Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κάνει τπτ, έτσι κιαλλιως πέφτει το ρεύμα μολις γεμισει η μπαταρία..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησε ένας φίλος να του βρω τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Γενικά αποφεύγω τα κινέζικα μαγαζιά και προϊόντα όπως ο διάολος το λιβάνι, οπότε δεν γνωρίζω τίποτα για το που να ψάξω.

 

Γνωρίζει κανείς κάποιο σιγουρο, δοκιμασμένο site για να μη μπλέξουμε με τελωνεία, ΦΠΑ κτλ? Πολλά ισχυρίζονται ότι στέλνουν από ευρώπη, αλλά από ότι διαβάζω δεν είναι αλήθεια.

Καλησπερα φιλε μου.Εγω το πηρα απο το εξης site:http://www.cellphonemic.com

Ηρθε σε 1 μηνα χωρις εξτρα ευρω απο αυτα που λεει οτι κανει το κινητο και με δωρο ζελατινα για οθονη.137.78 ευρω το ειχα παρει αν θυμαμαι καλα στις 20 ιανουαριου.Μου το ειχαν προτεινει φιλοι που πηραν και αυτοι απο κει lenovo κινητο.Διαλεγεις απο αριστερα το link:greek android smartphones.Το κινητο μου σταλθηκε μεσω ολλανδιας NL POST

Edited by kjohn2k1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο το minideal απο τις 15 Γεναρη το κινητο! Δε μου εχει ερθει ακομα ενω στο tracking λεει Arrived at overseas (Country code: GR) απο τις 6-2-2015!!!:mad: Καμια ιδεα??? Λέτε να μου το κρατησαν τελωνειο??:cry:
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο το minideal απο τις 15 Γεναρη το κινητο! Δε μου εχει ερθει ακομα ενω στο tracking λεει Arrived at overseas (Country code: GR) απο τις 6-2-2015!!!:mad: Καμια ιδεα??? Λέτε να μου το κρατησαν τελωνειο??:cry:

 

Κάνε dispute στο Paypal αν και δεν είμαι σίγουρος ότι προλαβαίνεις. Αλλά κάντο ΤΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους εχω ηδη το κινητο εδω και κανενα μηνα ολα μια χαρα απλα με σπανε τα νευρα οι εφαρμογες που τρεχουν απο πισω και αρχιζει και αργει λιγο το τηλ.

λεω να βαλω αυτην την εκδοση τι λετε??????

Lenovo A806 VibeUI 2.0 version: VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806 ( Stable version )

 

τωρα εχω την μαμα οπως ηρθε απο το minideal. Lenovo A806 VibeUI 2.0 version: VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

 

AAA ξεχασα να αναφερω οτι ΔΕΝ μου ανοιγει το SYSTEM UPDATE μου λεει δυστυχως η εφαρμογη εχει σταματησει....

ξερεις κανεις τι παιζει με αυτο

Ναι, αυτή βάλε. Είναι η νεότερη αλλά η 1447 multi είναι περισσότερο εξελληνισμένη. Αν δεν έχεις θέμα με τα αγγλικά βάλε τη νεότερη. Μην κρατάς την 9432. Μετά την αναβάθμιση θα έχεις άλλο τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα ισως αυτο που θα ρωτησω να εχει απαντηθει αλλα δεν εχω χρονο για να ψαξω Εχω το Lenovo a8 a806 με την εκδοση 1441 δοκιμασα να το κανω update αλλα δεν τα καταφερα μπορει καποιος να μου στιλει εναν αναλυτικο οδηγο θελω να βαλω την εκδροση 1501 Επισης η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα τι μου προτεινετε να κανω?

Ευχαριστω!!

Ο αναλυτικός οδηγός βρίσκεται στο 1ο ποστ. Γιατί να βάλεις την 1501 και όχι την 1508 που είναι η νεότερη; Όσον αφορά την μπαταρία, η διάρκειά της διορθώθηκε από την 1443 και μετά (αν θυμάμαι καλά).

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εαν βαλω την 1447 θα εχω ακομη προβλημα με την μπαταρια?
Όχι. Δε θα έχεις.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Κάνε dispute στο Paypal αν και δεν είμαι σίγουρος ότι προλαβαίνεις. Αλλά κάντο ΤΩΡΑ.]

 

Το εκανα...πολυ φοβαμαι οτι δε θα ερθει ποτε:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα αυτο με την φόρτιση και το du battery. Αμα αφήσουμε το κινητό να φορτίζει για ώρες ενω φτασει το 100% , σταματάει να δίνει ρεύμα κ δν κανει κακό στη μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα παρέλαβα επιτέλους μετά απο 43 μέρες απο to2c, όλα καλά με το κινητό εκτός απο το φορτιστή όπου τα καρφάκια είναι τόσο στραβά σε σημείο να μήν μπαίνουν στην πρίζα, ευτυχώς έχω αρκετούς ώστε να κάνω την δουλειά μου.

Πέρασα την 1447 και ευχαριστώ για τους οδηγούς και τις απαντήσεις, απλώς η ερώτησή μου είναι η εξής: Ενώ στις ρυθμίσεις τοποθεσίας έχω ενεργοποιήσει την χρήση WLAN για τον καθορισμό της τοποθεσίας καθώς και την αναφορά τοποθεσίας Google, σε όσα widget καιρού βάζω δέν μου εντοπίζει την τοποθεσία μου. Τι κάνω λάθος?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με trollaρεις?:confused:

Μια ιδεα...

Εμενα με Textra γραφει 160 (κεφαλαία κλπ). Λεω αν ειναι τοσο σημαντικο να εχει 160 αντι για 145, σημαινει οτι στελνεις αρκετα μηνυματα, κατι που δε νομιζω να αλλαξει πολυ αν ηταν 160...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδεα...

Εμενα με Textra γραφει 160 (κεφαλαία κλπ). Λεω αν ειναι τοσο σημαντικο να εχει 160 αντι για 145, σημαινει οτι στελνεις αρκετα μηνυματα, κατι που δε νομιζω να αλλαξει πολυ αν ηταν 160...

 

Δε στέλνω πολλά μηνύματα, απλά αναρωτιέμαι τί συμβαίνει! Εφόσον σε άλλους δουλέυει σωστά γιατί όχι και σε μένα!:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, για δοκιμσε με διαφορετικα πληκτρολογια.. και μην αλλαξεις τα κεφαλαία ουτε για μια στιγμη, δλδ εστω και για εναν χαρακτηρα (αν και το Textra τα κανει αυτοματα)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, για δοκιμσε με διαφορετικα πληκτρολογια.. και μην αλλαξεις τα κεφαλαία ουτε για μια στιγμη, δλδ εστω και για εναν χαρακτηρα (αν και το Textra τα κανει αυτοματα)

 

Οκ, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα παρέλαβα επιτέλους μετά απο 43 μέρες απο to2c, όλα καλά με το κινητό εκτός απο το φορτιστή όπου τα καρφάκια είναι τόσο στραβά σε σημείο να μήν μπαίνουν στην πρίζα, ευτυχώς έχω αρκετούς ώστε να κάνω την δουλειά μου.

Πέρασα την 1447 και ευχαριστώ για τους οδηγούς και τις απαντήσεις, απλώς η ερώτησή μου είναι η εξής: Ενώ στις ρυθμίσεις τοποθεσίας έχω ενεργοποιήσει την χρήση WLAN για τον καθορισμό της τοποθεσίας καθώς και την αναφορά τοποθεσίας Google, σε όσα widget καιρού βάζω δέν μου εντοπίζει την τοποθεσία μου. Τι κάνω λάθος?

Ευχαριστώ.

 

Πρεπει να αλλαξεις το locale region ωστε να ψαχνει η συσκευη εκτος Κινας. Εχω κανει οτι θα δεις στο βιντεο και δουλευει μια χαρα η εφαρμογη με το widget που εχει η Lenovo στην 1447.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα...πολυ φοβαμαι οτι δε θα ερθει ποτε:wacko:

 

Είναι μικρή η περίπτωση να μην έρθει ποτέ. Ακόμη κι έτσι, με το dispute είσαι καλυμμένος ότι θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

 

Συμβουλή: Μην κλείσεις το dispute μέχρι να βεβαιωθείς ότι το κινητό είναι στα χέρια σου και είναι 100% λειτουργικό. Αν χρειαστεί να κάνεις escalate to paypal, κάντο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας δώσω μια καλή πρακτική για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Βήμα 1 - Βάλτε το widget "Ελεγχος Ισχύος" (Power control) σε μια από τις home screens , ώστε να μπορείτε εύκολα να ανοίγετε και να κλείνετε τον αυτόματο συχρονισμό (δεύτερο από δεξιά κουμπάκι).

 

Βήμα 2 - Κατεβάστε την notification bar και πατήστε τον διακόπτη "Super power" . Με αυτό τον τρόπο το τηλέφωνο θα μπει σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας. Αν ο διακόπτης "Super power" δεν υπάρχει στους διακόπτες της notification bar μπορείτε να πάτε στην Διαχείρηση Ενέργειας (Power manager) και να ενεγοποιήσετε από εκεί την Απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας (Ultimate power saver mode ή Emergency mode). Με αυτόν τον τρόπο θα μείνουν ανοικτές μόνο η βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου.

 

Βήμα 3 - Αφήστε το τηλέφωνο στην κατάσταση αυτή για 1 λέπτο και μετά ανοίξτε και πατήστε πάνω δεξιά το x για να βγείτε από την κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας.

 

Βήμα 4 -Αν θέλετε να σας έρχονται τα μηνύματα από τις messaging εφαρμογές που έχετε (messenger, facebook, viber, skype, gmail κλπ) κλείστε και ξανανοίξτε τον διακόπτη αυτόματου συγχρονισμού στο widget που βάλατε στο βήμα 1.

 

-Δουλέψτε το τηλέφωνο σας , χωρίς να ξανασχοληθείτε με τις εφαρμογές που τρέχουν στο background.

-Σε περίπτωση επανεκκίνησης του τηλεφώνου , ξανακάντε την παραπάνω διαδικασία.

-Μην κάνετε κατάχρηση της παραπάνω μεθόδου γιατί θα έχετε αντίθετα αποτελέσματα στην διάρκεια μπαταρίας. -Μπορείτε να το βάζετε σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας όταν κοιμάστε και να το βγάζετε από την κατάσταση αυτήν όταν ξυπνάτε με τον τρόπο που είπαμε για να μην χάνετε τις ειδοποιήσεις που θέλετε.

-Προσέξτε, για ξυπνητήρι να χρησιμοποιείτε την stock εφαρμογή ρολογιού γιατί σε κατάσταση Super power άλλο ξυπνητήρι δεν θα σας ξυπνήσει!!!!

 

Παρακαλώ, όσοι χρησιμοποιήσετε το παραπάνω να μοιραστείτε τ' αποτελέσματά της για να έχουμε και μία αξιολόγηση της.

 

kandilak εαν μπορεις πες μας λιγο εμας τους ασχετους αυτο το widget στο βημα 1 που ειναι;;; στο power manager;;;;

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αυτο το κλασικο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αυτο το κλασικο

στο a8 a806....εγω δεν εχω βρει τετοιο κουμπι...αν μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος....μπορει να φταιει οτι φορω τη 1508 (stable version)

Link to comment
Share on other sites

Στη home screen πατας το κατω αριστερα κουμπι (τρεις γραμμουλες), "Προσθηκη +" και εχει ολα τα widget, δευτερη-τριτη οθονη δεξια εχει το "ελεγχος ισχυος" Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο το minideal απο τις 15 Γεναρη το κινητο! Δε μου εχει ερθει ακομα ενω στο tracking λεει Arrived at overseas (Country code: GR) απο τις 6-2-2015!!!:mad: Καμια ιδεα??? Λέτε να μου το κρατησαν τελωνειο??:cry:

Μπήκες στα ΕΛΤΑ εντοπισμός αντικειμένου?

Αν φαίνεται ακίνητο στο Βενιζέλος παρε τηλ. την εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ και βάλτους βρωμόχερο!!!

Ως δια μαγείας θα το δείς να κινείται την επόμενη μέρα!

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Στη home screen πατας το κατω αριστερα κουμπι (τρεις γραμμουλες), "Προσθηκη +" και εχει ολα τα widget, δευτερη-τριτη οθονη δεξια εχει το "ελεγχος ισχυος"

 

οκ το βρηκα σε ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό, αλλά έχω κακή εμπειρία με κινέζικο, μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει εύλογο χρονικό διάστημα, αν έχει βγάλει προβλήματα; Έχει υποστήριξη από την εταιρεία; Από την κοινότητα (πχ roms); Ποιο site προτείνετε για αγορά; Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αν έχει κάποιος διάθεση ας μου απαντήσει! Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκες στα ΕΛΤΑ εντοπισμός αντικειμένου?

Αν φαίνεται ακίνητο στο Βενιζέλος παρε τηλ. την εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ και βάλτους βρωμόχερο!!!

Ως δια μαγείας θα το δείς να κινείται την επόμενη μέρα!

 

πολυ καλη ενημερωση musicmaniac!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Eιμαι και εγω κατοχος του lenovo A806 αγορασμενο απο t2c με την 9432 ρομ οπου και αλλαξα με την 1447(οχι εγω αλλα ενας φιλος μου που ειναι σχετικος με το θεμα)με ολες τις σχετικες βελτιωσεις οπως σωστη εμφανιση των ειδοποιησεων κλειδωμα του gps κτλ.Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι οτι με την 1447 δεν βγαζει καθαρες φωτο ενω με την 9432 και τις ιδιες ρυθμισεις η φωτο ηταν πεντακαθαρες.Οταν για παραδειγμα παω να τραβηξω μια φωτο στην οθονη μου την δειχνει γυαλι και μολις την τραβηξω θολωνει.Στις ρυθμισεις εχω υψηλη ευκρινεια κτλ.Υπαρχει κατι που μπορει να γινει γιατι η φωτο δεν ειναι 13Μ σιγουρα.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΘΗΚΗ ΣΕ ΧΡΥΣΑΦΙ ΧΡΩΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ???

Lenovo A8 A806 A808T Nillkin Frosted Matte Hard Cover Case

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...