Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι root. Στο play store είναι η εφαρμογή. Εχεις ξανά κατεβάσει από εκεί ή πρέπει να πάμε τα μαθήματα από την αρχή; :p

 

Ενταξει ειπαμε, οχι και ετσι :p ! Απλα ολα αυτα περι rom, root και τα λοιπα ειναι πρωτακουστα για μενα.. Το root τι ειναι? Πρεπει να το βγαλω η κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

με ποιε ρομ κανουμε ενημερωσεις? φιλε μου

 

Με μια αυθεντική κινέζικη μη προσαρμοσμένη σε ελληνικά δεδομένα, δλδ με καμία. Περνας κάθε επόμενη εκ νέου από την αρχή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την 1536 χώρις κάποια επαναφορά από προηγούμενο backup και μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά. Μου φαίνεται σαν να είναι η 1516, official για το A806. Θα πω εντυπώσεις σε λίγες μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την 1536 χώρις κάποια επαναφορά από προηγούμενο backup και μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά.

Εμφανισιακα εχει διαφορες?

~Λες αν πάω να κάνω edit σχόλιο που άφησα από κάτω να γίνει τίποτα???

Τα παζαρια τα κανεις απο το chat δεξια 'η απο τα skype που εχουν, διαλεξε την Selina. Αν τους προλαβεις και δεν το εχουν πακεταρει ακομα ισως καταφερεις κατι. Αλλα οντως θα εχει μεσα μια θηκη σιλικονης.

Ενταξει ειπαμε, οχι και ετσι :p ! Απλα ολα αυτα περι rom, root και τα λοιπα ειναι πρωτακουστα για μενα.. Το root τι ειναι? Πρεπει να το βγαλω η κατι τετοιο?

Οκ τοτε απλα εσυ θα κατεβασεις το link2SD https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el , το κανεις εγκατασταση/ το ανοιγεις/ βρισκεις την εφαρμογη call ID/ την επιλεγεις/ πατας πανω δεξια τις 3 τελειες/ απεγκατασταση/ και μετα οκ.

 

Για να μην εχεις γενικα προβληματα με διαφημισεις βαλε το adfree απο εδω http://adfree.odiousapps.com/ μπες με τον browser του κινητου/ πατα στο Download Adfree/ και κατεβασε το αρχειο/ καντο εγκατασταση/ ανοιξε το και κανε αυτα που θα σου γραψει.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Έχει περάσει κανείς την 1508 στεγνά πάνω από rooted 1437 και να αντιμετώπισε κάποιο θέμα; Επειδή δεν ξέρω πολλά , ίσως να είναι ανόητη ερώτηση , αν με restore system data μέσω του titanium από την 1437 πάνω σε περασμένη 1508 θα προκαλέσει πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την κατεβάζω και εγώ. Για όσους είναι ανυπόμονοι και θέλουν να την δοκιμάσουν ακολουθείτε η διαδικασία του οδηγού όπως για κάθε επίσημη rom.

Εδω http://bbs.lenovo.com/a8/t561385/ εχει την 1536 root για το Α808 ομως.

Και εδω http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=623403&st=3000#entry42684612 οι Ρωσοι γραφουν οτι εφτιαξαν μια Beta AOSP LOLIPOP MOD (δεν μαρεσει ομως, θελω ui lenovo :p)

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακα εχει διαφορες?

Η μόνη ουσιαστική αλλαγή εμφανισιακά από την τελευταία official, είναι ότι έχει το notification bar της 1516.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό ένα πρόβλημα είχα ξανά γράψει αλλά δν πειρα απάντηση. Όταν χρησιμοποιώ δεδομένα κάποιες εφαρμογές δν δουλεύουν πχ Google play. Chrome Facebook έσβησα το Chrome και το Facebook και τις ξανά έβαλα και δούλευαν οι υπόλοιπες δεν δουλεύουν.

Με WiFi δουλεύουν όλες οι εφαρμογές.

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Edited by Sdouze
Link to comment
Share on other sites

@Sdouze, πας Security-Data Usage-Firewall. Μάλλον έχεις κλείσει τα data για κάποιες εφαρμογές.

ειναι ολα ενεργοποιημενα .καποια αλλη ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Τα παζαρια τα κανεις απο το chat δεξια 'η απο τα skype που εχουν, διαλεξε την Selina. Αν τους προλαβεις και δεν το εχουν πακεταρει ακομα ισως καταφερεις κατι. Αλλα οντως θα εχει μεσα μια θηκη σιλικονης.

 

Αααα..είδες που είμαι τελείως άσχετη? Χαχα!

Μου έστειλαν mail οτι έχει ετοιμαστεί, οπότε ό,τι έγινε, έγινε! :)

Θα ενημερώσω για τυχόν βοήθεια όταν έρθει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα εχει μια θηκη σιλικόνης μεσα (χοντροκομμενη)

 

Μου αρεσει που τόνισες το χοντροκομμένη! ;) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αααα..είδες που είμαι τελείως άσχετη? Χαχα!

Μου έστειλαν mail οτι έχει ετοιμαστεί, οπότε ό,τι έγινε, έγινε! :)

Θα ενημερώσω για τυχόν βοήθεια όταν έρθει!

Είτε γράψεις σχόλια από κάτω είτε όχι το ίδιο είναι. Πάντως μπορείς να πεις στον φίλο σου αν μπορεί να σου παραγγείλει θήκη από το aliexpress, μπορείς να βρεις θήκη και με 2.50 ευρώ http://www.aliexpress.com/wholesale?site=glo&SortType=price_asc&SearchText=lenovo+a806+cover&groupsort=1&page=6&initiative_id=AS_20150905082800&shipCountry=GR

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν βάλει τη 1536 μπορούν να μας πουν τις εντυπώσεις τους καθώς και τις διαφορές από τις προηγούμενες εκδόσεις; Δεδομένου ότι οι περισσότεροι έχουμε την 1516 του kandilak που είναι τροποιημένη έκδοση της 1516 του α808τ θα έχουμε πρόβλημα με το 3g αν κάνουμε την αναβάθμιση που πετάει το system update (οπότε χρειάζεται να περάσουμε τη 1536 για το α806 απο την αρχή)?
Link to comment
Share on other sites

Είτε γράψεις σχόλια από κάτω είτε όχι το ίδιο είναι. Πάντως μπορείς να πεις στον φίλο σου αν μπορεί να σου παραγγείλει θήκη από το aliexpress, μπορείς να βρεις θήκη και με 2.50 ευρώ http://www.aliexpress.com/wholesale?site=glo&SortType=price_asc&SearchText=lenovo+a806+cover&groupsort=1&page=6&initiative_id=AS_20150905082800&shipCountry=GR

 

A ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Θα παραγγείλω! Να 'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν βάλει τη 1536 μπορούν να μας πουν τις εντυπώσεις τους καθώς και τις διαφορές από τις προηγούμενες εκδόσεις; Δεδομένου ότι οι περισσότεροι έχουμε την 1516 του kandilak που είναι τροποιημένη έκδοση της 1516 του α808τ θα έχουμε πρόβλημα με το 3g αν κάνουμε την αναβάθμιση που πετάει το system update (οπότε χρειάζεται να περάσουμε τη 1536 για το α806 απο την αρχή)?

Αν κάνετε αναβάθμιση με το system update θα πρέπει μετά να ξανακάνετε αυτά που έκανα εγώ για να βάλω gapps , root , xposed, και τα build.prop fixes.

 

Έχω έτοιμη την 1536 με root, gapps (τα πιο πρόσφατα), συμβατότητα με xposed. Θα την ανεβάσω στο MEGA (όχι στο κανάλι :-) ) και μετά θα το ποστάρω εδώ αύριο.

 

Ουσιαστικές διαφορές στις επίσημες 1516 και 1536 δεν είδα. Όμως στην 1536 που ετοίμασα έχει (σε σχέση με την δική μου 1516) την τελευταία έκδοση των βασικών gapps (και face-unlock) την πιο πρόσφατη έκδοση του baseband για το A806 (v36 αντί του v34) , Busybox και μεταφρασμενο notification center.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε την 1536 μπορούμε μετά να γυρίσουμε αν θέλουμε σε προηγούμενη έκδοση (στην περίπτωση μου στην 1447); Κάνουμε απλά φλασαρισμα την 1447 ή θέλει άλλη διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , ενας φιλος εχει προβλημα με το κινητο . Το πηραμε μαζι απο το to2c πριν απο περιπου 6 μηνες.

- Δεν μπορει να παρει τηλεφωνο η να τον παρουν και εχει συνεχως μηνυμα οτι ειναι σε flight mode ενω δεν ειναι.

- Μπορει να μπει κανονικα στο ιντερνετ , να παιξει παιχνιδια , να χρησιμοποιησει εφαρμογες (π.χ whatsapp ,viber) και γενικοτερα το τηλεφωνο ειναι οπως πριν.

Εχει απανεργοποιησει το κινητο μερικες φορες , αλλα δεν αλλαξε κατι. Τι λετε οτι φταιει; Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχει;

 

A ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Θα παραγγείλω! Να 'σαι καλά

Βασικά περίμενε να έρθει το κινητό μήπως και είσαι τυχερή και σου έβαλαν την δερμάτινη, αν όχι περνεις άλλη από το aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , ενας φιλος εχει προβλημα με το κινητο . Το πηραμε μαζι απο το to2c πριν απο περιπου 6 μηνες.

- Δεν μπορει να παρει τηλεφωνο η να τον παρουν και εχει συνεχως μηνυμα οτι ειναι σε flight mode ενω δεν ειναι.

- Μπορει να μπει κανονικα στο ιντερνετ , να παιξει παιχνιδια , να χρησιμοποιησει εφαρμογες (π.χ whatsapp ,viber) και γενικοτερα το τηλεφωνο ειναι οπως πριν.

Εχει απανεργοποιησει το κινητο μερικες φορες , αλλα δεν αλλαξε κατι. Τι λετε οτι φταιει; Ευχαριστω πολυ

Δοκιμάστε με άλλη κάρτα SIM μήπως αυτή που έχει στο τηλέφωνο έχει κάποιο πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν βάλουμε την 1536 μπορούμε μετά να γυρίσουμε αν θέλουμε σε προηγούμενη έκδοση (στην περίπτωση μου στην 1447); Κάνουμε απλά φλασαρισμα την 1447 ή θέλει άλλη διαδικασία;

Κανείς backup το τηλέφωνο από το TWRP και μετά φλασαρεις τη rom. Αν δεν σου κάτσει κανείς restore το backup που πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα root με το kingroot (απ'ευθειας απο το κινητο) και απο τοτε δεν μπορω να αλλαξω θεματα κλπ απο το theme center. Εχω 1447. Τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 1516 του kandilak και απο τοτε flashαρει ενα κοκκινο border πολλες φορες δεν ειναι strict mode η καποιο dev setting

 

ακολούθησες τις οδηγίες για clean install?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το κανει παντου αλλα τρα τελευταια το κανει στο chrome περισσοτερο ειδικα στα βιντεο οταν μου βγαζει το pop up να επιλεξω player
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...