Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα απο 5 συνεχόμενα έστρωσε ευτυχως..τι να πω..σημερα παρέλαβα κ το δευτερο μου α8 απο minideal σε λευκό για ενα φιλο μου,ακολούθησα τον οδηγό σου κ του πέρασα την 1447multi κ ολα οκ.τα σπάει σε λευκό ρο κινητό.ςυχαριστουμε για ολα φιλέ kandilak,εισαι άρχοντας!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου λένε και εμένα. Εφόσον δεν φταίει το μικρόφωνο γιατί το ίδιο κάνει με bluetooth, τι άλλο μπορεί να φταίει;
Ο κοριός της ΕΥΠ..... :p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου λένε και εμένα. Εφόσον δεν φταίει το μικρόφωνο γιατί το ίδιο κάνει με bluetooth, τι άλλο μπορεί να φταίει;

 

Η ένταση μικροφώνου απο Engineering mode MTK. Αλλα δεν πιστεύω να ειναι τοσο ακυρα ρυθμισμενη..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασειι για το vibe x2 οτι ειναι δυσκολο αλλα το δικο μας παντα μπορουσε να γινει rout, βαριουνται οι κινεζοι να το κανουν?

 

Τουλαχιστον ειχαν την 1447 ?

 

Ναί την είχαν και χωρίς κινέζικες εφαρμογές εκτός από τον browzer.

Edited by navi55
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω το lenovo a806 από το παρακάτω site

http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις (μου αρκεί να μην κολλάει, μιας κ το android που έχει δεν είναι pure) από ένα κινητό, του κάνω μια μέση χρήση κ δεν γνωρίζω κ πάρα πολλά από όλα αυτά που γράφετε παραπάνω. Αξίζει η αγορά του; καθώς δε θα θελα να αλλάξω κινητό σε άμεσο χρονικό διάστημα.

Μια ματιά που έριξα στα σχολιά σας, φαίνεται να είναι καλό αλλά με μπερδεψατε με όλα αυτά για περί αλλαγής rom.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παιδια.

Παρελαβα πριν απο δυο εβδομαδες και δεν εχω κανενα προβλημα. Ειναι ο,τι ακριβως πληρωσα, ισως και παραπανω. Ισως εχει τεθει ξανα το ερωτημα, αλλα lollipop θα παρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το Α806 και αντιμετωπιζω το εξεις πρόβλημα, μπαταρία καταναλωνεται μόνη της πολύ γγρήγορα, τρέχουν εφαρμογές που δεν μπορώ να σταματήσω, δεν είναι δυνατον να ανοίξουν εεφαρμογές, δεν μπορώ να περάσω ταπετσαρία την φωτογραφία που θέλω δεν είναι δυνατόν λέει..Δεν μπορω να κανω αναβαθμιση απο το συστημα οταν παταω μου λεει δυστηχως η εφαρμογη ρυμισεις εχει σταματησει... Τι μπορεί να φταίει;;; από που να ξεκινήσω ;;

 

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 αυτη την εκδοση φοραει....οχι το κινητο δεν ειναι ροοτ...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ειναι root το κινητο?

 

Καλησπέρα μαν,

 

ναι είναι rooted. Από ότι είδα δορυφόρο αργεί να κλειδώσει λιγάκι...

 

Device Info

Baseband Version: A806.V34, 2014/09/04 11:10

Build Number: VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

 

By the way... Πού είναι η ρύθμιση να ταξινομεί τις επαφές με επώνυμο αντί για όνομα?

Edited by christoforas

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το Α806 και αντιμετωπιζω το εξεις πρόβλημα, μπαταρία καταναλωνεται μόνη της πολύ γγρήγορα, τρέχουν εφαρμογές που δεν μπορώ να σταματήσω, δεν είναι δυνατον να ανοίξουν εεφαρμογές, δεν μπορώ να περάσω ταπετσαρία την φωτογραφία που θέλω δεν είναι δυνατόν λέει..Δεν μπορω να κανω αναβαθμιση απο το συστημα οταν παταω μου λεει δυστηχως η εφαρμογη ρυμισεις εχει σταματησει... Τι μπορεί να φταίει;;; από που να ξεκινήσω ;;

 

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 αυτη την εκδοση φοραει....οχι το κινητο δεν ειναι ροοτ...

Χιλιοειπωμένα,άρα? Αδιάβαστος !!!!τεσπα.....άλλη μια φορά.

Η ROM φταίει.Βάλε την 1447 με τον οδηγό της 1ης σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα παρέλαβα και εγώ!

Το κινητό είναι φοβερό, μια ερώτηση μόνο, προσπάθησα να περάσω το need for speed most wanted αλλά βγάζει σφάλμα.....

Ε Χει κάνεις καμία ιδέα;

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Χιλιοειπωμένα,άρα? Αδιάβαστος !!!!τεσπα.....άλλη μια φορά.

Η ROM φταίει.Βάλε την 1447 με τον οδηγό της 1ης σελίδας.

 

Ευχαριστώ ιμορταλ, αλλά δεν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου είναι για φίλο. Οπότεδικαιολουγουμε..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Τα λίνκ, ιισχύουν και για λογισμικό Mac η είναι μόνο για Windows??

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Οποία είναι με flashtool δεν ισχύουν

Τα υπόλοιπα γιατί όχι;;;

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

 

Παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό για διάφορα θέματα που μου είχαν ανά καιρούς προκύψει με κινητά και πήρα το θάρρος σήμερα να ξεκινήσω με το πρώτο μου post!

 

Το συγκεκριμένο κινητό το έχω σταμπάρει και σκέφτομαι εξ αιτίας του να προχωρήσω στην πρώτη μου ΙντερνοτοΑσιατική μου αγορά!!!!

 

Πιστεύετε ότι αξίζει;

 

Κάνω αυτήν την ερώτηση γιατί εδώ και ένα μήνα περίπου διαβάζω το forum για τα προβλήματα που προκύπτουν για το συγκεκριμένο κινητό. Από ότι έχω καταλάβει όμως, (διορθώστε με εάν κάνω λάθος) ότι δυσλειτουργίες προκύπτουν, προκύπτουν λόγω του ότι το εν λόγω κινητό φτιάχτηκε για την αγορά της Ασίας και όχι της Ευρώπης και αυτό έχει ως συνέπεια να μην υπάρχουν καλές και σταθερές ROM Multi Language (Όπως και επίσης μαμίσιες ROM Multi Language). Επίσης επειδή οι περισσότεροι, (εάν όχι όλοι) ζητούν από τα OnLine Καταστήματα να απεγκαταστήσουν όλες τις Κινέζικες εφαρμογές και αυτό έχει ως συνέπεια να προσπαθεί το σύστημα να τρέξει κάποιες εφαρμογές χωρίς να γίνεται αυτό εφικτό αφού χρειάζονται και οι αφαιρεθείσες, με αποτέλεσμα το κρασάρισμα της συσκευής.

 

Οπότε σε περίπτωση που προχωρήσω στην αγορά του μήπως είναι καλύτερο να ζητήσω να μην αφαιρέσουν τις εφαρμογές απλά να βάλουν την VibeUI_1447_Dev_Multilanguage+Root+Gapps και στη συνέχεια με τον οδηγό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5919581#post5919581) να κάνω απεγκατάσταση και Freeze τις εφαρμογές που μας λέει;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

 

Υ.Σ.==>> Τέλος θα ήθελα να προτείνω στους Admin (εάν γίνεται), όταν ανοίγει ένα θέμα που αφορά μία καινούργια συσκευή, καλό θα ήταν στην αρχική σελίδα να υπάρχει σε κάποιο σημείο (πάνω πάνω αριστερά), βαθμολογία των μελών - κατόχων της συσκευής, έτσι ώστε να μπορεί να δει ένας χρήστης εάν τους έχει αφήσει ικανοποιημένους από την αγορά που έκαναν και εάν όχι γιατί! (π.χ. βαθμολογία όσον αφορά την εμφάνιση - χαρακτηριστικά - επίδοση - VFM κ.α.)

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι rooted. Από ότι είδα δορυφόρο αργεί να κλειδώσει λιγάκι...

Αρα υπαρχει ελπιδα να ερθει με ρουτ τελικα.

By the way... Πού είναι η ρύθμιση να ταξινομεί τις επαφές με επώνυμο αντί για όνομα?

Για δοκιμασε Επαφες/ επιλογες/ Ρυθμισεις/ ταξινομηση λιστας κατα ή δοκιμασε και το Προβολη ονοματων

Οπότε σε περίπτωση που προχωρήσω στην αγορά του μήπως είναι καλύτερο να ζητήσω να μην αφαιρέσουν τις εφαρμογές απλά να βάλουν την VibeUI_1447_Dev_Multilanguage+Root+Gapps και στη συνέχεια με τον οδηγό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5919581#post5919581) να κάνω απεγκατάσταση και Freeze τις εφαρμογές που μας λέει;

Αυτο ακριβως θα κανεις, θα ζητησεις την VibeUI_1447_Dev_Multilanguage+Root+Gapps και να μην αναφερεις καθολου να διαγραψουν τιποτα απο κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα περισσότερα εδώ μέσα και κατέληξα και εγώ στη διαπίστωση που έκανε και ο "CaptainKouk" παραπάνω.

Όλα τα προβλήματα ξεκινάνε απο την αφαίρεση των κινέζικων εφαρμογών, γιατί μερικές τις τρέχει το σύστημα και είναι απαραίτητες.

Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο vickmall γράφοντας τα παρακάτω:

 

Please before shipping:

- Root, install Google Play, Google apps and Multi-language. DO NOT remove Chinese applications to avoid smartphone malfunction.

- Install the most recent Update (1447 version?)

- Set the English language menu and keyboards, as default.

- Send EU adapter and OTG cable.

- Check to make sure there are no damages before departure.

- Check for scratches, test screen for function & pixels and check fully the phone to work (after root) properly 100% (Software-Hardware).

- Check for the annoying «roaming warning message», when making a call.

- Make a very good wrapping to the product to avoid damage during transportation.

- Mark as a "gift" and declare a low value to avoid custom taxes in Greece.

- Send me tracking number

 

Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο αποφεύγω λειτουργικά προβλήματα, το παίρνω root έτοιμο και έχω την πλέον πρόσφατη version.

Έχω κάπου λάθος ?

Μια απάντηση ή διόρθωση θα με βοηθούσε να κάνω σωστή παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυκαταλαβενω τα αγγλικα,αλλα το otg cable δεν θα το χρειαστης εκτος αν το θες γισ αλλο κινητο.

Το δικο μας δεν εχει otg.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα απο αυτα (αν οχι ολα) ειναι περιττα.. Ειδικα τα "make a good wrapping", "give me tn", "mark as gift", "EU adapter", "make sure no damages", "set english languages (το κανεις και μονος σου)" και "check for scratches (δεν εχει τυχει να εχει)" ειναι τελειως αχρηστα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα υπαρχει ελπιδα να ερθει με ρουτ τελικα.

 

Για δοκιμασε Επαφες/ επιλογες/ Ρυθμισεις/ ταξινομηση λιστας κατα ή δοκιμασε και το Προβολη ονοματων

 

Μου το έστειλε το vickmall και τους το είχα γράψει να το κάνουν...

Με το gps έχεις κάτι?

Και εγώ αυτή την επιλογή έψαχνα αλλά δεν τη βρήκα κάπου

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μου το έστειλε το vickmall και τους το είχα γράψει να το κάνουν...

Με το gps έχεις κάτι?

Και εγώ αυτή την επιλογή έψαχνα αλλά δεν τη βρήκα κάπου

Εγώ με το sygic που έχω για πρόγραμμα GPS δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Πάντως την πρώτη φορά αργεί να κλειδώσει μετά είναι οκ. Ξαναδοκιμασε σε ανοιχτό μέρος και δες αν κλειδώνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω αυτο το lenovo a806 το οποιο ειναι τουμπανο αλλα μου βγαζει οταν παιρνω τηλ και μετα απο 1'2 λεπτα ’’δυστυχως το incallui εχει σταματησει’’και μετα δεν μπορω να καταλαβω αν εχει κλεισει η αλλη γραμμη.μπορει κανεις να βοηθησει....:cry:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω το κινητό και θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε τι πρόβληματα θα αντιμετωπίσω αν ζητήσω να μου αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...