Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχουν πέραση πολλά κινητά από τα χέρια μου τα τελευταία χρόνια και επώνυμα και κινέζικα,αν ήταν λοιπόν να βαθμολογήσω το Max με άριστα το 10 σε σχέσει με την τιμή του πάντα 270 ευρώ το είχα πάρει,θα του έβαζα αντικειμενικά 8 και βάζει κάτω πολλά επώνυμα και ποιο ακριβά κινητά.

Είναι παραπάνω από ικανοποιητικό σε όλους τους τομείς,ο εσωτερικός χώρος διορθώθηκε με την Lollipop έχει πλέον 32Gb για εφαρμογές η κάμερα είναι πολλή καλή ιδίως το 4K βίντεο που τραβάει δεν έχω ξαναδεί τέτοια ανάλυση από κάμερα κινητού,επίσης η μπαταρία δυο μέρες άνετα με την Lollipop αν και είναι Beta ακόμα.Η οθόνη έχει χρώματα ζωντανά και μεγάλη φωτεινότητα.46000 score στο Antutu.

Νομίζω ότι είναι από μια από της καλύτερες επιλογές. :up:

 

Ισα ισα με την lollipop ένα από τα μεγαλα πλεονεκτήματα της είναι ο ενοποιημένος αποθηκευτικος χωρος....δηλαδή εχεις διαθεσημε τα 32g για εφαρμογες κτλ....το τηλεφωνο πεταει απλα περιμενουμε ολοι την επισημη αναβαθμηση της lolliopop...μεχρι τοτε οι περισσοτεροι εχουμε πανω την betta που πηγαινει πολύ καλα αν και εχει μικροασταθειες....αλλα λειτουργουν όλα....

 

σας ευχαριστω πολυ παιδια,να 'στε καλα.

ενω πριν δεν κοιτουσα καν σε αυτες τις ιντσες,το συγκεκριμενο μηχανημα με εκανε να αλλαξω γνωμη.

απο φορητοτητα,βαρος ,αισθηση στο χερι ,grip, πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Don't worry....εεγώ είμαι από Αθήνα ,Αγαλεω οπότε όταν με το καλό βγει η επίσημη lollipop και είναι και σταθερή κάνεις ένα κόπο και έρχεσαι μέχρι Αιγάλεω και σε 40 λεπτακια έχουμε κάθαρηση... Έχω στήσει ήδη 2 τηλέφωνα και 1 το δικό μου 3... και χωρίς καμία επιβάρυνση μιας και θα πρέπει να μας ανταμείψει η ZTE για την υποστήριξη που παρέχουμε στους Ευρωπαίους πελάτες της...έτσι δεν είναι Tigreos?

 

Ε εναν καφε δεν θα τον πιουμε¨?Ειμαι και κοντα σχετικα,οποτε οταν βγει η σταθερη λολιποπ θα σε ενοχλησω ε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια,να 'στε καλα.

ενω πριν δεν κοιτουσα καν σε αυτες τις ιντσες,το συγκεκριμενο μηχανημα με εκανε να αλλαξω γνωμη.

απο φορητοτητα,βαρος ,αισθηση στο χερι ,grip, πως τα παει?

 

Κοιτα,ειμαι 1,94 οποτε και μικρο μου φαινεται,απλα ειναι αψογο κινητο,ακριβο για κινεζικο αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός αύξησης εντάσεις ήχου.(Μπροστά και πίσω ηχείου.)

 

Μετά από πολλές δόκιμες,πείσμα και πολύ χρόνο....:hypno::hypno: Τελικά βρήκα πως μπορούμε να επέμβουμε στην ένταση του ήχου.

Όχι ότι το κινητό έχει κάποιο πρόβλημα με την ένταση,είναι ικανοποιητική απλά θα ήθελα να είναι λίγο ποιο δυνατά κατά την άποψη μου.

 

Προϋποθέσεις:

1)Πρέπει να είμαστε Root.

2)Να εγκαταστήσουμε έναν Root Explorer Π.Χ File Explorer ή Διαχειριστής αρχείων ΕS

 

Οδηγίες:

Ανοίγουμε τον Root Explorer και πάμε στην διαδρομή system/etc/.

Εκεί θα βρούμε ένα αρχείο με το όνομα mixer_path.xml το ανοίγουμε πατώντας μια φορά επάνω του,θα μας εμφανίσει το περιεχόμενο του εμείς ψάχνουμε δυο τιμές:

 

<ctl name="RX1 Digital Volume" value="84" /> Η οποία είναι για την ένταση του μπροστά ηχείου,δηλαδή πόσο δυνατά ακούμε τον συνομιλητή μας.

 

Και η δεύτερη είναι:

 

<ctl name="RX3 Digital Volume" value="84" /> Η οποία είναι για το πίσω ηχείο.(Ανοιχτή ακρόαση,Ringtone,multimedia κ.τ.λ)

 

Η stock τιμές είναι 84 και για τα δυο και η μεγαλύτερη επιτρεπόμενη είναι 99.

Τώρα αυξάνοντας το νούμερο 84 τόσο ποιο δυνατά θα ακούγετε ο ήχος.

Εγώ ας πούμε μετά από πολλές δοκιμές έχω κατάληξη σύμφωνα με τα γούστα μου να βάλω 91 στο μπροστά ηχείο και 86 στο πίσω.

 

Αφού επιλέξετε νούμερο και κάνετε την αλλαγή,κάνετε αποθήκευση και έξοδο.

Για να εφαρμοστούν οι αλλαγές πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του κινητού.

 

Προσοχή:

Εάν μετά τις αλλαγές που κάνατε ακούτε το ηχείο να παραμορφώνει να έχει δηλαδή αλλοιωμένο ήχο καλά είναι να επιλέξετε μικρότερη τιμή γιατί μπορεί να προκαλέσετε ανεπανόρθωτη ζημιά στο ηχείο σας,ισχύει και για τα δυο ηχεία.

Φιλε Tigreos καταρχην να σ ευχαριστησω παρα πολυ για τον χρησιμοτατο οδηγο!

Αυτες τις μερες εχω περασμενη την τελευταια cm και ειδικα την αυξηση της εντασης του πισω ηχειου την χρειαζοταν.Για την ακριβεια εβαλα την τιμη που σε βολεψε και τωρα ακουγεται τουμπανο.

Να φανω πλεονεκτης και να ρωτησω:υπαρχει και τροπος ν αυξησουμε την ενταση του μικροφωνου ετσι ωστε να μας ακουει δυνατοτερα ο συνομιλητης μας?

Α να μην ξεχασω:στην 3.09,η ταχυτητα του επεξεργαστη ρυθμιζεται μεσα απο το μενου της ρομ η πρεπει να κατεβασω μια εφαρμογη απο play store?

Ευχαριστω ακομη μια φορα για ολα!

Link to comment
Share on other sites

Αν επαναφέρεις το re partition στο αρχικό μέγεθος μετά για να πας στην v1.64 είναι πανεύκολο,κοίτα στην πρώτη σελίδα του οδηγού για λεπτομέρειες.

Από εδώ κατέβασε την v1.64.

 

Μετά για να πας από την v1.64 στην 2.03 είναι λιγάκι δύσκολο αλλά θα τα καταφέρεις .

Κανε μετάφραση στα Αγγλικά και διάβασε προσεκτικά ξανά και ξανά για να καταλάβεις πως γίνετε.

How to Update From v1.64 to v2.13

Download links

 

Και μετά για να πας από την v2.13 στην v3.08 απλά πετάς την ρομ στο κινητό μπαίνεις Recovery και κάνεις Install.

(Όπως δηλαδή και με την v1.64)

 

 

tigreos, τον διαβασα τον οδηγο απο μεταφραση,ομολογω οτι εχει καποια κενα με την μεταφραση...υπαρχει καποιος που το εχει κανει, να γραψει εναν πιο ευκολο οδηγο? ή αν ξερει καποια αλλη σελιδα στα αγγλικα; επισης δεν καταλαβα στο λινκ το αλλο που ειναι για το κατεβασμα,ποια απο ολα ειναι αυτα που χρειαζονται για το update?εχει 3 λινκ αν ειδα καλα...

ειμαι στην διαδικασια να κανει re-partition, ωστε να βαλω την 1.64 ωστε να κανω το update στην 2.13 και μετα να παω στην lollipop.

 

αν τα καταφερω να παω στην 2.13, μετα πρεπει πρωτα να παω 3.08 ή μπορω απευθειας 3.09;

Edited by lacta13
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα καπως να κατεβαζω τα αρχεια για την 2.13...πολυ μπερδεμα με το κινεζοσαϊτ μεχρι να βρω μια ακρη για το κατεβασμα...εγγραφες...κουμπια στην τυχη...δεν ξερω κατα ποσο ο μεσος χρηστης θα μπορεσει να τα κανει ολα αυτα για να παει απο τα παλια firmware, στην 5αρα... κατεβαινουν με εναν κινεζικο downloader αργουτσικα...

 

αντε να δουμε...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Tigreos καταρχην να σ ευχαριστησω παρα πολυ για τον χρησιμοτατο οδηγο!

Αυτες τις μερες εχω περασμενη την τελευταια cm και ειδικα την αυξηση της εντασης του πισω ηχειου την χρειαζοταν.Για την ακριβεια εβαλα την τιμη που σε βολεψε και τωρα ακουγεται τουμπανο.

Να φανω πλεονεκτης και να ρωτησω:υπαρχει και τροπος ν αυξησουμε την ενταση του μικροφωνου ετσι ωστε να μας ακουει δυνατοτερα ο συνομιλητης μας?

Α να μην ξεχασω:στην 3.09,η ταχυτητα του επεξεργαστη ρυθμιζεται μεσα απο το μενου της ρομ η πρεπει να κατεβασω μια εφαρμογη απο play store?

Ευχαριστω ακομη μια φορα για ολα!

 

Όσο για το μικρόφωνο σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση μέσα στο ίδιο αρχείο αλλά δεν ξέρω ποια είναι γιατί δεν το έψαξα,θέλει να κάνεις δοκιμές μέχρι να το βρεις.

 

Στην v3.09 δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσει της ταχύτητας του επεξεργαστή ούτε και με άλλο πρόγραμμα αν κατεβάσεις γιατί ο kernel είναι κλειδωμένος και δεν σε αφηνει να επέμβεις.

 

tigreos, τον διαβασα τον οδηγο απο μεταφραση,ομολογω οτι εχει καποια κενα με την μεταφραση...υπαρχει καποιος που το εχει κανει, να γραψει εναν πιο ευκολο οδηγο? ή αν ξερει καποια αλλη σελιδα στα αγγλικα; επισης δεν καταλαβα στο λινκ το αλλο που ειναι για το κατεβασμα,ποια απο ολα ειναι αυτα που χρειαζονται για το update?εχει 3 λινκ αν ειδα καλα...

ειμαι στην διαδικασια να κανει re-partition, ωστε να βαλω την 1.64 ωστε να κανω το update στην 2.13 και μετα να παω στην lollipop.

 

αν τα καταφερω να παω στην 2.13, μετα πρεπει πρωτα να παω 3.08 ή μπορω απευθειας 3.09;

 

Άκου απλά τα πράγματα είναι πανεύκολο κατεβάζεις αυτό το αρχείο μέσα έχει την v1.64 και γίνετε εγκατάσταση ΜΟΝΟ με το nubia Updater.

Rom 1.64

 

Τώρα αυτό που χρειάζεσαι είναι το Νubia Updater V1.5.7 και εδώ κατεβάζεις :

Νubia Updater V1.5.7

 

Κάνεις εγκατάσταση την v1.64 με το Νubia Updater V1.5.7 σύμφωνα με της οδηγίες που έχεις διαβάσει (ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις).

 

Αφού έχεις εγκαταστήσει την v1.64 τότε κατεβάζεις την v3.09 από εδώ και το καινούριο Νubia Updater V2.0.0

Rom V3.09

Νubia Updater V2.0.0

 

Και κάνεις εγκατάσταση με το καινούριο Νubia Updater V2.0.0 την v3.09 με τον ίδιο τρόπο όπως πριν και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το μικρόφωνο σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση μέσα στο ίδιο αρχείο αλλά δεν ξέρω ποια είναι γιατί δεν το έψαξα,θέλει να κάνεις δοκιμές μέχρι να το βρεις.

 

Στην v3.09 δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσει της ταχύτητας του επεξεργαστή ούτε και με άλλο πρόγραμμα αν κατεβάσεις γιατί ο kernel είναι κλειδωμένος και δεν σε αφηνει να επέμβεις.

 

 

 

Άκου απλά τα πράγματα είναι πανεύκολο κατεβάζεις αυτό το αρχείο μέσα έχει την v1.64 και γίνετε εγκατάσταση ΜΟΝΟ με το nubia Updater.

Rom 1.64

 

Τώρα αυτό που χρειάζεσαι είναι το Νubia Updater V1.5.7 και εδώ κατεβάζεις :

Νubia Updater V1.5.7

 

Κάνεις εγκατάσταση την v1.64 με το Νubia Updater V1.5.7 σύμφωνα με της οδηγίες που έχεις διαβάσει (ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις).

 

Αφού έχεις εγκαταστήσει την v1.64 τότε κατεβάζεις την v3.09 από εδώ και το καινούριο Νubia Updater V2.0.0

Rom V3.09

Νubia Updater V2.0.0

 

Και κάνεις εγκατάσταση με το καινούριο Νubia Updater V2.0.0 την v3.09 με τον ίδιο τρόπο όπως πριν και είσαι έτοιμος.

 

την διαδικασια που λες οτι διαβασα, εννοεις την αντιστοιχη τις 2.13 απο το κινεζοσαιτ; γιατι στον οδηγο στην πρωτη σελιδα δεν αναφερει το update στην 1.64 με το nubia updater... το εκανα εγκατασταση και μου εβγαλε κινεζικα. να ακολουθησω απο αυτο http://bbs.nubia.cn/thread-418088-1-1.html την διαδικασια;

 

στην ουσια πλεον ετσι οπως μου ειπες χρειαζεται 2 updates, απο την 1.50 στην 1.64 και μετα κατευθειαν 3.09,σωστα;

 

θα ειναι ρουταρισμενο; google apps?

Edited by lacta13
Link to comment
Share on other sites

την διαδικασια που λες οτι διαβασα, εννοεις την αντιστοιχη τις 2.13 απο το κινεζοσαιτ; γιατι στον οδηγο στην πρωτη σελιδα δεν αναφερει το update στην 1.64 με το nubia updater... το εκανα εγκατασταση και μου εβγαλε κινεζικα. να ακολουθησω απο αυτο http://bbs.nubia.cn/thread-418088-1-1.html την διαδικασια;

 

στην ουσια πλεον ετσι οπως μου ειπες χρειαζεται 2 updates, απο την 1.50 στην 1.64 και μετα κατευθειαν 3.09,σωστα;

 

θα ειναι ρουταρισμενο; google apps?

 

ναι ακόλουθα αυτή που είπες http://bbs.nubia.cn/thread-418088-1-1.html

διάβασε και εδώ http://www.needrom.com/download/nubia-z7-max-v3-09/ειναι η ίδια διαδικασία με το nubia update.

 

Σωστά χρειάζεται 2 updates, απο την 1.50 στην 1.64 και μετά κατευθείαν 3.09.

 

Για root google apps και TWRP διάβασε το link που σου έδωσα παραπάνω από το needrom.

Link to comment
Share on other sites

χχμμμ... προσπαθησα να ξανακανω restore το Partition, αλλα δεν πετυχε...ειχα 2 αρχεια,1 με το parted που το μεγαλωνε ,κι ενα restore, υποτιθεται επανεφερνε το αρχικο partition...αλλα το κινητο ειναι το ιδιο... φοβαμαι να ξεκινησω την διαδικασια....:cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με την v1.64 με το nubia updater.Δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά στην χειρότερη δεν θα επανέλθει ο εσωτερικός χώρος στα 32Gb.Αν και το updater κάνει format τον εσωτερικό χώρο οπότε θα στο επαναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε αυτο μνμ και δεν ξεκιναει η διαδικασια.... :wacko:

 

εντοπισμος σφαλματων ανοιχτος,τα ports ανοιχτα,sims και sd card εκτος,antiviruys,firewall κλειστα...

Link to comment
Share on other sites

Την Rom που κατέβασες την έκανες ανζιπ; και να του έδωσες τον φάκελο με την rom στο nubia update και οχι το ζιπ.
Link to comment
Share on other sites

Τον έξω πρέπει να δώσεις.Λοιπόν διάβαζα τώρα για αυτό το σφάλμα για να διορθωθεί πρέπει να κάνεις το εξής

 

Πας στην διαδρομή που έχεις εγκαταστήσει το nubia update C:\Program Files\nubia NX505J Updater\Config\Download

εκεί έχει ένα αρχείο EMMCDownload.ini κανε το ένα copy κάπου να το έχεις για αντίγραφο και μετα ανηξετο με Notepad++ και βρες και σβήσε τα παρακάτω

 

Version\Internal\Modem\Intrinsic=NX505J_Z0_CN_DSXP K1JD11H164;NX505J_Z0_CN_DSXPK1JD11J213;;

Version\Internal\Modem\Extrinsic=NX505J_Z0_CN_DSXP K1JD11H164;NX505J_Z0_CN_DSXPK1JD11J213

 

Μετά κανε αποθήκευση και ξανά προσπάθησε να φλασάρεις την v1.64.

Link to comment
Share on other sites

κομπλε....θενκς μαν...τωρα στα καπακια να κανω την 3.09? ή χρειαζεται κατι να κανω το κινητο?

 

by the way, μου αλλαξε το partition, απο 11 και 20,μου το πηγε 8 και 23

Link to comment
Share on other sites

Είσαι οκ λοιπόν ανοίγεις τα port όπως και πριν *#7678# και σβήνεις το nubia update V1.5.7 και εγκαταστεις το v2.0.0 και κάνεις την διαδικασία όπως και πριν.
Link to comment
Share on other sites

ολα κομπλε τιγρη! εγινα lollipatos! το εργαλειο για εγκατασταση το all in one, εκανα τα βηματα αλλα, στο 3 που παταω για να φλασαρει την TWRP, μου βγαζει "error more than one device and simulator" <waiting for device>

 

ξερεις κατι; σορρυ κιολας σε επρηξα βραδιατικα...

 

update: εσβησα διαφορα running on the backround προγραμματα και κομπλε

Edited by lacta13
solved
Link to comment
Share on other sites

Στην v3.09 δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσει της ταχύτητας του επεξεργαστή ούτε και με άλλο πρόγραμμα αν κατεβάσεις γιατί ο kernel είναι κλειδωμένος και δεν σε αφηνει να επέμβεις.

 

Με SETCPU μια χαρά πειράζεις ταχύτητα επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για ύπνο είμαι στο τσακ με πρόλαβες. Το σφάλμα που σου βγάζει σημαίνει ότι βλέπει περισσότερες από μια συσκευές.

Αποσύνδεσε το κινητό και όποια άλλη συσκευή έχεις συνδεδεμένη στον τον υπολογιστή η αν έχεις κάποιο virtual machine ανοιχτό κλείστο κανε και μια επανεκκίνηση τον υπολογιστή και συνέδεσε ΜΟΝΟ το κινητό τρέξε το Tool και πάτα το 3 αν σου λέει τα ίδια δοκίμασε με άλλο καλώδιο USB και σε άλλη θύρα USB.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για ύπνο είμαι στο τσακ με πρόλαβες. Το σφάλμα που σου βγάζει σημαίνει ότι βλέπει περισσότερες από μια συσκευές.

Αποσύνδεσε το κινητό και όποια άλλη συσκευή έχεις συνδεδεμένη στον τον υπολογιστή η αν έχεις κάποιο virtual machine ανοιχτό κλείστο κανε και μια επανεκκίνηση τον υπολογιστή και συνέδεσε ΜΟΝΟ το κινητό τρέξε το Tool και πάτα το 3 αν σου λέει τα ίδια δοκίμασε με άλλο καλώδιο USB και σε άλλη θύρα USB.

 

κομπλε κομπλε, σ ευχαριστω πολυ! το ειχα κανει ηδη! αντε πανε για υπνο και τα λεμε ξανα! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...