Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, τα κατάφερα και βρήκα τη λύση για το πρόβλημα αναγνώρισης τοποθεσίας σε κάποιες εφαρμογές μέσω των Wi-Fi και mobile δικτύων.

 

Κατεβάστε το https://www.dropbox.com/s/no4ofvcnjl66veh/Network.location.fix.zip?dl=0 και μετά μπείτε TWRP recovery και κάντε το install.

 

Το πρόβλημα λύθηκε! Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι η ROM 1536 του Kandilac δουλεύει μια χαρά. Καμία διαφορά στην συμπεριφορά των εφαρμογών. Ευχαριστούμε.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα των ελληνικων χαρακτηρων στα sms χρησιμοποιωντας την εφαρμογη του κινητου εχει καταφερει να το λυσει καποιος;
Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα των ελληνικων χαρακτηρων στα sms χρησιμοποιωντας την εφαρμογη του κινητου εχει καταφερει να το λυσει καποιος;

Εγκατέστησε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sql.greekkeyboard και χρησμοποιησε το για να γράφεις SMS (πατώντας το πλήκτρο "SMS" για να γράφεις 160 χαρακτήρες). Το κακό είναι ότι αυτό το πληκτρολόγιο δεν είναι για όλες τις χρήσεις, παρά μόνο γι' αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι βρηκα μια λυση για το προβλημα των 160 χαρακτηρων. Εχω την 1447 και την stock εφαρμογη για sms.

Ανοιξτε με τον es file explorer σαν root το αρχειο /data/data/com.lenovo.ideafriend/shared_prefs/com.lenovo.ideafriend_preferences.xml και προσθεστε την γραμμη

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion_visibility" value="true" />

μετα το <map>

Καντε μια επανεκκινηση και δοκιμαστε το.

_________________________________

Λαθος αγνοηστε, τιποτε δεν κανει

Edited by t123321
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες. Όμως αυτό που λες δεν έχει να κάνει με το αν οι εφαρμογές στο τηλέφωνο βρίσκουν τοποθεσία σε battery saving mode. Αυτό μετά την εγκατάσταση του zip είναι σίγουρο ότι γίνεται. Έχει να κάνει με την εφαρμογή που δεν ανανεώνει την τοποθεσία στο widget αυτόματα χωρίς να το πειράξεις.

Κάνε το εξής. Κλείσε το gps και μείνε σε εσωτερικό χώρο. Αφαίρεσε το widget της εφαρμογής wetaher clock widget και μετά πηγαινε στην διαχείρηση εφαρμογών και βρες το weather clock widget και τους Χάρτες και κάνε clear data και στα δύο.

Μετά πήγαινε πάλι σε μια home screen και βάλε ένα widget απο την εφαρμογή. Αν στο widget εμφανίσει τοποθεσία τότε η τοποθεσία αναγνωρίστικε από τα δεδομένα τοποθεσίας του δικτύου και αυτό δεν το κάνει αν δεν κάνεις εγκατάσταση το zip που έφτιαξα.

Αν πάλι δεν πείθεσε και θεωρείς ότι το widget παίρνει την πληροφορία από πληροφορία που έχει παραμείνει στο τηλέφωνο απο προηγούμενη χρήση το GPS, μπορείς εύκολα να μπεις στο TWRP και να κάνεις wipe data, cache, dalvik και να ξαναδοκιμάσεις με κλειστό το GPS και ενεργοποιημένη σύνδεση δεδομένων ή wifi. Το αν το widget δεν ενημερώνει την τοποθεσία αυτόματα αλλά μόνο το καιρό επικοινώνησε με τον προγραμματιστή της εφαρμογής. Εγώ πάντως στις ρυθμίσεις της εφαρμογής βρήκα να λέει "Διαστήματα ενημερώσεων" χωρίς να διευκρινίζει αν αφορούν και την τοποθεσία.

Δοκίμασε και άλλες εφαρμογές που κάνουν χρήση τοποθεσίας και θα δείς ότι εμφανίζουν τοποθεσία χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί το GPS (Με το location mode στο "battery saving).

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχεις βάλει τίποτα να κλείνει τα Google services........

 

 

Μετά από 3-4 επανεκκινήσεις έπαιξε κανονικά! Ιδίως τις τελευταίες μέρες που γυρνοβολούσα στην Ευρώπη, δούλευε άψογα!

 

Ευχαριστούμε kandilak!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια bl229 για το το κιν ξερει κανεις αν παιζει να βρω εδω Ελλαδα? Γιατι τωρα με τα cc ειναι προβλημα....
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Απο banggood κανεεις κανονικα αγορες http://www.banggood.com/buy/lenovo-a806.html . Τωρα αν ειναι καλες αυτες οι 2 μπαταριες δεν το ξερω.
Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιο bug?

Έχει κάποια μικρά. Αυτή με τα λιγότερα πλέον είναι η 1536 που έχουμε εδώ. Το μόνο μειονέκτημα της (προς το παρόν) είναι ότι δεν έχει ελληνικά στο μενού ρυθμίσεων και κάνα δύο άλλες εφαρμογές. Αλλά αυτό μόλις βρω χρόνο θ' αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στην 1536 (kantilak) εχω την μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας απο την εφαρμογή "διαχειριστής Λογαριασμού Google" αγαπητέ kantilak είναι λογικό αυτό; ή μπορώ να κάνω κάτι; Thanks
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα αφαιρέσει τα σπασμένα τζαμακια αμέσως και απλά είχα προσαρμόσει στην τρύπα της θήκη ένα κομματι από screen protector ίσα ίσα για να μην κάνω καμιά ζημιά στον φακό. Όταν ήρθε το τζαμακι το κόλλησα βάζοντάς (με την μύτη μιας βελόνας) στις γωνίες ελάχιστη έως καθόλου κόλλα UHU απλή (αυτή που φτιάχνουν χειροτεχνίες τα παιδιά). Μην πας να βάλεις καμιά δυνατή γιατί το πιο πιθανό είναι να κάνεις κάνα θαμπομα είτε στο τζαμακι είτε στο φακό.

Εδώ και καιρό το έχω με μεμβράνη προστασίας οθόνης. Έχουν περάσει όμως σκόνες μέσα και δεν φαίνεται πλεον τίποτα. Προσπάθησα να αγοράσω νεο τζαμάκι όμως το aliexpress δεν δέχεται paypal και δεν έχω τρόπο να το πληρώσω. Υπάρχει κάποιο άλλο site; στο ebay δεν υπάρχει :( ...

 

Έχετε βρει καμια θήκη της προκοπής τύπου armor? Οι σιλικόνης προσφέρουν ελάχιστη προστασία ενώ οι θήκες με "πορτάκι" δεν βολέυουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα και εγώ με τον 1ο τρόπο (dirty flash).

Πριν ειχα την προηγουμενη εκδοση 1516.

Δειχνουν να δουλευουν ολα μια χαρα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό το έχω με μεμβράνη προστασίας οθόνης. Έχουν περάσει όμως σκόνες μέσα και δεν φαίνεται πλεον τίποτα. Προσπάθησα να αγοράσω νεο τζαμάκι όμως το aliexpress δεν δέχεται paypal και δεν έχω τρόπο να το πληρώσω. Υπάρχει κάποιο άλλο site; στο ebay δεν υπάρχει :( ...

 

Έχετε βρει καμια θήκη της προκοπής τύπου armor? Οι σιλικόνης προσφέρουν ελάχιστη προστασία ενώ οι θήκες με "πορτάκι" δεν βολέυουν.

 

Πώς περασαν σκονες; Θα πρεπει να ηταν κακοβαλμενη απο την αρχη.. Το banggood λενε περναει αγορες.

Οι σιλικονης το προστατευουν καλυτερα απο ολες, αλλα το μετατρεπουν σε πατατα.

Οι σκληρες θηκες αφηνουν παραδοξως τις γωνιες εκτεθημενες και στην ουσια οι γωνιες ειναι που βρισκουν παντα με το εδαφος..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

δεν πήρε όλη τη παράθεση των προηγούμενων μυνημάτων και η απορία μου είναι ασαφής: Μου έχει σπάσει το τζαμάκι της πίσω κάμερας. Μέχρι να βρω να το αλλάξω, έβαλα πρόχειρα κομμάτι ζελατίνας αλλά χωρίς κόλλα και οι σκόνες πέρασαν και κόλλησαν στη ζελατίνα. Φοβάμαι μη γίνει καμιά ζημιά στο φακό και μετά έχουμε εγχειρήσεις...

Η θήκη σιλικόνης αντέχει γερά μέχρι στιγμής αλλά θα προτιμούσα μια τύπου armor και ας γίνει το κινητό τούβλο. Αν είναι να αντέξει τη κακομεταχείρηση (το Samsung Xcover αντεξε 9 μήνες και το Defy+ 1,5 χρόνο)....

Link to comment
Share on other sites

Αα καταλαβα.. Προς το παρον αγορα απο aliexpress δε γινεται.

Eγω εχω 2 θηκες σιλικονης, μια που ειχε και μια πηρα και 2 θηκες σκληρες, μια Nillkin Και μια απο ali, η Nillkin καλυπτει εν μερει τις γωνιες και η αλλη καθολου. Και με τις δύο μου εχει πεσει και εχει κανει μικροστραβωματα στο ασημι πλαισιο. Δεν εχουν σχεδον καθολου προστασια, τις εχω για γρατζουνιες και καλυτερο κρατημα, για προστασια μονο σιλικονη...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πως σβήνουμε τελείως το security, γιατί όταν το κάνω απεγκατάσταση και κάνω επανεκκίνηση το κινητό ξανά εμφανίζετε. Συγνώμη αν έχει υποθει παραπανω,αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να ψάξω,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να εξηγήσεις γιατί θέλεις να ξηλώσεις τη βασική εφαρμογή του τηλεφώνου...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να εξηγήσεις γιατί θέλεις να ξηλώσεις τη βασική εφαρμογή του τηλεφώνου...

Γιατί έχω άλλα προγράμματα για security που με βολεύουν περισσότερο, οπότε μου είναι τελείως άχρηστο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόγραμμα "security", ρυθμίζεις τις auto-start εφαρμογές, την κίνηση δεδομένων, τα δικαιώματα root.. Anyway

 

Εδώ έχουμε καμία ιδέα τι πατάμε;

https://www.dropbox.com/s/2qyjv632la1s1yf/IMG_20150916_122828.jpg?dl=0

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόγραμμα "security", ρυθμίζεις τις auto-start εφαρμογές, την κίνηση δεδομένων, τα δικαιώματα root.. Anyway

 

Εδώ έχουμε καμία ιδέα τι πατάμε;

https://www.dropbox.com/s/2qyjv632la1s1yf/IMG_20150916_122828.jpg?dl=0

Welcome to music Voice

 

Phone calls, send text messages, open the application, search for beautiful pictures, the surrounding food, chat, tell jokes. . . . . .

Best voice in music.

This software is used by the "Lenovo music speech software license and services agreement" of the constraints, the cost of data traffic generated during use, charged by the operator.

To enhance the contact recognition accuracy, the software reads your contact list of names, but will not upload, store your contact number, please be assured.

 

 

Do not prompt people to read another

 

 

drop out.................................. start using

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πως σβήνουμε τελείως το security, γιατί όταν το κάνω απεγκατάσταση και κάνω επανεκκίνηση το κινητό ξανά εμφανίζετε. Συγνώμη αν έχει υποθει παραπανω,αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να ψάξω,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Μπες twrp και κάνε install το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/NO_SAVECENTER_1503_V2.zip .

 

Το βρήκα στο ρώσικο forum και δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν με πειράζει το security.

 

Ενημέρωσέ μας αν πέτυχες αυτό που ήθελες και αν υπήρξε κάποιο πρόβλημα από την χρήση του τηλεφώνου χωρίς το security.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, παταω το αριστερα και τικαρω το κουτακι.. Με OCR το εκανες; :D

Απο οτι φαινεται εχει να κανει και με το lenovo music και contacts, οποτε δε ψαχνω να το βγαλω..

Μπες twrp και κάνε install το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/NO_SAVECENTER_1503_V2.zip .

 

Το βρήκα στο ρώσικο forum και δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν με πειράζει το security.

 

Ενημέρωσέ μας αν πέτυχες αυτό που ήθελες και αν υπήρξε κάποιο πρόβλημα από την χρήση του τηλεφώνου χωρίς το security.

Τι κανει αυτο...;

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...