Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ακολουθώ τον "Οδηγός για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευές που δεν είναι ROOT" αλλά μου βγάζει το σφάλμα όπως φαίνεται στην εικόνα που επισυνάπτω.

Καμιά ιδέα;

Έχω την 3447

Αυτός ο τρόπος είναι λιγάκι μπλέξιμο. Καλήτερα να κάνεις πρώτα root το τηλέφωνο . Δες το παρακάτω που είναι λιγότερο μπλέξιμο.

 

- Για να εγκαταστήσετε το TWRP σε τηλέφωνο που είναι root , κάνετε τα βήματα 1,2,6 από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275 . Αν το τηλέφωνο που έχετε δεν είναι root , δοκιμάστε να το κάνετε με την μέθοδο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6238978#post6238978

 

- Για να μπείτε σε TWRP recovery όταν το τηλέφωνο είναι κλείστο , πατάτε μαζί τα κουμπιά Vol UP+ Vol Down και κρατόντας τα πατημένα, πατάτε ταυτόχρονα και το Power. Τα κρατάτε και τα τρία πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο "dual sim"

 

 

edit: μολις είδα καλήτερα το screenshot. Το τηλέφωνο ανοίγει τώρα? Θα έπρεπε να είναι τσεκαρισμένo μονο το recovery. Αφου φορτώσεις το scatter δεν πρέπει να πειράξεις την επιλογή που λέει Download only γιατί αλλάζοντας την επιλέγονται και όλες οι επιλογές παρακάτω.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η 1536 rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Είναι βασισμένη στo update που βγήκε πριν μερικές μέρες.

Σε σχέση με την επίσημη 1536 , η rom αυτή

  • -Έχει γίνει rooted με SuperSU, έχει γίνει εγκατάσταση του busybox.
  • -Εχει προστεθεί το βασικό πακέτο των Gapps στην πιο πρόσφατη έκδοσή του (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) ,
  • -Έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework.
  • -Έχει προστεθεί το Developer options στο μενού ρυθμίσεων
  • -Έχει διορθωμένη την δυνατότητα προσθήκης πόλης στο Lenovo weather.
  • -Έχει διορθωμένη την γραμματοσειρά για τους ελληνικούς χαρακτήρες στο συρτάρι ειδοποιήσεων
  • -Έχει μεταφρασμένη έκδοση του Notification center
  • -Χρησιμοποιεί το Baseband v.36 αντί του v.34 (υπεύθυνο για της λειτουργίες δικτύων κινητής, Wifi)
  • -Προστέθηκε η επιλογή face unlock στις επιλογές κλειδώματος οθόνης.
  • -η οθόνη πρόσφατων εφαρμογών συμπερίφερεται όπως στις AOSP rom (δεν γίνονται kill οι εφαρμογές και δεν επιρεάζονται τα push notifications)

 

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές , ενώ σε κάποιες εφαρμογές έχει γίνει update και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro, Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

 

Προϋπόθεση για την εγκατάσταση αυτής της rom είναι να έχετε το TWRP recovery και να γνωρίζετε την χρήση του.

 

 

Εγκατάσταση:

Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ τριών μεθόδων για το φλασάρισμα της rom.

 

  • A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom (χωρίς απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών, μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ ):
    Πριν ξεκινήσετε, μπείτε στο playstore και κάντε ενημέρωση σε όσες από τις εφαρμογές της google υπάρχει ενημέρωση που δεν έχει γίνει. Μετά κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (αν βγάλει).
    Σημείωση: Αν στην rom που είχατε στο τηλέφωνο χρησιμοποιούσατε το xposed framework, θα πρέπει μετά το πρώτο boot στην rom να ξαναεγκαταστήσετε το framework και να κανετε reboot ώστε να ξαναενεργοποιηθούν τα modules που χρησιμοποιούσατε.
     
     
     
  • Β. Κανονική μέθοδος (clean flash) για A806 με οποιαδήποτε rom (με απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών , μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ):
    Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe και κάνετε Swipe to Factory Reset - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).
     
     
  • Γ. Εκκαθάριση για αλλαγής Rom, αν η προηγούμενη rom η κάποια απο τις προηγούμενες rom που δοκιμάσατε δεν ήταν VibeUI:
    Επειδή έχουν παρατηρηθεί κάποια παράξενα προβλήματα από κατάλοιπα που έχουν αφήσει άλλες rom (ΜIUI, AOSP, LEWA) προτείνετε αν είχατε χρησιμοποιήσει κάποια από τις άλλες rom να κάνετε την διαδικασία ως εξής:
    Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe - Advanced wipe και τσεκάρετε τα cache, dalvik , data, system, internal storage ( αφου πρώτα κρατήσετε backup αρχεία στην εσωτερική μνήμη που πιθανώς χρειάζεσαι) και μετά Swipe to wipe , περιμένετε να τελιώσει και μετά πάτε στο home του TWRP και πατάτε Reboot - Reboot recovery. Θα σας ρωτήσει αν είστε σίγουροι επειδή δεν υπάρχει εγκατεστημένο OS και θα κάνετε swipe για να επιβεβαιώσετε το Reboot και στην επόμενη οθόνη θα πατήσετε το Do not install. To τηλέφωνο θα κλείσει και θα ξανανοίξει στο TWRP. Τώρα μπορείτε να κάνετε Ιnstall το zip της rom - και όταν ολοκληρωθεί Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5)

 

 

Χρήσιμο να γνωρίζετε τα παρακάτω για να γλυτώσουμε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις

-Για όσους έχουν multilanguage rom VibeUI v2 και θέλουν να την δοκιμάσουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την γρήγορη μέθοδο με πιθανότητα όμως να μην κάτσει καλά το φλασάρισμα της νέας rom οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν την κανονική μέθοδο . Είτε με την μία είτε με την άλλη όμως , σίγουρα δεν θα έχουν ελληνικά στο menu ρυθμίσεων.

 

-Για ελληνικά στις εφαρμογές χρησιμοποιήστε το Locale more pro.

 

-Πριν αρχίσετε να ρωτάτε γιατί δεν φαίνεται το όνομα αυτού που σας καλεί ή σας στέλνει μήνυμα κάντε το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6114276#post6114276

 

-Λεπτομέρειες για την χρήση του xposed framework με αυτή την rom στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6085396#post6085396

 

- Για να εγκαταστήσετε το TWRP σε τηλέφωνο που είναι root , κάνετε τα βήματα 1,2,6 από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275 . Αν το τηλέφωνο που έχετε δεν είναι root , δοκιμάστε να το κάνετε με την μέθοδο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6238978#post6238978

 

- Για να μπείτε σε TWRP recovery όταν το τηλέφωνο είναι κλείστο , πατάτε μαζί τα κουμπιά Vol UP+ Vol Down και κρατόντας τα πατημένα, πατάτε ταυτόχρονα και το Power. Τα κρατάτε και τα τρία πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο "dual sim"

 

 

 

Download ROM --> VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk.zip

 

edit 08/09/2015: Για την διόρθωση της λήψης τοποθεσίας μέσω Wi-Fi και mobile δικτύων δείτε το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6278555#post6278555

 

 

Καλά φλασαρίσματα.....:rolleyes:

 

Θεούλης!!!!:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ

την δοκιμάζω κι ελπίζω να λυθούν τα ηλίθια προβλήματα που έχω και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα με το location δεν λυθηκε σε μένα με το mod...Χρησιμοποιώ την εφαρμογή weather and clock widget.

 

Μήπως κάποιος χρησιμοποεί κάποια εφαρμογή καιρού που να κανει update το location στο τηλέφωνο μας;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα με το location δεν λυθηκε σε μένα με το mod...Χρησιμοποιώ την εφαρμογή weather and clock widget.

 

Μήπως κάποιος χρησιμοποεί κάποια εφαρμογή καιρού που να κανει update το location στο τηλέφωνο μας;

ποια rom έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Τη δίκη σου την τελευταια,1536

Κάνε μια επανεκκίνηση και ξαναδες το. Θ' ανοίξεις το weather and clock widget θα πατήσεις τοποθεσία και μετά θα πατήσεις το εικονίδιο ανανεωσης ή το εικονίδιο του GPS.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το πρωί την 1536 του kandilak , είχα την 1516 και έτσι την πέρασα με dirty flash.

Όπως πάντα χωρίς προβλήματα οι roms του kandilak.

Οι αλλαγές είναι όπως τις περιγράφει, δεν έχω κάποιο θέμα με σήματα αλλά και γενικά δουλεύει μια χαρά.

Thanks kandilak

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τρόπος είναι λιγάκι μπλέξιμο. Καλήτερα να κάνεις πρώτα root το τηλέφωνο . Δες το παρακάτω που είναι λιγότερο μπλέξιμο.

edit: μολις είδα καλήτερα το screenshot. Το τηλέφωνο ανοίγει τώρα? Θα έπρεπε να είναι τσεκαρισμένo μονο το recovery. Αφου φορτώσεις το scatter δεν πρέπει να πειράξεις την επιλογή που λέει Download only γιατί αλλάζοντας την επιλέγονται και όλες οι επιλογές παρακάτω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, βασικά το πρόβλημα μάλλον υπήρχε γιατί το τηλέφωνο δεν ήταν root (κατέβασα το root checker και το διαπίστωσα), θεωρούσα πως είναι root γιατί έτσι το ζήτησα.

Εν ολίγοις το έκανα πολύ εύκολα root με το Kingroot, έχω φτιάξει την γραμματοσειρά και το weather widget.

Σε αντίθεση με την δική σου rom -διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- που δεν λειτουργεί η φωτογραφική αν πατήσεις δύο φορές το home σε εμένα λειτουργεί γι'αυτό δεν θέλω να αλλάξω rom που έχω οπότε δεν με επείγει το TWRP.

 

Το μοναδικό που με εκνευρίζει στο κινητό είναι ο τρόπος ξεκλειδώματος. Παρότι έχω απενεργοποιήσει το "swipe wallpapers" συνεχίζει κατά τη διάρκεια που είναι κλειδωμένο να αλλάζει wallpaper αν κινώ το δάχτυλο δεξιά ή αριστερά και ξεκλειδώνει μόνο αν "σηκώσω προς τα πάνω" το wallpaper.

Θα ήθελα την κλασική οθόνη ξεκλειδώματος όπου πατάς όπου θέλεις στην οθόνη και σέρνεις οπουδήποτε. Έχεις καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το φτιάξω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κανεις απο την τοποθεσία του widget ανανεώνει κανονικά γιατί εκεί ανοίγει ΑΡΙ του google maps,το οποίο ανανέωνε την τοποθεσία κ με προηγούμενες rom,χωρίς στο location να εχεις το high accuracy.Όλες οι αλλες εφαρμογές ανανεώνουν τοποθεσία ΜΟΝΟ με το gps ανοιχτό, δλδ στο high accuracy...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, βασικά το πρόβλημα μάλλον υπήρχε γιατί το τηλέφωνο δεν ήταν root (κατέβασα το root checker και το διαπίστωσα), θεωρούσα πως είναι root γιατί έτσι το ζήτησα.

Εν ολίγοις το έκανα πολύ εύκολα root με το Kingroot, έχω φτιάξει την γραμματοσειρά και το weather widget.

Σε αντίθεση με την δική σου rom -διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- που δεν λειτουργεί η φωτογραφική αν πατήσεις δύο φορές το home σε εμένα λειτουργεί γι'αυτό δεν θέλω να αλλάξω rom που έχω οπότε δεν με επείγει το TWRP.

 

Το μοναδικό που με εκνευρίζει στο κινητό είναι ο τρόπος ξεκλειδώματος. Παρότι έχω απενεργοποιήσει το "swipe wallpapers" συνεχίζει κατά τη διάρκεια που είναι κλειδωμένο να αλλάζει wallpaper αν κινώ το δάχτυλο δεξιά ή αριστερά και ξεκλειδώνει μόνο αν "σηκώσω προς τα πάνω" το wallpaper.

Θα ήθελα την κλασική οθόνη ξεκλειδώματος όπου πατάς όπου θέλεις στην οθόνη και σέρνεις οπουδήποτε. Έχεις καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το φτιάξω αυτό;

Που ειπώθηκε ότι με την 1536 rom δεν δουλεύει το Τopspeed snapping και δεν το είδα? Κάνεις λάθος λειτουργεί κανονικά.

Αυτό που σε εκνευρίζει με την αλλαγή wallpaper στην lockscreen, κάποιον άλλο που είχε βάλει την 1516 και δεν υπήρχε αυτή η συμπεριφορά τον ενοχλούσε και ζητούσε να μπορεί να αλλάζει wallpaper. Τότε του έστειλα ένα αρχείο για να αλλάξει την lockscreen με αυτή που είχε η 1447. Αν θες λοιπόν να μην αλλάζει wallpaper η lockscreen θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα αρχεία LenovoKeyguardExternalRes.apk και LenovoKeyguard.apk που βρίσκονται στο /system/priv-app με αυτά της 1536 και να το κάνεις με σωστό τρόπο (δλδ αφού αντικαταστήσεις τα αρχεία να βάλεις τα κατάλληλα permissions).

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν το κανεις απο την τοποθεσία του widget ανανεώνει κανονικά γιατί εκεί ανοίγει ΑΡΙ του google maps,το οποίο ανανέωνε την τοποθεσία κ με προηγούμενες rom,χωρίς στο location να εχεις το high accuracy.Όλες οι αλλες εφαρμογές ανανεώνουν τοποθεσία ΜΟΝΟ με το gps ανοιχτό, δλδ στο high accuracy...

 

Θες να μου περιγράψεις τον τρόπο με τον οποίο ελέγχεις αν δουλεύει σωστά η ενημέρωση τοποθεσίας στο weather and clock widget γιατί δεν κατάλαβα σε τι δεν σε καλύπτει η απάντηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Που ειπώθηκε ότι με την 1536 rom δεν δουλεύει το Τopspeed snapping και δεν το είδα? Κάνεις λάθος λειτουργεί κανονικά.

Αυτό που σε εκνευρίζει με την αλλαγή wallpaper στην lockscreen, κάποιον άλλο που είχε βάλει την 1516 και δεν υπήρχε αυτή η συμπεριφορά τον ενοχλούσε και ζητούσε να μπορεί να αλλάζει wallpaper. Τότε του έστειλα ένα αρχείο για να αλλάξει την lockscreen με αυτή που είχε η 1447. Αν θες λοιπόν να μην αλλάζει wallpaper η lockscreen θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα αρχεία LenovoKeyguardExternalRes.apk και LenovoKeyguard.apk που βρίσκονται στο /system/priv-app με αυτά της 1536 και να το κάνεις με σωστό τρόπο (δλδ αφού αντικαταστήσεις τα αρχεία να βάλεις τα κατάλληλα permissions).

 

Το είχα διαβάσει για την 1441 λάθος μου.

Το πρόβλημά μου είναι ότι παρότι απενεργοποιώ την δυνατότητα αυτή (γιατί υπάρχει επιλογή στο μενού) το κινητό συνεχίζει να λειτουργεί κατ'αυτό τον τρόπο.

Επίσης βλέπω στα screenshot ότι έχετε καταφέρει να βάλετε 5 εικονίδια στην μπάρα κάτω κάτω ενώ σε εμένα χωράει μόνο 4, είναι λόγω rom αυτό;

 

Όσον αφορά τα νούμερα των roms 1516, 1536, 1447 κλπ αυτές όλες είναι customs; Είναι customs βασισμένες σε officials; Υπάρχει κάπου καταγεγραμμένο τι δεν λειτουργεί στην κάθε rom και ποια είναι η πιο πρόσφατη; (Λογικά η 1536;) Με τις αλλαγές έχω καταφέρει να "φτιάξω" το κινητό ακριβώς όπως το θέλω με κάποιες μικρές εξαιρέσεις και φοβάμαι να μπω στην διαδικασία να κάνω flash άλλη rom μήπως προκύψουν άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

-Μέσα στην εφαρμογή "τηλέφωνο"/ επιλογές/ περισσότερα/ More display options/ τοποθεσία/ και κλείνεις τον διακόπτη στο "εμφάνιση θέσης αριθμού".

Μετά πας πίσω/ matching digits of number/ και επιλεγεις το "7 digits"

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

kantilak η τελευταια ρομ που εδωσες μπορει να περαστει με το flash tool ή μονο με twrp; για να μην φλασαρω 2 φορες μια twrp και μια την ρομ!

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Ώπα μην κάνεις τπτ. Αυτή η ρομ φλασαρεται μόνο μέσω TWRP

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

kantilak η τελευταια ρομ που εδωσες μπορει να περαστει με το flash tool ή μονο με twrp; για να μην φλασαρω 2 φορες μια twrp και μια την ρομ!

Τα λέει όλα εκεί που πόσταρα την rom. Έχω κάνει ξεχωριστό section για να γλυτώνουμε τις ίδιες και τις ίδιες ερωτήσεις. :mad:

Link to comment
Share on other sites

 

Θες να μου περιγράψεις τον τρόπο με τον οποίο ελέγχεις αν δουλεύει σωστά η ενημέρωση τοποθεσίας στο weather and clock widget γιατί δεν κατάλαβα σε τι δεν σε καλύπτει η απάντηση μου.

 

Έχω βάλει το widget να κάνει ανανέωση καιρού κ τοποθεσίας κάθε 30 λεπτά. Αν εγώ αλλάξω περιοχή μες σε αυτά τα 30 λεπτά, την επόμενη φορά που θα ενημερωθεί, θα κάνει ανανέωση ΜΟΝΟ στον καιρό και όχι στην τοποθεσία. Αντίθετα, αν είναι ανοιχτό το GPS(High Accuracy) θα κάνει ανανέωση και στην τοποθεσία!

 

Η ίδια συμπεριφορά γίνεται και αν πατήσεις το εικονιδιάκι του refresh επάνω στο widget (όπως στη φωτογραφία που έχεις συνημμένη).

 

Η λύση του να μπαίνεις στις ρυθμίσεις του widget και να κάνεις μόνος σου ανανέωση της τοποθεσίας με τον τρόπο που είπες, κάθε φορά που αλλάζεις περιοχή, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι το ζητούμενο...

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός,αν χρειαστείς περισσότερες διευκρινήσεις, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που γεμιζω με ανουσιες ερωτησεις το θεμα παιδια προσπαθω να φτιαξω το τηλ μου και μου εχουν σπασει τα νευρα...

μια τελευταια... την ρομ μπορω να την ριξω στο εσωτερικο αποθηκευτικό χωρο και να την βαλω απο εκει; Δεν εχω τωρα καρτα μνημης μαζι μου. Ξερω οτι πρεπει να παρω backup αλλα το πολυ πολυ να φλασαρω παλι την παλια official με spflashtool

απανταω μονος μου

Αλλα αν το κανω με την τριτη επιλογη γιατι τωρα εχω μεσα την official VIBEUI_V2.1434_ST_A806_CU κινεζοαγγλικη ρομ θα σβηστει και η νεα ρομ απο την εσωτερικη μνημη ε;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τη βάλεις και από τον εσωτερικό χώρο.

Ναι, θα σβηστεί και η νέα ρομ. Μην πατήσεις internal storage αν δεν έχεις κάρτα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τη βάλεις και από τον εσωτερικό χώρο.

Ναι, θα σβηστεί και η νέα ρομ. Μην πατήσεις internal storage αν δεν έχεις κάρτα..

τωρα που το ξαναδιαβασα καταλαβα οτι αφου εχω vibeui κινεζοαγγλικη μπορω να το κανω με ενα απο τους 2 πρωτους τροπους... οποτε ολα οκ .

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το widget να κάνει ανανέωση καιρού κ τοποθεσίας κάθε 30 λεπτά. Αν εγώ αλλάξω περιοχή μες σε αυτά τα 30 λεπτά, την επόμενη φορά που θα ενημερωθεί, θα κάνει ανανέωση ΜΟΝΟ στον καιρό και όχι στην τοποθεσία. Αντίθετα, αν είναι ανοιχτό το GPS(High Accuracy) θα κάνει ανανέωση και στην τοποθεσία!

 

Η ίδια συμπεριφορά γίνεται και αν πατήσεις το εικονιδιάκι του refresh επάνω στο widget (όπως στη φωτογραφία που έχεις συνημμένη).

 

Η λύση του να μπαίνεις στις ρυθμίσεις του widget και να κάνεις μόνος σου ανανέωση της τοποθεσίας με τον τρόπο που είπες, κάθε φορά που αλλάζεις περιοχή, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι το ζητούμενο...

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός,αν χρειαστείς περισσότερες διευκρινήσεις, εδώ είμαστε!

Κατάλαβα τι λες. Όμως αυτό που λες δεν έχει να κάνει με το αν οι εφαρμογές στο τηλέφωνο βρίσκουν τοποθεσία σε battery saving mode. Αυτό μετά την εγκατάσταση του zip είναι σίγουρο ότι γίνεται. Έχει να κάνει με την εφαρμογή που δεν ανανεώνει την τοποθεσία στο widget αυτόματα χωρίς να το πειράξεις.

Κάνε το εξής. Κλείσε το gps και μείνε σε εσωτερικό χώρο. Αφαίρεσε το widget της εφαρμογής wetaher clock widget και μετά πηγαινε στην διαχείρηση εφαρμογών και βρες το weather clock widget και τους Χάρτες και κάνε clear data και στα δύο.

Μετά πήγαινε πάλι σε μια home screen και βάλε ένα widget απο την εφαρμογή. Αν στο widget εμφανίσει τοποθεσία τότε η τοποθεσία αναγνωρίστικε από τα δεδομένα τοποθεσίας του δικτύου και αυτό δεν το κάνει αν δεν κάνεις εγκατάσταση το zip που έφτιαξα.

Αν πάλι δεν πείθεσε και θεωρείς ότι το widget παίρνει την πληροφορία από πληροφορία που έχει παραμείνει στο τηλέφωνο απο προηγούμενη χρήση το GPS, μπορείς εύκολα να μπεις στο TWRP και να κάνεις wipe data, cache, dalvik και να ξαναδοκιμάσεις με κλειστό το GPS και ενεργοποιημένη σύνδεση δεδομένων ή wifi. Το αν το widget δεν ενημερώνει την τοποθεσία αυτόματα αλλά μόνο το καιρό επικοινώνησε με τον προγραμματιστή της εφαρμογής. Εγώ πάντως στις ρυθμίσεις της εφαρμογής βρήκα να λέει "Διαστήματα ενημερώσεων" χωρίς να διευκρινίζει αν αφορούν και την τοποθεσία.

Δοκίμασε και άλλες εφαρμογές που κάνουν χρήση τοποθεσίας και θα δείς ότι εμφανίζουν τοποθεσία χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί το GPS (Με το location mode στο "battery saving).

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχεις βάλει τίποτα να κλείνει τα Google services........

Link to comment
Share on other sites

Με την 1447 του Vickmall, το κινητό δεν εμφανίζει όνομα στα SMS, αλλά αριθμό. Υπάρχει κάποιο fix για το συγκεκριμένο firmware;

 

Αν όχι, με το Handcent λ.χ. λύνεται το θέμα;

Εγώ προτείνω και το textra για το πρόβλημα μηνυμάτων

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά

ποια ρομ να περάσω ?

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/

 

http://www.needrom.com/download/a806-usr-st1432-1408071922/

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-language/

 

http://www.needrom.com/download/vibe-ui-2-0-1508-st-multilanguage-deodex/

 

 

ποια έχει μεγάλη διάρκει μπαταρίας? και δεν έχει bugs.

θέλω η rom να έχει ελληνικά φουλ... όσο το δυνατόν λειτουργική γίνεται!

 

για την ρομ του parajabhi μπορείτε να δώσετε link?αφού είπε ο Σταύρος ότι είναι δοκιμασμένη σε 80 τηλ είναι αξιόπιστη

θέλει donate αυτή η ρομ?ξέρει κάποιος ρομ με περισσότερη διάρκεια στην μπαταρία?φυσικά θα του περάσω και hibernation manager για περισσότερη διάρκεια.

σε Lenovo φίλου μου έχω περάσω την aosp v2 με αγγλικά.αλλά τώρα θέλω ελληνικά..

ποια είναι η γνώμη σας?

ευχαριστώ

το τηλ είναι κέντρο διαλογής Αθήνα μέσα σε 5 μέρες...

δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία flasing όλων των ρομ γιατί κάποιες περνιούνται με flasarισμα από pc

θα δοκιμάσω κάποιες με flashing μέσω recovery cwm

θα ήθελα να ξέρω μερικές πληροφορίες για δοκιμάσω ρομ που είναι λειτουργικές ..για να γλιτώσω και χρόνο.

ευχαριστώ

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά

ποια ρομ να περάσω ?

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/

 

http://www.needrom.com/download/a806-usr-st1432-1408071922/

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-language/

 

http://www.needrom.com/download/vibe-ui-2-0-1508-st-multilanguage-deodex/

 

 

ποια έχει μεγάλη διάρκει μπαταρίας? και δεν έχει bugs.

θέλω η rom να έχει ελληνικά φουλ... όσο το δυνατόν λειτουργική γίνεται!

 

για την ρομ του parajabhi μπορείτε να δώσετε link?αφού είπε ο Σταύρος ότι είναι δοκιμασμένη σε 80 τηλ είναι αξιόπιστη

θέλει donate αυτή η ρομ?ξέρει κάποιος ρομ με περισσότερη διάρκεια στην μπαταρία?φυσικά θα του περάσω και hibernation manager για περισσότερη διάρκεια.

σε Lenovo φίλου μου έχω περάσω την aosp v2 με αγγλικά.αλλά τώρα θέλω ελληνικά..

ποια είναι η γνώμη σας?

ευχαριστώ

το τηλ είναι κέντρο διαλογής Αθήνα μέσα σε 5 μέρες...

δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία flasing όλων των ρομ γιατί κάποιες περνιούνται με flasarισμα από pc

θα δοκιμάσω κάποιες με flashing μέσω recovery cwm

θα ήθελα να ξέρω μερικές πληροφορίες για δοκιμάσω ρομ που είναι λειτουργικές ..για να γλιτώσω και χρόνο.

ευχαριστώ

Μόνο η 1η σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τα κατάφερα και βρήκα τη λύση για το πρόβλημα αναγνώρισης τοποθεσίας σε κάποιες εφαρμογές μέσω των Wi-Fi και mobile δικτύων.

 

Κατεβάστε το https://www.dropbox.com/s/no4ofvcnjl66veh/Network.location.fix.zip?dl=0 και μετά μπείτε TWRP recovery και κάντε το install.

 

Φίλε μου ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά σου!

 

Εκανα την εγκατάσταση της νέας ROM σύμφωνα με τις οδηγίες σου και όλα είναι Okay !!!

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ακριβώς με την αναγνώρισης τοποθεσίας στο lenovo weather widjet. Κατέβασα το αρχείο που λες από το dropbox όμως κατά την εγκατάστασή του μέσω TWRP recovery μου βγάζει σφάλμα!

 

failed to open zip file !!!

 

Υποψιάζεσαι τί μπορεί να συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά σου!

 

Εκανα την εγκατάσταση της νέας ROM σύμφωνα με τις οδηγίες σου και όλα είναι Okay !!!

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ακριβώς με την αναγνώρισης τοποθεσίας στο lenovo weather widjet. Κατέβασα το αρχείο που λες από το dropbox όμως κατά την εγκατάστασή του μέσω TWRP recovery μου βγάζει σφάλμα!

 

failed to open zip file !!!

 

Υποψιάζεσαι τί μπορεί να συμβαίνει ?

ξανακατεβασε το zip. Μπορεί να το κατέβασες corrupted.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...