Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Σορι που θα κανω μια ερωτηση που την εχετε ακουσει καμια 50αρια φορες,αλλα ενδιαφερομαι να παρω το κινητο απο vickmall..Ποια ρομ να επιλεξω,multilanguage η την original?Το κινητο θα λειτουργει κανονικα αμα δεν αλλαξω μετα ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει αλλα κανεις δεν απαντησε...

Υποστηριζει micro USB to HDMI cable (για συνδεση με τηλεοραση) ???

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία! Ποιος είναι αρμόδιος για να φτιάξει εικονίδιο του Lenovo A806 ώστε να επιλεγεί για εικόνα avatar?

 

FYI προστέθηκε το avatar για το τηλέφωνό μας...

 

Αν και είναι το μαύρο, αλλά από καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

...Μόνο 4g δεν έχω πιάσει αν και το έχω ενεργοποιημένο από την cosmote αλλά κάποιος έγραψε ότι ήταν κομπλέ σε αυτόν....

 

Υπάρχει κάποιος (από τους κατόχους) που να έχει το τηλέφωνο

http://www.minideal.net/media/catalog/product/cache/1/image/21485b23b2283c8e627b18b7f6f921dc/9/_/9_6_2.jpg

και να έχει επιβεβαιώσει οτι ΔΟΥΛΕΥΕΙ το 4G?

Στην πλάτη γράφει TD-LTE και θέλω να ξέρω αν είναι και FDD-LTE... (ενώ ΔΕΝ το γράφει...)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω για αγορα απο το minideal να προτιμισω πληρωμη μεσω paypal(το χρεωνει πιο ακριβο και δεν ξερω ακριβως το λογο) η πληρωμη κατευθειαν μεσω του συστηματος του minideal που λεει easy payment gateway Visa και δεν χρεωνει κατι παραπανω?
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω για αγορα απο το minideal να προτιμισω πληρωμη μεσω paypal(το χρεωνει πιο ακριβο και δεν ξερω ακριβως το λογο) η πληρωμη κατευθειαν μεσω του συστηματος του minideal που λεει easy payment gateway Visa και δεν χρεωνει κατι παραπανω?
Για να μην σε χρεώνει το paypal την μετατροπή νομίσματος δες post #117.
Link to comment
Share on other sites

Για update στη ROM, υπαρχει και η επισημη μεθοδος με το VIBE UI (http://bbs.lenovo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=119555). Γιατι δεν την αναφερει κανενας?

Ευκολη ακομα και για τους αρχαριους

Δεν διαφωνώ....είναι πολύ απλή και κατανοητή η διαδικασία.....για εμάς τους κινέζους:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είμαι υπερευχαριστημενος από το τηλ.Έχω ένα μικρό πρόβλημα,το βάζω να πάρει την ώρα από την vodafone και μου βγάζει ότι να ναι,επίσης κατέβασα το livescore από το μάρκετ και λέει ότι τα παιχνίδια της souperleague στην Ελλάδα γίνονται στις 1 το βράδυ!!!Πρέπει να πειράξω κάτι για να δείχνουν σωστά?Είμαι με την 1441 thanks to kandilak and thanos_ath αλλά επειδή νομίζω ότι 1443 θα είναι κάτι ακόμα καλύτερο λέω να την δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είμαι υπερευχαριστημενος από το τηλ.Έχω ένα μικρό πρόβλημα,το βάζω να πάρει την ώρα από την vodafone και μου βγάζει ότι να ναι,επίσης κατέβασα το livescore από το μάρκετ και λέει ότι τα παιχνίδια της souperleague στην Ελλάδα γίνονται στις 1 το βράδυ!!!Πρέπει να πειράξω κάτι για να δείχνουν σωστά?Είμαι με την 1441 thanks to kandilak and thanos_ath αλλά επειδή νομίζω ότι 1443 θα είναι κάτι ακόμα καλύτερο λέω να την δοκιμάσω.

Πας στις ρυθμίσεις - στο Date & time και τσεκάρεις Automatic date & time και στο Select time zone επιλέγεις Athens, Instabul (GMT+2)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σε χρεώνει το paypal την μετατροπή νομίσματος δες post #117.

Οποτε κανω αυτο και κανω πληρωμη με paypal ειναι προτιμωτερο?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είμαι υπερευχαριστημενος από το τηλ.Έχω ένα μικρό πρόβλημα,το βάζω να πάρει την ώρα από την vodafone και μου βγάζει ότι να ναι,επίσης κατέβασα το livescore από το μάρκετ και λέει ότι τα παιχνίδια της souperleague στην Ελλάδα γίνονται στις 1 το βράδυ!!!Πρέπει να πειράξω κάτι για να δείχνουν σωστά?Είμαι με την 1441 thanks to kandilak and thanos_ath αλλά επειδή νομίζω ότι 1443 θα είναι κάτι ακόμα καλύτερο λέω να την δοκιμάσω.

 

Νια και μετα απο καμια βδομαδα το πολυ θα κανεις το ιδιο με την 1445 :)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κανω αυτο και κανω πληρωμη με paypal ειναι προτιμωτερο?

Εγώ έτσι το κάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα τα hard buttons δεν έχουν backlight φως σωστά?
Όχι....δεν έχουν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Σορι που θα κανω μια ερωτηση που την εχετε ακουσει καμια 50αρια φορες,αλλα ενδιαφερομαι να παρω το κινητο απο vickmall..Ποια ρομ να επιλεξω,multilanguage η την original?Το κινητο θα λειτουργει κανονικα αμα δεν αλλαξω μετα ρομ?

Multilanguage πήρα εγώ (με root+play).

Το δοκίμασα μια μέρα με την ρομ του vickmall κ δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!

Κάτοχος του τηλεφώνου εδώ και 4 μέρες. Το πηρα από minideal ροοταρισμένο.

Είμαι υπέρευχαριστημένος από το κινητό (το προηγούμενο που είχα ήταν ένα samsung 2 mini) μόνο κάπιοα ψιλοπροβληματάκια που έχουν αναφερθεί όπως το +30 αλλά πιστεύω είναι θέμα ρομ.

 

Ένα άλλο πρόβλημα που εχω: κατέβασα το greek radios και όποτε πάω να το παίξω μου λέει " Δυστηχώς η εφαρμογή greek radios έχει σταματήσει" αλλά μάλλον είναι θέμα της rom.

 

Μια ερώτηση πως μπορώ να δω αν έχω ήδη to TWRP ώστε να βάλω μια άλλη rom?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει αλλα κανεις δεν απαντησε...

Υποστηριζει micro USB to HDMI cable (για συνδεση με τηλεοραση) ???

Όχι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή γίνεται χαμός με τις ερωτήσεις σχετικά με το Rooting, Flashing, Bricking και Unbricking του Lenovo A806 και επειδή προχθές τράβηξα τα πάνδεινα για να επαναφέρω το δικό μου Α806 μετά από Bricking, εγραψά τον παρακάτω οδηγό για να βοηθήσω τους κατόχους του εν λόγω κινητού να το σκαλίσουν χωρίς να κινδυνεύουν από εγκφαλικό κτλ.

 

Στον παρακάτω οδηγό συμπεριέλαβα τις οδηγίες του Kandilak, οδηγίες διαφόρων ξένων ατόμων από ξένα forums και τις δικές μου ιδέες. Είναι γραμμένος στα Αγγλικά γιατί αρχικά σχεδίαζα να τον διμοσιεύσω και σε ξένα forum. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να τον ξαναγράψω στα Ελληνικά. Καλό Hacking.....

 

 

Installation of TWRP 2.8.0.0 (Assumes your phone came rooted from you seller)

--------------------------------------------------------------------------------------

1. Install "Mobileuncle MTK Tools" from PlayStore.

2. Copy "SuperSU2.14.zip" into phone's sdcard(internal or external).

3. Copy "recovery_twrp.img" into phone's sdcard root folder

(internal or external).

4. Run "Mobileuncle Tools" and grant root permissions when asked. Choose "Recovery

Update". Select "recovery_twrp.img". Press "Ok" and "Ok" again

and phone will reboot into TWRP Recovery.

5. In TWRP recovery select "Install" and in next screen find and select

"UpdateSuperSU2.14.zip". Then "Swipe to confirm Flash" and wait for it to finish

successfully (watch for error messages). Next select "Reboot system".

 

 

Installation of latest official ROM and Greek(or Other) language addition

----------------------------------------------------------------------------

1. Go to http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ and download

ROM: VIBEUI_V2.0_1443_7.28.1_ST_A806 ( Stable version )

2. Copy the ROM you downloaded into phone's sdcard root folder(internal or external).

3. Go to http://wiki.cyanogenmod.org/w/Google_Apps#Downloads and download package

of date "20140606" which comes with the filename: "gapps-kk-20140606-signed.zip".

Rename package to "GApps-KitKat-20140606.zip" and copy it into phone's sdcard

root folder.

4. Get into TWRP Recovery by using "Mobileuncle Tools" or by powering off phone

and then holding down simultaneously "VolUp + VolDown + Power" buttons until

it vibrates.

5. In TWRP select "Wipe" -> "Swipe to Factory Reset" -> "Home".

6. Select "Install" and find "ROM-VIBEUI_V2.0_1443_7.28.1_ST_A806_NK_W_5F69.zip"

in the sdcard -> "Swipe to Confirm Flash" -> "Home".

7. Select "Install" and find "UpdateSuperSU2.14.zip" in the sdcard -> "Swipe to

Confirm Flash" -> "Reboot system" (Please be patient this boot may take a long

time). -> Select "English" when presented with a choice dialog.

*** If during boot you a presented with a dialog box from "SuperSu" or "SuperUser"

in Chinese: Select the bottom left choice.

in English: Select "Grant".

8. Perform initial setting of phone and let it just stay on for 2-3 minutes without

you doing anything to it. Then power it off.

9. Get into TWRP recovery by pressing "VolUp + VolDown + Power" buttons until it

vibrates.

10. Select "Install" and find "GApps-KitKat-20140606.zip" in the sdcard -> "Swipe

to Confirm Flash" -> "Reboot system".

 

*** For installing GREEK (Or any other language), download "Locale More - Language

Setting" from PlayStore and:

a. Run "Locale More - Language Setting"

b. In tab "Locales" select "Greek (Greece)"

c. Grant permissions in SuperSu.

d. Immediately afterwards select "Greek (Greece)" again.

All apps that support Greek will change into Greek.

The language in settings do not change and remains in English.

 

*** Προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερα να κρατήσετε το Interface στα Αγγλικά. Έτσι θα έχετε την ευχέρια να

εγκαθιστάτε πάντα την πιο πρόσφατη ROM από την Lenovo χωρίς να διαλύεται το σύμπαν. Ελλήνικά θα

γράφετε και θα διαβάζετε σε όλες τις εφαρμογές αφού ρυθμίσετε το "Language & Input Settings".

 

 

Unbricking

----------

If you accidentally bricked your phone by wrong flashing of ROM or TWRP or any

other software cause, you can still restore it to its original state.

If you have bricked it by hardware accident of failure then it has to go to service.

 

The method below works even if the phone does not even get into preloader or

into factory restore mode or it does not even power up at all.

 

1. Find and download the original ROM file that came installed in your phone. If

you cannot find it, ask the people from where you purchased the phone

(Eg. VickMall) to provide it. Mine was "VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806.zip".

2. Find and download "MediaTek SP Flash Tool 5.1420.03".

3. Find, download and install the USB drivers for you phone and the "Mobilestel

Cygnus T1" USB drivers for MediaTek devices.

4. Unzip the ROM you downloaded in a folder inside the "MediaTek SP Flash Tool"

folder.

5. Run "flash_tool.exe" form inside the MediaTek SP Flash Tool" folder.

6. Go to Menu "Options" -> "Option..." -> Download" -> Tick on "DA DL All with

Checksum" -> Close the options window.

7. Go to tab "Download".

8. In "Download-Agent" field, select the file "MTK_AllInOne_DA.bin" which is located

in the "MediaTek SP Flash Tool" folder.

9. In "Scatter-loading File" field, select the file "MT6592_Android_scatter.txt"

which is located in the ROM's folder inside the "MediaTek SP Flash Tool" folder.

*** See step 4 above.

10. In the dropdown filed below that reads "Download Only", select it to read

"Firmware Upgrade".

11. Power off your phone(If not already) and remove the battery.

12. Connect the USB cable to your phone but not to the USB port of you PC.

13. Press the "Download" button and when you here the Ding sound(that the PC

makes to inform you that a device was connected to a USB port) immediately

connect the USB cable to the USB port of your PC.

After a while the flashing will start and you will see various progress bar

information as it happens.

It may take a very long time. Be patient and do not interrupt the procedure.

At the end, a big dialog with a green tick sign will appear indicating a

successful flashing.

*** If you did not succeed because you were too slow or too fast in connecting

the USB cable to the PC, repeat steps 12,13.

14. Close any dialogs and the "SP Flash Tool" window.

15. Disconnect USB cable from PC and Phone.

16. Power on the phone and be patient. It will boot slowly and you will be

presented with the same initialization procedure you saw when first purchased

the phone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το κινητό εδώ και καμιά 20αρια μέρες και είμαι με την μανίσια ρομ όπως ήρθε από το vickmal. Όλα οκ εκτός από ένα θέμα που μου βγάζει με το πληκτρολόγιο. Έχω εγκαταστήσει από το playstore το touchpal και εδώ και μερικές μέρες πολύ συχνά μου επαναφέρει το stock σαν προεπιλεγμένο και πρέπει κάθε φορά να επιλέγω αυτό που κατέβασα. Ξέρει κανείς γιατί χάνεται η προεπιλογή? Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το κινητό εδώ και καμιά 20αρια μέρες και είμαι με την μανίσια ρομ όπως ήρθε από το vickmal. Όλα οκ εκτός από ένα θέμα που μου βγάζει με το πληκτρολόγιο. Έχω εγκαταστήσει από το playstore το touchpal και εδώ και μερικές μέρες πολύ συχνά μου επαναφέρει το stock σαν προεπιλεγμένο και πρέπει κάθε φορά να επιλέγω αυτό που κατέβασα. Ξέρει κανείς γιατί χάνεται η προεπιλογή? Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ!

 

Κι εγώ έχω το touchpal αλλά δεν έχω το πρόβλημα αυτό ούτε στην 1441 ούτε στην 1443

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!

Κάτοχος του τηλεφώνου εδώ και 4 μέρες. Το πηρα από minideal ροοταρισμένο.

Είμαι υπέρευχαριστημένος από το κινητό (το προηγούμενο που είχα ήταν ένα samsung 2 mini) μόνο κάπιοα ψιλοπροβληματάκια που έχουν αναφερθεί όπως το +30 αλλά πιστεύω είναι θέμα ρομ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5693034#post5693034

 

 

Μια ερώτηση πως μπορώ να δω αν έχω ήδη to TWRP ώστε να βάλω μια άλλη rom?

Αν ρωτάς επειδή στον οδηγό μου γράφω μια σημείωση για αυτούς που το έχουν ήδη εγκατεστημένο μπορείς να ακολουθήσεις όλα τα βήματα του οδηγού είτε έχεις είτε δεν έχεις TWRP reocvery. Η βασική προϋπόθεση είναι να έχεις rooted συσκευή. Και μην με ρωτήσεις πως θα δεις αν είσαι root, .........απλά θα το καταλάβεις.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το touchpal αλλά δεν έχω το πρόβλημα αυτό ούτε στην 1441 ούτε στην 1443

 

Και γω δεν το είχα πάντως...όπως να χει πάγωσα το πληκτρολόγιο android και όλα οκ :)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις - στο Date & time και τσεκάρεις Automatic date & time και στο Select time zone επιλέγεις Athens, Instabul (GMT+2)

 

Καλησπέρα,

 

έχω το κινητό εδώ και καμιά 20αρια μέρες και είμαι με την μανίσια ρομ όπως ήρθε από το vickmal. Όλα οκ εκτός από ένα θέμα που μου βγάζει με το πληκτρολόγιο. Έχω εγκαταστήσει από το playstore το touchpal και εδώ και μερικές μέρες πολύ συχνά μου επαναφέρει το stock σαν προεπιλεγμένο και πρέπει κάθε φορά να επιλέγω αυτό που κατέβασα. Ξέρει κανείς γιατί χάνεται η προεπιλογή? Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ!

 

Μάλλον έχεις δίκιο,ας περιμένω λίγο.Να ξαναευχαριστησω τον φίλο μου τον kandilak για την άμεση απάντηση και να ρωτήσω πως μπαίνει αναφορά παράδοσης μηνυμάτων και γιατί χάνω μερικές κλήσεις,μπορώ να το βάζω σε σύστημα gsm όπου και πιάνει πάντα σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχει παρει ενας φιλος μου το Α806 και εχει ενα θεματακι...ενω το βαζει στο αθορυβο (στη δονηση εννοω) οταν τον παιρνουν τηλεφωνο μενει για 10 δευτερολεπτα στη δονηση και μετα αρχιζει να χτυπαει κανονικα με ηχο (λεει και κατι για VIP ring αν σας λεει αυτο κατι).

 

Υ.Γ: Συγγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει σε προηγουμενο ποστ αλλα δε το ειδα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο,ας περιμένω λίγο.Να ξαναευχαριστησω τον φίλο μου τον kandilak για την άμεση απάντηση και να ρωτήσω πως μπαίνει αναφορά παράδοσης μηνυμάτων και γιατί χάνω μερικές κλήσεις,μπορώ να το βάζω σε σύστημα gsm όπου και πιάνει πάντα σήμα?

Για την αναφορά παράδοσης πας στην εφαρμογή Messaging , πατάς το πλήκτρο menu , πατάς στο "More features and settings", μετά πατάς "More" και κάπου στην μέση λέει "TEXT MESSAGE (SMS) SETTINGS" και ακριβώς από κάτω ενεργοποιείς το "Request delivery notification". Αν θες αναφορά και για τα MMS πας λίγο παρακάτω εκεί που λέει MULTIMEDIA MESSAGE (MMS) SETTINGS και ακριβώς από κάτω ενεργοποιείς το "Request delivery notification".

 

Όλα τα παραπάνω , φίλε martinacos , τα βρήκα αμέσως μόλις διάβασα το post σου. Δεν πήρε πάνω από 2 λεπτά. Πολύ λιγότερο απ' όσο μου πήρε να γράψω αυτή την απάντηση. Μην το φοβάστε το τηλέφωνο.......περιηγηθείτε στα menu του και ανακαλύψτε τις λειτουργίες του. Τουλάχιστον κάποια πράγματα που μπορούμε να τα κάνουμε εύκολα με λίγο ψάξιμο ας τα κάνουμε μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5693034#post5693034

 

 

Αν ρωτάς επειδή στον οδηγό μου γράφω μια σημείωση για αυτούς που το έχουν ήδη εγκατεστημένο μπορείς να ακολουθήσεις όλα τα βήματα του οδηγού είτε έχεις είτε δεν έχεις TWRP reocvery. Η βασική προϋπόθεση είναι να έχεις rooted συσκευή. Και μην με ρωτήσεις πως θα δεις αν είσαι root, .........απλά θα το καταλάβεις.

 

Αυτό για το TWRP με έκαιγε. Για το root με κόβει μέχρι εκεί :D

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Για την αναφορά μνμ πας: Μηνυματα --> πατας το μενου ( αριστερο πληκτρο) --> More settings --> Στα Settings κάπου λέει more κάτω κάτω θα βρεις επιλογή για αναφορα παράδοσης στα sms και mms.

 

Αυτά για την rom που έρχεται το τηλ από minideal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...