Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου πραγματικα πιστευω πως εχουν απαντηθει ολες οι απαντησεις στις 64 σελιδες :)

 

αρχικα δεν του λες να σβησουν τις κινεζικες εφαρμογες γιατι δημιουργειτε προβλημα + να σου βαλουν κανονικα root + gapps , αλλα ακομα κ ετσι να παει κατι στραβα εχει φτιαξει τους απολυτους οδηγους ο kandilak σε αυτο το νημα (σε ευχαριστουμε πολυ για αυτο!!!) που θα σε οδηγησουν βημα βημα για το πως να διορθωσεις οτι σου παρουσιαστει απο τα γνωστα προβληματακια..

 

ναι για τις κινεζικες εφαρμογες το διαβασα...τα υπολοιπα τα ρωτησα γιατι ειμαι νεος στα smartphone και δεν εχω ιδεα πως λειτουργουν.

Ευχαριστω για την απαντηση λογικα δευτερα θα κανω παραγγελια.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα το κινητό από vickmall.com το είχα παραγγείλει με Ελληνικά κλπ. το παρήγγειλα για έναν φίλο. Τελικά αποφάσισα να του βάλω την official έκδοση, γιατί δεν έχει πρόβλημα να έχει Αγγλικά. Αρχικά έβαλα recovery με Mobileuncle αφού το κινητό ήρθε root (αρχικά που είχε κολλήσει το μυαλό πήγα να βάλω recovery με flashtool και μου έβγαζε μήνυμα "pmt changed for the rom it must be downloaded") Κατόπιν εγκατέστημα από το recovery την έκδοση Lenovo A806 - 1437 - ST, έκανα root, έβαλα και gapps το δοκίμασα όλα καλά. Στην συνέχεια το έκανα την OTA ενημέρωση, πήγε σε 1443 Stable και δεν χάθηκε το gapps. Βασικά το έκανα όλο αυτό για να δω εάν χάσω gapps. Κατέβασα και άλλα προγράμματα από playstore, όπως επίσης και απεγκατέστησα και διάφορα προγράμμα που με αφήνει να τα βγάλω, δεν έχω ξανακάνει root, δεν με ενδιαφέρει, αυτό με νοιάζει είναι να κάνει τις ενημερώσεις.

Επίσης του έβαλα και Nilkin tempere Glass, όπως επίσης της δερμάτινη θήκη της Nilkin που είναι πολύ ωραία με μαγνητικό κλείδωμα και επίσης ανοίγοντας το καπάκι ανοίγει και το κινητό και όταν το κλείνεις κλείνει, πολύ ωραία.

 

Σχετικά με τις επαφές ξέρει κανείς πως απενεργοποιούμε τα "Yellow Page" που έχει και είναι γεμάτο κινέζικα?

Edited by panosvo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα το κινητό από vickmall.com το είχα παραγγείλει με Ελληνικά κλπ. το παρήγγειλα για έναν φίλο. Τελικά αποφάσισα να του βάλω την official έκδοση, γιατί δεν έχει πρόβλημα να έχει Αγγλικά. Αρχικά έβαλα recovery με Mobileuncle αφού το κινητό ήρθε root (αρχικά που είχε κολλήσει το μυαλό πήγα να βάλω recovery με flashtool και μου έβγαζε μήνυμα "pmt changed for the rom it must be downloaded") Κατόπιν εγκατέστημα από το recovery την έκδοση Lenovo A806 - 1437 - ST, έκανα root, έβαλα και gapps το δοκίμασα όλα καλά. Στην συνέχεια το έκανα την OTA ενημέρωση, πήγε σε 1443 Stable και δεν χάθηκε το gapps. Βασικά το έκανα όλο αυτό για να δω εάν χάσω gapps. Κατέβασα και άλλα προγράμματα από playstore, όπως επίσης και απεγκατέστησα και διάφορα προγράμμα που με αφήνει να τα βγάλω, δεν έχω ξανακάνει root, δεν με ενδιαφέρει, αυτό με νοιάζει είναι να κάνει τις ενημερώσεις.

Επίσης του έβαλα και Nilkin tempere Glass, όπως επίσης της δερμάτινη θήκη της Nilkin που είναι πολύ ωραία με μαγνητικό κλείδωμα και επίσης ανοίγοντας το καπάκι ανοίγει και το κινητό και όταν το κλείνεις κλείνει, πολύ ωραία.

 

Σχετικά με τις επαφές ξέρει κανείς πως απενεργοποιούμε τα "Yellow Page" που έχει και είναι γεμάτο κινέζικα?

Πως ανοίγει η καρτέλα των yellow pages?...μόνη της?

Link to comment
Share on other sites

Όχι την ανοίγεις εσύ, είναι το δεξιό εικονίδιο, όμως όταν πας να κάνεις αναζήτηση γενικά στις επαφές σου βγάζει και αυτά που είναι κινέζικα, είναι καμιά 10αριά. Θα δω αύριο να στείλω φωτό.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγώ σήμερα την τελευταία έκδοση (1443 ST) (πολύ απλή διαδικασία χάρη στην ανάλυση του kandilac) αλλά βλέπω ότι έχω ένα προβληματακι που με την προηγούμενη ROM δεν το είχα. Συγκεκριμένα στην εφαρμογή του taxibeat (που τη χρησιμοποιώ συχνα) ενω εχω ανοικτό και το location services, δε μπορεί να με εντοπίσει. Μου φαίνεται περίεργο γιατί στο χάρτη του google map και του google earth με βρίσκει κανονικα.

Από την άλλη λύθηκε το θέμα με τις κλήσεις που άρχιζαν να χτυπάνε μετά από μερικά δευτερόλεπτα ενώ το τηλέφωνο ήταν στο αθόρυβο!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να συγχρονισω τις νέες επαφές με το λογαριασμό μου στο google. Εχω παρατηρήσει ότι τα τηλέφωνα που πρόσθεσα τελευταία δεν πηγαίνουν στο λογαριασμό της google αλλά αποθηκεύονται στο τηλεφωνο (και δεν μπορώ να βρω από που μπορώ να το αλλάξω αυτό)

 

 

 

-----------------------------------------------------------

Από ότι βλέπω στο Play store η τελευταία αναβάθμιση του taxibeat έχει πρόβλημα στον εντοπισμό. Μάλλον αυτό φταίει!!!!

Edited by gerakas
taxibeat
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγώ σήμερα την τελευταία έκδοση (1443 ST) (πολύ απλή διαδικασία χάρη στην ανάλυση του kandilac) αλλά βλέπω ότι έχω ένα προβληματακι που με την προηγούμενη ROM δεν το είχα. Συγκεκριμένα στην εφαρμογή του taxibeat (που τη χρησιμοποιώ συχνα) ενω εχω ανοικτό και το location services, δε μπορεί να με εντοπίσει. Μου φαίνεται περίεργο γιατί στο χάρτη του google map και του google earth με βρίσκει κανονικα.

Από την άλλη λύθηκε το θέμα με τις κλήσεις που άρχιζαν να χτυπάνε μετά από μερικά δευτερόλεπτα ενώ το τηλέφωνο ήταν στο αθόρυβο!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να συγχρονισω τις νέες επαφές με το λογαριασμό μου στο google. Εχω παρατηρήσει ότι τα τηλέφωνα που πρόσθεσα τελευταία δεν πηγαίνουν στο λογαριασμό της google αλλά αποθηκεύονται στο τηλεφωνο (και δεν μπορώ να βρω από που μπορώ να το αλλάξω αυτό)

 

 

 

-----------------------------------------------------------

Από ότι βλέπω στο Play store η τελευταία αναβάθμιση του taxibeat έχει πρόβλημα στον εντοπισμό. Μάλλον αυτό φταίει!!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51864&stc=1&d=1414814498

 

Αν στο "save to" έχεις phone τότε αποθηκεύονται στο τηλέφωνο.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

κατα τη διαδικασια του ΤWRP μεσω Flash Tool εχω:

"pmt changed for the rom. it must be downloaded"

Γιατι?

Edited by cratsil1979
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις φωτογραφίες τι γίνεται? Είναι πολύ λίγα τα ΚΒ που βγάζει για 13mp. Αν πάω την ευκρίνεια στο Υψηλό τότε μπορεί και να πιάσει το 1mb. Και μετά από κάθε reboot η επιλογή μου φεύγει.. Έχουμε κάποια λύση για τις φωτο? Να χρησιμοποιώ κάποια άλλη εφαρμογή μήπως?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις φωτογραφίες τι γίνεται? Είναι πολύ λίγα τα ΚΒ που βγάζει για 13mp. Αν πάω την ευκρίνεια στο Υψηλό τότε μπορεί και να πιάσει το 1mb. Και μετά από κάθε reboot η επιλογή μου φεύγει.. Έχουμε κάποια λύση για τις φωτο? Να χρησιμοποιώ κάποια άλλη εφαρμογή μήπως?
Πάρε μία φωτογραφία σε ένα σκοτεινό δωμάτιο. Πάρε την ίδια φωτογραφία όμως αυτή την φορά με φως στο δωμάτιο. Δες τι διαφορά έχουν στα MB. Αντι να παρακαλάτε που το μέγεθος των φωτογραφιών ανταποκρίνονται στο μέγεθος της πληροφορίας που υπάρχει στην εικόνα, εσείς διαμαρτύρεστε .:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μία φωτογραφία σε ένα σκοτεινό δωμάτιο. Πάρε την ίδια φωτογραφία όμως αυτή την φορά με φως στο δωμάτιο. Δες τι διαφορά έχουν στα MB. Αντι να παρακαλάτε που το μέγεθος των φωτογραφιών ανταποκρίνονται στο μέγεθος της πληροφορίας που υπάρχει στην εικόνα, εσείς διαμαρτύρεστε .:wacko:

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά μου κάνει εντύπωση που το iNew V3 με 16mp βγάζει 4.5mb φωτό και φαίνονται τέλεια στο pc σε αντίθεση με το lenovo! Έχω ένα μέτρο σύγκρισης για αυτό και ρωτάω. Μήπως δεν είναι αληθινά τα 13 της lenovo?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

official 1443 ST
Είσαι σίγουρος ότι έχεις ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα? Την 1443 πως την πέρασες. Είχες ξαναφλασάρει από PC άλλη rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά μου κάνει εντύπωση που το iNew V3 με 16mp βγάζει 4.5mb φωτό και φαίνονται τέλεια στο pc σε αντίθεση με το lenovo! Έχω ένα μέτρο σύγκρισης για αυτό και ρωτάω. Μήπως δεν είναι αληθινά τα 13 της lenovo?
Φωτογραφία που έχω τραβήξει σε εξωτερικό χώρο με ήλιο στα 10mpixel (όχι στα 13mpixel) έχει μέγεθος 3MB.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα? Την 1443 πως την πέρασες. Είχες ξαναφλασάρει από PC άλλη rom?

 

Συμφωνα με τον οδηγο σου...Mobileuncle κτλ...

 

Με το weather widget τι κανουμε?

Πως περναμε αλλη πολη... εχει μονο πολεις κινας

Edited by cratsil1979
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα? Την 1443 πως την πέρασες. Είχες ξαναφλασάρει από PC άλλη rom?

 

Συμφωνα με τον οδηγο σου...Mobileuncle κτλ...

 

Με το weather widget τι κανουμε?

Πως περναμε αλλη πολη... εχει μονο πολεις κινας

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να κάνεις. Θες να περάσεις TWRP recovery μέσω PC, ενώ έχεις ήδη TWRP recovery αφού έχεις φλασάρει την 1443 βάση του οδηγού μου. Ανεξαρτήτως όμως ο οδηγός για TWRP μέσω PC έπρεπε να μην βγάζει πρόβλημα. Κάπου κάνεις λάθος στην διαδικάσια. Εκτός και αν πριν την 1443 είχες φλασάρει άλλη rom μεσω flash tool χρησιμοποιώντας διαφορετικό partition table.

Για το weather widget όυετ εμένα δουλεύει. Το έχω παγώσει και χρησιμοποιώ άλλο από το playstore

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να κάνεις. Θες να περάσεις TWRP recovery μέσω PC, ενώ έχεις ήδη TWRP recovery αφού έχεις φλασάρει την 1443 βάση του οδηγού μου. Ανεξαρτήτως όμως ο οδηγός για TWRP μέσω PC έπρεπε να μην βγάζει πρόβλημα. Κάπου κάνεις λάθος στην διαδικάσια. Εκτός και αν πριν την 1443 είχες φλασάρει άλλη rom μεσω flash tool χρησιμοποιώντας διαφορετικό partition table.

Για το weather widget όυετ εμένα δουλεύει. Το έχω παγώσει και χρησιμοποιώ άλλο από το playstore

Οταν ηρθε το κινητο ειχε την 9432 απο vickmall, και εγω με της δικες σου οδηγιες παρασα την 1443. Αρα λες πως εχει κρατησει το partition απο την 9432?

Εγκυκλοπαιδικα ρωταω μιας και πηγα να περασω TWRP και με αυτον τον τροπο. Με FlashTool περναει η 1443ST κανοντας DOWNLOAD?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηρθε το κινητο ειχε την 9432 απο vickmall, και εγω με της δικες σου οδηγιες παρασα την 1443. Αρα λες πως εχει κρατησει το partition απο την 9432?

Εγκυκλοπαιδικα ρωταω μιας και πηγα να περασω TWRP και με αυτον τον τροπο. Με FlashTool περναει η 1443ST κανοντας DOWNLOAD?

Πιστεύω ότι κάπου έχεις κάνει λάθος. Χρησιμοποιείς το flash tool από το link που έχω στον οδηγό? Στο scatter loading φορτώνεις το σωστό αρχείο?Αν υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα καλό θα ήταν να το αναφέρει.

Η 1443 st στην μορφή που είναι όταν την κατεβάζεις είναι για φλασάρισμα από το recovery και όχι με flash tool.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα? Την 1443 πως την πέρασες. Είχες ξαναφλασάρει από PC άλλη rom?

 

Συμφωνα με τον οδηγο σου...Mobileuncle κτλ...

 

Με το weather widget τι κανουμε?

Πως περναμε αλλη πολη... εχει μονο πολεις κινας

Και το Android weather από playstore δουλεύει μια χαρά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να καταλαβω κατι, ειμαι με την τελευταια stabel 1443, αλλα πολυ κινεζια μεσα, απ'οτι διαβασα εδω δεν δουλευει σωστα αν τις βγαλουμε τις κινεζιες; η μπορουμε να αφαιρεσουμε καποιες; και κατι αλλο, ενω εχω βαλει google account, ενω παω στις επαφες και του λεω να κανει import from account, το βαζω απο το gmail μου ξαναζηταει Login αλλα δεν κανει; ξερει κανεις τι γινεται ? Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να καταλαβω κατι, ειμαι με την τελευταια stabel 1443, αλλα πολυ κινεζια μεσα, απ'οτι διαβασα εδω δεν δουλευει σωστα αν τις βγαλουμε τις κινεζιες; η μπορουμε να αφαιρεσουμε καποιες; και κατι αλλο, ενω εχω βαλει google account, ενω παω στις επαφες και του λεω να κανει import from account, το βαζω απο το gmail μου ξαναζηταει Login αλλα δεν κανει; ξερει κανεις τι γινεται ?
Απεγκατεστησε ότι βλέπεις στα screenshots του post #740. Μπορείς να παγώσεις 4-5 ακόμα αλλά θα σου πω αύριο ποιες. Για τις επαφές μπες στην εφαρμογή contacts και μετά πάτα το πλήκτρο μενού και επέλεξε contacts to display.
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατεστησε ότι βλέπεις στα screenshots του post #740. Μπορείς να παγώσεις 4-5 ακόμα αλλά θα σου πω αύριο ποιες. Για τις επαφές μπες στην εφαρμογή contacts και μετά πάτα το πλήκτρο μενού και επέλεξε contacts to display.

 

ευχαριστω φιλε, τελικα απεγκατεστησα οσες με αφηνε να απεγκαταστησω απο μονη της η ρομ, τις αλλες δεν τις πειραξα, κατι lenovo store κλπ, το εκανα και αυτο με τις επαφες αλλα μου λαγκαρε αρκετα και τις εβαλα στο τηλεφωνο τελικα και εστρωσε, by the way ο οδηγος σου σουπερ, με αυτον εκανα την αναβαθμιση γιατι οπως ηρθε το κινητο ειχε θεμα, εβγαζε σφαλμα στο notification panel και το τηλεφωνο ηταν αδυνατο να χρησιμοποιηθει, εκανα επαναφορα, μετα τον οδηγο σου και ολα κομπλε, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να ορισω ως ηχο κλησης ενα δικο μου κομματι? Συνδεω το κινητο με το pc, αποθηκευω το κομματι στον φακελο ringtones, αλλα οταν παω στις ρυθμισεις - call ringtones, εχει μονο τους εργοστασιακους ηχους. :mad: Μια βοηθεια καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...