Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρελαβα σημερα απο minideal φλασαρισμενο ηδη και εκανα αναβαθμιση στην 1447 απο την 9432, ολα καλα αποτι βλεπω, αλλα στην 9432 ειχε κατι χρησιμα προγραμματακια που δεν υπαρχουν πια οπως ενα καλο file manager, ξερει κανεις τα υπολοιπα που ειχε με το ονομα τους η εναλλακτικα αντιστοιχα;
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν είναι και για το a806? Πάντως την 1501 που έβαλα ήταν χάλια όλα στα κινέζικα και έτρωγε περισσότερη μπαταρία! Με την 1447 με έχει βολέψει υπέρ αρκετά
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos_P : Παύλο ευχαριστώ για τη βοήθεια !

Διαβάζω όσο μπορώ αλλά είναι μεγάλος ο όγκος και δεν προλαβαίνω να έχω συνολική εικόνα μιας και δεν ασχολούμαι με κινητά ιδιαίτερα.

Νομίζω ότι για την ώρα θα μείνω με την 9432 αφού δεν έχω προβλήματα και βλέπουμε αργότερα τα νέα στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν είναι και για το a806? Πάντως την 1501 που έβαλα ήταν χάλια όλα στα κινέζικα και έτρωγε περισσότερη μπαταρία! Με την 1447 με έχει βολέψει υπέρ αρκετά

Όχι δεν είναι καθόλου το ίδιο. Μην σε απασχολούν οι επισήμες VibeUI rom. Από το σχόλιο σου καταλαβαίνω ότι δεν είναι για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά με την 1447 διορθωθηκαν πολλά προβλήματα που είχα από την αρχική αλλά όπως όλοι και με αυτά που έχω διαβάσει έχω κι εγώ το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις και περιμένω μήπως με νέα ρομ διορθωθεί το πρόβλημα αυτό
Link to comment
Share on other sites

μου έπεσε σήμερα το κινητό κάτω και ράγισε το κάλυμμα της πίσω κάμερας. έκανα μια αναζήτηση στο ebay κτλ αλλά δεν βρήκα ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ είχε για πιο γνωστά μοντέλα (σειρά k) . έχετε τίποτα υπόψη που μπορώ να βρω τέτοιο ανταλλακτικό?

 

Κι εγώ με σπασμένο είμαι. Περιμένω να μου έρθει αυτό --> http://www.aliexpress.com/item/1pcs-New-original-Rear-Camera-Glass-Replacement-for-lenovo-A808T-A8-cell-phone-high-quality-Free/32236599994.html . Το έχω παραγγείλει λίγο πριν τα Χριστούγεννα και περιμένω.

Το παρέλαβα σήμερα και ταιριάζει ακριβώς.:happy: . Θα περιμενα βέβαια να ήταν πιο "ready to use" και να είχε κάποιου είδους αυτοκόλλητη επίστρωση στις γωνίες και να μην ψάχνω λύση πως θα το κολλήσω αλλά μικρό το κακό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ απλά με την 1447 διορθωθηκαν πολλά προβλήματα που είχα από την αρχική αλλά όπως όλοι και με αυτά που έχω διαβάσει έχω κι εγώ το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις και περιμένω μήπως με νέα ρομ διορθωθεί το πρόβλημα αυτό

στην 1501 που δοκίμασες δεν έρχονταν ειδοποιήσεις? Ποιες εφαρμογές είχαν πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τπτ!!! Facebook viber messenger τπτ! Ήταν όλα στα κινέζικα δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το playstore και κατεβαζες από μια κινέζικη εφαρμογή. Από εκεί πήγα και στις ρυθμίσεις για τις εφαρμογές αλλά τπτ εντελώς!!δεν ερχοντουσαν ειδοποιήσεις πάρα μόνο όταν ανοιγες την ίδια την εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

Όχι τπτ!!! Facebook viber messenger τπτ! Ήταν όλα στα κινέζικα δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το playstore και κατεβαζες από μια κινέζικη εφαρμογή. Από εκεί πήγα και στις ρυθμίσεις για τις εφαρμογές αλλά τπτ εντελώς!!δεν ερχοντουσαν ειδοποιήσεις πάρα μόνο όταν ανοιγες την ίδια την εφαρμογη

Μιλάς για την 1501 ,την 1447 multilanguage ή την 9432?

Link to comment
Share on other sites

Την 1η φορα που γινεται φορτιση ειναι καλο να μενει μερικες ωρες παραπανω αφου φθασει 100% η οχι; Επισης εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο music player (με εμφανιση lyrics κατα προτιμηση) γτ αυτος της λενοβο ειναι απαραδεκτος;
Link to comment
Share on other sites

Και στην 1501 που δοκίμασα έχει το ίδιο πρόβλημα δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις απλά σαν ρομ την θεωρώ τη χειρότερη
Link to comment
Share on other sites

Την 1η φορα που γινεται φορτιση ειναι καλο να μενει μερικες ωρες παραπανω αφου φθασει 100% η οχι; Επισης εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο music player (με εμφανιση lyrics κατα προτιμηση) γτ αυτος της λενοβο ειναι απαραδεκτος;

ο music player της lenovo έχει lyrics, δεν έχει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στην 1501 που δοκίμασα έχει το ίδιο πρόβλημα δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις απλά σαν ρομ την θεωρώ τη χειρότερη

σε ποια rom τελικά δεν έχεις πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις?

 

Εγώ τώρα έχω την 1501 και δεν έχω πρόβλημα με ειδοποιήσεις σε messenger, hangouts και gmail που χρησιμοποιώ. Κάποια στιγμή δεν έρχονταν ειδοποιήσεις στο hangouts (μετά από update) αλλά έστρωσε με απεγκατάσταση και ξαναεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες αλλά στην 1447 έρχονται με καθυστέρηση και εχω ενεργοποιησει το push notifications fix και απο τις ρυθμίσεις στο κινητό έβγαλα τις εφαρμογές από το security και μετά τις έβαλα στο prioritizes
Link to comment
Share on other sites

ο music player της lenovo έχει lyrics, δεν έχει?

 

Εχει, αλλα μαζι με κατι κινεζικα καθε φορα που τον ανοιγει κανεις; Με τη φορτιση τλκ τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εχω σπασει το κεφαλι μου, αλλα δεν μπορω να βρω που ειναι το πληκτρο για την αλλαγη γραμμης (το αντιστοιχο "Enter"), οταν συντασσω μηνυμα, στο original πληκτρολογιο. Καμια ιδεα;

 

Επισης, αν εχετε να προτεινετε καποιο εναλλακτικο πληκτρολογιο, καλοδεχουμενο - μαζι, βεβαια, με τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω, διοτι δεν εχω ιδεα.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

3. Δεν ξέρω, αλλά πιστεύω (κι ελπίζω) επειδή το κινητό πετάει, πως όλο και κάποιοι θα ασχοληθούν να φτιάξουν Rom.

.

Θελω να πιστευω οτι η lenovo δεν θα το παρατησει απο τωρα το κινητο.

Την 1η φορα που γινεται φορτιση ειναι καλο να μενει μερικες ωρες παραπανω αφου φθασει 100% η οχι;

Αν δεν το αφησεις να φτασει στο 100% θα ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι η lenovo δεν θα το παρατησει απο τωρα το κινητο.

 

Αν δεν το αφησεις να φτασει στο 100% θα ειναι προβλημα.

Τι πρόβλημα θα 'χει δηλαδή? Εγώ πολλές φορές (και την 1η φορά) δεν το φορτίζω στο 100%. Αυτά που ξέρατε για τις μπαταρίες δεν ισχύουν για τις μπαταρίες τελευταίας τεχνολογίας.

Αν δεν το φορτίσεις στο φουλ προφανώς αυτό που θα πάθεις είναι να χρειαστεί να φορτίσεις νωρίτερα την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος φιλος ειχε ρωτησει παλια πως μεγαλωνει η γραμματοσειρα στα μηνυματα, απλα κανεις zoom in στο μηνυμα.

Τι πρόβλημα θα 'χει δηλαδή? Εγώ πολλές φορές (και την 1η φορά) δεν το φορτίζω στο 100%. Αυτά που ξέρατε για τις μπαταρίες δεν ισχύουν για τις μπαταρίες τελευταίας τεχνολογίας.

.

Δεν ισχυει οτι τις πρωτες 3 φορες πληρη φορτιση μεχρι το 100% για να στρωσει η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και καλή χρονιά και από μένα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε έναν τρόπο να αλλάξω τα fonts που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο για τα emails και εσωτερικά στους browsers ή στις εφαρμογές;

Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες για την αλλαγή στις ειδοποιήσεις, και τώρα είμαι οκ αλλά τα υπόλοιπα fonts είναι πολύ άσχημα για τα γούστα μου. Για να καταλάβετε, μοιάζουν με τα comic sans των windows. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερες..μολις εβαλα κι γω την 1447..για εναν φιλο..και δεν μου αναγνωριζει την σιμ..καθολου..!! ενω πριν με την μαμα ρομ επαιζε κομπλε..!! τι παιζει??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ισχυει οτι τις πρωτες 3 φορες πληρη φορτιση μεχρι το 100% για να στρωσει η μπαταρια?

 

Οπως γραφει και ο kandilak και ειναι το σωστο

Ουτε στο προηγουμενο κινητο (arc s) φωρτιζα πολλες φορες μεχρι το 100% ουτε αυτο :)προβλημα σαφως ουδεν ,ολα τελεια με την μπαταρια .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Εκτος της ερωτησης για το πού βρισκεται το "enter" για την αλλαγη γραμμης στυ συνταξη μηνυματων (με original πληκτρολογιο), εχω αλλη μια:

 

Απεγκατεστησα το προεγκατεστημενο DU Battery Saver, καθως κατεβασα την Pro εκδοση. Οταν προσπαθησα να την εγκαταστησω, δεν τα καταφερα, καθως επαιρνα το εξης μηνυμα σφαλματος: "Fail to install - The package sigature has existed".

 

Τι πρεπει να κανω, ωστε να μπορεσω να εγκαταστησω την εκδοση Pro?

Link to comment
Share on other sites

καλημερες..μολις εβαλα κι γω την 1447..για εναν φιλο..και δεν μου αναγνωριζει την σιμ..καθολου..!! ενω πριν με την μαμα ρομ επαιζε κομπλε..!! τι παιζει??

 

εβαλα ξανα την προηγουμενη ρομ αυτη που φορουσε και την αναγνωρισε κανονικα την σιμ ..επισης να πω πως στις πληροφοριες λογισμικου με την 1447 μου εβγαζε ονομα κινητο 806 και απο κατω το ονομα τις ρομ....(αλλα δεν αναγνωριζε την σιμ)

 

τωρα που εβαλα ξανα την προηγουμε αυτη που φορουσε δηλ μου βγαζει ονομα το α808τ..!! και λειτουργει η σιμ..οτι να ναι δηλ..!!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει βαλει κανεις tempered glass? μου φαινεται οτι εχει χασει σε αποκριση το touch και δεν ακουει με την πρωτη, υπαρχει ενα ψιλοlag, το κακο ειναι οτι δεν το δουλεψα καθολου χωρις tempered να δω αν ηταν ετσι και πριν, εχει βαλει κανεις να tempered που να εχει παρατηρησει το ιδιο ;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει βαλει κανεις tempered glass? μου φαινεται οτι εχει χασει σε αποκριση το touch και δεν ακουει με την πρωτη, υπαρχει ενα ψιλοlag, το κακο ειναι οτι δεν το δουλεψα καθολου χωρις tempered να δω αν ηταν ετσι και πριν, εχει βαλει κανεις να tempered που να εχει παρατηρησει το ιδιο ;

 

Για τη μεμβράνη, εγω δεν παρατήρησα αλλαγη στην αφή πανω δεξια που λέει ο φίλος. Απλα δεν εχω καλη ευαισθησία, το οποίο δεν ξερω αν οφειλεται στην tempered glass μεμβράνη ή στην ίδια την οθόνη, γιατί δεν το εχω δουλεψει χωρις.

Με την προστατευτικη μεμβρανη θα ειχα ηδη τελειωση το μυν που γραφω τωρα εχοντας το tempered glass :lol:

Χανει πολυ με αποτελεσμα να χρειαζετε πολαπλα πατηματα πολλες φορες στο ιδιο γραμμα η επιστροφη διοτι ενω πατησα δεν το εβγαλε :)

Kαι αλλοι το ιδιο..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...