Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Επανέρχομαι με το θέμα της μπαταρίας γιατί δεν πήρα κάποια απάντηση !

Βλέπω στον power manager την εφαρμογή "Google backup transport" να καταναλώνει πολύ μπαταρία. Δείτε τα σχετικά screenshots !

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά ?

 

Η Rom που χρησιμοποιώ είναι η 1516 από @kandilak

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Επανέρχομαι με το θέμα της μπαταρίας γιατί δεν πήρα κάποια απάντηση !

Βλέπω στον power manager την εφαρμογή "Google backup transport" να καταναλώνει πολύ μπαταρία. Δείτε τα σχετικά screenshots !

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά ?

 

Η Rom που χρησιμοποιώ είναι η 1516 από @kandilak

πήγαινε στο Λογαριασμοί--> Google, επέλεξε τον λογαριασμό σου και ξετσέκαρε το "Δεδομένα εφαρμογών" και γενικά ότι δεδομένα δεν σε ενδιαφέρει να συγχρονίζονται.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο Λογαριασμοί--> Google, επέλεξε τον λογαριασμό σου και ξετσέκαρε το "Δεδομένα εφαρμογών" και γενικά ότι δεδομένα δεν σε ενδιαφέρει να συγχρονίζονται.

 

Σε ευχαριστώ @kandilak !

 

1. Γνωρίζεις τί αφορά το "Δεδομένα εφαρμογών" ?

2. Το περίεργο είναι ότι το "Google Backup Transport" καταναλώνει την μπαταρία ενώ ο συγχρονισμός είναι απενεργοποιημένος !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Παρατηρησα στο Power Manager οτι το Messenger ρουφαει μπαταρια 96,3%.Ξερει κανεισ τι μπορω να κανω για να μην ρουφαει τοσο μπαταρια;
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @kandilak !

 

1. Γνωρίζεις τί αφορά το "Δεδομένα εφαρμογών" ?

2. Το περίεργο είναι ότι το "Google Backup Transport" καταναλώνει την μπαταρία ενώ ο συγχρονισμός είναι απενεργοποιημένος !!!

 

Διαβασε εδω και θα καταλαβεις τι ειναι

 

http://www.doctorandroid.gr/2013/05/android-app-data-sync.html

 

Υγ. και στο δικο μου τηλεφωνο ενεργοποιημενη ηταν αυτη η επιλογη

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Παρατηρησα στο Power Manager οτι το Messenger ρουφαει μπαταρια 96,3%.Ξερει κανεισ τι μπορω να κανω για να μην ρουφαει τοσο μπαταρια;

Θα αφήσεις την μπαταρία να πέσει κάτω από το 20% και μετά μπες να δεις τι ποσοστό καταναλώνει το messenger και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Παρατηρησα στο Power Manager οτι το Messenger ρουφαει μπαταρια 96,3%.Ξερει κανεισ τι μπορω να κανω για να μην ρουφαει τοσο μπαταρια;

Μετά από την αλλαγή ροκ (σε μένα από 1447 σε 1516) 3-4 εφαρμογές έδειχναν και είχαν τρελή κατανάλωση, τις ξύλινα και τις έβαλα πάλι και έτσι διορθώθηκε το θέμα και πλέον έχω άλλο ένα 30% επιπλέον, το power manager είναι εφαρμογή του σύστηματος και καλύτερα να μην την πειράξεις

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσεις την μπαταρία να πέσει κάτω από το 20% και μετά μπες να δεις τι ποσοστό καταναλώνει το messenger και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή.

 

οκ ευχαριστω θα αφησω να πεσει η μπαταρια και θα σου πω .

Link to comment
Share on other sites

ισως ακουστει χαζη η ερωτηση,

 

δεν ξερω αν εκανα κατι εγω , πρεπει να πατησα να κανει update Πριν 2 μερες αλλα δεν εκανε γιατι προφανως ειχα τη ρομ που εχουμε βαλει(1447 739,1) απλα ξαφνικα σημερα με αφορμη μια εφαρμογη που καταλαβα τι διαφορα στη γραμματοσειρα, ειδα οτι οταν εγραφα ελληνικα με το swiftkey ειχε παλι αυτο το "χαζο " κενο σε καθε γραμμα οπως ειναι μερικες φορες οι ειδοποιησεις πριν αλλαξεις fonts.

 

Σαν αποτελεσμα μου εχουν αλλαξει ενα-δυο εικονιδια σε στοκ εφαρμογες,(γενικα εκανα update 30-40 εφαρμογων), αλλα μου φαινεται οτι αλλαξε η γραμματοσειρα.

 

Εκανα unfrozen στο theme center για να δω αν ειχε αλλαξει η γραμματοσειρα, δεν ειχε. εκανα αλλαγη 2-3 φορες για να δω μηπως γινει κατι, τιποτα δεν αλλαξε, εκανα restart επισης. Τη ρομ εχω την ιδια ακομη.-εννοω δεν ειδα καποια διαφορα , εκτος αν εκανα εγω καποια βλακεια,

 

 

εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να παρω 3.αφου παιρνουν παζαρι λες να κανουν και τιποτα στη τιμη?

Δεν το ξερω αυτο. Προσπαθησε το και δες τι μπορεις να καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει το BringGO και να το συνδέσει στο αμάξι; Εγώ το κατέβασα και πήγα να το συνδέσω στο νεο Corsa αλλά δεν δούλευε...

Λίγο Offtopic, αλλά έκανες κάτι με αυτό ;

Αν ενοχλούμε το topic να σου στείλω PM.

http://users.altecnet.gr/dwc/DW.jpg

I am the end of time !

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα την ιδια μπαταρια στο ιντερνετ με 7 δολλαρια. Ρωτησα στο to2c και μου ειπαν ειναι μουφα. μια αυθεντικη για το Α8 κοστιζει κοντα στα 30 δολλαρια...

 

Οπως και να χει αγορασα 3 να υπαρχουν.

 

Μεγαλη μακακια στα καλα καθουμενα να τελειωνει η μπαταρια σε λιγοτεροη απο μιση μερα και το τηλεφωνο να ειναι σχεδον αδειο απο εφαρμογεσ και υλικο... Θα παμε κανενα ταξιδι και το GPS θα μας αφησει στον τοπο...

 

 

Οι μπαταρίες γενικά μπορεί να θέλουν ζέστη, μα η θέση μπροστά στο παρμπρίζ είναι υπερβολική. Τις καίει. Μην αγοράζεις μπαταρίες άσκοπα.

Η λύση είναι η εξής. Χρειάζεσαι 2 μπαταρίες. Μία για το αυτοκίνητο και μία για όλες τις άλλες χρήσεις

Στο αυτοκίνητο, το τηλέφωνο θα το συνδέσεις με μετασχηματιστή.

Edited by atsimas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Ερωτηση: σε καθε restart επαναφερονται οι ηχοι κλησεις σμς ειδοποιησης.

 

Πια επιλογη στο startup του συστηματος πρεπει να ειναι ενεργη?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Ερωτηση: σε καθε restart επαναφερονται οι ηχοι κλησεις σμς ειδοποιησης.

 

Πια επιλογη στο startup του συστηματος πρεπει να ειναι ενεργη?

Έχεις προεπιλεγμένο δίσκο εγγραφής τον εξωτερικό χώρο αποθήκευσης ?

Τα αρχεία ήχων που θες σε ποιο φάκελο βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αλλες 2 φορες εχω ρωτηση αλλα κανεις δε μου απαντησε σχετικα με το gps. Δε μου βρισκει την τοποθεσια μου,δε συγχροωιζει δε ξερω τι γινεται.Ειμαι στη ρομ 1447
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια ηχου ειναι στην sd

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια ηχου ειναι στην sd
μετάφερε τα στην εσωτερική μνήμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδια αλλες 2 φορες εχω ρωτηση αλλα κανεις δε μου απαντησε σχετικα με το gps. Δε μου βρισκει την τοποθεσια μου,δε συγχροωιζει δε ξερω τι γινεται.Ειμαι στη ρομ 1447

άν ανοίξεις τους χάρτες δεν σου βγάζει την τοποθεσία που βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αλλα πριν αλλαξω ρομ απο την sd διαβαζε τους ηχους και δν ειχα ποτε προβλημα

 

Το προφιλ ηχου στο σταρταπ του συστηματος πρεπει να ειναι ενεργο φανταζομαι

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι ακόμα και αν μια συσκευή δεν έχει επίσημα otg, μπορεί κάποιος να το ενεργοποιήσει αν το υποστηρίζει ο kernel του λειτουργικού του. Ξέρουμε τίποτα για το κινητό μας;
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αλλα πριν αλλαξω ρομ απο την sd διαβαζε τους ηχους και δν ειχα ποτε προβλημα

 

Το προφιλ ηχου στο σταρταπ του συστηματος πρεπει να ειναι ενεργο φανταζομαι

Όταν λες sd, εννοείς στην εξωτερική microSD ή στο κομμάτι της εσωτερική μνήμης που ονομάζεται sdcard?

Link to comment
Share on other sites

Στην εξωτερικη παντα microSD. Τωρα φαινεται να δουλευει μετα απο restart.

 

Πειραξα λιγο το σταρταπ

Edited by TonimanakHTC

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο... Φριζ τις εφαρμογες τις κανω μεσα απο το audio manager. Μακραν το καλυτερο.

 

Περα απο αυτο σε καθε restart το system volume ειναι τερμα. Πως μπορω να το ρυθμισω αυτο.

 

Εβαλα και τον κινητο θειο αλλα δεν ξερω τι να πειραξω. Στον ηχο δεν βρηκα καποια τιμη στο φουλ για να την πειραξω.

Edited by TonimanakHTC

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο... Φριζ τις εφαρμογες τις κανω μεσα απο το audio manager. Μακραν το καλυτερο.

 

Περα απο αυτο σε καθε restart το system volume ειναι τερμα. Πως μπορω να το ρυθμισω αυτο.

 

Εβαλα και τον κινητο θειο αλλα δεν ξερω τι να πειραξω. Στον ηχο δεν βρηκα καποια τιμη στο φουλ για να την πειραξω.

Ποιος είναι ο ήχος που θεωρείς ότι διαχειρίζεται το System volume και θες να του αλλάξεις ένταση?

Link to comment
Share on other sites

Κατα κυριο λογο ειναι ο ηχος της αφης και του πληκτρολογιου.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Κατα κυριο λογο ειναι ο ηχος της αφης και του πληκτρολογιου.

Το ψαξα και απ'οτι φαίνεται ο το system volume είναι συνδεδεμένο με το ringtone volume. Δηλαδή για ν' ακούς πιο χαμηλά τον ήχο του πληκτρολογίου θα πρέπει να έχεις πιο χαμηλά τον ήχο κλήσεις και ανάποδα. Ίσως με κάποιο module του xposed να μπορεί να χωριστούν αυτά τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...