Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπο το power manager (διαχειριστης ενεργειας), μολις το βαλεις για φορτιση (σε κατω απο 15%) εχει επιλογη για calibration. Το power manager υπαρχει νομιζω στην 9432 αλλα στην 9447 το κατεβαζεις σαν addon

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Aπο το power manager (διαχειριστης ενεργειας), μολις το βαλεις για φορτιση (σε κατω απο 15%) εχει επιλογη για calibration. Το power manager υπαρχει νομιζω στην 9432 αλλα στην 9447 το κατεβαζεις σαν addon

 

εγω εχω την 1447 που εχει προτεινει ο kandilak

Link to comment
Share on other sites

οι develop εκδόσεις έχουν το power manager ενσωματωμένο στα settings. Θα το βρεις σαν Διαχείριση ενέργειας στις ρυθμίσεις.

Έβαλα την νέα ρομ. Μπορώ να βρω κάπου το apk του Powe manager γιατί δε βολεύει καθόλου έτσι όπως το έχει.

Στο zip της official 1447 ST rom στο φάκελο /system/priv-app/LenovoPower.apk . Τα σταστιστικά στο Power consumption δεν εμφανίζονται. Αυτά θα τα βλέπεις από τη "Διαχείριση ενέργειας" στο κεντρικό menu ρυθμίσεων.

Αναζητηση..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το security πού ενοχλει;

Η φωτεινοτητα ισχυει, τη δουλευω στο 70-80%, ενω στο hongmi στο 35-40%.

Για τη μπαταρια, που επεφτε πολυ γρηγορα απο το 100 στο 80% και απο το 50 εως το 0 κραταγε δυο φορες οσο απο 100 σε 50, με το calibraρισμα διορθωθηκε. (Εκανε 3,5+ ωρες)

 

απλα συνεχεια το security με το παραμικρο βαραει alert σε εφαρμογες οτι ειναι ιος χωρις να ειναι. ακομα και αν κανω ignore. εγω που δεν το εχω φλασαρει και εχω την 9432st πως και δεν εχω θεματα με τις επαφες το αθορυβο και τα θεματα που ειχαν αλλα παιδια? μου κανει εντυπωση οι υπολοιποι ειχαν απο την αρχη τα προβληματα αυτα η εμφανιστικαν ξαφνικα?

Edited by GDoakos
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..χριαζομαι την βοηθεια σας..στο lenovo που αγορασα (Α806) εχω το εξης προβλημα...ενω ανοιγω mesenger,viber, και τα λοιπα,κλεινοντας το κινητο,βγαινουν εκτος οι εφαρμογες,με συνεπεια να μην μου ερχονται οι ειδοποιησεις,η ουτε τα μηνηματα που μου στελνουν..αν γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει.. ευχαρηστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να φλασάρω με το sp flash tool ενα unroot και η διαδικασία κολλάει στο τελικό στάδιο!

Αφού πατήσω το download και κουμπώσω το τηλ. δεν κάνει τίποτα!

Η μπάρα δεν κοκκινίζει, δεν δείχνει κάποια πρόοδο!

Οι drivers περάστηκαν με επιτυχία και η διαδικασία έγινε σωστα.

 

Μετά απο αρκετή ώρα και με την βοήθεια του kandilak έγινε!!!

Ευχαριστώ kandilak!!!!

Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..χριαζομαι την βοηθεια σας..στο lenovo που αγορασα (Α806) εχω το εξης προβλημα...ενω ανοιγω mesenger,viber, και τα λοιπα,κλεινοντας το κινητο,βγαινουν εκτος οι εφαρμογες,με συνεπεια να μην μου ερχονται οι ειδοποιησεις,η ουτε τα μηνηματα που μου στελνουν..αν γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει.. ευχαρηστω εκ των προτερων

Ποια rom έχεις? θα πρέπει να απενεργοποιήσεις οποιαδήποτε power saving - ram optimizing - speed booster λειτουργία έχεις ενεργοποιημένη στο τηλέφωνο και να επανεκκινήσεις το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο mobileuncle δεν με ζηταει μολις μπω να κανω χορηγηση. Προχωραω στο επομενο βημα η οχι;
Niknat προχώρα,σε θέλει όλη η χώρα !!!!!!!!! :lol::p:lol::p

Έχεις "δώσει" χορήγηση μια φορά και είναι ρυθμισμένο στο SU να μη ζητάει συνέχεια.

Άρα.......προχώρα και εμείς σε στηρίζουμε !

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε ενεργοποιήσει το "developer option menu" θα έχετε παρατηρήσει ότι βγάζει ελάχιστες επιλογές.

 

Βρήκα σε ένα μαλαισιανό forum πως να εμφανίσετε και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

 

1. Πρέπει να έχεις κάποιο file explorer με ενεργοποιημένο το "root explorer" και πρέπει το κινητό να είναι root (εγώ το έκανα με τον ES).

2. Ανοίγεις το αρχείο "build.prop" με τον text editor το οποίο είναι στον φάκελο "system".

3. Βρίσκεις την γραμμή "ro.build.type=user"

4. Αλλάζεις το "user" και το κάνεις "eng"

5. Το σώζεις και κάνεις επανεκκίνηση το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ενημέρωσης( το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο).

 

Το θέμα είναι ότι σε iOS και windows phone κινητά που ήμουν κάτοχος κινητών από αυτές τις πλατφόρμες, όταν κλείνεις μια εφαρμογή όπως το messenger τα push notifications εξακολουθούν να έρχονται. Και επίσης έχουν πέσει αρκετά android κινητά στα χέρια μου και σε όλα οταν κλεινεις μια εφαρμογή τα push notifications ερχονται .

 

Αυτή είναι η φύση των push notifications και σου έδωσα και link που σου δείχνει πως μπορείς να τα απενεργοποιησεις.

 

Σχετικά με το άρθρο που μου παραθετεις δεν ξέρω αν έχει δίκιο η άδικο α ο αρθρογράφος, αλλά δεν έχει και καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

 

Το να είναι κακό να κλεινεις τις εφαρμογές από το task manager δεν έχει να κανει σε τίποτα με το αν θα πρέπει να κλείνουν και τα push notifications.

 

Πέρα από αυτό το κινητό, τι αλλά android κινητά είχες ή έστω πέσαν στα χέρια σου. Σε αυτά όταν εκλεινες μια εφαρμογή τα push notifications σταματούσαν να έρχονται;

Αν δεν είναι θέμα ενημέρωσης τότε τι είναι? αυτοφυούς γνώσης?

Το πρόβλημα που συζητάμε έχει πηγή τις λάθος ρυθμίσεις και την συμπεριφορά χρήστη και όχι της rom. Πως αλλιώς να στο δώσω να καταλάβεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχετε ενεργοποιήσει το "developer option menu" θα έχετε παρατηρήσει ότι βγάζει ελάχιστες επιλογές.

 

Βρήκα σε ένα μαλαισιανό forum πως να εμφανίσετε και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

 

1. Πρέπει να έχεις κάποιο file explorer με ενεργοποιημένο το "root explorer" και πρέπει το κινητό να είναι root (εγώ το έκανα με τον ES).

2. Ανοίγεις το αρχείο "build.prop" με τον text editor το οποίο είναι στον φάκελο "system".

3. Βρίσκεις την γραμμή "ro.build.type=user"

4. Αλλάζεις το "user" και το κάνεις "eng"

5. Το σώζεις και κάνεις επανεκκίνηση το κινητό.

Καλή ανακάλυψη. Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι θέμα ενημέρωσης τότε τι είναι? αυτοφυούς γνώσης?

Το πρόβλημα που συζητάμε έχει πηγή τις λάθος ρυθμίσεις και την συμπεριφορά χρήστη και όχι της rom. Πως αλλιώς να στο δώσω να καταλάβεις.

 

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω με το δεν είναι θέμα ενημέρωσης αλλά δεν έχει σημασία.

 

Δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε το θέμα και να διαφωνούμε μεταξύ μας.

 

Εμένα με βολεύει έτσι, εσένα σε βολεύει αλλιώς και η συγκεκριμένη rom λειτουργεί με τον τρόπο που σε βολεύει εσένα.

 

Το μόνο σημαντικό στην όλη ιστορία είναι εμείς που ξέρουμε αυτή την συμπεριφορά του task manager να το γνωστοποιούμε στους υποψήφιους αγοραστές ώστε να κρίνουν οι ίδιοι αν για αυτούς είναι πρόβλημα ή προτέρημα.

 

Εγώ από τότε που πήρα το κινητό πολλοί γνωστοί και φίλοι που το είδαν μου ζήτησαν να τους παραγγείλω κι αυτούς. Σε όλους είπα το ίδιο πράγμα. Πολύ καλό το κινητό ιδικά για τα χρήματα του αλλά έχει αυτό το "θέμα" με τον task manager.

 

Οι μισοί από αυτούς, οι οποίοι χρησιμοποιούν τα smartphone σαν κανονικό τηλέφωνο (κλήσεις και μηνύματα), μου είπαν ότι δεν τους πειράζει γιατί δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν στο κινητό κάποια εφαρμογή όπως το viber ή το facebook messenger.

 

Οι υπόλοιποι που ήθελαν να χρησιμοποιούν τέτοιες εφαρμογές και είχαν ήδη κάποιο android κινητό, το θεώρησαν μεγάλο πρόβλημα και δεν θέλησαν να προβούν στην αγορά του συγκεκριμένου κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει έτσι, εσένα σε βολεύει αλλιώς και η συγκεκριμένη rom λειτουργεί με τον τρόπο που σε βολεύει εσένα.

 

Με την μόνη διαφορά εμείς που μας βολεύει "έτσι" δεν έχουμε κάποια επιλογή με αυτόν τον task manager ενώ οι άλλοι που τους βολεύει αλλιώς έχουν επιλογή σε όλες τις διανομές του android απλά να κλείσουν τα push. Πάντως ακόμα και με αυτή την παραφωνία εγώ θα το ξανά αγόραζα το κινητό χωρίς δεύτερη σκέψη, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απ'αυτό και απ'την Vibe και ας μας κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Με την μόνη διαφορά εμείς που μας βολεύει "έτσι" δεν έχουμε κάποια επιλογή με αυτόν τον task manager ενώ οι άλλοι που τους βολεύει αλλιώς έχουν επιλογή σε όλες τις διανομές του android απλά να κλείσουν τα push. Πάντως ακόμα και με αυτή την παραφωνία εγώ θα το ξανά αγόραζα το κινητό χωρίς δεύτερη σκέψη, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απ'αυτό και απ'την Vibe και ας μας κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη.

 

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω στον φίλο Kandilak.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά στο μαλαισιανό forum που βρήκα το tweak για το developer options menu, οδηγήθηκα από το google καθώς έψαχνα κάποια λύση.

 

Εκεί πέτυχα ένα thread με 60+ σελίδες για το lenovo K910 το οποίο αρχικά είχε βγει με Vibeui 1.5 στην οποία ο task manager δεν έκλεινε και τα services. Μόλις βγήκε η αναβάθμιση σε Vibeui 2.0 άλλαξε συμπεριφορά ο task manager και αρκετοί λόγο αυτού γυρνούσαν στην παλιά rom.

 

Ακόμα δεν το έχω τελειώσει όλο το thread, θα το διαβάσω όλο και αν βρω κάποια λύση θα ενημερώσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο.

 

Απ' ότι λέει ένας Μαλαισιανός διάβασε ότι στο xda(νομίζω) όταν προσπαθούσαν να βάλουν το xposed framework είδαν ότι το λειτουργικό δεν είναι "κανονικό android", αλλά είναι ένα fork του android, το Aliyun OS .

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά η τιμη του εχει κατεβεί αρκετά στο e-bay σε σχεση με http://www.vickmall.com/ συγκεκριμενα:

δεν ειναι τα ιδια κινητά γιατι το ενα γραφει original και στο e-bay δεν γράφει

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&_nkw=lenovo%20A806&_dcat=9355&rt=nc&_pppn=r1&_mPrRngCbx=1&_udlo=120&_udhi

 

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

Έτσι όπως το θέτεις (αν κατάλαβα καλά και είναι πραγματική απορία) τα γνήσια είναι από vickmall & minideal ενώ από ebay δεν είναι; Γιατί από το ebay το αγόρασα εγώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aπο το power manager (διαχειριστης ενεργειας), μολις το βαλεις για φορτιση (σε κατω απο 15%) εχει επιλογη για calibration. Το power manager υπαρχει νομιζω στην 9432 αλλα στην 9447 το κατεβαζεις σαν addon
Ποιος ο λόγος να κάνει κανείς calibraρισμα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχετε ενεργοποιήσει το "developer option menu" θα έχετε παρατηρήσει ότι βγάζει ελάχιστες επιλογές.

 

Βρήκα σε ένα μαλαισιανό forum πως να εμφανίσετε και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

 

1. Πρέπει να έχεις κάποιο file explorer με ενεργοποιημένο το "root explorer" και πρέπει το κινητό να είναι root (εγώ το έκανα με τον ES).

2. Ανοίγεις το αρχείο "build.prop" με τον text editor το οποίο είναι στον φάκελο "system".

3. Βρίσκεις την γραμμή "ro.build.type=user"

4. Αλλάζεις το "user" και το κάνεις "eng"

5. Το σώζεις και κάνεις επανεκκίνηση το κινητό.

Φίλε μου μπορείς να εξηγήσεις αν δεν σου είναι κόπος που είναι αυτή η επιλογή "developer option menu" και τι κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις (αν κατάλαβα καλά και είναι πραγματική απορία) τα γνήσια είναι από vickmall & minideal ενώ από ebay δεν είναι; Γιατί από το ebay το αγόρασα εγώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος ο λόγος να κάνει κανείς calibraρισμα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου μπορείς να εξηγήσεις αν δεν σου είναι κόπος που είναι αυτή η επιλογή "developer option menu" και τι κάνει;

Λοιπόν αρχικά πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

 

Πας στα "settings->about phone->device information" και πατάς συνεχόμενα το build number μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι είσαι developer.

 

Μετά από αυτό στα settings θα βγάλει το "developer options".

 

Εκεί έχει διάφορες ρυθμίσεις, δεν γνωρίζω όλες τι ακριβώς κάνουν. Δες αν θες και ρώτησε να σου πω εγώ ή κάποιος άλλος τι κάνει κάποια που δεν καταλαβαινεις .

 

Απλα χωρίς το tweak που γράφω βγάζει όλα κι όλα 3 ή 4 απ' οτι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το κινητό είναι ότι ενώ σε όλα τα αντρόιντ όταν πατήσεις παρατεταμένα το home σου βγάζει εναν υποτυπώδες task manager (γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι task manager, τη διαχείριση της ραμ την κανει το αντροιντ μόνο του όπως λεει και το άρθρο που πόσταρε ο kandilak), στο συγκεκριμένο κινητό αυτός ο task manager μοιάζει περισσότερο με τα προγράμματα τύπου clean master (τα οποία στην τελική είναι επιβαρυντικά για τη συσκευή όπως ξαναλέει το ίδιο άρθρο). Εγώ που πχ έχω συνηθίσει να σβήνω τακτικά τις εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ πλέον, για να υπάρχουν στο μενού δυο τρεις μόνο και να τις εναλλάσσω γρήγορα κι εύκολα μεταξύ τους, αλλά θέλω να έχω μια δυο υπηρεσίες κάποιων εφαρμογών ανοιχτές δεν μπορώ να το κάνω. Για παραδειγμα έχω εγκατεστημένο το twillight που αλλάζει τα χρώματα της οθόνης και που αναγκαστικά είναι μια εφαρμογή που πρέπει να τρέχει πάντα στο παρασκήνιο, όπως πχ το ξυπνητήρι, όταν όμως πατήσω να καθαρίσω το μενού το σβήνει και αυτό. Όταν επιλέξω να μη σβήνει όταν πατάω εκκαθάριση, ναι μεν δεν κλείνει αλλά ούτε φεύγει από το μενού, το οποίο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΠΑΣΤΙΚΟ γιατί στο τέλος σου αφήνει 50 εφαρμογές που άνοιξες και αποτελούν εξαίρεση, όπως το twillight, το security, τις κλήσεις, τις ρυθμίσεις κα.

Επομένως, ενώ στα περισσότερα κινητά πατώντας το home παρατεταμένα έχεις ένα μενού με τις τελευταίες εφαρμογές που άνοιξες για να μπορείς να εναλλάσσεσαι γρήγορα μεταξύ τους (αυτό δεν είναι task manager), στο συγκεκριμένο κινητό έχεις ενα πολύ χαζό task manager που σκοτώνει ότι τρέχει στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το κινητό είναι ότι ενώ σε όλα τα αντρόιντ όταν πατήσεις παρατεταμένα το home σου βγάζει εναν υποτυπώδες task manager (γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι task manager, τη διαχείριση της ραμ την κανει το αντροιντ μόνο του όπως λεει και το άρθρο που πόσταρε ο kandilak), στο συγκεκριμένο κινητό αυτός ο task manager μοιάζει περισσότερο με τα προγράμματα τύπου clean master (τα οποία στην τελική είναι επιβαρυντικά για τη συσκευή όπως ξαναλέει το ίδιο άρθρο). Εγώ που πχ έχω συνηθίσει να σβήνω τακτικά τις εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ πλέον, για να υπάρχουν στο μενού δυο τρεις μόνο και να τις εναλλάσσω γρήγορα κι εύκολα μεταξύ τους, αλλά θέλω να έχω μια δυο υπηρεσίες κάποιων εφαρμογών ανοιχτές δεν μπορώ να το κάνω. Για παραδειγμα έχω εγκατεστημένο το twillight που αλλάζει τα χρώματα της οθόνης και που αναγκαστικά είναι μια εφαρμογή που πρέπει να τρέχει πάντα στο παρασκήνιο, όπως πχ το ξυπνητήρι, όταν όμως πατήσω να καθαρίσω το μενού το σβήνει και αυτό. Όταν επιλέξω να μη σβήνει όταν πατάω εκκαθάριση, ναι μεν δεν κλείνει αλλά ούτε φεύγει από το μενού, το οποίο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΠΑΣΤΙΚΟ γιατί στο τέλος σου αφήνει 50 εφαρμογές που άνοιξες και αποτελούν εξαίρεση, όπως το twillight, το security, τις κλήσεις, τις ρυθμίσεις κα.

Επομένως, ενώ στα περισσότερα κινητά πατώντας το home παρατεταμένα έχεις ένα μενού με τις τελευταίες εφαρμογές που άνοιξες για να μπορείς να εναλλάσσεσαι γρήγορα μεταξύ τους (αυτό δεν είναι task manager), στο συγκεκριμένο κινητό έχεις ενα πολύ χαζό task manager που σκοτώνει ότι τρέχει στο παρασκήνιο.

Έτσι ακριβώς χρησιμοποιώ κι εγώ τον task manager, για γρήγορη εναλλαγή μεταξύ εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.. Εφόσον κλεινεις τις περισσότερες εφαρμογές, παλι 2-3 θα εχουν μεινει στο "μενου". Τις κατεβαζεις προς τα κατω να κλειδωσουν και δεν κλεινουν.. Και η Ραμ ειναι αφθονη και η μπαταρία δεν τρωγεται και τοσο πολυ, απο εναν browser που εχω εγω πχ μονιμως στο παρασκηνιο..

Αν ειναι 50 εφαρμογές σε εξαίρεση, τοτε τι να το κανεις να θες γρήγορη εναλλαγή απο το Home..?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι ασχετο, υποτίθεται οτι με διπλο ταπ στο home με σβηστη οθονη παίρνει φωτογραφία, αλλα δε μου δουλευει ή κάπου ειχα δει με τριπλο πατ ξεκλειδωνει, αλλα ουτε αυτο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ο task manager και στις δύο περιπτώσεις (AOSP και VibeUI) κλείνει τις εφαρμογές είτε το καταλαβαίνεται είτε όχι. Όταν οι εφαρμογές κλείσουν , ταυτόχρονα κλείνουν και τα services τους είτε το καταλαβαίνεται είτε όχι. Το αν θα επανεκκινήσουν τα services κάποιων εφαρμογών εξαρτάται από τα permissions της κάθε εφαρμογής και το αν κάτι άλλο τα μπλοκάρει στο να ανοίξουν μόνα τους χωρίς ν' ανοίξεις την εφαρμογή.

Για την εναλλαγή στις εφαρμογές που εμφανίζονται όταν πατάς συνεχόμενα το home, όσες εφαρμογές και να φαίνονται εκεί, θα βλέπεις πρώτα πρώτα από δεξιά προς τ' αριστερά τις πιο πρόσφατα χρησιμοποιούμενες και όσο σκρολάρεις προς τα αριστερά σου δείχνει με χρονολογική σειρά τις υπόλοιπες με τελευταία αυτή που έχεις καθυστερήσει να χρησιμοποιήσεις περισσότερο. Και αυτό είναι σπαστικό?

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα γράψω στα Μαλαισιανά για να τα καταλάβετε.

 

Δεν θα με τρελάνετε μερικοί μερικοί εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς χρησιμοποιώ κι εγώ τον task manager, για γρήγορη εναλλαγή μεταξύ εφαρμογων.

Μα δεν είναι task manager. Ο ρόλος του είναι περισσότερο όπως τη γραμμή εργασιών στο πάνω ή κάτω μέρος της οθόνης που έχουν τα λειτουργικά συστήματα στους κλασικούς υπολογιστές για να μπορείς να εναλλάσσεσαι γρήγορα μεταξύ των εφαρμογών που έχεις "ανοιχτές" (τώρα το αν είναι όντως ανοιχτές και το κατα πόσο γίνεται multitasking στο αντρόιντ είναι άλλη ιστορία απ' ότι στους κλασικούς υπολογιστές). Απλά στο συγκεκριμένο τηλέφωνο δρα σαν ένας χαζός task manager που σου δίνει τη δυνατότητα να σκοτώσεις όλες τις εφαρμογές που είχες ανοιχτές πριν.

 

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.. Εφόσον κλεινεις τις περισσότερες εφαρμογές, παλι 2-3 θα εχουν μεινει στο "μενου". Τις κατεβαζεις προς τα κατω να κλειδωσουν και δεν κλεινουν.. Και η Ραμ ειναι αφθονη και η μπαταρία δεν τρωγεται και τοσο πολυ, απο εναν browser που εχω εγω πχ μονιμως στο παρασκηνιο..

Αν ειναι 50 εφαρμογές σε εξαίρεση, τοτε τι να το κανεις να θες γρήγορη εναλλαγή απο το Home..?

Ναι, αλλά για παράδειγμα εγώ έχω προσθέσει στις εξαιρέσεις μόνο το twillight αλλά είναι και κάποιες άλλες εφαρμογές όπως το security ή οι επαφές. Και όπως και να χει μου φαίνεται χαζό να πρέπει να βλέπω συνέχεια το twillight εκεί για να δουλεύει σωστά. Όπως και στον υπολογιστή όταν κατεβάζεις τόρρεντ δεν βλέπεις μόνιμα το εικονίδιο του προγράμματος που χρησιμοποιείς στη γραμμή εργασιών, αλλά είναι κάπου "χωμένο" και ξέρεις ότι τρέχει. Το ίδιο και με το antivirus, ή ό,τι άλλο τρέχει στο παρασκήνιο τελοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

[/color]Κάτι ασχετο, υποτίθεται οτι με διπλο ταπ στο home με σβηστη οθονη παίρνει φωτογραφία, αλλα δε μου δουλευει ή κάπου ειχα δει με τριπλο πατ ξεκλειδωνει, αλλα ουτε αυτο..

ρυθμισεις/ ρυθμισεις δυνατοτητας(δεξια)/ Λειτουργια μαυρης οθονης/ και εκει ενεργοποιεις τις επιλογες

απλα συνεχεια το security με το παραμικρο βαραει alert σε εφαρμογες οτι ειναι ιος χωρις να ειναι. ακομα και αν κανω ignore.

Παγωσε το αν σε ενοχλει.

Δεν ξερω αν ειναι αληθινο αλλα δεν ειναι το δικο μας. Υποτιθεται οτι εχει 1080p οθονη αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε ενεργοποιήσει το "developer option menu" θα έχετε παρατηρήσει ότι βγάζει ελάχιστες επιλογές.

 

Βρήκα σε ένα μαλαισιανό forum πως να εμφανίσετε και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

 

1. Πρέπει να έχεις κάποιο file explorer με ενεργοποιημένο το "root explorer" και πρέπει το κινητό να είναι root (εγώ το έκανα με τον ES).

2. Ανοίγεις το αρχείο "build.prop" με τον text editor το οποίο είναι στον φάκελο "system".

3. Βρίσκεις την γραμμή "ro.build.type=user"

4. Αλλάζεις το "user" και το κάνεις "eng"

5. Το σώζεις και κάνεις επανεκκίνηση το κινητό.

Μπράβο ρε φίλε :D να σε καλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...