Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σημερα εκανα το τεστ με το Antutu Benchmark μου εβγαλε αποτελεσμα 34405 εχω μεινει προς το παρων αρκετα ικανοποιημενος :) μηπως εχετε στα υποψιν σας καποιο προγραμμα για το gps που να μην χρειαζεται ιντερνετ?? Ευχαριστω πολυ

Sygic, Navigon.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από to2c το πήρες , υποθέτω. Η rom που έχεις δεν είναι επίσημη της lenovo. Είναι μια από τις rom που περνάνε τα κινεζομάγαζα για να βάλουν multilanguage και playstore στο A806. Η lenovo κάνει συχνά updates στις rom αλλά όλες είναι αγγλοκινέζικες . Mε την rom που έχεις δεν θα το πάρεις ποτέ μέσω system update.

 

Δεν το πηρα απο το TOC αλλά απο minideal όμως το λάθος είναι δικο γιατί το κινητό για κάποιο λογο ήθελε reboot για να βαλει το google now (την πρώτη φορά, τις επόμενες το βάζει κανονικά).

 

Οποτε όλα οκ. Τα μοναδικά προβλήματα που έχω είναι οτι (1) αν βάλω το κινητό σε emergency mode, στο προεγκατεστημένο power manager που έχει, μόλις κλείσω το emergency ανοίγει το GPS και (2) οταν παταω στις ρυθμισεις system update βγαζει το κλασσικο sorry settings closed unexpectadly. Τα έχει συναντήσει κάποιος άλλος;

 

Κατα τα αλλά είναι όλα όπως τα περιέγραφε στο hands on στο σάιτ :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και 1 εβδομάδα είμαι σχετικά ευχαριστημένος... Μου ήρθε με την 9432 και root και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν πάω να απεγκαταστησω κάποια εφαρμογή από το μενού crashαρει ο launcher... Υπέροχο το κινητό αλλά δεν με ευχαριστεί η μπαταρία του, με medium χρήση οριακά βγάζω την μέρα, είναι φυσιολογικό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 1447,ρομ κ μου εχει περασει απο μονο του 2 browser το baidu browser αν το διαγραψω γνωριζει κανενας αν θα εχω προβλημα
Link to comment
Share on other sites

"SIM card is not ready"

 

Δοκιμασα 2-3 καρτες το βγαζει σε ολες

any ideas?

τι έχεις κάνει στο τηλέφωνο? Εννοώ εκεί που δούλευε κανονικά ξαφνικά δεν αναγνωρίζει τη SIM? Αυτό συνέβη μετά από κάποια αλλαγή που έκανες? με ποια rom είσαι? Αν εσύ βαριέσαι να γράψεις πέντε λέξεις , εγώ γιατί να έχω όρεξη να κατεβάσω ιδέες για σένα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε καποια σελιδα κατι σχετικο με την μπαταρια του κινητου (με 1447 multiroot περασμενη) και γιατι πεφτει τοσο γρηγορα????:D:D:D:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

τι έχεις κάνει στο τηλέφωνο? Εννοώ εκεί που δούλευε κανονικά ξαφνικά δεν αναγνωρίζει τη SIM? Αυτό συνέβη μετά από κάποια αλλαγή που έκανες? με ποια rom είσαι? Αν εσύ βαριέσαι να γράψεις πέντε λέξεις , εγώ γιατί να έχω όρεξη να κατεβάσω ιδέες για σένα?:confused:

 

το παίδεψα αλλα το βρηκα τελικά

ειχε μπλοκάρει το ΙΜΕΙ, το αλλαξα, στην αρχη εβαζα 1 μετα 2 αλλα το ιδιο και τελικα εβαλα 2 διαφορετικα και πηρε μπρος, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτή η "υπηρεσία συσκευής"?

 

Επίσης πού ακριβώς είναι οι "λήψεις"? Κάθε φορά που ανοίγω τον browser μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ο,τι έχω κατεβάσει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτή η "υπηρεσία συσκευής"?

 

Επίσης πού ακριβώς είναι οι "λήψεις"? Κάθε φορά που ανοίγω τον browser μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ο,τι έχω κατεβάσει.

εκεί που είσαι στο Titanium κάνεις long press στην εφαρμογή που θες να μάθεις λεπτομέρειες και από το μενού που θα βγει επέλεξε "Άνοιγμα λεπτομερειών συστήματος" εκεί θα δείς τι permissions έχει αυτή η υπηρεσία-εφαρμογή.

Αλλά πες μου στο θεό σου, είναι ερωτήσεις αυτές να γεμίζουμε το θέμα. Το τηλέφωνο έχει καμιά 150αριά υπηρεσίες και εφαρμογές συστήματος. Θες να μάθεις τι κάνει η κάθε μία?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλα οταν βλέπω μια εφαρμογή που φαίνεται να ειναι συστηματος και δεν εχει επιλογή αμεσης εκκίνησης, ε μου φαίνεται περιεργη. Αλλά δεν ανεφερα καμια αλλη, μία φαινεται περιεργη. Η ερώτηση ηταν σχετικη με το τηλεφωνο, οπως και αυτη για τις "ληψεις" δεν ηταν για γενικες εφαρμογες και gps.. anyway

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλα οταν βλέπω μια εφαρμογή που φαίνεται να ειναι συστηματος και δεν εχει επιλογή αμεσης εκκίνησης, ε μου φαίνεται περιεργη. Αλλά δεν ανεφερα καμια αλλη, μία φαινεται περιεργη. Η ερώτηση ηταν σχετικη με το τηλεφωνο, οπως και αυτη για τις "ληψεις" δεν ηταν για γενικες εφαρμογες και gps.. anyway

 

Παρότι την πεταξες την εξυπνάδα για το GPS εγώ θα απαντήσω στην ερώτηση σου. Αν βάλεις κάποιον άλλο browser, ΕΚΤΟΣ απο τον chrome, θα σου γράφει κανονικά κάπου λήψεις ή downloads. Ο chrome, αν έχω καταλάβει καλά, δεν έχει λήψεις και για να βρεις τι εχεις κατεβάσει χρησιμοποιείς καποια αλλη εφαρμογη, πχ το προεγκατεστημένο file browser. Δεν ξέρω αν αυτή ήταν η απορία σου, ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]55332[/ATTACH]

Δεν μπορω να κανω backup στο titanium backup, φταιει το μηνυμα που μου πεταει? Δεν μπορω να βρω στις ρυθμισεις αυτα που μου γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και 1 εβδομάδα είμαι σχετικά ευχαριστημένος... Μου ήρθε με την 9432 και root και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν πάω να απεγκαταστησω κάποια εφαρμογή από το μενού crashαρει ο launcher... Υπέροχο το κινητό αλλά δεν με ευχαριστεί η μπαταρία του, με medium χρήση οριακά βγάζω την μέρα, είναι φυσιολογικό αυτό;
Η 9432 έχει θέμα με την μπαταρία. Κάνε αναβάθμιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα σημερα εκανα το τεστ με το Antutu Benchmark μου εβγαλε αποτελεσμα 34405 εχω μεινει προς το παρων αρκετα ικανοποιημενος :) μηπως εχετε στα υποψιν σας καποιο προγραμμα για το gps που να μην χρειαζεται ιντερνετ?? Ευχαριστω πολυ
Αν ψάχνεις για δωρεάν πρόγραμμα, μάλλον το Nokia Here έχει τις καλύτερες προοπτικές για το μέλλον.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Παρότι την πεταξες την εξυπνάδα για το GPS εγώ θα απαντήσω στην ερώτηση σου. Αν βάλεις κάποιον άλλο browser, ΕΚΤΟΣ απο τον chrome, θα σου γράφει κανονικά κάπου λήψεις ή downloads. Ο chrome, αν έχω καταλάβει καλά, δεν έχει λήψεις και για να βρεις τι εχεις κατεβάσει χρησιμοποιείς καποια αλλη εφαρμογη, πχ το προεγκατεστημένο file browser. Δεν ξέρω αν αυτή ήταν η απορία σου, ελπίζω να βοήθησα.

 

Δε θα τα παμε καλα εδω περα.. Εχω βοηθησει οπου μπορω με οτι γνωσεις εχω και προσπαθώ να κρατησω τη συζητηση απο εκτος θέματος αποριες που επαναλαμβανονται συνεχως, ενω παρα πολλες μενουν και αναπαντητες. Η ερωτηση δεν ειναι καθολου off topic, οτι τηλέφωνο ειχα ειχε εφαρμογη "ληψεις". Λοιπον, αυτα απο μενα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν εμφανιζονται οι ειδοποιησεις πχ αν εχω καποια ειδοποιηση στο fb δεν το εμφανιζει στο εικονιδιο , στο viber πρεπει να ανοιξω την εφαρμογη για να δω αν μου εχουν ερθει μηνυματα οπως και σε ολα τα messenger.ειχα διαβασει ενα παλιο ποστ εδω που ελεγα να βαλουμε notifications fixer αλλα ουτε με αυτο εχω δει καποια αλλαγη.ξερει κανενας τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις που δεν κατάφερα να βρω απάντηση διαβάζοντας το θέμα:

-τρόπος ποιο εύκολος για εναλλαγή 2g σε 3g από το Mobileuncle υπάρχει; Με το gravity box βάζεις κουμπί στις γρήγορες ρυθμίσεις. Αλλά από ότι κατάλαβα το gravity box δεν τρέχει στη συσκευή.

-Όποτε κλείνω το gps με το κουμπί στις γρήγορες ρυθμίσεις, μου κλείνει και τη τοποθεσία. Έχει βρεθεί κάποια λύση να είναι ανεξάρτητα;

-Γενικά με την εύρεση τοποθεσίας έχω θέμα, ούτε η lenovo weather ούτε άλλες weather apps καταφέρνουν να με βρουν. Ανοίγω gps, ανοίγω location... τίποτα. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα παμε καλα εδω περα.. Εχω βοηθησει οπου μπορω με οτι γνωσεις εχω και προσπαθώ να κρατησω τη συζητηση απο εκτος θέματος αποριες που επαναλαμβανονται συνεχως, ενω παρα πολλες μενουν και αναπαντητες. Η ερωτηση δεν ειναι καθολου off topic, οτι τηλέφωνο ειχα ειχε εφαρμογη "ληψεις". Λοιπον, αυτα απο μενα

Για να παρακολουθούν τη συζήτηση υπάρχουν moderators. Τωρα, εγώ δεν σου ειπα οτι η ερώτησή σου είναι off topic, εξάλλου σου απάντησα κιόλας. Εγώ ρώτησα γιατί μετα το emergency mode ανοίγει το GPS. Αν ξέρεις απαντάς, αν δεν ξέρεις γράφεις και συ την ερώτησή σου χωρίς εξυπναδες για τις ερωτήσεις των άλλων και περιμένεις κάποιον άλλο να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Έχει κανένα 2ημερο και μου πετάει όταν είμαι στο ίντερνετ τα παρακάτω 2 πράγματα με το σήμα του caller id μπροστά. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τα βγάλω? Αν βγάλω το caller id θα έχω το "πρόβλημα" με το +30 σωστά?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα εκανα το τεστ με το Antutu Benchmark μου εβγαλε αποτελεσμα 34405 εχω μεινει προς το παρων αρκετα ικανοποιημενος :) μηπως εχετε στα υποψιν σας καποιο προγραμμα για το gps που να μην χρειαζεται ιντερνετ?? Ευχαριστω πολυ

 

Με ποιά ROM είσαι αν επιτρέπεται φίλε μου; Όσο για offine gps, οι χάρτες της νοκια με έχουν βολέψει

 

Καλημέρες! Έχει κανένα 2ημερο και μου πετάει όταν είμαι στο ίντερνετ τα παρακάτω 2 πράγματα με το σήμα του caller id μπροστά. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τα βγάλω? Αν βγάλω το caller id θα έχω το "πρόβλημα" με το +30 σωστά?

 

Μπορείς να κάνεις freeze την εφαρμογη μέσω του Security app ( Security -> App Manager -> App Freezing ) .

Edited by OrfeasGR
Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν εμφανιζονται οι ειδοποιησεις πχ αν εχω καποια ειδοποιηση στο fb δεν το εμφανιζει στο εικονιδιο , στο viber πρεπει να ανοιξω την εφαρμογη για να δω αν μου εχουν ερθει μηνυματα οπως και σε ολα τα messenger.ειχα διαβασει ενα παλιο ποστ εδω που ελεγα να βαλουμε notifications fixer αλλα ουτε με αυτο εχω δει καποια αλλαγη.ξερει κανενας τι μπορει να φταιει?

κ γω το χω παρατηρησει αυτο ... επισης μου κλεινει την εφαρμογη 'no led' που εχω βαλει γι αυτο το λογο ... ρομ 9432

 

-Όποτε κλείνω το gps με το κουμπί στις γρήγορες ρυθμίσεις, μου κλείνει και τη τοποθεσία. Έχει βρεθεί κάποια λύση να είναι ανεξάρτητα;

-Γενικά με την εύρεση τοποθεσίας έχω θέμα, ούτε η lenovo weather ούτε άλλες weather apps καταφέρνουν να με βρουν. Ανοίγω gps, ανοίγω location... τίποτα. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

 

εμενα νομιζω οτι καποιος φορες με βρισκει,αλλες κολαει σε τοποθεσια που ειμουν πριν ωρες ...:O

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν εμφανιζονται οι ειδοποιησεις πχ αν εχω καποια ειδοποιηση στο fb δεν το εμφανιζει στο εικονιδιο , στο viber πρεπει να ανοιξω την εφαρμογη για να δω αν μου εχουν ερθει μηνυματα οπως και σε ολα τα messenger.ειχα διαβασει ενα παλιο ποστ εδω που ελεγα να βαλουμε notifications fixer αλλα ουτε με αυτο εχω δει καποια αλλαγη.ξερει κανενας τι μπορει να φταιει?

 

κ γω το χω παρατηρησει αυτο ... επισης μου κλεινει την εφαρμογη 'no led' που εχω βαλει γι αυτο το λογο ... ρομ 9432

 

Για τσέκαρε λιγο να δεις αν ειναι απενεργοποιημένο αυτο:

Settings -> Power Manager -> disable apps when screen is off -> off

Edited by OrfeasGR
Link to comment
Share on other sites

Με ποιά ROM είσαι αν επιτρέπεται φίλε μου; Όσο για offine gps, οι χάρτες της νοκια με έχουν βολέψει

.

 

1447 αυτην που εχει προτεινει ο kandilak .

Ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...