Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον δεν φλασαριστηκε το TWRP. Στο MobileUncleTools βεβαιώσου ότι περναει τη recovery

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο ότι το έχουν ακομα οι παροχοι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν φλασαριστηκε το TWRP. Στο MobileUncleTools βεβαιώσου ότι περναει τη recovery

Πως μπορώ να βεβαιωθώ για αυτό..;

Στο recovery update του mobileuncle επιλέγω το recovery_twrp.img και πατάω ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ξανακατεβασε το και ξανακαντο...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δύο πράγματα αν ξέρει κάποιος να τα απαντήσει. Πρώτον, για να δουλέψει το 4G, στο mobileuncle ποια επιλογή πρέπει να έχουμε για σήμα?? Δεύτερον στον τηλεφωνικό κατάλογο όταν πατάω το "Ε" με πάει στο Α, δηλαδή ο,τι γράμμα πατάω με πάει 3-4 πίσω. Έχω την 1501 αλλά και στην 1447 μου το έκανε
Link to comment
Share on other sites

Ξανακατεβασε το και ξανακαντο...

Το ξανακατεβασα φίλε μου, αλλά δυστυχώς τα ίδια..

Για κάποιο λόγο ξεκινάει πάντα με το lenovo recovery..

Link to comment
Share on other sites

Ειπες ειναι ρουταρισμενο ετσι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ξανακατεβασα φίλε μου, αλλά δυστυχώς τα ίδια..

Για κάποιο λόγο ξεκινάει πάντα με το lenovo recovery..

Θα ξανακάνεις την διαδικασία ροοταρίσματος από το kingo root, και στο 1ο boot μετά το ρουτάρισμα, δεν θα κάνεις το update su binary που θα ζητήσει το supeSU αλλά θα πας αμέσως στο mobileuncle tool να φλασάρεις το recovery_twrp.img

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανακάνεις την διαδικασία ροοταρίσματος από το kingo root, και στο 1ο boot μετά το ρουτάρισμα, δεν θα κάνεις το update su binary που θα ζητήσει το supeSU αλλά θα πας αμέσως στο mobileuncle tool να φλασάρεις το recovery_twrp.img

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις..!

Έκανα το ρουτάρισμα με το kingo root 2 φορές. Μία με ξαναρουτάρισμα στην ήδη rooted συσκευή και μία με remove root και ρουτάρισμα από την αρχή σε non-rooted συσκευή. Και στις 2 περιπτώσεις μετά το τελευταίο ΟΚ στην προσπάθεια φλασαρίσματος του twrp μέσω mobileunle, το κινητό άνοιγε με lenovo - recovery, κι όχι με το twrp - recovery..:(

Πάντως και στις δύο περιπτώσεις ρουταρίσματος δεν μου ζήτησε να κάνω update το SU Binary..! Με το που τελείωνε η διαδικασία και έβγαζε FINISH έκανε reboot και επειδή η συσκευή εξακολουθούσε να είναι συνδεδεμένη στην USB την ξαναέβλεπε με σκοπό να ξεκινήσει νέα διαδικασία ρουταρίσματος. Σε εκείνο το σημείο την αποσύνδεα και τσέκαρα με το root checker αν είναι όλα εντάξει..

Σαν να έχει κρατήσει στην μνήμη μία λάθος επιλογή (προφανώς δική μου) και να μην μπορεί να "δει" τίποτα άλλο..! Ίσως από την προσπάθειά μου να περάσω το twrp με το SP Flash Tool, ενώ είχα ήδη κάνει rooted το κινητό..

Αυτό το lenovo recovery είναι εφαρμογή..; Μήπως να την "παγώσω" για να "αναγκαστεί" το κινητό να "δει" το twrp recovery..;

Τί άλλο μπορώ να κάνω..;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις..!

Έκανα το ρουτάρισμα με το kingo root 2 φορές. Μία με ξαναρουτάρισμα στην ήδη rooted συσκευή και μία με remove root και ρουτάρισμα από την αρχή σε non-rooted συσκευή. Και στις 2 περιπτώσεις μετά το τελευταίο ΟΚ στην προσπάθεια φλασαρίσματος του twrp μέσω mobileunle, το κινητό άνοιγε με lenovo - recovery, κι όχι με το twrp - recovery..:(

Πάντως και στις δύο περιπτώσεις ρουταρίσματος δεν μου ζήτησε να κάνω update το SU Binary..! Με το που τελείωνε η διαδικασία και έβγαζε FINISH έκανε reboot και επειδή η συσκευή εξακολουθούσε να είναι συνδεδεμένη στην USB την ξαναέβλεπε με σκοπό να ξεκινήσει νέα διαδικασία ρουταρίσματος. Σε εκείνο το σημείο την αποσύνδεα και τσέκαρα με το root checker αν είναι όλα εντάξει..

Σαν να έχει κρατήσει στην μνήμη μία λάθος επιλογή (προφανώς δική μου) και να μην μπορεί να "δει" τίποτα άλλο..! Ίσως από την προσπάθειά μου να περάσω το twrp με το SP Flash Tool, ενώ είχα ήδη κάνει rooted το κινητό..

Αυτό το lenovo recovery είναι εφαρμογή..; Μήπως να την "παγώσω" για να "αναγκαστεί" το κινητό να "δει" το twrp recovery..;

Τί άλλο μπορώ να κάνω..;:confused:

Αύριο θα δοκιμάσω να κάνω την ίδια διαδικασία ώστε να δω αν φταις εσύ ή φταίει το κακό ρουταρισμα του kingo root. Εάν βέβαια βιάζεσαι μπορείς να ξαναδοκιμάσεις με το sp flash tool αφού πρώτα διαβάσεις το link που αναφέρεται στην σωστή εγκατάσταση των lenovo preloader drivers ( θα το βρεις στο 1ο ποστ) . Αν έχεις windows 8 θα πρέπει κάποιος που το έχει κάνει να σου δώσει λεπτομέρειες για το πως το έκανε.
Link to comment
Share on other sites

To shareit λενε ότι εχει πολυ γρηγορη μεταφορά, αλλα πρέπει να το'χει και ο άλλος..

Ναί όντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αύριο θα δοκιμάσω να κάνω την ίδια διαδικασία ώστε να δω αν φταις εσύ ή φταίει το κακό ρουταρισμα του kingo root. Εάν βέβαια βιάζεσαι μπορείς να ξαναδοκιμάσεις με το sp flash tool αφού πρώτα διαβάσεις το link που αναφέρεται στην σωστή εγκατάσταση των lenovo preloader drivers ( θα το βρεις στο 1ο ποστ) . Αν έχεις windows 8 θα πρέπει κάποιος που το έχει κάνει να σου δώσει λεπτομέρειες για το πως το έκανε.

Πριν την εγκατάσταση των drivers σε windows 8-8.1 κάνουμε αυτό:

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

@panser Τελικα το root checker τι εδειξε?

Αν εδειξε ok, δοκιμασε το εξης μπας και..

Κατεβασε απο Playstore το Flashify και φλασαρε το TWRP απο εκει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@panser Τελικα το root checker τι εδειξε?

Αν εδειξε ok, δοκιμασε το εξης μπας και..

Κατεβασε απο Playstore το Flashify και φλασαρε το TWRP απο εκει.

 

Καλημέρα παιδιά. Εγώ το TWRP δεν το φλάσαρα καθόλου. Το έχω βάλει στην SDcard2 (εξωτερική) και όταν ανοίγει το Mobileuncle (που επάνω αριστερά μόλις ανοίγει γράφει Root) βρίσκει και αυτό και αν έχω δίκτυο και άλλα κινέζικα (Remote τα λέει) για να διαλέξω...

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Oχι, δε θες αυτο, εδω βρισκει διαφορα πραγματα απο το internet, εσυ θες το συγκεκριμενο αρχειο που ειναι στην καρτα (αληθεια, γιατι την ονομαζει 2? ). Καντο με κλειστο wifi.

Ομοιως, το κανεις και με το flashify.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δε θες αυτο, εδω βρισκει διαφορα πραγματα απο το internet, εσυ θες το συγκεκριμενο αρχειο που ειναι στην καρτα (αληθεια, γιατι την ονομαζει 2? ). Καντο με κλειστο wifi.

Ομοιως, το κανεις και με το flashify.

 

Το ξέρω φίλε μου. Το λέω γιατί ο Panser ψάχνει τρόπο να φλασάρει το TWRP. Αν βάλει το image στην εξωτερική κάρτα (την ονομάζει SdCard2 γιατί θεωρεί την εσωτερική μνημη SdCard1) κι ανοίξει το Mobileuncle, λογικά καθάρισε...

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

A, ναι..

Για την Sdcard2 απορησα γιατι ειναι σχεδον παντα sdcard0 και sdcard1

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι ευχαριστώ για την βοήθεια..!

Η εικόνα που έχω από το mobileuncle είναι ίδια με αυτή του Pavlos_P με την μόνη διαφορά ότι εγώ το twrp_recovery.img το έχω αποθηκευμένο στην εσωτερική κάρτα SD (χύμα). Σε εκείνο το σημείο επιλέγω το TWRP και μετά 2 φορές ΟΚ, αλλά bootάρει πάντα με το lenovo recovery..

Το root checker δείχνει ότι η συσκευή είναι rooted..!

Αν και έχω τα windows 8.1τους drivers του lenovo τους πέρασα χωρίς κάποια ιδιαίτερη προεργασια...

Θα δοκιμάσω το flashify, την μεταφορά του TWRP στην εξωτερική κάρτα, αλλά και την επανεγκατάσταση των drivers...

Edited by panser
Link to comment
Share on other sites

Ναι,το εχουν ακομα γιατι το κανω χρηση κανονικα

 

Με το προηγούμενο κινητό μου δούλευε άψογα (Samsung OmniaII) με το Lenovo το έχω ψάξει αρκετά αλλά άκρη δεν έχω βγάλει. Θεωρητικά το Android δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση.

Οι εταιρίες που μπορούν κάποια μοντέλα τους να κάνουν βιντεοκλήση (Samsung, Nokia κ.α.), έχουν εγκατεστημένο λογισμικό στον δικό τους dialer.

Το δικό μας όταν είσαι στο Dialer αν πατήσεις το menu βγάζει επιλογή "βιντεοκλήση" αλλά στο δικό μου δεν κάνει τίποτα. Σίγουρα δεν αφορά το Skype γιατί αυτές τις επαφές τις έχει ξεχωριστά και έχει επιλογή βιντεοκλήση με το σήμα του Skype.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω περάσει αυτη την εκδοση

VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

 

Το GPS σας δουλεύει; βγαζει καποιο εικονιδιο μαζι με τα υπόλοιπα επανω διπλα απο την ωρα, οταν το ενεργοποιείται;

εμενα δεν κανει τιποτα, και οταν τρεχω προγραμματα GPS οπως το navigon δεν εμφανιζουν χαρτη ποτε.

 

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω περάσει αυτη την εκδοση

VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

 

Το GPS σας δουλεύει; βγαζει καποιο εικονιδιο μαζι με τα υπόλοιπα επανω διπλα απο την ωρα, οταν το ενεργοποιείται;

εμενα δεν κανει τιποτα, και οταν τρεχω προγραμματα GPS οπως το navigon δεν εμφανιζουν χαρτη ποτε.

 

any ideas?

 

Στην μπάρα ειδοποιήσεων, όταν πατάς το εικονίδιο του GPS αλλαζει χρώμα και γίνεται μπλε;

Αν ναι, θεωρητικά ανοίγει, οπότε δες ρυθμίσεις τοποθεσίας και τσέκαρε το με το Google maps καλύτερα, που έχει και navigator ενσωματωμένο πια.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι ευχαριστώ για την βοήθεια..!

Η εικόνα που έχω από το mobileuncle είναι ίδια με αυτή του Pavlos_P με την μόνη διαφορά ότι εγώ το twrp_recovery.img το έχω αποθηκευμένο στην εσωτερική κάρτα SD (χύμα). Σε εκείνο το σημείο επιλέγω το TWRP και μετά 2 φορές ΟΚ, αλλά bootάρει πάντα με το lenovo recovery..

Το root checker δείχνει ότι η συσκευή είναι rooted..!

Αν και έχω τα windows 8.1τους drivers του lenovo τους πέρασα χωρίς κάποια ιδιαίτερη προεργασια...

Θα δοκιμάσω το flashify, την μεταφορά του TWRP στην εξωτερική κάρτα, αλλά και την επανεγκατάσταση των drivers...

Το τσέκαρα και το πρόβλημα είναι στην δική σου μεριά. Όταν πας να επιλέξεις το TWRP με το mobileuncle tool κάτω από το recovery_twrp.img έχει έναν αριθμό md5 . Μπορείς να τσεκάρεις αν αυτός ο αριθμός είναι ίδιος με τον md5: 4737638865C4C268D1499AD09D56C44E

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα και το πρόβλημα είναι στην δική σου μεριά. Όταν πας να επιλέξεις το TWRP με το mobileuncle tool κάτω από το recovery_twrp.img έχει έναν αριθμό md5 . Μπορείς να τσεκάρεις αν αυτός ο αριθμός είναι ίδιος με τον md5: 4737638865C4C268D1499AD09D56C44E

Είναι ακριβώς ο ίδιος αριθμός.

Επίσης δοκίμασα την μεταφορά του TWRP στην εξωτερική κάρτα, αλλά τζίφος..

Κατέβασα και το flashify αλλά μόλις πατάω "choose a file" στην επιλογή "recovery image" κολλάει και δεν κάνει τίποτα... μέχρι που βγάζει μήνυμα για αναμονή ή κλείσιμο της εφαρμογής...

Edited by panser
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς ο ίδιος αριθμός.
Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει το πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι ακριβώς ο ίδιος αριθμός.

Επίσης δοκίμασα την μεταφορά του TWRP στην εξωτερική κάρτα, αλλά τζίφος..

Κατέβασα και το flashify αλλά μόλις πατάω "choose a file" στην επιλογή "recovery image" κολλάει και δεν κάνει τίποτα... μέχρι που βγάζει μήνυμα για αναμονή ή κλείσιμο της εφαρμογής...

Δοκίμασε και με το https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mkrtchyan.recoverytools&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...