Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολη τη παρεα.

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει και να μπορει να κοιταξει το κιν,

μπας και το φτιαξουμε να του το στειλω;

Ειχε μπρικαρει,το επανεφερα αλλα κανει επαννεκιννησεις.Επισης δεν μπορω να περασω τα ιμει.

Εχω παρει back up απο το emergency tool αλλα στο restore μου βγαζει σφαλμα.

Το κιν ειναι καινουριο.Το μπρικαρα την πρωτη μερα που το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολη τη παρεα.

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει και να μπορει να κοιταξει το κιν,

μπας και το φτιαξουμε να του το στειλω;

Ειχε μπρικαρει,το επανεφερα αλλα κανει επαννεκιννησεις.Επισης δεν μπορω να περασω τα ιμει.

Εχω παρει back up απο το emergency tool αλλα στο restore μου βγαζει σφαλμα.

Το κιν ειναι καινουριο.Το μπρικαρα την πρωτη μερα που το πηρα.

Καλημέρα, χρονια πολλα και καλη χρονιά. Ποια ρομ εχεις περασμένη; εχεις ενναιο χωρο στην εσωτερική μνημη ή σπαστό; εγω Θεσσαλονίκη μενω, εχω ασχοληθει σε αρκετο βαθμο αν θες να προσπαθήσω

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με μαμα ρομ πως τα παει απο μπαταρια καμερα και κινεζιες;

Καλα ειναι, αν και καλο θα ηταν μια καλύτερη ρομ, που να λειπουν τα περιττά πράγματα και να εχει καλύτερη διαχείριση μπαταριας

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το κινητό. Ήρθε με rom ENCommon V2.02 και nubia ui 3.9.6. Δεν ξέρω αν είναι official ή custom πάντως δεν έχει ράδιο, IR ούτε επιλογή για 4Κ βίντεο. Θα μπορούσα να περάσω κάποια custom rom απευθείας μέσω twrp κάνοντας full wipes;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

κοιτάω την τιμή του z7 (όχι του max) είναι πολύ καλή πλέον ειδικά σε μεταχειρισμένο και σκέφτομαι από xiaomi note 3 να πάω σε αυτό κυρίως λόγω ανάλυσης της οθόνης καθώς το χρησιμοποιώ σε vr μαζί με το trinus vr και συνδέω κινητό με pc, τi λέτε αξίζει η μετάβαση?

http://www.banggood.com/ZTE-Nubia-Z7-5_5-Inch-2K-Screen-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-801-Quad-core-4G-Smartphone-p-1107846.html?rmmds=search

(δεν βρήκα θέμα για το z7 για αυτό και ρωτάω εδώ :D )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα και εγώ την comborom. Όλα δουλεύουν άψογα. Μόνο μικρό πρόβλημα ότι δεν συγχρονίζει η εφαρμογή gmail, αλλά παίζει μια χαρά το outlloοk οπότε no problem.

Ακόμα και για 1 χρόνο να το κρατήσω το κινητό, για 94€ αξίζει μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Πολύ αμφιβάλω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα και εγώ την comborom. Όλα δουλεύουν άψογα. Μόνο μικρό πρόβλημα ότι δεν συγχρονίζει η εφαρμογή gmail, αλλά παίζει μια χαρά το outlloοk οπότε no problem.

Ακόμα και για 1 χρόνο να το κρατήσω το κινητό, για 94€ αξίζει μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Πολύ αμφιβάλω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά.

 

μπαινει απλα και ευκολα ; δηλαδη οπως το περιμενω να μου ερθει απο το banggood παω πεταω τη ρομ χυμα μεσα, Μπαινω twrp

κανω Wipe cache & Dalvick μετα Install τη ρομ και τελος ;

 

// Σε αυτα τα λεφτα αντιστοιχο υπαρχει εξισου πολυ καλο τηλεφωνο το xiaomi mi4 2gb ... Το εχω 2 χρονια , ειναι παρομοια σε χαρακτηριστικα και ειναι πολυ καλο τηλεφωνο, σε λιγο καιρο που θα εχω και το ZTE θα τα συγκρινω μεταξυ τους αν και μιλαμε για παλιες / ξεπερασμενες σε τεχνολογια συσκευες που ομως καποτε ήταν ναυαρχιδες

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την twrp με το εργαλείο του tigreos και μετά όπως τα γράφεις. Το είχα κάνει και root πρώτα με το kingoroot, άλλα δεν ξέρω σίγουρα αν είναι απαραίτητο.

Αυτό που αντιμετωπίζω τώρα είναι ότι δεν μου έρχονται οι ειδοποιήσεις στο Viber, αν δεν έχω ανοίξει πριν την εφαρμογή. Έχω δώσει όλα τα δικαιώματα στην εφαρμογή από το notification center, αλλά τίποτα. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει βάλει κανένας κάρτα μνήμης 64 gb; Έχω μια Kingston SDXC 64 gb που δουλεύει άψογα σε άλλα κινητά, αλλά το Z7 MAX δεν την αναγνωρίζει...

Edit: Τελικά την αναγνωρίζει μόνο σε φορμάτ FAT32, ενώ σε άλλα κινητά υποστηρίζεται και το exFAT.

Edited by ilmas

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

@ilmas, ολα τα αλεθει ο καλος ο μυλος αρκει να εχει τα σωστα υλικα :)

..οτι και να λεγεται,γενικα το κινητο μεχρι και σημερα ειναι αψογο,πληρες και ικανοποιει τις αναγκες του μεγαλυτερου ποσοστου των χρηστων.

..τωρα αν μας πιανει το μικροβιο της αλλαγης για τον οποιονδηποτε λογο,ειναι αλλη κουβεντα.δεν σημαινει ομως οτι το κινητο δεν ''παει αλλο'' που λεμε.

αυτο που παρατηρω,ειναι οτι μετα το max,σε σχεδον ολα τα κινητα κατι λειπει.ειτε ειναι 2η σιμ,ειτε ραδιοφωνο,ειτε ξεχωριστη θυρα sd(χωρις ταρζανιες τυπου xiaomi),ειτε υπερυθρες...

και μιλαμε παντα για κινητα πολλαπλασιας αξιας της αρχικης του max ,τεχνολογικα απο αποψη hardware πιο δυνατα και εξελιγμενα και απο αποψη αισθητικης πολυ πιο ομορφα.

..στο τελος, οι περισσοτεροι ,καταληγουμε να κανουμε τα ιδια που καναμε με την προηγουμενη συσκευη,αφου περασει ο αρχικος ενθουσιασμος και η περιοδος διερευνησης του καινουριου.οποτε,προσωπικα,προτιμω να κρατησω το χ ποσο που θα ξοδευα για αλλη συσκευη,μεχρι να καταλαβω οτι δεν ''παει αλλο''.

σημειωστε οτι τα δικα μου αγοραστηκαν κιολας πολυ πιο ακριβα απο τις σημερινες τιμες.ισως να ειναι και αυτο αποτρεπτικο της οποιας αλλαγης.

..αυτες ηταν καποιες σκεψεις που ηθελα απο καιρο να μοιραστω στο θεμα μας,ετσι γενικα και αοριστα :):)

Link to comment
Share on other sites

@ilmas, ολα τα αλεθει ο καλος ο μυλος αρκει να εχει τα σωστα υλικα :)

..οτι και να λεγεται,γενικα το κινητο μεχρι και σημερα ειναι αψογο,πληρες και ικανοποιει τις αναγκες του μεγαλυτερου ποσοστου των χρηστων.

..τωρα αν μας πιανει το μικροβιο της αλλαγης για τον οποιονδηποτε λογο,ειναι αλλη κουβεντα.δεν σημαινει ομως οτι το κινητο δεν ''παει αλλο'' που λεμε.

αυτο που παρατηρω,ειναι οτι μετα το max,σε σχεδον ολα τα κινητα κατι λειπει.ειτε ειναι 2η σιμ,ειτε ραδιοφωνο,ειτε ξεχωριστη θυρα sd(χωρις ταρζανιες τυπου xiaomi),ειτε υπερυθρες...

και μιλαμε παντα για κινητα πολλαπλασιας αξιας της αρχικης του max ,τεχνολογικα απο αποψη hardware πιο δυνατα και εξελιγμενα και απο αποψη αισθητικης πολυ πιο ομορφα.

..στο τελος, οι περισσοτεροι ,καταληγουμε να κανουμε τα ιδια που καναμε με την προηγουμενη συσκευη,αφου περασει ο αρχικος ενθουσιασμος και η περιοδος διερευνησης του καινουριου.οποτε,προσωπικα,προτιμω να κρατησω το χ ποσο που θα ξοδευα για αλλη συσκευη,μεχρι να καταλαβω οτι δεν ''παει αλλο''.

σημειωστε οτι τα δικα μου αγοραστηκαν κιολας πολυ πιο ακριβα απο τις σημερινες τιμες.ισως να ειναι και αυτο αποτρεπτικο της οποιας αλλαγης.

..αυτες ηταν καποιες σκεψεις που ηθελα απο καιρο να μοιραστω στο θεμα μας,ετσι γενικα και αοριστα :):)

 

Το κινητό το έχω μόλις μια εβδομάδα, από Κίνα (99 ευρώ). Μπορώ να πω ότι είναι άριστο, πέρασα βέβαια την combo rom. Το μόνο που με χαλάει είναι η έλλειψη ελληνικών.

Edited by ilmas
Δεν εμφανίζεται σωστά

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

@ilmas, ολα τα αλεθει ο καλος ο μυλος αρκει να εχει τα σωστα υλικα :)

..οτι και να λεγεται,γενικα το κινητο μεχρι και σημερα ειναι αψογο,πληρες και ικανοποιει τις αναγκες του μεγαλυτερου ποσοστου των χρηστων.

..τωρα αν μας πιανει το μικροβιο της αλλαγης για τον οποιονδηποτε λογο,ειναι αλλη κουβεντα.δεν σημαινει ομως οτι το κινητο δεν ''παει αλλο'' που λεμε.

αυτο που παρατηρω,ειναι οτι μετα το max,σε σχεδον ολα τα κινητα κατι λειπει.ειτε ειναι 2η σιμ,ειτε ραδιοφωνο,ειτε ξεχωριστη θυρα sd(χωρις ταρζανιες τυπου xiaomi),ειτε υπερυθρες...

και μιλαμε παντα για κινητα πολλαπλασιας αξιας της αρχικης του max ,τεχνολογικα απο αποψη hardware πιο δυνατα και εξελιγμενα και απο αποψη αισθητικης πολυ πιο ομορφα.

..στο τελος, οι περισσοτεροι ,καταληγουμε να κανουμε τα ιδια που καναμε με την προηγουμενη συσκευη,αφου περασει ο αρχικος ενθουσιασμος και η περιοδος διερευνησης του καινουριου.οποτε,προσωπικα,προτιμω να κρατησω το χ ποσο που θα ξοδευα για αλλη συσκευη,μεχρι να καταλαβω οτι δεν ''παει αλλο''.

σημειωστε οτι τα δικα μου αγοραστηκαν κιολας πολυ πιο ακριβα απο τις σημερινες τιμες.ισως να ειναι και αυτο αποτρεπτικο της οποιας αλλαγης.

..αυτες ηταν καποιες σκεψεις που ηθελα απο καιρο να μοιραστω στο θεμα μας,ετσι γενικα και αοριστα :):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ilmas, ολα τα αλεθει ο καλος ο μυλος αρκει να εχει τα σωστα υλικα :)

..οτι και να λεγεται,γενικα το κινητο μεχρι και σημερα ειναι αψογο,πληρες και ικανοποιει τις αναγκες του μεγαλυτερου ποσοστου των χρηστων.

..τωρα αν μας πιανει το μικροβιο της αλλαγης για τον οποιονδηποτε λογο,ειναι αλλη κουβεντα.δεν σημαινει ομως οτι το κινητο δεν ''παει αλλο'' που λεμε.

αυτο που παρατηρω,ειναι οτι μετα το max,σε σχεδον ολα τα κινητα κατι λειπει.ειτε ειναι 2η σιμ,ειτε ραδιοφωνο,ειτε ξεχωριστη θυρα sd(χωρις ταρζανιες τυπου xiaomi),ειτε υπερυθρες...

και μιλαμε παντα για κινητα πολλαπλασιας αξιας της αρχικης του max ,τεχνολογικα απο αποψη hardware πιο δυνατα και εξελιγμενα και απο αποψη αισθητικης πολυ πιο ομορφα.

..στο τελος, οι περισσοτεροι ,καταληγουμε να κανουμε τα ιδια που καναμε με την προηγουμενη συσκευη,αφου περασει ο αρχικος ενθουσιασμος και η περιοδος διερευνησης του καινουριου.οποτε,προσωπικα,προτιμω να κρατησω το χ ποσο που θα ξοδευα για αλλη συσκευη,μεχρι να καταλαβω οτι δεν ''παει αλλο''.

σημειωστε οτι τα δικα μου αγοραστηκαν κιολας πολυ πιο ακριβα απο τις σημερινες τιμες.ισως να ειναι και αυτο αποτρεπτικο της οποιας αλλαγης.

..αυτες ηταν καποιες σκεψεις που ηθελα απο καιρο να μοιραστω στο θεμα μας,ετσι γενικα και αοριστα :):)

 

edit:σορυ,δεν ξερω τι εγινε και βγηκε ετσι.απο το pc το γραφω παντως,οχι απο το κινητο:D:lol:

Edited by asbatey
Link to comment
Share on other sites

asbatey, το κινητό το έχω μόλις μια εβδομάδα, από Κίνα (99 ευρώ). Μπορώ να πω ότι είναι άριστο, πέρασα βέβαια την combo rom. Το μόνο που με χαλάει είναι η έλλειψη ελληνικών.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

..καλα,κατι επαθε το συστημα και δεν εμφανιζει ολα τα γραφουμενα:)δυο φορες μαλιστα..βαριεμαι να τα ξαναγραφω:p

@ιλμας,το κινητο ειναι μια χαρα,ειδικα στην τιμη που το πηρες.

φοραω κι εγω combo rom 3.80 του ιταλου και βλεπω οτι εχει ελληνικα σαν επιλογη.δεν τα χρησιμοποιω ομως...

Link to comment
Share on other sites

..καλα,κατι επαθε το συστημα και δεν εμφανιζει ολα τα γραφουμενα:)δυο φορες μαλιστα..βαριεμαι να τα ξαναγραφω:p

@ιλμας,το κινητο ειναι μια χαρα,ειδικα στην τιμη που το πηρες.

φοραω κι εγω combo rom 3.80 του ιταλου και βλεπω οτι εχει ελληνικα σαν επιλογη.δεν τα χρησιμοποιω ομως...

Φαίνεται να έχει ελληνικά αλλά, όταν τα επιλέγεις, αγγλικά τα εμφανίζει όλα! Λίγο το κακό, βέβαια!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας αγορασα το κινητο απο banggood και θα ηθελα να ρωτησω αν εσας πιανει κανονικα σημα 4g...Μεχρι στιγμης το μονο που εχω καταφερει να πιασω ειναι H+.
Link to comment
Share on other sites

Που εισαι και ποια εταιρία χρησιμοποιείς?

Ενεργοποίησες το 4γ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ιωαννινα και χρησιμοποιω cosmote και vodafone..

Εχω ενεργοποιησει το 4g.

Μηπως μου στειλανε εκδοση που δεν πιανει τα 4g δικτυα τα ευρωπαικα???

Link to comment
Share on other sites

...το κινητο δεν εχει την 800αρα μπαντα,αρα οπου εκπεμπουν οι εταιρειες σε αυτη δεν προκειται να εχουμε 4g..

 

Το γνωριζω αυτο απλα ανησυχω μηπως δεν καλυπτει καθολου ,4g δικτυα στην χωρα μας...Πισω στο καπακι στις πληροφοριες που εχει αναφερει Td -Lte ετσι γραφει και σε εσας και εχετε 4g???Γιατι καπου διαβαδα οτι επρεπε να λεει Fd- Lte για να υποστηριζει 4g ελλαδα.ισχυει αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να το αγοράσω?από κάμερα λέει τίποτα?

η εργοστασιακή ρομ έχει κάποιο θέμα ευχαριστώ.

η συχνότητα 800mhz τι παραπάνω έχει? στο χωρίο από την στιγμή που έχω 4g χωρίς 800 δεν θα έχω θέμα σωστά?

αλλά τι παραπάνω έχει ?

αν έχει κάποιος link από φωτό θα ήθελα να δω ευχαριστώ πολύ!!!

μου αρέσει αρκετά το κινητό και για την τιμή :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω αυτο απλα ανησυχω μηπως δεν καλυπτει καθολου ,4g δικτυα στην χωρα μας...Πισω στο καπακι στις πληροφοριες που εχει αναφερει Td -Lte ετσι γραφει και σε εσας και εχετε 4g???Γιατι καπου διαβαδα οτι επρεπε να λεει Fd- Lte για να υποστηριζει 4g ελλαδα.ισχυει αυτο;;;

 

..και τα 2 που εχω στο εσωτερικο του καπακιου γραφουν td-lte..

4g εχω οταν χρησιμοποιουνται απο τις εταιρειες οι μπαντες 1800-2600.αναλογως την πολη,την μερια κλπ.

..και να σου πω και την αληθεια,δεν με ''κοφτει''κιολας το 4g ιδιαιτερα.δεν το κοιταω καν.

Link to comment
Share on other sites

..και τα 2 που εχω στο εσωτερικο του καπακιου γραφουν td-lte..

4g εχω οταν χρησιμοποιουνται απο τις εταιρειες οι μπαντες 1800-2600.αναλογως την πολη,την μερια κλπ.

..και να σου πω και την αληθεια,δεν με ''κοφτει''κιολας το 4g ιδιαιτερα.δεν το κοιταω καν.

 

Οκ σε ευχαριστω..Μηπως ξερεις καποια καλη ρομ που να εχει ελληνικα γιατι αυτη του banggood δεν υποστηριζει ουτε 4k βιντεο ουτε οι υπερυθρες δουλευουν και οι φωτο δεν ειναι και οτι καλυτερο.ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο μηνες αναμονης .. επιτελους ηρθε , android 5.1.1 , του εβαλα ελληνικα δεν ξερω αν ειναι ολα η καποια μενου παραμενουν στα αγγλικα , δεν το εψαξα, το εβαλα κατευθειαν για φορτιση ...

 

2017_01_30_16_48_32.jpg

 

2017_01_30_16_48_28.jpg

 

τωρα πια ειναι απροβληματιστη ρομ και να εχει φουλ ελληνικα .. δεν ξερω ακομα

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά έχουν οι CM (ResurrectionRemix, Lineage, BlissPop), αλλά εμένα μου κάνουν τη συσκευή πιο αργή. Εγώ έχω τη V3.89 ComboRom, χωρίς όμως ελληνικά, αν και τα έχει σαν επιλογή (έχει ελληνικό πληκτρολόγιο πάντως).

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...