Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Σκοπεύω σύντομα να παραγγείλω το κινητό από ένα εκ των 3 sitesQ

To2c

Vickmall

Minideal

 

Αυτό που θέλων να ρωτησω - καθότι αρχαριος από λογισμικά κλπ - είναι ότι ανεξαρτήτως καταστήματος, το κινητό θα μου ερθει με την ίδια ROM??

Ή κάθε κατάστημα το στέλνει με δική του ROM??? Αν ο στέλενουν με διαφορετική ROM από που προτείνετε να παραγγείλω??

 

Να προσέξεις εαν το πάρεις απο το Το2c εχώ είχα ένα πρόβλημα με την camera και δεν ανοίγει το έχω μόλις πέντε μέρες και μιλάω μαζί τους να το στείλω πίσω και να πάρω άλλο περιμένω απάντηση τους , κατά αλλά είναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

επειδη εδω υπαρχει κινηση

πηρα χθες το A859 και στη πρωτη φορτιση εδω και μια ωρα εχει κολλησει στο 99%

ξερετε τι παιζει και δε παει στο 100% ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις να δουλευει σωστα το κινητο σου μηντην εγκαταστησεις πολλες εφαρμογες δεν δουλευουν και δεν συγχρονιζει με το gogle account!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε κανεις την LENOVO A806 AOSP V2.0?Βγηκε χθες

 

δεν δουλευει με πολλες εφαρμογες και δεν συγχρονιζει με google account

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και μενα σημερα απο το minideal! :yahoo::yahoo:

Πρωτες εντυπωσεις παρα πολυ καλες! Δεν ζητησα να μου βγαλουν τις κινεζικες εφαρμογες γιαυτο μεχρι τωρα δεν εχω καποιο προβλημα, ολα λειτουργουν κανονικα.

Ομορφο κινητο, λεπτο, ελαφρυ (πρεπει να ειναι 150γρ οπως γραφει στο βιβλιαρακι). Την μπαταρια δεν την ειδα και πολυ δυνατη αλλα ειναι νωρις ακομα. 33057 στο antutu.

Θεωρω οτι σε αυτα τα λεφτα ειναι σουπερ επιλογη!

 

ποσο εκανε να σου ερθει?μαλλον θα το παραγγειλω και εγω αυριο για φιλο που εχει μπατζετ τα 150 ευρω και λεω απο minideal γιατι ερχεται πιο γρηγορα πιστευω.απο τις 2 θηκες που εχει επιπλεον ποια ειναι η καλυτερη?και το vickmall ειναι μια χαρα απο οτι καταλαβα παντως.δεν εχουν διαφορες ετσι?

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο το πηρε ο αδερφος μου. Το πηρα λιγο στο χερι μου και ειδα οτι τα μισα ειναι ελληνικα ενα μεγαλο κομματι στα αγγλικα και κατι λιγα κινεζικα. σκεφτηκα να παω να κανω ενα μια ανημερωση συστηματος και μου λεει το εξεις.

 

"δυστυχως η εφαρμογη ρυθμισεις εχει σταματησει" και να πατησω μονο οκ.

 

 

σημερα μολις μας ηρθε απο to2c.com

 

εχει πανω την 4.4.2

 

τι κανω? πρωτη μερα ηρθε δευτερη το επιστρεφω?

μπορει να γινει ενημερωση μεσω του laptop και να δω αν εφτιαξε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο το πηρε ο αδερφος μου. Το πηρα λιγο στο χερι μου και ειδα οτι τα μισα ειναι ελληνικα ενα μεγαλο κομματι στα αγγλικα και κατι λιγα κινεζικα. σκεφτηκα να παω να κανω ενα μια ανημερωση συστηματος και μου λεει το εξεις.

 

"δυστυχως η εφαρμογη ρυθμισεις εχει σταματησει" και να πατησω μονο οκ.

 

 

σημερα μολις μας ηρθε απο to2c.com

 

εχει πανω την 4.4.2

 

τι κανω? πρωτη μερα ηρθε δευτερη το επιστρεφω?

μπορει να γινει ενημερωση μεσω του laptop και να δω αν εφτιαξε?

 

Κατα πασα πιθανοτητα τα προβληματα οφειλονται στο γεγονος οτι ζητησες να σου διαγραψουν τις κινεζικες εφαρμογες. Aκολουθα τα βηματα του kandilak στον οδηγο αναβαθμισης του. Βαλε την τελευταια ROM που θα βρεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω το βραδυ να ακολουθησω τον οδηγο αλλα ειναι αρκετα κινεζικα για μενα! θα διαβασω και ολο το νημα να δω τι θα γινει.

 

rootαρισμενο με το στειλανε και με ολες της κινεζικες εφαρμογες. δεν ζητησα να βγουν γιατι ηξερα θα κολλαει

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το TouchPad και δουλευει μια χαρα, καταλαβα και τα widgets. Kandilac, και οσοι αλλοι με βοηθησατε, σας ευχαριστω γαι τη συμβολη σας.

 

Εδω και δυο μερες χρησιμοποιω την 1445 και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα, το κινητο δουλευει τελεια. Ελληνικα εχω με το Locale More, εχω παγωσει τις κινεζικες εφαρμογες με το App Quarantine και χρησιμοποιω τον APUS launcher.

 

Το igo ειναι απαραιτητο για να εχω καλο GPS? Ξερει κανεις απο που να κατεβασω την τελευταια εκδοση του?

 

Επισης, δεν πιανω 4G. Κανω κατι λαθος? Τι μπορει να φταιει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα προσπαθησω το βραδυ να ακολουθησω τον οδηγο αλλα ειναι αρκετα κινεζικα για μενα! θα διαβασω και ολο το νημα να δω τι θα γινει.

 

rootαρισμενο με το στειλανε και με ολες της κινεζικες εφαρμογες. δεν ζητησα να βγουν γιατι ηξερα θα κολλαει

 

Μαλιστα. Μην ανησυχεις παντως. Η διαδικασια ειναι πολυ απλη, χρειαζεσαι μονο μια sd card και internet, δε θα σου παρει ουτε μιση ωρα. Μετα κατεβαζεις το Locale More για να βαλεις ελληνικα και απο το playstore κατεβαζεις μια εφαρμογη για να παγωσεις τις κινεζικες και οτι αλλη εφαρμογη κρινεις απαραιτητη για να το φερεις στα μετρα σου. Εγω με το APUS launcher και το App Quarantine πλεον βλεπω ελαχιστα κινεζικα. ;)

Edited by XMorsX
Link to comment
Share on other sites

300 και για τα 2

300 ευρω ή δολαρια?

ποσο εκανε να σου ερθει?μαλλον θα το παραγγειλω και εγω αυριο για φιλο που εχει μπατζετ τα 150 ευρω και λεω απο minideal γιατι ερχεται πιο γρηγορα πιστευω.απο τις 2 θηκες που εχει επιπλεον ποια ειναι η καλυτερη?και το vickmall ειναι μια χαρα απο οτι καταλαβα παντως.δεν εχουν διαφορες ετσι?

Συνολικα απο την στιγμη που εβαλα τα λεφτα εκανε 26μερες να ερθει. Εγω πηρα την θηκη που εχει δωρο, μια σιλικονης καφε.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το TouchPad και δουλευει μια χαρα, καταλαβα και τα widgets. Kandilac, και οσοι αλλοι με βοηθησατε, σας ευχαριστω γαι τη συμβολη σας.

 

Εδω και δυο μερες χρησιμοποιω την 1445 και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα, το κινητο δουλευει τελεια. Ελληνικα εχω με το Locale More, εχω παγωσει τις κινεζικες εφαρμογες με το App Quarantine και χρησιμοποιω τον APUS launcher.

 

Το igo ειναι απαραιτητο για να εχω καλο GPS? Ξερει κανεις απο που να κατεβασω την τελευταια εκδοση του?

 

Επισης, δεν πιανω 4G. Κανω κατι λαθος? Τι μπορει να φταιει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Μαλιστα. Μην ανησυχεις παντως. Η διαδικασια ειναι πολυ απλη, χρειαζεσαι μονο μια sd card και internet, δε θα σου παρει ουτε μιση ωρα. Μετα κατεβαζεις το Locale More για να βαλεις ελληνικα και απο το playstore κατεβαζεις μια εφαρμογη για να παγωσεις τις κινεζικες και οτι αλλη εφαρμογη κρινεις απαραιτητη για να το φερεις στα μετρα σου. Εγω με το APUS launcher και το App Quarantine πλεον βλεπω ελαχιστα κινεζικα. ;)

 

οκ καταλαβα. θα διαβασω και μια ολο το νημα να εχω μια μεγαλη ιδεα για το τι αλλο μπορει να συναντησω... :cry:

 

κατι ακομα. πριν ακολουθησω ολη αυτη την διαδικασια πρεπει να κρατησω κανεναν κωδικο κανεναν αριθμο οτιδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με αυτή την μέθοδο

 

 

 

Ολα καλά ... τα κατάφερα. Ευχαριστώ πολυ.

 

Στο βιντεο-οδηγο ο φάκελος που μας δειχνει (md) , στο δικο μου κινητο ηταν κενος και υπαρχει ενας ακομη με ονομα (md5) οπου εκει υπαρχουν τα αρχεια που θα επεξεργαστουμε. Εγω αντεγραψα ολα τα περιεχομενα απο τον md5 στον md και προσθεσα το ΙΜΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα. θα διαβασω και μια ολο το νημα να εχω μια μεγαλη ιδεα για το τι αλλο μπορει να συναντησω... :cry:

 

κατι ακομα. πριν ακολουθησω ολη αυτη την διαδικασια πρεπει να κρατησω κανεναν κωδικο κανεναν αριθμο οτιδηποτε?

 

To πρωτο βημα του οδηγου ειναι backup τις υπαρχουσας ROM. Δε θα χρειαστει να κρατησεις η να θυμασει οτιδηποτε αλλο, περα απο το PING της SIM σου (προφανως). Αν τυχον εχεισ σημαντικα δεδομενα στη συσκευη αποθηκευσε τα αλλου, θα διαγραφουν.

 

Προσεχε να κανεις ακριβως οτι λεει. Εγω προσωπικα ειχα απογοητευτει λιγο οταν πηρα το κινητο, δεν περιμενα οτι με τοσο απλη αναβαθμιση θα ελυνα ολα μου τα προβληματα. Τωρα ομως πεταει, δε μετανιωνω την αγορα του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει και εγω αυτο το κινητο και εχω ενα προβλημα.. Με αργη φορτιση θελει καπου 6 ωρες να φορτισει μου βγαζει το πολυ 10 ωρες η μπαταρια του με χαλαρη λειτουργεια... Λιγο face chating και κανα μισαωρο ομιλια το πολυ... Παιζει κατι η τοσο κραταει η μπαταρια του? Edited by Andreas54
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με αυτή την μέθοδο

 

 

 

Ολα καλά ... τα κατάφερα. Ευχαριστώ πολυ.

 

Στο βιντεο-οδηγο ο φάκελος που μας δειχνει (md) , στο δικο μου κινητο ηταν κενος και υπαρχει ενας ακομη με ονομα (md5) οπου εκει υπαρχουν τα αρχεια που θα επεξεργαστουμε. Εγω αντεγραψα ολα τα περιεχομενα απο τον md5 στον md και προσθεσα το ΙΜΕΙ.

Στο δικό μου είναι όλα τα αρχεία στον md5. μήπως πρέπει και συ να τα μεταφέρεις εκεί?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει το apk του power manager?
Ποια rom έχεις? Αν έχεις την 1445 μην το ψάχνεις, είναι ενσωματωμένη λειτουργία στις ρυθμίσεις συστήματος .

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Επισης, δεν πιανω 4G. Κανω κατι λαθος? Τι μπορει να φταιει?

έχεις επικοινωνήσει με την εταιρία κινητής για να σου ενεργοποιήσουν το 4G? η κάρτα sim σου υποστιρίζει 4G? η περιοχή σου έχει 4G? έχεις ενεργοποιήσει το 4G στις ρυθμίσεις δικτύου στο τηλέφωνο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια το κινητο το πηρε ο αδερφος μου. Το πηρα λιγο στο χερι μου και ειδα οτι τα μισα ειναι ελληνικα ενα μεγαλο κομματι στα αγγλικα και κατι λιγα κινεζικα. σκεφτηκα να παω να κανω ενα μια ανημερωση συστηματος και μου λεει το εξεις.

 

"δυστυχως η εφαρμογη ρυθμισεις εχει σταματησει" και να πατησω μονο οκ.

 

 

σημερα μολις μας ηρθε απο to2c.com

 

εχει πανω την 4.4.2

 

τι κανω? πρωτη μερα ηρθε δευτερη το επιστρεφω?

μπορει να γινει ενημερωση μεσω του laptop και να δω αν εφτιαξε?

Μια χαρά είναι το τηλέφωνο. Το system update έχει απενεργοποιηθει γιατί αν κάνει update θα χάσει τo multilanguage. Αν δεν σε ενδιαφέρει το multilanguage μπορείς πάντα να αναβαθμίσεις ακολουθώντας τον οδηγό μου σε οποιαδήποτε από τις τελευταίες επίσημες rom. Αν είσαι root δεν χρειάζεσαι laptop.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω αγορασει και εγω αυτο το κινητο και εχω ενα προβλημα.. Με αργη φορτιση θελει καπου 6 ωρες να φορτισει μου βγαζει το πολυ 10 ωρες η μπαταρια του με χαλαρη λειτουργεια... Λιγο face chating και κανα μισαωρο ομιλια το πολυ... Παιζει κατι η τοσο κραταει η μπαταρια του?
στο power manager έχει μια επιλογή που λέει power consumption . Εκεί μπορείς να δεις τι σου τρώει την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει και εγω αυτο το κινητο και εχω ενα προβλημα.. Με αργη φορτιση θελει καπου 6 ωρες να φορτισει μου βγαζει το πολυ 10 ωρες η μπαταρια του με χαλαρη λειτουργεια... Λιγο face chating και κανα μισαωρο ομιλια το πολυ... Παιζει κατι η τοσο κραταει η μπαταρια του?
Όταν λες "αργή φόρτιση",τι εννοείς?

Με μανιβέλα ή κουρδιστήρι το φορτίζεις?

6 ώρες θέλει, μόνο αν κοπεί το ρεύμα στις 3 από αυτές!

10 ώρες με χαλαρή λειτουργεία?Αναλόγως πως εννοείς το "χαλαρή".

Γιατί σε μένα το 2ήμερο το'χω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε έχεις την ρομ που χωρίς να το δουλεύεις σου τρώει μπαταρία

Εννοω οτι φορτιζω το κινητο κλειστω και θελει κοντα τις 6 ωρες να φορτισει. Σημερα μιλησα μονο 30 λεπτα και εβγαλα 30 φωτογραφιες σε καποια γενεθλια. Εκανα και ενα 15 λεπτο chat στο face η μπαταρια κρατησε 10 ωρες μονο... ΤΙ φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου είναι όλα τα αρχεία στον md5. μήπως πρέπει και συ να τα μεταφέρεις εκεί?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια rom έχεις? Αν έχεις την 1445 μην το ψάχνεις, είναι ενσωματωμένη λειτουργία στις ρυθμίσεις συστήματος .

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχεις επικοινωνήσει με την εταιρία κινητής για να σου ενεργοποιήσουν το 4G? η κάρτα sim σου υποστιρίζει 4G? η περιοχή σου έχει 4G? έχεις ενεργοποιήσει το 4G στις ρυθμίσεις δικτύου στο τηλέφωνο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά είναι το τηλέφωνο. Το system update έχει απενεργοποιηθει γιατί αν κάνει update θα χάσει τo multilanguage. Αν δεν σε ενδιαφέρει το multilanguage μπορείς πάντα να αναβαθμίσεις ακολουθώντας τον οδηγό μου σε οποιαδήποτε από τις τελευταίες επίσημες rom. Αν είσαι root δεν χρειάζεσαι laptop.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο power manager έχει μια επιλογή που λέει power consumption . Εκεί μπορείς να δεις τι σου τρώει την μπαταρία.

 

Το εχω ενεργοποιησει. Η καρτα SIM θα φταιει, ειναι πολυ παλια. Σε ευχαριστω. Θα επικοινωνησω με τον παροχο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει καποιος την 1445 και εχει προβλημα με την εφαρμογη του facebook?δεν μου φορτωνει τις επαφες που ειναι online

 

Εχω και εγω προβλημα. Αν γραψεις το ονομα επαφης (οχι απαραιτητα ολοκληρο) βγαζει αποτελεσματα, αλλα απο μονο του δε φορτωνει τα ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει το CM Locker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.locker

 

Το βρίσκω αρκετά καλό. Αν έχει κάποιος κατι άλλο θα με ενδιέφερε και εμένα.

 

Το έβαλα σαν καλό παιδί κι εγώ, μου άρεσε πάρα πολύ, αλλάζει και μόνο του το wallpaper αλλά όποτε "καθαρίζει" η RAM ή με παίρνουν τηλέφωνο φεύγει. Μου είπαν αυτό είναι θέμα android αλλά είμαι σίγουρος ότι φταίει και το Theme Center(αυτή η βλακεία δε θα πρεπε να υπάρχει:!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω αγορασει και εγω αυτο το κινητο και εχω ενα προβλημα.. Με αργη φορτιση θελει καπου 6 ωρες να φορτισει μου βγαζει το πολυ 10 ωρες η μπαταρια του με χαλαρη λειτουργεια... Λιγο face chating και κανα μισαωρο ομιλια το πολυ... Παιζει κατι η τοσο κραταει η μπαταρια του?

 

Αρχικά μια συμβουλή... Λίγες σελίδες πίσω αναφέρω το ίδιο πρόβλημα. Ψαχνόμαστε λιγάκι:)

Είχα λοιπόν το ίδιο πρόβλημα και ακολούθησα απλά πραγματάκια που είπε κυρίως ο kandilak, αλλά και στα πρώτα ποστ βλέπεις να λέει κόσμος ότι χρειάζεται κάποιο αριθμό φορτίσεων μέχρι να στρώσει.

Το καλύτερο πράγμα που έκανα πάντως ήταν να κλείσω το smart rotate.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σαν καλό παιδί κι εγώ, μου άρεσε πάρα πολύ, αλλάζει και μόνο του το wallpaper αλλά όποτε "καθαρίζει" η RAM ή με παίρνουν τηλέφωνο φεύγει. Μου είπαν αυτό είναι θέμα android αλλά είμαι σίγουρος ότι φταίει και το Theme Center(αυτή η βλακεία δε θα πρεπε να υπάρχει:!:)

Γιατί δεν δοκιμάζετε την AOSP rom. Ούτε power manager, ουτε security, ούτε theme center, ούτε notification center. Pure android.

Για τη lockscreen και το ότι την τερματίζει το security ή το κάθε πρόγραμμα που κάνει εκκαθάριση της ram μπορείς να το προστατέψεις από τον τερματισμό προσθέτοντας το στην ignore list ή white list που όλα αυτά τα προγράμματα διαθέτουν. Προσθεσέ το λοιπόν στην ignore list του security και δοκίμασε μετά εκκαθάριση ram να δεις αν κλείνει. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ εκκαθάριση ram. Έχω το greenify που κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,το εχω και γω 2 μερες στα χερια μου,απο Vickmall το παραγγειλα και εκανε 20 μερες να ερθει ομως δεν περιμενα ειδοποιητηριο στο σπιτι αλλα πηγα οταν μου εγραψε οτι εφτασε Ελλαδα απο το κεντρο διαλογης ελτα της περιοχης μου (Ηρακλειο Κρητης) και με λιγο παρακαλετο το πηρα!!

Με μια προχειρη ματια απο οτι καταλαβα πρεπει να εχουν σβησει κινεζικες εφαρμογες(κακως) χωρις να τους το εχω πει και μαλλον εχω και το πρωτο προβλημα:εχει μαυρισει η οθονη κ γραφει "η εφαρμογη notification center εχει σταματησει" και δεν με αφηνει να κανω τιποτα σαν να μην δουλευει δηλαδη το τηλεφωνο.Αν και καπου το ειχα ξαναδει σε προηγουμενες σελιδες αυτο το προβλημα εχει καποιος καμια ιδεα πως μπορω να το σβησω αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...