιήσουμε ξεχωριστό app (βλ. handsent) ή μπορει να διορθωθεί και στο default? χρησιμοποιω την 1536 rom
Ή με άλλη εφαρμογή sms ή χρησιμοποιόντας το Greek keyboard από το playstore για να γράφεις τα sms στην default εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα και καλως σας βρήκα, έχω πάρει καμιά βδομάδα το LENOVO A806 WHITE απο Κίνα και συγκεκριμένα από ΜΙNIDEALS. Επειδή έχω ξαναπαραγγείλει από το συγκεκριμένο μαγαζί άλλα 3 κινητά πρώτη φορά μου ήρθε το κουτί ανοιχτό και οταν λέω ανοιχτό λέω το κουτάκι που είναι μέσα το κινητό και από τα πλάγια έχει ένα στρόγγυλο αυτοκόλλητο που ενώνει τα 2 κουτιά, ηταν κομμένο λογικά με μαχαίρι. Τους ρώτησα αν το ανοίξανε αυτοι και μου είπαν ναι για να το ρυθμίσουν κτλ κτλ. Τις άλλες φορες ομως δεν ήταν ανοιχτό το κουτί, υπάρχει τίποτα να φοβάμαι?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πολλές φορές μου εμφανίζει κάτω στην οθόνη ένα μαύρο πλαίσιο κουτάκι για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζειται, πχ οταν διαβαζω email, οταν ειμαι στο messenger, οταν κάνω scroll στο mozzilla κτλ. Eβαλα και κάποιες φωτο για να δείτε. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι, έχω μιλήσει μαζί τους αλλα για το συγκεκριμένο πράγμα δε μου απαντάνε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο! :D

http://i.imgur.com/KG6naRn.png, http://i.imgur.com/pexsWrM.png

Edited by mouxliara
Link to comment
Share on other sites

Τις άλλες φορες ομως δεν ήταν ανοιχτό το κουτί, υπάρχει τίποτα να φοβάμαι?

Οσα Α806 εχω παρει στα χερια μου ηταν ανοιγμενα απο πριν. Οσο για το αλλο προβλημα εγω θα σου ελεγα να βαλεις αλλη ρομ οπως την 1536 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Link to comment
Share on other sites

Εγω ο,τι συσκευες, κινητα εως action cam, εχω παρει απο Κινα ολα ανοιχτα ειναι. Πρεπει να ζητησεις συγκεκριμενα να μην ανοιχτεί και παλι δεν θα το τηρήσουν ολοι.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

θα βεις την επαφή που συμβαίνει αυτό και θα την αφαιρέσεις από την λίστα ανεπιθύμητων (πατάς συνεχόμενα στο όνομα της επαφής και μετά θα βρεις την επιλογή) γιατί πιθανότατα άθελα σου την έχεις προσθέσει στην λίστα ανεπιθύμητων.

 

το κοιταξα το συγκεκριμενο νουμερο και δεν ειναι στην blacklist???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ξερω οτι για καποιους μπορει να ειναι σπαστικο αυτο που κανω ζητω ομως συγνωμη γιατι δεν εχω τον χρονο λογω δουλειας-υπομονης.Ενδιαφερομαι να αγοραρασω το συγκεκριμενο κινητο δωρο για εναν φιλο ο οποιος δεν ειναι ειναι και τοσο καλος γνωστης της τεχνολογιας.Θελω με δυο λογια να μου πειτε αν το τηλεφωνο με τις ρομ που ερχετε απο κινα αν εχετε παρατηρησει καποια στανταρ προβληματα και γενικα αν αξιζει η αγορα της συγκεκριμενης συσκευης.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

το κοιταξα το συγκεκριμενο νουμερο και δεν ειναι στην blacklist???

Πηγαινε στις Ρυθμίσεις κλήσης και δες μήπως έχεις ενεργοποιημένο το "Το κουμπί τροφοδοσίας τερματίζει την κληση" ή το "Ανατρέψτε την συσκευή για σίγαση"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Έχω παρατηρήσει οτι σε καποιες κλήσεις χτυπαει μια φορά και μονο ο ήχος κλήσης και μετα δεν ξαναχτυπαει ενω ο άλλος με καλεί με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις

Τι κανουμε εκει ?????

Ευχαριστώ

 

Το είχα και εγώ το πρόβλημα αυτό όπως και πολλοί που είχαμε παλιά ROM. Θεωρούσε όλες τις επαφές VIP και εκλεινε τον ήχο. Το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή ROM. Θα βρεις αρκετές παρόμοιες ιστορίες στις πρώτες σελίδες του thread.

Aλήθεια ποια ROM έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Θελω με δυο λογια να μου πειτε αν το τηλεφωνο με τις ρομ που ερχετε απο κινα αν εχετε παρατηρησει καποια στανταρ προβληματα και γενικα αν αξιζει η αγορα της συγκεκριμενης συσκευης.

Μια χαρα ειναι το κινητο και αξιζει. Αν το παρεις τελικα θα το παρεις απο το vickmall γιατι εχει την 1447 και ειναι σταθερη. Απλα οταν ερθει θα πρεπει να κανεις 2 - 3 ρυθμισεις και με την εφαρμογη link2sd θα βγαλεις 3-4 κινεζικες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ το πρόβλημα αυτό όπως και πολλοί που είχαμε παλιά ROM. Θεωρούσε όλες τις επαφές VIP και εκλεινε τον ήχο. Το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή ROM. Θα βρεις αρκετές παρόμοιες ιστορίες στις πρώτες σελίδες του thread.

Aλήθεια ποια ROM έχεις?

Είναι όπως το πήρα απο vickmall πέρσι

Την 9432

Δεν αλλαζω μιας και δεν γνωρίζω και δεν θέλω να κάνω καμια πατάτα που λένε :)

Το παράξενο είναι οτι χτες καλούσε κανονικά το νουμερο που προχτες χτύπησε μια φορα μονο ?????δίχως να έχω κανει κάτι

Πάντως πέρα απο ενα δυο προβληματακια που λύθηκαν εδώ μέσα αμέσως το τηλ.με την παλαιά Ρομ φυσάει που λενε και είμαι υπέρ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Καλσπερα, τον τελευταιο καιρο οταν μιλαω με το τηλ ειναι χαμηλα η ενταση του ακουστικου, μπορω να την ανεβασω βεβαια κατα την διαρκεια της κλησης με το up button. Παρ'ολα αυτα χρειαζεται να το κανω σε καθε κληση, δεν γινεται καπως να το αλλαξω για να ειναι δυνατα απο την αρχη? Εχω ψαξει αρκετα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρισκω κατι... :confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω προβλημα με τις επαφες δεν τις εμφανιζει οταν με καλουν ενω εχω περασει το firmware απο το forum Edited by paulos132
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω προβλημα με τις επαφες δεν τις εμφανιζει οταν με καλουν ενω εχω περασει το firmware απο το forum

Αν έχεις βάλει την 1536 από το link στην υπογραφή μου, ξαναδιάβασε το post και κάπου στη μέση θα βρεις την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να περασω στο κινητο του μικρου την 1536 και εχω κολησει στην εγκατασταση του twrp.

Την εχω κατεβαση ,την εχω κανει αντιγραφη μεσα στην καρτα sd χυμα τρεχω το Mobileuncle - Recovery Update βρισκω την twrp παταω ολο ναι και κατα την εκκίνηση με βγαζει στο recovery lenovo.

Το εχω προσπαθησει πανω απο 5 φορες αλλα δεν μπορω να μπω στο twrp ωστε να βαλω την rom 1536.

Εχω προσπαθησει να ανοιξω το τηλεφωνο (απο κλειστο ) πατωντας στα τρια κουμπια ενταση +- και power αλλα παλι μπαινει στο recovery lenovo.

Καποια βοηθεια παιδες...

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο vicmail με την ρομ της δικιας τους...

Φυσικα ειναι root..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με το 4g στο κινητό. Το πήρα πριν καμια βδομαδα αλλα δν μπορω να πιασω 4g σε σημεία που σε άλλα κινητα πιάνει κανονικά. Το κιν τρέχει την VIBEUI_V2.0_3447_7.39.1. Σε άλλους που εχουν 4g με whats up λειτουργεί κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχω περασει την ρομ του kandilak και εχω προβλημα με το weather widget app. δεν μπορει να βρει την τοποθεσια μου.. και στην αναζητηση οτι και να βαλω μου λεει (η πολη δεν βρεθηκε)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να περασω στο κινητο του μικρου την 1536 και εχω κολησει στην εγκατασταση του twrp.

Την εχω κατεβαση ,την εχω κανει αντιγραφη μεσα στην καρτα sd χυμα τρεχω το Mobileuncle - Recovery Update βρισκω την twrp παταω ολο ναι και κατα την εκκίνηση με βγαζει στο recovery lenovo.

Το εχω προσπαθησει πανω απο 5 φορες αλλα δεν μπορω να μπω στο twrp ωστε να βαλω την rom 1536.

Εχω προσπαθησει να ανοιξω το τηλεφωνο (απο κλειστο ) πατωντας στα τρια κουμπια ενταση +- και power αλλα παλι μπαινει στο recovery lenovo.

Καποια βοηθεια παιδες...

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο vicmail με την ρομ της δικιας τους...

Φυσικα ειναι root..

Αν προσπαθείς να το φλασάρεις από την εξωτερική sdcard, ξανακατέβασε το recovery_twrp.img στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και ξαναπροσπάθησε. Μπορεί η microsd να έχει πρόβλημα και να το κατεβάζει corrupted. Αν την είχες πριν σε άλλο τηλέφωνο κάνε της φορματ σε fat32 και μετά χρησιμοποίησε την στο τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με το 4g στο κινητό. Το πήρα πριν καμια βδομαδα αλλα δν μπορω να πιασω 4g σε σημεία που σε άλλα κινητα πιάνει κανονικά. Το κιν τρέχει την VIBEUI_V2.0_3447_7.39.1. Σε άλλους που εχουν 4g με whats up λειτουργεί κανονικα?

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία 4G από τον πάροχο κινητής σου?

Έχεις sim που να υποστηρίζει 4G ή είναι πολύ παλιά?

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία 4G από τον πάροχο κινητής σου?

Έχεις sim που να υποστηρίζει 4G ή είναι πολύ παλιά?

Ναι πήρα 13888 κ ενεργοποιησα, αλλα η sim όντως ειναι παλιά (2006) οποτε πάω για sim.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχω περασει την ρομ του kandilak και εχω προβλημα με το weather widget app. δεν μπορει να βρει την τοποθεσια μου.. και στην αναζητηση οτι και να βαλω μου λεει (η πολη δεν βρεθηκε)

Στην αναζήτηση γράψε την πόλη στα ελληνικά και τονισμένη (δηλαδή "Αθήνα" και όχι "Αθηνα" ή "Athens"). Αν την γλώσσα του τηλεφώνου την έχεις στα αγγλικά τότε πρέπει να κάνεις την αναζήτηση στα αγγλικά (δηλαδή "Athens")

Η εύρεση τοποθεσίας στο widget καιρού της Lenovo θα διορθωθεί όταν περάσεις την rom μου. Η rom μου είναι η http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206 . Επαλήθευσε ποια rom έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα και περασα την 1536 του kandilak ,και τοον ευχαριστω κιολας για την βοηθεια του.

Θελω να ρωτησω αν μπορουμε να παγωσουμε την εφαρμογη σεκιουρετι (αυτην με σημα σαν ασπιδα) γαιτι πιστευω οτι θα βαρενει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση γράψε την πόλη στα ελληνικά και τονισμένη (δηλαδή "Αθήνα" και όχι "Αθηνα" ή "Athens"). Αν την γλώσσα του τηλεφώνου την έχεις στα αγγλικά τότε πρέπει να κάνεις την αναζήτηση στα αγγλικά (δηλαδή "Athens")

Η εύρεση τοποθεσίας στο widget καιρού της Lenovo θα διορθωθεί όταν περάσεις την rom μου. Η rom μου είναι η http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206 . Επαλήθευσε ποια rom έχεις!

 

Σε ευχαριστο μεσα απο την καρδια μου φιλε kandilak εισαι θεος!!

Edited by Maraki96
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...