Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε εσύ προειδοποιήσες αλλά με τόσα που διάβασα αυτές τις μέρες το πέρασα στα ψιλά! :O

 

Υπάρχει κανα λινκ για φλασαρισμα από pc;

Πόσο επείγον είναι να ξαναρουτάρεις το τηλέφωνό σου? Επειδή είναι δύσκολο αυτή την στιγμή να σου δώσω οδηγίες, ασε να φτιάξω αύριο - μεθαύριο έναν οδηγό να υπάρχει για όλους.

Αυτά που χρειάζεσαι είναι τα παρακάτω

SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip

A806 TWRP2.8 MDS.zip

Επίσης πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers της συσκευής στο PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

System update

Γιατί με τυραννάτε !!!!!

Έκανες τον οδηγό για την 1441 μέχρι τέλους? Όταν έκανες system update θυμάσε πόσα MB περιπου ήταν το αρχείο που κατέβηκε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να το κάνω έτσι αλλά δεν.....άλλο πήγα να κάνω,άλλο πάτησα(σκατά ελληνιστί...).

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπήκα Lenovo-Recovery....λεγε!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαινεσαι δεν επειγει καθόλου το κινητο δουλευει μια χαρα μόνο δεν έχει root.

 

Ενα ευχαριστώ για όσα μας έμαθες και συγνώμη για το πρήξιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να το κάνω έτσι αλλά δεν.....άλλο πήγα να κάνω,άλλο πάτησα(σκατά ελληνιστί...).

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπήκα Lenovo-Recovery....λεγε!

Από Lenovo recovery δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα αναμένεις και εσύ να κάνω οδηγό για να φλασάρεις TWRP recovery από το PC. Θα ψάξω λίγο μήπως βρω κάτι έτοιμο, αλλιως θα προσπαθήσω να τον φτιάξω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος admin ας μαζεψει ολους τους οδηγους (και τους επομενους) στην πρωτη σελιδα, γιατι απ οτι βλεπω αργα ή γρηγορα οι περισσοτεροι θα τους χρειαστουμε. Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα την 1443 ,μου φαινεται οτι αργει σε σχεση με την 41 η πρεπει να δουλεψει λιγο στο τηλ. για να τρεξει ?
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα την 1443 ,μου φαινεται οτι αργει σε σχεση με την 41 η πρεπει να δουλεψει λιγο στο τηλ. για να τρεξει ?

 

.... ναι μολις τρεξει λιγο μετα θα γινει ........ :superman:

 

Μολις ανοιξει αρχικα με την 1443 αφησε το ενα 5λεπτο χωρις να το σκαλιζεις και μετα κανε ενα reboot.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες προβλήματα?

 

Κάποιοι ανέφεραν ότι τους ήρθε μεταχειρισμένο κινητό.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πόσο επείγον είναι να ξαναρουτάρεις το τηλέφωνό σου? Επειδή είναι δύσκολο αυτή την στιγμή να σου δώσω οδηγίες, ασε να φτιάξω αύριο - μεθαύριο έναν οδηγό να υπάρχει για όλους.

Αυτά που χρειάζεσαι είναι τα παρακάτω

SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip

A806 TWRP2.8 MDS.zip

Επίσης πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers της συσκευής στο PC.

 

Και ενας μινι οδηγος (ξανα) για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευες που δεν ειναι ROOT...

 

Κατεβαζουμε και εγκαθιστούμε τους drivers στον υπολογιστη μας.

 

Ξεζιπαρουμε το A806 TWRP2.8 MDS.zip μεσα στον φακελο του flash toolsSP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip.

 

Ανοιγουμε το flash tools και επιλεγουμε το scatter του το οποιο βρισκεται μεσα στον φακελο του TWRP ( ο οποιος ειναι μεσα στον φακελο του flash tools)

 

Επελεγουμε download only και στην συνεχεια παταμε το κουμπι Download με το βελακι.

 

http://s21.postimg.org/j7e8kirhz/spflashtool2.png

 

Μετα με κλειστο το κινητο και βγαλμενη τη μπαταρια συνδεουμε το στο usb, θα αρχισει το φλασαρισμα του TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Και ενας μινι οδηγος (ξανα) για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευες που δεν ειναι ROOT...

 

το δικό μου που είναι root και έχει ένα recovery στα γιαπωνέζικα αυτός ο οδηγος θα μου αντικαταστήσει το γιαπωνέζικο με αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Vickmall

Minideal

To2c

ευχαριστω !!!!

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με το που ανοιξα το κινητο με την 1443 εσβησε και εκανε επανεκκίνηση βγάζοντας μου ενα αχνό κατω αριστερα security problem,να πω οτι μεσα στα αλλα που εσβησα πηρε την μπαλα και το security,τι πρεπει να κανω?Τα lag σε σχεση με την 1441 παραμενουν,οπως οταν ανοιγεις τον τηλ.καταλογο πχ.Το προβλημα με τα αρχεια kmz παραμενει,δεν τα ανοιγει το google earth
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου που είναι root και έχει ένα recovery στα γιαπωνέζικα αυτός ο οδηγος θα μου αντικαταστήσει το γιαπωνέζικο με αυτό ?

 

Ναι αλλα αν εισαι root υπαρχει πιο ευκολος τροπος.

 

Ξεζιπαρε το TWRP απο τον οδηγο και αντεγραψε το αρχειο recovery.img στην συσκευη σου.

 

Μετα εγκαθιστάς απο το playstore το mobileuncle, το ανοιγεις, δινεις δικαιώματά root που θα σου ζητήσει, βρισκεις την επιλογη update recovery και επιλεγεις το αρχειο που έχεις αντιγραψει πιο πριν στην συσκευη σου (νομιζω πως ειναι το πρωτο που θα σου βγαλει).

 

Εδω τα γραφει πιο αναλυτικα ο φιλος kandilak.

Edited by katagias
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν εισαι root υπαρχει πιο ευκολος τροπος.

 

Ξεζιπαρε το TWRP απο τον οδηγο και αντεγραψε το αρχειο recovery.img στην συσκευη σου.

 

Μετα εγκαθιστάς απο το playstore το mobileuncle, το ανοιγεις, δινεις δικαιώματά root που θα σου ζητήσει, βρισκεις την επιλογη update recovery και επιλεγεις το αρχειο που έχεις αντιγραψει πιο πριν στην συσκευη σου (νομιζω πως ειναι το πρωτο που θα σου βγαλει).

 

Εδω τα γραφει πιο αναλυτικα ο φιλος kandilak.

 

Ναι αλλα αυτος ο οδηγος που εχει γραψει ο αδελφος Kandilak λέει για να αλλαχτει και η rom εγώ δεν θελω να αλλαξω το rom. απλα να βαλω αλλο recovery

Link to comment
Share on other sites

@ Katagias

Στην φωτο που δίνεις έχει τσεκαρισμενα τα πάντα όλα στο φλας τουλ (mbr, uboot, bootimg κτλ) να τα τσεκάρω όλα;

Ρωτάω γιατί από ότι ξέρω είναι επικυνδινο να παίζεις με τετοια πράματα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτος ο οδηγος που εχει γραψει ο αδελφος Kandilak λέει για να αλλαχτει και η rom εγώ δεν θελω να αλλαξω το rom. απλα να βαλω αλλο recovery

 

Βημα 1,2 και 6 μονο και εχεις περασει το recovery....

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ Katagias

Στην φωτο που δίνεις έχει τσεκαρισμενα τα πάντα όλα στο φλας τουλ (mbr, uboot, bootimg κτλ) να τα τσεκάρω όλα;

Ρωτάω γιατί από ότι ξέρω είναι επικυνδινο να παίζεις με τετοια πράματα :)

 

Η φωτογραφία ειναι ενδεικτική για να δειτε πως ειναι το flashtool πως επιλεγετε download only, που ειναι το κουμπι download κτλ.

 

Τσεκαρε μονο το recovery αλλα δεν νομιζω να εχει και διαφορα αφου μονο το recovery υπαρχει αρα μονο αυτο θα φλασαριστει.

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα ακυρο!!!!!!!

Πρωτα ρώτα εστησα drivers

όταν παταω download και συνδεω το τηλ μετα από λίγο μου βγάζει αυτό το μνμ

 

 

10653845_788336614538422_8251261454594293975_n.jpg?oh=9a2ce70298b60fb04ae63d37c12b2c95&oe=54F38054

 

 

Υπάρχει τροπος να δω αν έχουν στηθει τα drivers ;

 

Συγνωμη κιολας αλλά δεν ξέρω από windows έχω xp

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα ακυρο!!!!!!!

Πρωτα ρώτα εστησα drivers

όταν παταω download και συνδεω το τηλ μετα από λίγο μου βγάζει αυτό το μνμ

 

 

10653845_788336614538422_8251261454594293975_n.jpg?oh=9a2ce70298b60fb04ae63d37c12b2c95&oe=54F38054

 

 

Υπάρχει τροπος να δω αν έχουν στηθει τα drivers ;

 

 

Συγνωμη κιολας αλλά δεν ξέρω από windows έχω xp

 

Δοκιμασε σε αλλο usb και καλλίτερα σε ενα απο αυτα που εχει ο υπολογιστης πανω στην Motherboard, δηλαδη πισω απο τον υπολογιστη...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με επιτυχία;

 

Μου βγάζει το recovery της lenovo

 

το λάθος διορθώθηκε όταν ταν win μου βγάλανε μνμ να στήσουν αυτόματα drivers πάτησα οκ και έγινε. Tο αποτέλεσμα από φλας τουλ

 

 

1528500_788344071204343_8108583537800061007_n.jpg?oh=5c4b7192b279cd79ff377dce4c7d7a89&oe=54F24067

 

Αλλά όπως είπα έχω πάλι της lenovo το recovery

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με επιτυχία;

 

Μου βγάζει το recovery της lenovo

 

το λάθος διορθώθηκε όταν ταν win μου βγάλανε μνμ να στήσουν αυτόματα drivers πάτησα οκ και έγινε. Tο αποτέλεσμα από φλας τουλ

 

 

1528500_788344071204343_8108583537800061007_n.jpg?oh=5c4b7192b279cd79ff377dce4c7d7a89&oe=54F24067

 

Αλλά όπως είπα έχω πάλι της lenovo το recovery

 

Κατι δεν πηγε καλα και δεν σου το φλασαρε λογικα.

Εκανες ολα τα βηματα σωστα; Εκανες τα παντα στο flashtools πατησες download και μετα συνδεσες το κινητο κλειστο και με βγαλμενη τη μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

Βήμα-βημα τα έκανα

 

Εβγαλα την μπαταρία και

 

Α) Πάτησα πρώτα download kai μετα από 2-3 δευτερόλεπτα (μεχρι να πιάσω το τηλ) το σύνδεσα. Δεν έγινε.

Β) Δοκίμασα να κάνω download me to kinhto συνδεμενο εκεί ήταν που δεν έκανε τίποτα, ούτε μνμ μου έβγαλε.

 

Γ) Κάπου διαβασα ότι θέλει στο καπάκι να το ξανακάνεις download το δοκίμασα και αυτό αλλά δεν.....

 

 

Το καλό είναι ότι δουλευει κανονικά το κινητό απλά δεν εχει root λείπει το SU BINARY οπότε δεν καιγόμαστε : )

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίζει να φλασαρω μόνο το su binary kai na δουλέψει;

Edited by n30s
Link to comment
Share on other sites

Βήμα-βημα τα έκανα

 

Εβγαλα την μπαταρία και

 

Α) Πάτησα πρώτα download kai μετα από 2-3 δευτερόλεπτα (μεχρι να πιάσω το τηλ) το σύνδεσα. Δεν έγινε.

Β) Δοκίμασα να κάνω download me to kinhto συνδεμενο εκεί ήταν που δεν έκανε τίποτα, ούτε μνμ μου έβγαλε.

 

Γ) Κάπου διαβασα ότι θέλει στο καπάκι να το ξανακάνεις download το δοκίμασα και αυτό αλλά δεν.....

 

 

Το καλό είναι ότι δουλευει κανονικά το κινητό απλά δεν εχει root λείπει το SU BINARY οπότε δεν καιγόμαστε : )

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίζει να φλασαρω μόνο το su binary kai na δουλέψει;

 

Δοκιμασε και αυτο το TWRP απο needrom μπας και δουλεψει. δοκιμασε και αλλο καλωδιο. Αν δεν βγαλεις ακρη κατι παιζει με τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...