Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oταν λες φορτιστη εννοεις αυτοκινητου? Εσυ τελικα τι δωρα πηρες?

Τελικα σου δωσανε φορτιστη αυτοκινητου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σου δωσανε φορτιστη αυτοκινητου?
Δυστυχώς μόνο αυτό(και 2 άλλα που τα δίνουν σε όλους).Δεν ήμουν για πολλά παρακάλια γιατί περίμενα να κυκλοφορήσει για να το πάρω.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μας δεν είναι το αν θα ανοίγουν στο boot up, αλλά το να μην κλείνουν όταν κλείνεις το app από το task manager.

 

Η μόνη λύση (αν και κουτσή λύση) για όσους θέλουν να παραμείνουν στις vibeui roms είναι αυτό που έχει προτείνει ο kandilak.

 

χμμμ.. έγω έβαλα AOSP για δοκιμή και τελικά άξιζε.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρα ! που μπορώ να δω τι ρυθμισεις να κάνω όσο αφορά τις εφαρμογιες που τρεχουν στο background και που δε χρειαζονται ωστε να εξοικονομησω οσο το δυνατόν περισσότερη μπαταρια???
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παίδες καλημέρα ! που μπορώ να δω τι ρυθμισεις να κάνω όσο αφορά τις εφαρμογιες που τρεχουν στο background και που δε χρειαζονται ωστε να εξοικονομησω οσο το δυνατόν περισσότερη μπαταρια???

 

Αν είσαι rooted, η καλύτερη εφαρμογή είναι το greenify.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ!!!επανέρχομαι με το ίδιο πρόβλημα.την εξαφάνιση του incallUI έπειτα από μερικά λεπτά κλήσης.

έχω κάνει freeze μόνο ότι έχει να κάνει με "weather" μέσω του titanium καθώς και το stock browser και twitter. στο greenify δεν πείραξα καμιά system εφαρμογή.ο φίλος που επίσης ανέφερε το ίδιο πρόβλημα τελικά το έλυσε και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους συντάκτες του εξαιρετικού αυτού οδηγού για το A806! Δυο ερωτήσεις...

 

1. Χωρίς να μπορώ να θυμηθώ να έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή (είμαι σίγουρος ότι δεν το έχω κάνει εσκεμμένα), ξαφνικά και μόνο όποτε καλώ ένα νούμερο με +ΧΧ πρόθεμα, βγαίνει στην οθόνη ένα μπλε floating bubble με τα στοιχεία της κλήσης (όπως φαίνεται στο screenshot που επισυνάπτω - Η αλλοίωση των στοιχείων έχει γίνει για ευνόητους λόγους). Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό, πώς προέκυψε και πώς απενεργοποιείται;

 

2. Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να περιορίσω τη χρήση του δικτύου για δεδομένα μόνο σε 2G ταχύτητα; Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στις επιλογές των δικτύων.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους συντάκτες του εξαιρετικού αυτού οδηγού για το A806! Δυο ερωτήσεις...

 

1. Χωρίς να μπορώ να θυμηθώ να έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή (είμαι σίγουρος ότι δεν το έχω κάνει εσκεμμένα), ξαφνικά και μόνο όποτε καλώ ένα νούμερο με +ΧΧ πρόθεμα, βγαίνει στην οθόνη ένα μπλε floating bubble με τα στοιχεία της κλήσης (όπως φαίνεται στο screenshot που επισυνάπτω - Η αλλοίωση των στοιχείων έχει γίνει για ευνόητους λόγους). Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό, πώς προέκυψε και πώς απενεργοποιείται;

 

2. Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να περιορίσω τη χρήση του δικτύου για δεδομένα μόνο σε 2G ταχύτητα; Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στις επιλογές των δικτύων.

 

Σας ευχαριστώ!

 

καλημέρα,

 

έχω την εντύπωση (και ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι) ότι η ένδειξη πάνω αριστερά δηλώνει απλά διαθεσιμότητα 3G ή G δικτύου κτλ. και όχι ότι υπάρχει ενεργή σύνδεση(με δεδομένο βέβαια ότι έχεις κλειστά τα mobile data). αν ήταν ενεργάθα έβλεπες Η+, Η, Ε κτλ

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.. έγω έβαλα AOSP για δοκιμή και τελικά άξιζε.

Κι εγώ την. Aosp θα εβαζα αλλά με ξενερωσαν κάποια πραματα.

 

Οι εφαρμογές που έχει για τις επαφες, καμερα κτλπ δεν μου αρεσαν, προτιμώ αυτές της lenovo, και δεν έχω χρονο στην παρούσα φαση να ασχοληθω με δοκιμές για το πως να περάσω κάποια απο τα lenovo apps.

 

Λίγο σπαστικο είναι και το γεγονος οτι έχει ως default χώρο αποθήκευσης την SD. Ακόμα και να το αλλαξεις παλι κάποια πράματα παει τα γράφει στην sd.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

έχω την εντύπωση (και ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι) ότι η ένδειξη πάνω αριστερά δηλώνει απλά διαθεσιμότητα 3G ή G δικτύου κτλ. και όχι ότι υπάρχει ενεργή σύνδεση(με δεδομένο βέβαια ότι έχεις κλειστά τα mobile data). αν ήταν ενεργάθα έβλεπες Η+, Η, Ε κτλ

 

Ναι φίλε μου, το γνωρίζω αυτό. Το screenshot αφορούσε στην πρώτη ερώτηση. Η δεύτερη αφορά στις γενικές ρυθμίσεις όταν δεν υπάρχει wi-fi σύνδεση, αλλά μόνο σύνδεση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ...πως βλεπω το Log file του superuser?

 

Ανοίγεις το Superuser ή το Supersu. Στο πρώτο tab "Εφαρμογές" ή "Applications" βλέπεις τις εφαρμογές που έχουν πάρει άδεια,

αν σύρεις με το δάχτυλο αριστερά ή κάνεις κλικ στην επιλογή επάνω, πας στο δεύτερο tab "Αρχείο καταγραφής" ή "Log File",

αν βλέπεις κάθε 5" να προστίθεται εγγραφή, έχεις θέμα και όχι μόνο υπάρχει διένεξη, άλλα και τρελή κατανάλωση μπαταρίας.

Στο τρίτο tab είναι οι ρυθμίσεις του.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, το γνωρίζω αυτό. Το screenshot αφορούσε στην πρώτη ερώτηση. Η δεύτερη αφορά στις γενικές ρυθμίσεις όταν δεν υπάρχει wi-fi σύνδεση, αλλά μόνο σύνδεση δεδομένων.

 

Για την πρώτη ερώτηση , αν θυμάμαι καλά όταν είχα κάνει freeze το sequrity δεν έβγαζε το speach bubble. ή μπορεί να αρκεί να το βγάλεις από τη λίστα με τις εφαρμογές που τους επιτρέπονται τα notifications(από notification center)

 

καλύτερα όμως να μην το κάνεις freeze

Edited by gerikool
Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση , αν θυμάμαι καλά όταν είχα κάνει freeze το sequrity δεν έβγαζε το speach bubble. ή μπορεί να αρκεί να το βγάλεις από τη λίστα με τις εφαρμογές που τους επιτρέπονται τα notifications(από notification center)

 

καλύτερα όμως να μην το κάνεις freeze

 

Δεν είναι το Security που δημιουργεί το bubble. Δοκίμασα να το κάνω freeze (αν και μετά την επανεκκίνηση γίνεται unfrozen από μόνο του), αλλά παρέμενε η ένδειξη αυτή. Επίσης, το έχω ήδη βγάλει από τα notifications (αυτό φαίνεται και στο screenshot, γιατί αλλιώς θα υπήρχε μια άσπρη ασπίδα πάνω). Κάποια άλλη εφαρμογή το προκαλεί... Σ' ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το Security που δημιουργεί το bubble. Δοκίμασα να το κάνω freeze (αν και μετά την επανεκκίνηση γίνεται unfrozen από μόνο του), αλλά παρέμενε η ένδειξη αυτή. Επίσης, το έχω ήδη βγάλει από τα notifications (αυτό φαίνεται και στο screenshot, γιατί αλλιώς θα υπήρχε μια άσπρη ασπίδα πάνω). Κάποια άλλη εφαρμογή το προκαλεί... Σ' ευχαριστώ πάντως!

 

άσχετα αν φταίει αυτό ,σε περίπτωση που το κάνεις freeze από titanium backup αποκλείεται να γίνεται unfreeze από μόνο του

Link to comment
Share on other sites

άσχετα αν φταίει αυτό ,σε περίπτωση που το κάνεις freeze από titanium backup αποκλείεται να γίνεται unfreeze από μόνο του

 

Μπορεί και να κάνω λάθος. Πάντως κάποια στιγμή που το απεγκατέστησα με το titanium, μετά έβγαζε ένα μήνυμα στο κάτω αριστερά μέρος της οθόνης "security alert" ή κάτι τέτοιο, που δεν έβγαινε με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 1447 σύμφωνα με το οδηγό (και το SuperSU) και πέρασε λογαριασμούς και εφαρμογές που θες. Κάνε απεγκατάσταση το dr. safety, το clean master που έχει μέσα το οποίο είναι μια modded έκδοση, το twitter, callerID και τα du battery saver και speed booster. Αν κάποια από αυτά τα θες βάλε αυτά που θα βρεις στο playstore.

Δούλεψε το τηλέφωνο χωρίς να σκέφτεσαι ότι τρέχουν κάποιες εφαρμογές στο παρασκήνιο. Με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας απ' ότι είχες με τις απενεργοποιήσεις εφαρμογών και τον καθαρισμό ram που έκανες μέχρι τώρα.

Αν κάποια εφαρμογή συμπεριφέρεται προβληματικά το συζητάμε για το πως θα αντιμετωπιστεί.

 

Και πάλι ευχαριστώ Kandilak

Την 1447 την είχα βάλει σύμφωνα με τον οδηγό, τώρα εγκατέστησα το τελευταίο Supersu που έδωσες στο Post και το πήρε μια χαρά.

Μέσω των εφαρμογών έχω απενεργοποιήσει αυτά που φαίνονται στην πρώτη εικόνα και μέσω του Security App Manager (είχα βάλει το Link2sd αλλά πέταγε διάφορα Adds στον Browser για apps και μην πω τι άλλο και το πέταξα), έχω παγώσει αυτά στις επόμενες εικόνες.

Το DU Battery Saver μου αρέσει σαν εφαρμογή και είπα να το κρατήσω. Όταν ανοίξει όλα καλά, όταν ανοίξει ο διαχειριστής ενέργειας όλα καλά, εάν και με τα δυο ανοιχτά κλείσει κι ανοίξει ξανά η οθόνη, αρχίζουν τα μηνύματα από το Supersu.

Πριν δεν σταμάταγαν με τίποτα, τώρα με το τελευταίο Supersu μόλις κλείσω Διαχειριστή και DU σταματάνε τα μηνύματα (και η καταγραφή).

Δεν ασχολούμαι με τις εφαρμογές στο παρασκήνιο αλλά, όταν βλέπω αρχεία καταγραφής σε οποιαδήποτε εφαρμογή είτε να πληθαίνουν απότομα οι εγγραφές τους (όπως τώρα) είτε όταν δεν φαίνονται να μεγαλώνει ο όγκος του αρχείου ταχύτατα, κάτι δεν πάει καλά, οπότε και το ψάχνω.

(Δεν έχω εμπειρία στα Android αλλά έχω μια εμπειρία από Η/Υ και κάτι ψιλά από προγραμματισμό)

Επισημαίνω πάλι ότι η κατανάλωση όταν το κάνει αυτό σχεδόν τετραπλασιάζεται.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το Superuser ή το Supersu. Στο πρώτο tab "Εφαρμογές" ή "Applications" βλέπεις τις εφαρμογές που έχουν πάρει άδεια,

αν σύρεις με το δάχτυλο αριστερά ή κάνεις κλικ στην επιλογή επάνω, πας στο δεύτερο tab "Αρχείο καταγραφής" ή "Log File",

αν βλέπεις κάθε 5" να προστίθεται εγγραφή, έχεις θέμα και όχι μόνο υπάρχει διένεξη, άλλα και τρελή κατανάλωση μπαταρίας.

Στο τρίτο tab είναι οι ρυθμίσεις του.

Σε εμένα έχει καταγραφές κάθε 5 δευτερόλεπτα το power mananger! Πώς το τερματίζουμε αυτό?

Βρέθηκε! Η ένδειξη της μπαταρίας το προκαλούσε.

Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα ενα λενοβο α806. επειδη αλλα κι αλλα εχει μεσα το κινητο και δεν μου δουλευουν εφαρμογες διαφορες. αποφασισα να κανω διαφορα που λετε εδω μεσα. Το πιο βασικο ειναι οτι δεν μπορω να κανω root. ξεκιναω απο τις οδηγιες που λετε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=396793, κανω την πρωτη ολα καλα, κανω την δευτερη ολα καλα, κανω την 3η οκ, φτανω σε αυτο "Εγκατάσταση Official rom + Root + Gapps + Ελληνικά (σε Rooted συσκευές)" και δεν μπορω να κανω τιποτα. Η πρωτη δυσκολια που συναντω ειναι εκει που λεει στον οδηγο "Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser...." εμενα δεν εχει superuser. επισεις μετα παρακατω λετε να παμε στο home του TWRP, αν το home του οπως εχω καταλαβει ειναι οταν το ανοιγεις που πατας τα 3 κουμπια στο πλαι, εμενα δεν μου βγαζει την επιλογη για buckup ουτε τα υπολοιπα που λετε. η πλακα ειναι οτι δεν και ασχετος απο υπολογιστες και εδω δεν μπορω να βρω λυση. Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να φταίει αυτο.. Μπορεί να ειναι διαφορετικα ρυθμισμενα απο αυτό που θα θελαμε, αλλα δε μπορει να ειναι και 0... Δες και τα ενδιαμεσα επιπεδα level 1, level 2,...., level 12

Κάτι που παρατήρησα,ενώ το ρύθμισα στο level 13 και σε Ring αλλά και σε Media αυτά πήγαν αυτόματα στο 0...Τι κάνω λάθος;

Σίγουρα δεν ειναι το προφιλ στο αθόρυβο..; Δλδ οχι οι εντασεις να μην ειναι στο φουλ, αλλα να ειναι στο προφιλ αθορυβο.
Το προφίλ που το βρίσκω;Πάντως έκανα και μια δοκιμή με το handsfree και οι ήχοι παίζουν κανονικά.:confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα ενα λενοβο α806. επειδη αλλα κι αλλα εχει μεσα το κινητο και δεν μου δουλευουν εφαρμογες διαφορες. αποφασισα να κανω διαφορα που λετε εδω μεσα. Το πιο βασικο ειναι οτι δεν μπορω να κανω root. ξεκιναω απο τις οδηγιες που λετε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=396793, κανω την πρωτη ολα καλα, κανω την δευτερη ολα καλα, κανω την 3η οκ, φτανω σε αυτο "Εγκατάσταση Official rom + Root + Gapps + Ελληνικά (σε Rooted συσκευές)" και δεν μπορω να κανω τιποτα. Η πρωτη δυσκολια που συναντω ειναι εκει που λεει στον οδηγο "Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser...." εμενα δεν εχει superuser. επισεις μετα παρακατω λετε να παμε στο home του TWRP, αν το home του οπως εχω καταλαβει ειναι οταν το ανοιγεις που πατας τα 3 κουμπια στο πλαι, εμενα δεν μου βγαζει την επιλογη για buckup ουτε τα υπολοιπα που λετε. η πλακα ειναι οτι δεν και ασχετος απο υπολογιστες και εδω δεν μπορω να βρω λυση. Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει?

 

Απ' όσο μπορώ να καταλάβω, δεν έχεις κάνει root το κινητό σου και προσπαθείς να εγκαταστήσεις τη rom, διαδικασία που προαπαιτεί να έχεις τη συσκευή rooted. Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5717743#post5717743

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο μπορώ να καταλάβω, δεν έχεις κάνει root το κινητό σου και προσπαθείς να εγκαταστήσεις τη rom, διαδικασία που προαπαιτεί να έχεις τη συσκευή rooted. Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5717743#post5717743

 

Το εχω κανει ηδη αυτο, ακι μου εχει βγαλει το πρασινο chek οτι εγινε δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει ηδη αυτο, ακι μου εχει βγαλει το πρασινο chek οτι εγινε δηλαδη

 

Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στα βήματα που έχεις κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στα βήματα που έχεις κάνει...

 

Οτι ακρηβως γραφει σε αυτη την ενοτητα "Σωστή Εγκατάσταση Lenovo PreLoader USB drivers"

και σε αυτη "Οδηγός για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευές που δεν είναι ROOT"

Link to comment
Share on other sites

Οτι ακρηβως γραφει σε αυτη την ενοτητα "Σωστή Εγκατάσταση Lenovo PreLoader USB drivers"

και σε αυτη "Οδηγός για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευές που δεν είναι ROOT"

 

Μάλιστα. Το app Mobileuncle MTK tools το κατεβάζεις από το PlayStore, και το τρέχεις μέσα από το android, χωρίς να μπεις δηλαδή σε recovery mode. Φροντίζεις να έχεις στην κάρτα sd (εξωτερική ή εσωτερική) τα: TWRP recovery, official 1441 rom και Update SuperSU-v2.14.zip. Τα έχεις κάνει αυτά έτσι;

Edited by VasPit
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Το app Mobileuncle MTK tools το κατεβάζεις από το PlayStore, μέσα από τη συσκευή σου, χωρίς να μπεις δηλαδή σε recovery mode. Φροντίζεις να έχεις στην κάρτα sd (εξωτερική ή εσωτερική) τα: TWRP recovery, official 1441 rom και Update SuperSU-v2.14.zip. Τα έχεις κάνει αυτά έτσι;

 

το app Mobileuncle MTK tools ναι το εχω κατεβασει απο το μαρκετ ομως γιατι το playstore δεν μου το ανοιγει,(δεν ξερω αν παιζει ρολο), παντως εχει εγκατασταθει στο κινητο μου. καρτα sd εχω μεσα στο κινητο(μηπως πριν τα περασω να την εχω αδειανή?).

TWRP recovery, official 1441 rom και Update SuperSU-v2.14.zip. τα εχω αντιγραψει στη sd, δεν ξερω μηπως πρεπει αν ειναι καποιο απο αυτα zipαρισμενο, εγω τα εχω ξεζιπαρει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...