Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα ξεκινάει από την λάθος χρήση ενός rooted τηλεφώνου από τον χρήστη που κάνει ότι του φαίνεται βολικότερο.

Δεν πειράζουμε καμία εφαρμογή συστήματος αν δεν ξέρουμε ότι αυτό σίγουρα δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα. Στο πείραγμα συμπεριλαμβάνεται ή χρήση εφαρμογών τύπου task killer και autostart blocker.

Αν δεν έχετε κάνει τέτοια πειράγματα στο τηλέφωνο και πάλι δείχνει να έχει πρόβλημα, τότε μπείτε στο TWRP recovery (αν δεν το έχετε να το βάλετε) και ξαναφλασάρετε το τηλέφωνο με την 1447 multilanguage rom και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχω δώσει.

Αυτοί που ξέρουν τι κάνουν μην ξεχάσετε πριν κάνετε boot στην rom να φλασάρετε και το τελευταίο SuperSU.

Αυτοί που δεν ξέρουν τι κάνουν, να βάλουν το kingo root στο PC και συνδέοντας το τηλέφωνό τους με ενεργοποιημένο το USB debugging να κάνουν Remove Root ώστε να προστατευτεί το τηλέφωνο από την λάθος χρήση που ανέφερα πριν.

 

Φιλικά!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πάτας VolUP και VolDown χρησιμοποιόντας δύο δάχτυλα. Κρατόντας τα πατημένα , πατάς ταυτόχρονα και το Power και τα κρατάς όλα μαζί πατημένα μέχρι να δεις ένα λογότυπο "dual sim".

 

Ευχαριστώ kandilak.

O Paraman μόλις παρέλαβε λέει το παιδί κι εγώ έριξα την 1447 multi, έχω απενεργοποιήσει apps μέσω των εφαρμογών και έχω παγώσει κάποια από αυτά που επιτρέπει το Security μέσω του App Manager του.

Αλλά γενικά τα μόνα που μπορεί να μην έπρεπε να παγώσω είναι το Game Center και το Players Tutorial. Θα τα ξεπαγώσω να δω αν είναι από αυτά.

Το πήρα με την 9432 και το έχω φλασάρει 3-4 φορές με MobileUncle και TWRP recovery στην συσκευή, όχι με υπολογιστή.

Όταν έβαλα την 1447 από την πρώτη φορά αν και είχα κατεβάσει το zip του SuperSu από το link δεν μπορούσε να εγκατασταθεί και μου έβγαζε Fail to Install.

Τώρα θα κατεβάσω αυτό που δίνεις στο ποστ κι ελπίζω να το πάρει.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου,πηγαίνω στους ήχους και είναι όλοι στο φουλ.Τίποτα και πάλι.:O

Έκανες καμιά επαννεκίνηση μηπως κόλλησε τίποτα? Αν επιμένει βάλε το mobileuncle tool από το playstore, ανοιξέ το και πήγαινε Engineer mode μετά Engineer mode (MTK), σείρε δύο οθόνες αριστερά στο Hardware testing και πάτα Audio και μετά Loudspeaker mode. Δες για το Type Ring στο πεδίο Value is 0~255 και Max Vol. 0-160 τι τιμές έχει για κάθε level. Το ίδιο και για το media.

Link to comment
Share on other sites

πάτας VolUP και VolDown χρησιμοποιόντας δύο δάχτυλα. Κρατόντας τα πατημένα , πατάς ταυτόχρονα και το Power και τα κρατάς όλα μαζί πατημένα μέχρι να δεις ένα λογότυπο "dual sim"..

 

Αυτό υποθέτω αφορά εμένα;Το έκανα και δεν βγάζει το λογοτυπο που λες,το κινητο δεν ειναι δικαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η συσκευή έρθει ROOT+1447 multi+GAPPs.

Εάν ΔΕΝ έχει "TWRP recovery" & "SuperSu", πρέπει να τα βάλω ?

Εάν τα έχει, τα πειράζω ή απλά τα αφήνω "ήσυχα" ?

Γιατί έτσι που το βλέπω, προβλήματα έχουν μόνο αυτοί που σκαλίζουν χωρίς να ξέρουν το σκαλίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kandilak.

O Paraman μόλις παρέλαβε λέει το παιδί κι εγώ έριξα την 1447 multi, έχω απενεργοποιήσει apps μέσω των εφαρμογών και έχω παγώσει κάποια από αυτά που επιτρέπει το Security μέσω του App Manager του.

Αλλά γενικά τα μόνα που μπορεί να μην έπρεπε να παγώσω είναι το Game Center και το Players Tutorial. Θα τα ξεπαγώσω να δω αν είναι από αυτά.

Το πήρα με την 9432 και το έχω φλασάρει 3-4 φορές με MobileUncle και TWRP recovery στην συσκευή, όχι με υπολογιστή.

Όταν έβαλα την 1447 από την πρώτη φορά αν και είχα κατεβάσει το zip του SuperSu από το link δεν μπορούσε να εγκατασταθεί και μου έβγαζε Fail to Install.

Τώρα θα κατεβάσω αυτό που δίνεις στο ποστ κι ελπίζω να το πάρει.

Βάλε την 1447 σύμφωνα με το οδηγό (και το SuperSU) και πέρασε λογαριασμούς και εφαρμογές που θες. Κάνε απεγκατάσταση το dr. safety, το clean master που έχει μέσα το οποίο είναι μια modded έκδοση, το twitter, callerID και τα du battery saver και speed booster. Αν κάποια από αυτά τα θες βάλε αυτά που θα βρεις στο playstore.

Δούλεψε το τηλέφωνο χωρίς να σκέφτεσαι ότι τρέχουν κάποιες εφαρμογές στο παρασκήνιο. Με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας απ' ότι είχες με τις απενεργοποιήσεις εφαρμογών και τον καθαρισμό ram που έκανες μέχρι τώρα.

Αν κάποια εφαρμογή συμπεριφέρεται προβληματικά το συζητάμε για το πως θα αντιμετωπιστεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό υποθέτω αφορά εμένα;Το έκανα και δεν βγάζει το λογοτυπο που λες,το κινητο δεν ειναι δικαρτο.

όχι δεν πήγαινε για σένα.

Για σένα είναι αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5949948#post5949948

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εάν η συσκευή έρθει ROOT+1447 multi+GAPPs.

Εάν ΔΕΝ έχει "TWRP recovery" & "SuperSu", πρέπει να τα βάλω ?

Εάν τα έχει, τα πειράζω ή απλά τα αφήνω "ήσυχα" ?

Γιατί έτσι που το βλέπω, προβλήματα έχουν μόνο αυτοί που σκαλίζουν χωρίς να ξέρουν το σκαλίζουν.

το κινητό σου έχει ή δεν έχει έρθει?

προηγουμένως ήθελες να παγώσεις το theme center και τώρα λες "Εάν η συσκευή έρθει...."?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ,ενω το δικο μου ηρθε σε 18 ημερες απο το vickmall το δευτερο που παραγγειλα απο το To2c στης 14-1-2015 δειχνει οτι ειναι απο της 16-1 στο tracking στην σιγκαπουρη και ειναι ακομα και σημερα εκει ???:(να ανησυχω ?????:(
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει το apk της lenovo camera που είναι στην 1447; είμαι με AOSP και το camera app είναι απαράδεκτο, επίσης δοκίμασα το lenovo super camera απο version 3.6.7 μέχρι 4.1.250.150112 και όλες έχουν πολλά bugs..

το .apk παρακαλώ κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει το apk της lenovo camera που είναι στην 1447; είμαι με AOSP και το camera app είναι απαράδεκτο, επίσης δοκίμασα το lenovo super camera απο version 3.6.7 μέχρι 4.1.250.150112 και όλες έχουν πολλά bugs..

το .apk παρακαλώ κάποιος

Πιστεύεις ότι θα δουλέψει στην AOSP rom? --> https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/CameraGalleryLite.apk

Link to comment
Share on other sites

το κινητό σου έχει ή δεν έχει έρθει?

προηγουμένως ήθελες να παγώσεις το theme center και τώρα λες "Εάν η συσκευή έρθει...."?

 

Δεν είπα ποτέ ότι έχει έρθει. Είχα ρωτήσει για την ακρίβεια (#3737):

"To "Theme Center", σε root+1447 multi+gaps, μπορούμε να το αφαιρέσουμε ή καλύτερα πάγωμα ?"

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν πήγαινε για σένα.

Για σένα είναι αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5949948#post5949948

ωραια θα το δω σε καμια ωριτσα γιατι παω σε μια δουλεια και θα σας πω,ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι έχει έρθει. Είχα ρωτήσει για την ακρίβεια (#3737):

"To "Theme Center", σε root+1447 multi+gaps, μπορούμε να το αφαιρέσουμε ή καλύτερα πάγωμα ?"

Συγνώμη παρανόησα!! Νόμιζα ότι είχες το τηλέφωνο και ήθελες να παγώσεις το Theme center που ενοχλούσε. Καταλαβαίνω τώρα ότι απλά προετοιμάζεσαι για το βιασμό του τηλεφώνου που θα σου έρθει.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kandilak, θα δοκιμάσω τώρα.

Α, μια και το θυμήθηκα, θυμάσαι τις διαφωνίες που είχαν όλοι εδώ μέσα για τα push notification στις official roms; βρήκα λύση για το θεμάτακι, αλλά όχι ολοκληρωμένη.

Για να ανοιγουν τα services του viber, skype κτλ.. με το που ανοίγει το κινητό πρέπει να κατεβάσετε ένα app που να ελέγχει τα services (όπως πχ το DisableService ( https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice ) και να το μετατρέψετε σε system app :) thats all

 

 

edit

Πιστεύεις ότι θα δουλέψει στην AOSP rom? --> https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/CameraGalleryLite.apk

 

έκανα εγκατάσταση το .apk και μου έβγαζε failed συνέχεια, το έκανα copy-paste στο system/app και δουλεύει άψογα!

επιτελουςςς :D :D

Edited by OrfeasGR
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kandilak, θα δοκιμάσω τώρα.

Α, μια και το θυμήθηκα, θυμάσαι τις διαφωνίες που είχαν όλοι εδώ μέσα για τα push notification στις official roms; βρήκα λύση για το θεμάτακι, αλλά όχι ολοκληρωμένη.

Για να ανοιγουν τα services του viber, skype κτλ.. με το που ανοίγει το κινητό πρέπει να κατεβάσετε ένα app που να ελέγχει τα services (όπως πχ το DisableService ( https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice ) και να το μετατρέψετε σε system app :) thats all

Η λύση στο πρόβλημα που δημιουργεί η λανθασμένη (κατά την γνώμη μου) χρήση των λειτουργιών της οθόνης πρόσφατων εφαρμογών στις VibeUI v2 roms βρίσκεται στο υπογραμμισμένο κομμάτι του post #3267

 

Η εφαρμογή που προτείνεις απ' ότι λέει είναι για να δεις ποια services δουλεύουν για να τα απενεργοποιήσεις ή μηπως κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα που δημιουργεί η λανθασμένη (κατά την γνώμη μου) χρήση των λειτουργιών της οθόνης πρόσφατων εφαρμογών στις VibeUI v2 roms βρίσκεται στο υπογραμμισμένο κομμάτι του post #3267

 

Η εφαρμογή που προτείνεις απ' ότι λέει είναι για να δεις ποια services δουλεύουν για να τα απενεργοποιήσεις ή μηπως κάνω λάθος?

 

Οχι δεν κάνεις λάθος, αλλά αν την μετατρέψεις σε system app θα δεις οτι δεν κάνει αυτό μόνο, αλλά επιτρέπει στα services να ανοίξουν στο boot-up

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παρανόησα!! Νόμιζα ότι είχες το τηλέφωνο και ήθελες να παγώσεις το Theme center που ενοχλούσε. Καταλαβαίνω τώρα ότι απλά προετοιμάζεσαι για το βιασμό του τηλεφώνου που θα σου έρθει.:cry:

 

"Βιασμός του τηλεφώνου", χα, χα, χα

Φοβερή ατάκα. Τέλεια. Τελικά θέλει πάγωμα ή να φάει σούτ ?

 

Θα μου δώσεις και μια απάντησούλα, στο μήνυμα #3757 ???

Link to comment
Share on other sites

"Βιασμός του τηλεφώνου", χα, χα, χα

Φοβερή ατάκα. Τέλεια. Τελικά θέλει πάγωμα ή να φάει σούτ ?

 

Θα μου δώσεις και μια απάντησούλα, στο μήνυμα #3757 ???

Να παραμείνει δλδ αποκλείεται έτσι? Πως γίνεται να σ' ενοχλεί κάτι που ακόμα δεν το έχεις αντιμετωπίσει? Ότι καταλαβαίνεις κάνε. Ευτυχώς ακόμα ο "βιασμός" των smartphones δεν διώκεται ποινικά!!

 

 

Εάν η συσκευή έρθει ROOT+1447 multi+GAPPs.

Εάν ΔΕΝ έχει "TWRP recovery" & "SuperSu", πρέπει να τα βάλω ?

Εάν τα έχει, τα πειράζω ή απλά τα αφήνω "ήσυχα" ?

Γιατί έτσι που το βλέπω, προβλήματα έχουν μόνο αυτοί που σκαλίζουν χωρίς να ξέρουν το σκαλίζουν.

Δεν θα έχει ούτε TWRP , ούτε SuperSU. To TWRP να το βάλεις. Το SuperSU αυτός που ξέρει τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει με το root, να το βάλει. Αυτός που δεν ξέρει, πρέπει να κάνει την χάρη στον ευατό του και σε μένα να περάσει το TWRP και μετά να κάνει unroot το τηλέφωνό του (μπορεί να το κάνει με το kingo root).

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καμιά επαννεκίνηση μηπως κόλλησε τίποτα? Αν επιμένει βάλε το mobileuncle tool από το playstore, ανοιξέ το και πήγαινε Engineer mode μετά Engineer mode (MTK), σείρε δύο οθόνες αριστερά στο Hardware testing και πάτα Audio και μετά Loudspeaker mode. Δες για το Type Ring στο πεδίο Value is 0~255 και Max Vol. 0-160 τι τιμές έχει για κάθε level. Το ίδιο και για το media.

Εχουμε και λεμε

Ring -> Level 0 -> Value is 0~255 [112] -> max Vol. 0~160 [116]

Media -> Level 0 -> Value is 0~255 [108] -> max Vol. 0~160 [116]

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να φταίει αυτο.. Μπορεί να ειναι διαφορετικα ρυθμισμενα απο αυτό που θα θελαμε, αλλα δε μπορει να ειναι και 0... Δες και τα ενδιαμεσα επιπεδα level 1, level 2,...., level 12

Σίγουρα δεν ειναι το προφιλ στο αθόρυβο..; Δλδ οχι οι εντασεις να μην ειναι στο φουλ, αλλα να ειναι στο προφιλ αθορυβο.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να φταίει αυτο.. Μπορεί να ειναι διαφορετικα ρυθμισμενα απο αυτό που θα θελαμε, αλλα δε μπορει να ειναι και 0... Δες και τα ενδιαμεσα επιπεδα level 1, level 2,...., level 12

Σίγουρα δεν ειναι το προφιλ στο αθόρυβο..; Δλδ οχι οι εντασεις να μην ειναι στο φουλ, αλλα να ειναι στο προφιλ αθορυβο.

level 13 και τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κάνεις λάθος, αλλά αν την μετατρέψεις σε system app θα δεις οτι δεν κάνει αυτό μόνο, αλλά επιτρέπει στα services να ανοίξουν στο boot-up

 

το δοκίμασε κανείς; :)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε

Ring -> Level 0 -> Value is 0~255 [112] -> max Vol. 0~160 [116]

Media -> Level 0 -> Value is 0~255 [108] -> max Vol. 0~160 [116]

 

Τι λέτε;

και μένα έτσι είναι. δες και τα επόμενα level τι τιμές έχουν αλλά δεν βλέπω ότι μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα.

Μπορείς να δοκιμασεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και το επόμενο βήμα αν δεν στρώσει να δοκιμάσεις να φλασάρεις άλλη rom.

Αν έχεις πληρώσει με paypal και τελειώνουν οι 45 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής, κάνε dispute για να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κάνεις λάθος, αλλά αν την μετατρέψεις σε system app θα δεις οτι δεν κάνει αυτό μόνο, αλλά επιτρέπει στα services να ανοίξουν στο boot-up

 

Το πρόβλημα μας δεν είναι το αν θα ανοίγουν στο boot up, αλλά το να μην κλείνουν όταν κλείνεις το app από το task manager.

 

Η μόνη λύση (αν και κουτσή λύση) για όσους θέλουν να παραμείνουν στις vibeui roms είναι αυτό που έχει προτείνει ο kandilak.

Link to comment
Share on other sites

και μένα έτσι είναι. δες και τα επόμενα level τι τιμές έχουν αλλά δεν βλέπω ότι μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα.

Μπορείς να δοκιμασεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και το επόμενο βήμα αν δεν στρώσει να δοκιμάσεις να φλασάρεις άλλη rom.

Αν έχεις πληρώσει με paypal και τελειώνουν οι 45 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής, κάνε dispute για να είσαι καλυμμένος.

 

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα χασω ελληνικο μενου και Play store?

Να φλασαρω αλλην rom,δεν το εχω το αντικειμενο δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ειχε οταν ηρθε, θα το εχεις και μετα.

Αλλα φοβάμαι θα θελει ξαναφλασαρισμα της ρομ (δεν εχω αλλη εμπειρία με έλλειψη ηχου), δεν ειναι δυσκολο.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=785420404876409&set=pcb.650192681751902&type=1&theater https://www.facebook.com/photo.php?fbid=785420458209737&set=pcb.650192681751902&type=1&theater τo lenovo a860 στο πανω μερος λεει lenovo και στο πισω μερος η καμερα βρισκεται στο κεντρο και οχι στην αριστερη ακρη μηπωσ προκειται για διαφορετικο μοντελο? το εχω ψαξει παντου και δεν μπορω να το βρω.. σ ευχαριστω για την διευκρινιση του a808t

 

εχεις δικιο και κατι τελευταιο αν μπορεις το κινητο το βρηκα και ειναι αυτο..επειδη οπωσ φαινεται γνωριζεισ καποια πραγματα μηπωσ θα μπορουσεσ να μου πεις αν αυτο το κινητο ειναι καλο και ανταποκρινεται στα ελληνικα δεδομενα? χιλια συγνωμη απλωσ ειμαι λιγακι ασχετος http://ru.aliexpress.com/store/product/Original-Lenovo-A806-W-MTK6592-Android-4-4-Octa-Core-Mobile-Phone-tablet-pc-1-9GHz/1412027_32271357483.html

Το 1ο είναι ο ορισμός της μαϊμούς.Υπολόγισε πως δεν έρχεται με φορτιστή γιατί δεν τον χρειάζεται.Μπανάνες χρειάζεται για να λειτουργήσει.......

Στο 2ο επιμένεις στο Alixpress(210 feedback!!!) ενώ έχουμε προτείνει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές 4-5 έμπιστα κινεζομάγαζα.Μπες σε κάποιο απ'αυτά και πάρτο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...