Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τα μηνύματα υπάρχει το γνωστό θέμα με το +30 αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί βαριόμουνα.

Στις επαφές βγάζεις το +30 και κομπλέ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5693034#post5693034

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω και δεύτερο για ένα φίλο. Να προτιμήσω το toc2 που δίνει και tempered glass όπως λέει ή Vickmall για ποιο σιγουρα?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω και δεύτερο για ένα φίλο. Να προτιμήσω το toc2 που δίνει και tempered glass όπως λέει ή Vickmall για ποιο σιγουρα?

Τι ποιο σίγουρο προσφέρει το Vickmall? Εγώ το πήρα από to2c και ήταν όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

 

το είχα δει αλλά εμένα δεν το χει σαν επιλογή μαλλον το χει η 1441

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω και δεύτερο για ένα φίλο. Να προτιμήσω το toc2 που δίνει και tempered glass όπως λέει ή Vickmall για ποιο σιγουρα?

 

έχει και από vickmall να αγοράσεις Nillkin Tempered Glass εγώ μάλιστα ζήτησα να μου το εγκαταστήσουν και οι ίδιοι και το έκαναν κιόλας :lol:

 

Κοίτα δεξιά το menu του κινητού στο vickmall μαζί με το κινητό τα χει πιο φτηνά όπως και τις θήκες στα αριστερά τα xi μεμονωμένα να τα δεις σε πιο ακριβές τιμές.

 

Εγώ επέλεξα vicmall γιατί διάβασα για καλο support που έχει σαν κινέζο μάγαζο όχι μονο στο πριν πάρεις αλλα και στο μετά που είναι το πιο βασικό, ίδωμεν ...

Edited by SupraDiN
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μου σας ευχαριστώ πολυ,εχω βάλει την 1441 και την ψιλοσετάρω,ψάχνω να βρώ κατάληλο πληκτρολόγιο για ελλήνικα κτλ.kandilak και thanos ath και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Πως να την κατεβάσω την 1441?

Πιο απ'όλα τα "κουμπάκια" που βγάζει πρέπει να πατήσω?

Sorry αλλά τα Κινέζικά μου είναι περιορισμένα(για την ακρίβεια ανύπαρκτα αλλά κάνω τον μορφωμένο..:p)........

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα.....ερωτηση προς καντιλακ και σε οσους γνωριζουν (καντιλακ εδωσες τα φωτα σου για την 1441 οποτε...)...λοιπον με την 1441 εαν πατησεις update βγαζει την 1443 και ξεκινα κατεβασμα....μηπως εκανε καμια κινηση κανεις να τη κατεβασειι για να μας πει και εμας;;;;;
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα.....ερωτηση προς καντιλακ και σε οσους γνωριζουν (καντιλακ εδωσες τα φωτα σου για την 1441 οποτε...)...λοιπον με την 1441 εαν πατησεις update βγαζει την 1443 και ξεκινα κατεβασμα....μηπως εκανε καμια κινηση κανεις να τη κατεβασειι για να μας πει και εμας;;;;;

 

παιδια μολις βγηκε και 1443 σε stable version.......... http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

kandilak για να την περασουμε κανουμε τα ιδια βηματα που καναμε στην 1441;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ποια εφαρμογή μου κλείνει συνέχει το location service? Το power manager to εχω κάνει freeze από το security

 

Επίσης, ξέρει κανείς πώς μπορώ να προσθέσω λεξικό ελληνικό για να βγάζει επιτέλους καμιά λέξη με τόνους στο Τ9?????

Edited by georgegir
Link to comment
Share on other sites

Εδω και ουτε μηνα που το πηρε ο γαμπρος μου απο minideal (με τη δικη τους multi rom) ολα καλα (αν εξαιρεσουμε τα crashαρισματα του notification center).Προχτες παρατηρησε οτι κρατωντας το κινητο σε ορθια θεση στη γραφη μηνυματος δεν μπορουσε να πατησει τα i j και n(το i αν πατησεις ακριβως στην κορυφη του *κουμπιου* το παιρνει τα αλλα οχι).Υποθεσαμε οτι μπορει να φταιει το temperd glass της nilkin που φοραει απο την πρωτη μερα σχεδον και το αφαιρεσαμε χωρις αποτελεσμα.Σημερα περασαμε την 1441 συμφωνα με τον αδηγο του φιλου kandilak με επιτυχια αλλα ματαια μια απο τα ιδια...Πλαγια αν γυρισει το κινητο μια χαρα αλλα σε ορθια θεση στο σημειο που ειναι τα γραμματα i j και n μαλλον υπαρχει θεμα...καμμια ιδεα?Ισως καποιο calibrate (αν και με αλλαγη της rom δε θα εστρωνε?)Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο?Το κινητο ουτε επεσε ουτε ζουλιχτηκε καπου να πω οτι οκ εγινε ζημια...το καταλαβε την ωρα που εκανε ενα antutu test :lol:
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να χρησιμοποιείται 1.5γιγα ρομ σχεδόν μόνιμα?Έτσι γράφει το τιτανιουμ.Κάτι άλλο,τις κινέζικες και το σεκιούριτι μπορώ να τα διαγράψω,είμαι με την 1441,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Μόλις έκανα αναβάθμιση σε 1443 μέσω του system update. Κατέβηκε ένα αρχείο γύρω στα 30mb και μετά πάτησα να κάνει reboot. Το τηλέφωνο έκλεισε μπήκε στο TWRP recovery, έκανε το update και επαννεκκίνησε και όταν ξανάνοιξε ήμουν με την 1443_DEV τα gapps και τα ελληνικά δεν πειράχτηκαν αλλά δεν ήμουν πλέον root. Όταν πήγα να μπω πάλι στο TWRP recovery για να φλασάρω το Update SuperSU-v2.14.zip διαπίστωσα ότι είχε αντικατασταθεί το TWRP με το εργοστασιακό recovery της Lenovo.

Ξαναπέρασα το TWRP με το SP_flash_tool και είμαι έτοιμος να κάνω δοκιμή στην 1443 rom που έχει στο needrom.

Οπότε προσοχή όποιος σκέφτεται να κάνει update μέσω του system update , ειδικότερα αυτοί που δεν είναι εξοικειωμένοι με flash tool.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Μόλις έκανα αναβάθμιση σε 1443 μέσω του system update. Κατέβηκε ένα αρχείο γύρω στα 30mb και μετά πάτησα να κάνει reboot. Το τηλέφωνο έκλεισε μπήκε στο TWRP recovery, έκανε το update και επαννεκκίνησε και όταν ξανάνοιξε ήμουν με την 1443_DEV τα gapps και τα ελληνικά δεν πειράχτηκαν αλλά δεν ήμουν πλέον root. Όταν πήγα να μπω πάλι στο TWRP recovery για να φλασάρω το Update SuperSU-v2.14.zip διαπίστωσα ότι είχε αντικατασταθεί το TWRP με το εργοστασιακό recovery της Lenovo.

Ξαναπέρασα το TWRP με το SP_flash_tool και είμαι έτοιμος να κάνω δοκιμή στην 1443 rom που έχει στο needrom.

Οπότε προσοχή όποιος σκέφτεται να κάνει update μέσω του system update , ειδικότερα αυτοί που δεν είναι εξοικειωμένοι με flash tool.

 

μια χαρα kandilak...πες μας ομως εαν θα μπορουμε να κανουμε την ιδια διαδικασια οπως με την 1441....!!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα kandilak...πες μας ομως εαν θα μπορουμε να κανουμε την ιδια διαδικασια οπως με την 1441....!!!

Ναι, αυτή που κατεβάζεις από τον needrom μπαίνει με την ίδια διαδικασία. Αν η συσκευή σας έχει την 1441 , προαιρετικά μπορείτε μετά το τελευταίο φλασάρισμα, (αυτό που μπαίνουν τα gapps) να ξαναμπείτε στο TWRP και να πάτε Restore, να επιλέξετε το τελευταίο backup (αυτό που πήρατε στο βήμα 6 του οδηγού), να ξετσεκάρετε Boot, Cache, System, NVRAM και να αφήσετε τσεκαρισμένο μόνο το Data και μετά να κάνετε Swipe to restore. Στο τέλος Reboot System. Με αυτό τον τρόπο θα έχετε την 1443 + τις εφαρμογές και τα δεδομένα που είχατε πριν το update.

 

Σημ. Σε αυτή την rom έχουν προστεθεί αρκετές άχρηστες κινέζικες εφαρμογές τις οποίες μπορείτε εύκολα να απεγκαταστήσετε χωρίς να υπάρχει πρόβλημα μέσα από την διαχείριση εφαρμογών. Φαίνονται στα παρακάτω screenshots

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51539&stc=1&d=1414167501http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51540&stc=1&d=1414167501

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ kandilak τα gapps να τα περασω ή θα ειναι μέσα στη data;;;

Νομίζω το λέω στο προηγούμενο μου post. Μετά που θα φλασάρεις και τα gapps και θα επανεκκίνησεις θα προχωρήσεις για το restore.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και εγώ το wipe+update (όχι OTA) από καντιλακ με το image απο εδώ

Ο οδηγός είναι αναλυτικός. απλά κάπου λέει Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω αριστερή επιλογή. ενώ η επιλογή Grant στο supersu είναι η κάτω δεξιά.

 

Έπειτα απεγκατέστησα και γω τα αρκετά κινέζικα, και όσα δεν βγαίναν τα έκανα hide με Nova Launcher (pro).

από εντυπώσεις είναι οκ, δυστυχώς μόνο τα ελληνικά που εμφανίζονται στη notification bar συνεχίζουν να εμφανίζονται "περίεργα" και σε αυτή την έκδοση. Τα γράμματα με τόνους δεν εμφανίζονται καν, τα fonts είναι χαμένα κλπ κλπ. παιδικές απαράδεκτες ασθένειες... αν βρει κανείς καμιά λύση ας ενημερώσει.

Edited by Dio1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να χρησιμοποιείται 1.5γιγα ρομ σχεδόν μόνιμα?Έτσι γράφει το τιτανιουμ.Κάτι άλλο,τις κινέζικες και το σεκιούριτι μπορώ να τα διαγράψω,είμαι με την 1441,ευχαριστω

1.55gb είναι το μέγεθος του system partition. Στο Titanium πόσο ελεύθερο χώρο γράφει δίπλα στη rom συστήματος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έκανα και εγώ το wipe+update (όχι OTA) από καντιλακ με το image απο εδώ

Ο οδηγός είναι αναλυτικός. απλά κάπου λέει Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω αριστερή επιλογή. ενώ η επιλογή Grant στο supersu είναι η κάτω δεξιά.

 

Έπειτα απεγκατέστησα και γω τα αρκετά κινέζικα, και όσα δεν βγαίναν τα έκανα hide με Nova Launcher (pro).

από εντυπώσεις είναι οκ, δυστυχώς μόνο τα ελληνικά που εμφανίζονται στη notification bar συνεχίζουν να εμφανίζονται "περίεργα" και σε αυτή την έκδοση. Τα γράμματα με τόνους δεν εμφανίζονται καν, τα fonts είναι χαμένα κλπ κλπ. παιδικές απαράδεκτες ασθένειες... αν βρει κανείς καμιά λύση ας ενημερώσει.

Έχεις δίκιο Dio1 , είναι κάτω δεξιά το σωστό , διορθώθηκε. Όμως ασχέτως τι πατήσεις εκείνη την στιγμή μπορείς να μπεις αργότερα στο SuperSU και να βρεις τις εφαρμογές με την κόκκινη δίεση (#) να πατήσεις πάνω σε κάθε μία και στο Access να επιλέξεις αντί Deny το Grant. Κάνεις και μια επανεκκινηση και είσαι εντάξει.........νομίζω:)

Link to comment
Share on other sites

Έχει καιρό που παρακολουθώ το forum κι επειδή έχω πλήρη μεσάνυχτα από root, αλλαγές ROM και ο,τιδήποτε έχει να κάνει με πείραγμα λογισμικού στα androids θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω το τηλ, εαν το πάρω απλά από minideal (http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html ) και επιλέξω το root και το install google play όταν θα μου έρθει θα έχει όλα τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρετε??

Αν απλά το χρησιμοποιήσω όπως μου έρθει θα έχω θέματα στη λειτουργία του και στο πέρασμα εφαρμογών?

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Physiker
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πήρα από το vickmall και το δουλεύω με τη ROM που μου το έστειλαν εδώ και δύο σ χεδόνεβδομάδες και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Δουλεύουν όλα τέλεια! Λογικά και το minideal την ίδια ROM δίνει.
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει αναβάθμιση Android L;

 

Δεν έχω βρει πουθενά επίσημη ανακοίνωση.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

1.55gb είναι το μέγεθος του system partition. Στο Titanium πόσο ελεύθερο χώρο γράφει δίπλα στη rom συστήματος?

 

1.55gb(562 ελεύθερα )

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις βγηκε και 1443 σε stable version.......... http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

kandilak για να την περασουμε κανουμε τα ιδια βηματα που καναμε στην 1441;;;;

 

Ούτε αυτή η έκδοση είναι official multilanguage. Ξέρει κανείς αν θα βγει ποτέ τέτοια ? (για να μη χρειάζεται more locale κλπ)

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...