Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά παίδες. Έχω το εν λόγω κινητό εδώ και ένα χρόνο περίπου. Ακολούθησα τις οδηγίες του KANDILAK(Το απόλυτο respect στο παλικάρι) και είχα περάσει την 1443. Δουλεύει μια χαρά το κινητό με ΦΟΥΛ χρήση. Προχθές ένας φίλος μου είπε ότι έβαλε την τελευταία ROM και η διάρκεια μπαταρίας του κινητού εκτοξεύτηκε στα ύψη.

Ταυτόχρονα μου έβγαλε ειδοποίηση μέσα στο system update ότι μπορώ να περάσω την 1508. Αν το κάνω με αυτόν τον τρόπο μέσω του system update θα έχω κάποιο πρόβλημα; Για να μην μπαίνω πάλι σε διαδικασίες μέσω TWRP. Θα χρειαστεί να κάνω πάλι backup;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες. Έχω το εν λόγω κινητό εδώ και ένα χρόνο περίπου. Ακολούθησα τις οδηγίες του KANDILAK(Το απόλυτο respect στο παλικάρι) και είχα περάσει την 1443. Δουλεύει μια χαρά το κινητό με ΦΟΥΛ χρήση. Προχθές ένας φίλος μου είπε ότι έβαλε την τελευταία ROM και η διάρκεια μπαταρίας του κινητού εκτοξεύτηκε στα ύψη.

Ταυτόχρονα μου έβγαλε ειδοποίηση μέσα στο system update ότι μπορώ να περάσω την 1508. Αν το κάνω με αυτόν τον τρόπο μέσω του system update θα έχω κάποιο πρόβλημα; Για να μην μπαίνω πάλι σε διαδικασίες μέσω TWRP. Θα χρειαστεί να κάνω πάλι backup;

Σε καμιά περίπτωση μην το κάνεις μέσω system update. Η διαδικασία μέσω TWRP είναι και απλή και δίνει την ασφάλεια του backup ώστε να επιστρέψεις στην προηγούμενη κατάσταση αν δεν σε ικανοποιεί η rom που έβαλες. Αλλά γιατί να πας στην 1508 και όχι στην 1516 (το link είναι την υπογραφή μου) που είναι έτοιμη ρουταρισμένη και με gapps και έχεις και την επιλογή για dirty flash?

Link to comment
Share on other sites

Κανε backup σε καθε περιπτωση.

Οχι, δε μπαινει ετσι με update, αλλα με τον τροπο που το ειχες κανει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!!

Kandilak δηλαδή εαν βάλω τη 1516 με τον τρόπο που υποδεικνύεις(dirty flash) δεν θα χρειαστεί μετά να ξαναεγκαταστήσω όλες μου τις εφαρμογές από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!!

Kandilak δηλαδή εαν βάλω τη 1516 με τον τρόπο που υποδεικνύεις(dirty flash) δεν θα χρειαστεί μετά να ξαναεγκαταστήσω όλες μου τις εφαρμογές από την αρχή;

Όχι δεν θα χρειαστεί, μόνο δες αν υπάρχουν στο playstore update εφαρμογών google που δεν τα έχεις κάνει να τα κάνεις πριν φλασάρεις την 1516.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα χρειαστεί, μόνο δες αν υπάρχουν στο playstore update εφαρμογών google που δεν τα έχεις κάνει να τα κάνεις πριν φλασάρεις την 1516.

Ευχαριστώ! Για ακόμη μια φορά RESPECT.:up::up:

Link to comment
Share on other sites

1516? απο που τη κατεβαζω? δεν την εχει στη σελιδα με τις official rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1516? απο που τη κατεβαζω? δεν την εχει στη σελιδα με τις official rom.

 

ενταξει το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Απορια

Η εφαρμογη Lenovo super cam τι ειναι? Καπου την ειδα μαλιστα ειναι και 50mb[/quote

 

Εφαρμογή της lenovo για την κάμερα είναι. Αν θέλεις δοκίμασε και την Camera mx, που τη δοκίμασα και φαίνεται καλή.

 

Ναι την εχω δοκιμασει, να σαι καλα

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Αλανια ξαναρωταω γιατι δεν μου απαντησε κανενας γιατι δεν μπορω να μπω στο theme center απο wifi ? ενω μπαινει κανονικα απο τα δεδομενα

εχω την ραμ 1501

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κι εγω κατι.

Εχω το κινητο κανα μηνα περιπου. Παρατηρω τος τελευταιες μερες ελεινη αποδοση στη μπαταρια.

Για παραδειγμα χθες μετα απο πλβρη φορτιση τη νυχτα βγαζω το κινητο απο τη μπριζα στο 100% ,κανω μια κληση 1:30 λεπτο και πηγε στο 92%.

Σημερα παλι το βγαζω απο τη φορτιση στις 11:00 στο 100%. Κοιμαμαι μια ωρα κ ξυπναω κ ειναι στο 88% χωρις καν να το αγκιξω .

Εννοειται δε τρεχουν απο πισω τπτ εφαογες κ τετοια.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους...το χω ξεχωρισει το κινητακι μαρεσει πολυ...απο ελλαδα το βρισκω στα 190 ευρω....καποιο αξιοπιστο σαιτ με καλυτερη τιμη???
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κι εγω κατι.

Εχω το κινητο κανα μηνα περιπου. Παρατηρω τος τελευταιες μερες ελεινη αποδοση στη μπαταρια.

Για παραδειγμα χθες μετα απο πλβρη φορτιση τη νυχτα βγαζω το κινητο απο τη μπριζα στο 100% ,κανω μια κληση 1:30 λεπτο και πηγε στο 92%.

Σημερα παλι το βγαζω απο τη φορτιση στις 11:00 στο 100%. Κοιμαμαι μια ωρα κ ξυπναω κ ειναι στο 88% χωρις καν να το αγκιξω .

Εννοειται δε τρεχουν απο πισω τπτ εφαογες κ τετοια.

Το "εννοείται δε τρέχουν από πίσω τπτ εφαρμογές κ τέτοια" συμβαίνει όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό. Όταν ανοίγεις το τηλέφωνο ανάλογα τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημενες στο τηλέφωνο , κάποιες εκκινουν στο background είτε για να συχρονισουν δεδομένα, είτε για να λάβουν ειδοποιήσεις και άλλους λόγους. Αυτό μπορείς να το ελέγξεις μέσω διαφόρων autostart blocking εφαρμογών. Μπορείς να το κάνεις με το Security που υπάρχει ήδη στο τηλέφωνο. Μπορει να χρειάζεται να κάνεις battery calibration από το Power manager. Αν πάλι νομίζεις ότι συνεχίζει η χαμηλη απόδοση στην μπαταρία και έχεις την 9432 rom προτείνω να περάσεις κάποια από τις rom που έχουν προταθεί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Την 1447 εχω αν ειναι οντως αυτο που κοιταζω η rom.

Επισης εχω ηδη μπλοκαρει αρκετες εφαρμογες με το security ωστε να μην εκιννουν αυτοματα .

Θα καλιμπραρω και την μπαταρια το βραδυ που θα ξαναφορτισω να δω αν και πιστευω οτι κατι αλλο φταει γτ θυμαμαι χαρακτηριστικα τις πρωτες μερες που ειχα το κινητο οτι δεν ηταν ετσι.

Χαρακτηριστικα λεω οτι συζητουσα με φιλους για το αν ειναι καλο το κινητο κ ελεγα πως το βγαζω απο τη φορτιση στις 8 που ξυπναω να παω για δουλεια κ στις 2 που κανω διαλλειμα εχει πεσει μολις 2% η μπαταρια. (Χωρις καθολου χρηση φυσικα) ενω τωρα επεσε 10-12% σε μια ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Την 1447 εχω αν ειναι οντως αυτο που κοιταζω η rom.

Επισης εχω ηδη μπλοκαρει αρκετες εφαρμογες με το security ωστε να μην εκιννουν αυτοματα .

Θα καλιμπραρω και την μπαταρια το βραδυ που θα ξαναφορτισω να δω αν και πιστευω οτι κατι αλλο φταει γτ θυμαμαι χαρακτηριστικα τις πρωτες μερες που ειχα το κινητο οτι δεν ηταν ετσι.

Χαρακτηριστικα λεω οτι συζητουσα με φιλους για το αν ειναι καλο το κινητο κ ελεγα πως το βγαζω απο τη φορτιση στις 8 που ξυπναω να παω για δουλεια κ στις 2 που κανω διαλλειμα εχει πεσει μολις 2% η μπαταρια. (Χωρις καθολου χρηση φυσικα) ενω τωρα επεσε 10-12% σε μια ωρα!

Την διάρκεια μπαταρίας δεν την κρίνεις από το 100 στο 90 αλλά από το 100 στο 10.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω εχεις δικιο.

Στεκει ομως το να επεσε τοσο πολυ μεσα σε μια ωρα χωρις καν να το ακουμπησω?η να πεφτει κατα 10% με μια κληση του λεπτου κ τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανει, απο το 100 στο 90 πεφτει πολυ ευκολα, απο το 90 στο ~82-83 λιγοτερο ευκολα και απο κει και κατω κανονικα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη για να λεω την αληθεια δεν εχω παρατηρησει μετα απο το 80 τι κανει , γτ σκαλωνω με το ποσο γρηγορα πεφτει ως εκεξ, θα το δω και θα ξαναγραψω.

Σε καθε περιπτωση υπαρχει προβλημα να κανω καλιμπραρισμα η δεν ειναι απαραιτητκ?

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω εχεις δικιο.

Στεκει ομως το να επεσε τοσο πολυ μεσα σε μια ωρα χωρις καν να το ακουμπησω?η να πεφτει κατα 10% με μια κληση του λεπτου κ τπτ αλλο?

Ναι στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοτε στην αρχη ειχα κανει καλιμπραρισμα και με το μαμα app και με αλλο, και σε αυτο το κινητο και σε αλλα, δεν υπηρξε διαφορά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι η lenovo θα κυκλοφορησει το κινητο και ευρωπη. ισως δουμε τελικα κανενα κσλυτερο firmware
Link to comment
Share on other sites

Κοιμαμαι μια ωρα κ ξυπναω κ ειναι στο 88% χωρις καν να το αγκιξω .

Εννοειται δε τρεχουν απο πισω τπτ εφαογες κ τετοια.

Δεν ξερω τι εφαρμογες εχεις βαλει αλλα εγω και 3 ωρες να το αφησω χωρις να το αγγιξω το πολυ να πεσει 1%. Εχω την 1447.

διαβασα οτι η lenovo θα κυκλοφορησει το κινητο και ευρωπη. ισως δουμε τελικα κανενα κσλυτερο firmware

Που το διαβασες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είδα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τηλεφώνου και για την τιμή του φαίνονται εκπληκτικά. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα πριν το αγοράσω:

1) Έψαξα στο Google για "lenovo mobile" κλπ και δεν βρήκα κάποιο "επίσημο" site που να έχει αυτό το τηλέφωνο. Τι παίζει με τα "lenovo";

2) Αν καταλαβαίνω καλά δεν υπάρχει επίσημη εκδοση android 5 και χρειάζεται κάποια manual δουλειά για τα updates. Ισχύει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι επίσημο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι για την αγορα της Κινας. Τα update τα κανεις εσυ χειροκινητα γιατι αλλιως χανεις ελληνικα και ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα .. Το κινητο εχει αγοραστει για τον αδερφο μου εδω και κανα 6μηνο.. Τελευταια εχει προβλημα το wifi δεν συνδεεται αυτοματα και οταν το κανει χειροκινητα και καταφερνει να συνδεθει δεν κατεβαζει τιποτα. Το ιδιο και το bluetooth . με δεδομενα ενεργα κανενα θεμα στην πλοηγηση. Δεν ξερω τι εχει πηραξει . εγινε και διαγραφη δεδομενων απο recovery και επΝαφορα εργ. Ρυθμ απο το μενου. Δεν επιλυθηκε. Προχωραω σε φλασαρισμα twrp και φλασαρισμα τις ρομ απο το πρωτο ποστ; ρομ τωρα εχει αυτη που δινει το vickmall απο το οποιο εγινε και η αγορα. 1447 νομιζω.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια πηγα να κανω εγκατασταση το xposed και το τηλ δεν ανοιγει μου κολαει στην οθονη που λεει lenovo και παταω να του κανω hard reset να το γυρισω στην αρχικη μου βγαινει κινεζικα και δεν ξερω τι να πατησω ξερει καποιος τι να κανω ;

 

Ευχαρηστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...