Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δοκιμασα,το απεγκατεστησα κιολα,ξανα εγκατασταση αλλα τα ιδια ... Εβαλα κ εξαιρεση που εγραψε ο Κικος ..

 

 

Το κανα ... την ειχε ηδη επιλεγμενη ν ανοιγει στο boot ...

Έχω γράψει για αυτό το θέμα σε παλιότερο post μου.

 

Το πρόβλημα προφανώς είναι στον task manager της lenovo, ο οποίος όταν κλείνει μια εφαρμογή , κλείνει μαζί και όλα τα services της εφαρμογής ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Η μόνη λύση που βρήκα είναι το να βάλεις την AOSP V2.0 ROM από το needrom.

 

Λύση που προσωπικά δεν μου άρεσε λογο της έλλειψης τον εφαρμογών της lenovo οι οποίες εμένα προσωπικά μου αρέσουν.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάναμε bug report στους κινέζους τς lenovo που φτιάχνουν τις official Roms μήπως και αλλάξουν αυτή την συμπεριφορά του task manager.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει για αυτό το θέμα σε παλιότερο post μου.

 

Το πρόβλημα προφανώς είναι στον task manager της lenovo, ο οποίος όταν κλείνει μια εφαρμογή , κλείνει μαζί και όλα τα services της εφαρμογής ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Η μόνη λύση που βρήκα είναι το να βάλεις την AOSP V2.0 ROM από το needrom.

 

Λύση που προσωπικά δεν μου άρεσε λογο της έλλειψης τον εφαρμογών της lenovo οι οποίες εμένα προσωπικά μου αρέσουν.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάναμε bug report στους κινέζους τς lenovo που φτιάχνουν τις official Roms μήπως και αλλάξουν αυτή την συμπεριφορά του task manager.

 

 

Ψάχνοντας λίγο βαθύτερα στο διαδίκτυο είδα ότι και άλλες συσκευές Lenovo με VibeUi έχουν πρόβλημα με τα push notificiations. Εμένα μέχρι στιγμής μου αρέσει η VibeUi αλλά θα δοκιμάσω και την AOSP γιατί κακά τα ψέματα είναι σοβαρό να μην παίρνεις notification από apps που κάποιοι τα χρησιμοποιούν αντί για sms.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Από όσο έχω παρακολουθήσει το παρών topic δεν είδα κάποιος να έχεις αναφέρει τίποτα για την επιλογή "screen mirroring" που δεν υπάρχει για να συνδεθεί και να αποτυπωθεί η οθόνη του τηλεφώνου σε μια smart tv. Γνωρίζει κανείς γιατί δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα όπως στα samsung π.χ.;
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει για αυτό το θέμα σε παλιότερο post μου.

 

Το πρόβλημα προφανώς είναι στον task manager της lenovo, ο οποίος όταν κλείνει μια εφαρμογή , κλείνει μαζί και όλα τα services της εφαρμογής ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Η μόνη λύση που βρήκα είναι το να βάλεις την AOSP V2.0 ROM από το needrom.

 

Λύση που προσωπικά δεν μου άρεσε λογο της έλλειψης τον εφαρμογών της lenovo οι οποίες εμένα προσωπικά μου αρέσουν.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάναμε bug report στους κινέζους τς lenovo που φτιάχνουν τις official Roms μήπως και αλλάξουν αυτή την συμπεριφορά του task manager.

Εμένα που δεν μ'ενδιαφέρει να μου έρχονται ειδοποιήσεις από το πχ. messenger, facebook, gmail κλπ αλλά θέλω όποτε ανοίγω την εφαρμογή να βλέπω τυχών μηνύματα και mail , πως σταματώ τα services να τρέχουν στο backround και να καταναλώνουν πόρους υπερπολλαπλάσιους, από την όποια εφαρμογή είναι standby στο backround?

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά εμένα προσωπικά με βρίσκει απολύτως σύμφωνο αυτή η συμπεριφορά στις VibeUI roms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και πάλι! Από όσο έχω παρακολουθήσει το παρών topic δεν είδα κάποιος να έχεις αναφέρει τίποτα για την επιλογή "screen mirroring" που δεν υπάρχει για να συνδεθεί και να αποτυπωθεί η οθόνη του τηλεφώνου σε μια smart tv. Γνωρίζει κανείς γιατί δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα όπως στα samsung π.χ.;

Settings--Display--Cast Screen

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βασιμες και οι δύο λογικές. Εμένα στο ταμπλετ που σπάνια να κλείσει απο μπαταρία και αντεχει πολυωρη χρηση, θέλω να έρχονται οι ειδοποιήσεις ανα πασα στιγμη. Στο κινητο οχι, γιατι ετσι κιαλλιως δεν ειναι συνεχεια online αλλιώς θα το κλείσουμε το μαγαζι. Οπότε ειναι θεμα μπαταρίας και βολεύει η παρουσα κατάσταση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δεν μ'ενδιαφέρει να μου έρχονται ειδοποιήσεις από το πχ. messenger, facebook, gmail κλπ αλλά θέλω όποτε ανοίγω την εφαρμογή να βλέπω τυχών μηνύματα και mail , πως σταματώ τα services να τρέχουν στο backround και να καταναλώνουν πόρους υπερπολλαπλάσιους, από την όποια εφαρμογή είναι standby στο backround?

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά εμένα προσωπικά με βρίσκει απολύτως σύμφωνο αυτή η συμπεριφορά στις VibeUI roms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Settings--Display--Cast Screen

Ευχαριστώ! Τελικά "Screen Mirroring" δεν το γράφουν όλα έτσι, ίσως και μόνο τα Samsung. Θα το δοκιμάσω πάντως με την πρώτη ευκαιρία σε μια Samsung Smart TV που διαθέτει επιλογή Screen Mirroring και θα δω όπως και αναφέρω αν συνεργάζονται με το Lenovo μας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει για αυτό το θέμα σε παλιότερο post μου.

 

Το πρόβλημα προφανώς είναι στον task manager της lenovo, ο οποίος όταν κλείνει μια εφαρμογή , κλείνει μαζί και όλα τα services της εφαρμογής ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Η μόνη λύση που βρήκα είναι το να βάλεις την AOSP V2.0 ROM από το needrom.

 

Λύση που προσωπικά δεν μου άρεσε λογο της έλλειψης τον εφαρμογών της lenovo οι οποίες εμένα προσωπικά μου αρέσουν.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάναμε bug report στους κινέζους τς lenovo που φτιάχνουν τις official Roms μήπως και αλλάξουν αυτή την συμπεριφορά του task manager.

 

Σκ@τα:X δηλαδη ... το fb δεν με καιει,οποτε τ ανοιξω θα δω κ ενημερωσεις,αλλα messenger-viber κλπ τα χρησιμοποιω συνεχεια ....:confused:

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αμα τα χρησιμοποιείς συνεχεια, θα κανεις συνεχως εκκαθάριση των εφαρμογών; Δε θα τα αφηνεις ανοιχτα; γιατι πηρατε κινητό 2 γιγα τοτε;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις απλα μια άλλη lockscreen απο το theme center

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αμα τα χρησιμοποιείς συνεχεια, θα κανεις συνεχως εκκαθάριση των εφαρμογών; Δε θα τα αφηνεις ανοιχτα; γιατι πηρατε κινητό 2 γιγα τοτε;

 

Γιατί άλλη μπαταρία καταναλώνει ένα application και άλλη ένα service που στέλνει ένα heartbeat ανά 7 λεπτά για ένα δευτερόλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αλλά εγώ λέω το "συνέχεια " δλδ σημαίνει ότι το'χεις ανοιχτό, το χρησιμοποιείς..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό και έχω μια ερώτηση. Επειδή είμαι πολυ επιρρεπης στις πτώσεις, αντέχει η καλύτερα να παρω κάποιο αλλο;

Επισης το βαρος ειναι 140 η 180 γραμμάρια; Ανάλογα με το σαιτ δινει αλλο βαρος..

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δεν μ'ενδιαφέρει να μου έρχονται ειδοποιήσεις από το πχ. messenger, facebook, gmail κλπ αλλά θέλω όποτε ανοίγω την εφαρμογή να βλέπω τυχών μηνύματα και mail , πως σταματώ τα services να τρέχουν στο backround και να καταναλώνουν πόρους υπερπολλαπλάσιους, από την όποια εφαρμογή είναι standby στο backround?

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά εμένα προσωπικά με βρίσκει απολύτως σύμφωνο αυτή η συμπεριφορά στις VibeUI roms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Settings--Display--Cast Screen

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν λειτουργεί ο task manager με τον σωστό τρόπο κάτι που είμαι σίγουρος δεν είναι στις προθέσεις των ανθρώπων της lenovo που φτιάχνουν τις rom , αλλά είναι ένα bug.

 

Δεν το λέω αυτό επειδή έτσι με βολεύει εμένα, αλλά γιατί έτσι δουλεύουν τα push notifications και στα 3 mobile λειτουργικά (ios,windows phone, android).

 

Επιπλέον εσύ για να λύσεις το πρόβλημα σου έχεις λύση, μπορείς μέσω κάποιου app όπως του security center της lenovo να μπλοκάρεις τις εφαρμογές από το να τρέχουν στο παρασκήνιο είτε να το απενεργοποιήσεις από τα settings της εκάστοτε εφαρμογής (αν διαθέτει τέτοια ρύθμιση), ενώ εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να λύσουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε με αυτό τον "ανορθόδοξο" τρόπο λειτουργίας του task manager στις Vibeui Roms.

 

Επίσης από άποψη κατανάλωσης πόρων, δεν έχει καμία σχέση το να τρέχει το service στο παρασκήνιο με το να τρέχει ολόκληρο το app, άσε που μπορεί κατά λάθος να κλείσεις το app από τον task manager και να μην σου έρχονται τα push notifications.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκ@τα:X δηλαδη ... το fb δεν με καιει,οποτε τ ανοιξω θα δω κ ενημερωσεις,αλλα messenger-viber κλπ τα χρησιμοποιω συνεχεια ....:confused:

 

Όπως είπα έχεις δύο λύσεις.

 

1. Πας στην AOSP V2.0 Rom και δουλεύουν τα push όπως πρέπει, αλλά χάνεις το vibeui και τα διάφορα apps της Lenovo.

 

2. Κάνεις αυτό που κάνω εγώ. Μένεις στις Vibeui και απλά δεν κλείνεις τα συγκεκριμένα apps από τον task manager και ελπίζεις να πάρουν χαμπάρι τα παλικάρια εκεί στην Lenovo τι π@π@ρι@ έχουν κάνει και να το διορθώσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δλδ αμα τα χρησιμοποιείς συνεχεια, θα κανεις συνεχως εκκαθάριση των εφαρμογών; Δε θα τα αφηνεις ανοιχτα; γιατι πηρατε κινητό 2 γιγα τοτε;

 

Αν δεν κλείνεις κανένα app από τον task manager και έχει ένα σωρό ανοιχτά, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις γρήγορη εναλλαγή από ένα app σε ένα άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να έχω ανοιχτά τα app για το fb messenger, viber, skype... για να πάρω κάποιο μήνυμα ή να δεχτώ κάποια κλήση. Θα τα ανοίξω όταν χρειαστεί.

 

Τέλος πάντων κατανοώ ότι σε κάποιους βολεύει να χρησιμοποιούν διαφορετικά τα smartphones τους αλλά το android δεν είναι φτιαγμένο να δουλεύει έτσι και στις vibeui μια βασική λειτουργία του η οποία είναι τα push notifications δεν λειτουργούν σωστά.

 

How to shut off Android notifications

 

http://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-deal-with-android-notification-spam/

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν λειτουργεί ο task manager με τον σωστό τρόπο κάτι που είμαι σίγουρος δεν είναι στις προθέσεις των ανθρώπων της lenovo που φτιάχνουν τις rom , αλλά είναι ένα bug.

 

Δεν το λέω αυτό επειδή έτσι με βολεύει εμένα, αλλά γιατί έτσι δουλεύουν τα push notifications και στα 3 mobile λειτουργικά (ios,windows phone, android).

 

Επιπλέον εσύ για να λύσεις το πρόβλημα σου έχεις λύση, μπορείς μέσω κάποιου app όπως του security center της lenovo να μπλοκάρεις τις εφαρμογές από το να τρέχουν στο παρασκήνιο είτε να το απενεργοποιήσεις από τα settings της εκάστοτε εφαρμογής (αν διαθέτει τέτοια ρύθμιση), ενώ εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να λύσουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε με αυτό τον "ανορθόδοξο" τρόπο λειτουργίας του task manager στις Vibeui Roms.

 

Επίσης από άποψη κατανάλωσης πόρων, δεν έχει καμία σχέση το να τρέχει το service στο παρασκήνιο με το να τρέχει ολόκληρο το app, άσε που μπορεί κατά λάθος να κλείσεις το app από τον task manager και να μην σου έρχονται τα push notifications.

Δεν ξέρω από που ενημερώνεσαι αλλά μάλλον έχουμε διαφορετικές πηγές.

Ένα ενδεικτικό άρθρο για τους task killers fans --> http://www.makeuseof.com/tag/ram-boosters-task-killers-bad-android/

Επίσης όταν μια εφαρμογή την κλείνεις , κλείνουν και τα services της ανεξαρτήτως rom. Το αν θα ξανανοίξουν μόνο τα services έχει να κάνει με τα auto start permissions της εκάστοτε εφαρμογής και αν αυτά μπορεί να μπλοκάρονται από autostart manager εφαρμογές ή από κάποια χαρακτηριστικά της rom.

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά κάπου είχα διαβάσει παλιότερα ότι η Cyanogen mod δεν ασχολούταν με bugs reports που προέρχονταν από χρήστες που χρησιμοποιούν task killers.

Σας ευχαριστεί να κλείνετε τις εφαρμογές για να βλέπετε ότι έχετε 1500mb ram ελεύθερη? Με γεία σας με χαρά σας. Εμένα τα notifications δουλεύουν μια χαρά και το multitasking είναι ταχύτατο με 800 και 900 mb ram ελεύθερη.

Να κοινοποιήσουμε όσα bugs θέλετε αλλά μην βαφτίζουμε bug ότι νά 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αμα τα χρησιμοποιείς συνεχεια, θα κανεις συνεχως εκκαθάριση των εφαρμογών; Δε θα τα αφηνεις ανοιχτα; γιατι πηρατε κινητό 2 γιγα τοτε;

 

Μα δεν τα κλεινω ... αναρωτιομουν γιατι μου κλεινει την εφαρμογη No led κ ειδα οτι κλεινει οταν κανω καθαρισμο ραμ την οποια

δεν κανω πολλες φορες,μου χει μενει απ το παλιοexperia s που κολουσε συνεχεια κ οταν ανοιγω πολλες κανω εκκαθαριση σχεδον

μηχανικα ... επισης καποιες φορες ερχονται ειδοποιησεις κ καποιες οχι,χωρις ν ασχοληθω μ εκαθαριση κλπ ...

 

υγ χθες εβαλα την εξαιρεση στις εφαρμογες που ηθελα αλλα σημερα δεν υπαρχει :hypno:

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανά ειπωθεί αλλά τι μπορεί να γίνει σχετικά με την γραμματοσειρά στο notification bar όπου εμφανίζονται τα γράμματα με ελλείψεις και κενά ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που ενημερώνεσαι αλλά μάλλον έχουμε διαφορετικές πηγές.

Ένα ενδεικτικό άρθρο για τους task killers fans --> http://www.makeuseof.com/tag/ram-boosters-task-killers-bad-android/

Επίσης όταν μια εφαρμογή την κλείνεις , κλείνουν και τα services της ανεξαρτήτως rom. Το αν θα ξανανοίξουν μόνο τα services έχει να κάνει με τα auto start permissions της εκάστοτε εφαρμογής και αν αυτά μπορεί να μπλοκάρονται από autostart manager εφαρμογές ή από κάποια χαρακτηριστικά της rom.

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά κάπου είχα διαβάσει παλιότερα ότι η Cyanogen mod δεν ασχολούταν με bugs reports που προέρχονταν από χρήστες που χρησιμοποιούν task killers.

Σας ευχαριστεί να κλείνετε τις εφαρμογές για να βλέπετε ότι έχετε 1500mb ram ελεύθερη? Με γεία σας με χαρά σας. Εμένα τα notifications δουλεύουν μια χαρά και το multitasking είναι ταχύτατο με 800 και 900 mb ram ελεύθερη.

Να κοινοποιήσουμε όσα bugs θέλετε αλλά μην βαφτίζουμε bug ότι νά 'ναι.

Δεν είναι θέμα ενημέρωσης( το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο).

 

Το θέμα είναι ότι σε iOS και windows phone κινητά που ήμουν κάτοχος κινητών από αυτές τις πλατφόρμες, όταν κλείνεις μια εφαρμογή όπως το messenger τα push notifications εξακολουθούν να έρχονται. Και επίσης έχουν πέσει αρκετά android κινητά στα χέρια μου και σε όλα οταν κλεινεις μια εφαρμογή τα push notifications ερχονται .

 

Αυτή είναι η φύση των push notifications και σου έδωσα και link που σου δείχνει πως μπορείς να τα απενεργοποιησεις.

 

Σχετικά με το άρθρο που μου παραθετεις δεν ξέρω αν έχει δίκιο η άδικο α ο αρθρογράφος, αλλά δεν έχει και καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

 

Το να είναι κακό να κλεινεις τις εφαρμογές από το task manager δεν έχει να κανει σε τίποτα με το αν θα πρέπει να κλείνουν και τα push notifications.

 

Πέρα από αυτό το κινητό, τι αλλά android κινητά είχες ή έστω πέσαν στα χέρια σου. Σε αυτά όταν εκλεινες μια εφαρμογή τα push notifications σταματούσαν να έρχονται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά η τιμη του εχει κατεβεί αρκετά στο e-bay σε σχεση με http://www.vickmall.com/ συγκεκριμενα:

δεν ειναι τα ιδια κινητά γιατι το ενα γραφει original και στο e-bay δεν γράφει

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&_nkw=lenovo%20A806&_dcat=9355&rt=nc&_pppn=r1&_mPrRngCbx=1&_udlo=120&_udhi

 

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

Edited by Maniasbr0
Link to comment
Share on other sites

Επισης το βαρος ειναι 140 η 180 γραμμάρια; Ανάλογα με το σαιτ δινει αλλο βαρος..

Το βιβλιαρακι γραφει 150

Δεν ξέρω αν έχει ξανά ειπωθεί αλλά τι μπορεί να γίνει σχετικά με την γραμματοσειρά στο notification bar όπου εμφανίζονται τα γράμματα με ελλείψεις και κενά ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει παρουσιαστεί πλέον το εξής πρόβλημα:

Είμαι εδώ και καιρό με τη 1947 ρομ. Όλα δούλευαν καλά. Για κανά μήνα.

Ξαφνικά το τλφ ξεκίνησε να κάνει μπόλικα reboot μέσα στη μέρα. Περίπου 6 με 8.

 

Παρατήρησα ότι το reboot κυρίως γίνεται όταν το τηλέφωνο αποκτήσει επιτάγχυνση. (μπλέκω και τη φυσική στο παιχνίδι...)

Δλδ όταν για παράδειγμα το αφήσεις απότομα στο τραπέζι. Ή αν το χτυπήσεις πάνω στο τραπέζι σαν ένα πακέτο τσιγάρα. (κάθετα δλδ)

Βέβαια δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που κάνει reboot. Περίπου 1 με 2 reboot ημερησίως οφείλονται σε άλλους λόγους. (άγνωστους).

 

Μιας και δεν μου έκανε κόπο, έκανα ένα ''reset'' ... εννοώ wipe, και ξαναπέρασα από την αρχή τη ρομ.

 

Πάλι τα ίδια. Από την 1η κιόλας στιγμή.

 

Λέτε να φταίει αυτός ο φούστης ο proximity sensor? Μπορώ να τον καλιμπράρω?

Έχετε καμιά ιδέα?

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και καλη χρονια!Μετα απο 15 μερες λοιπον εφτασε και εμενα η συσκευη στα χερια μου σημερα το πρωι!! Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες αν και να σας πω την αληθεια με τα μικροπροβληματα που ειχαν μερικοι ειχα ανχωθει! Εχουμε και λεμε λοιπον καποιες πληροφοριες απο το πρωτο review που εκανα για κανα 2ωρο δεν εχω πληρης αποψη ακομα για την συσκευη οποτε δεν ειναι ολοκληρωμενη και η γνωμη μου.Λοιπον η συσκευη ειναι με εκδοση 9432 st root αγοραστηκε απο το geekbuying 142 euro με μια θηκη σιλικονης μια flip case και ζελατινα.Τα πρωτα πραγματα που τσεκαρα λοιπον στην συσκευη ειναι η αναγνωριση κλησης οπου δουλευε κανονικα και σε σταθερο και σε κινητο. Tα θεματα δουλευουν μια χαρα και απο το playstore και απο το app lenovo theme η καμερα ειναι πολυ καλη αν και περιμενα ισως κατι παραπανω. κινεζο εφαρμογες εχει 3ης οι οποιες δεν με ενοχλουν εκτος απο αυτο το security που εχει το οποιο αποτι ειδα πλεον το εχουν και οι υπολοιπες συσκευες ελληνικης εισαγωγης το οποιο δεν γινεται απεγκατασταση. θα το freezarw γιατι ειναι σπαστικο....Εμεινα απογοητευμενος απο την φωτεινοτητα της οθονης θεωρω πως ειναι πολυ λιγη αλλα τι να κανουμε θα εχουμε μαλλον ενα θεματακι το καλοκαιρι με τον ηλιο.Σε γενικε γραμμες το κιν οπως εχει υποθει πολλες φορες ειναι value for money για τς δυνατοτητες που εχει και την εντυπωση που σου αφηνει σαν ποιοτητα συσκευης και λειτουργικοτητας...Τελος να πω πως το 3g-4g δουλευουν κανονικα και η ανταποκριση μεσω wifi ειναι απιστευτα γρηογορη! Edited by GDoakos
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Το security πού ενοχλει;

Η φωτεινοτητα ισχυει, τη δουλευω στο 70-80%, ενω στο hongmi στο 35-40%.

Για τη μπαταρια, που επεφτε πολυ γρηγορα απο το 100 στο 80% και απο το 50 εως το 0 κραταγε δυο φορες οσο απο 100 σε 50, με το calibraρισμα διορθωθηκε. (Εκανε 3,5+ ωρες)

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει παρουσιαστεί πλέον το εξής πρόβλημα:

Είμαι εδώ και καιρό με τη 1947 ρομ. Όλα δούλευαν καλά. Για κανά μήνα.

Ξαφνικά το τλφ ξεκίνησε να κάνει μπόλικα reboot μέσα στη μέρα. Περίπου 6 με 8.

 

Παρατήρησα ότι το reboot κυρίως γίνεται όταν το τηλέφωνο αποκτήσει επιτάγχυνση. (μπλέκω και τη φυσική στο παιχνίδι...)

Δλδ όταν για παράδειγμα το αφήσεις απότομα στο τραπέζι. Ή αν το χτυπήσεις πάνω στο τραπέζι σαν ένα πακέτο τσιγάρα. (κάθετα δλδ)

Βέβαια δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που κάνει reboot. Περίπου 1 με 2 reboot ημερησίως οφείλονται σε άλλους λόγους. (άγνωστους).

 

Μιας και δεν μου έκανε κόπο, έκανα ένα ''reset'' ... εννοώ wipe, και ξαναπέρασα από την αρχή τη ρομ.

 

Πάλι τα ίδια. Από την 1η κιόλας στιγμή.

 

Λέτε να φταίει αυτός ο φούστης ο proximity sensor? Μπορώ να τον καλιμπράρω?

Έχετε καμιά ιδέα?

 

Αυτό το πρόβλημα με τα reboot αν το αφήσεις απότομα στο τραπέζι ή αν το χτυπήσεις λίγο το είχα με ένα lumia 520. Δεν έκανε καλή επαφή η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το security πού ενοχλει;

Η φωτεινοτητα ισχυει, τη δουλευω στο 70-80%, ενω στο hongmi στο 35-40%.

Για τη μπαταρια, που επεφτε πολυ γρηγορα απο το 100 στο 80% και απο το 50 εως το 0 κραταγε δυο φορες οσο απο 100 σε 50, με το calibraρισμα διορθωθηκε.

καλημερα μπορεις να μου πεις πως γινεται το calibraρισμα ??? Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...