Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν η γνήσια θήκη του siii ταιριάζει στο siii neo.

 

Ταιριάζει. Γνήσια εννοείς την S-View, ή κάποια σιλικόνης/πλαστικού; Αν ναι, μπορείς να παραθέσεις το link?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει 3-4 διαφορετικές θήκες (για S3) και ταιριάζουν όλες...

Το τελευταίο μου απόκτημα είναι αυτή η θηκούλα που μοιάζει με βιβλίο :)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτη η Samsung που δε δίνει Lolipop.

Την τρέχω εδώ και μια βδομάδα, δεν έχω κανένα απολύτως θέμα, είναι τόσο γρήγορη όσο και η stock και σε idle μου αφήνει ελεύθερα 600MB RAM.

 

Οι 18 μήνες υποστήριξης θα έπρεπε να ισχύουν για κάθε μοντέλο ξεχωριστά. Όχι επειδή το S3 Neo διαδέχθηκε το S3 να πάρει μια 4.4.2 πριν μπει στο κουτί και τέρμα. Έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια νομιζω πως απο τοτε που εκανα ροοτ σαν να πεφτει λιγο πιο γρήγορα η μπαταρια...εχει παρατηρήσει κανεις το ιδιο ή ιδεα μου ειναι?

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια νομιζω πως απο τοτε που εκανα ροοτ σαν να πεφτει λιγο πιο γρήγορα η μπαταρια...εχει παρατηρήσει κανεις το ιδιο ή ιδεα μου ειναι?

Αν αφού έκανες root δεν εγκατεστησες τίποτα απολύτως, δε θα έχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τώρα δυο φορές που μου τελειώνει η μπαταρία γρήγορα. Πάω ρυθμίσεις μπαταρία και λέει ότι το 40% είναι από mm-qcamera-daemon

Μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει τώρα δυο φορές που μου τελειώνει η μπαταρία γρήγορα. Πάω ρυθμίσεις μπαταρία και λέει ότι το 40% είναι από mm-qcamera-daemon

Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Κάτι τρέχει την κάμερα μάλλον.

 

Σχετικά με τη μπαταρία, προτείνω να περάσετε μέσω ODIN την XXUANG1. Έχει εκπληκτική αυτονομία. Το είχα διαβάσει το XDA, την πέρασα και το διασταύρωσα μόνος μου. Μέσα στο Σαβ/κο φόρτισα τη συσκευή μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Να την περάσουμε τη XXUANG1, το rootάρισμα όμως θα επιβιώσει της διαδικασίας;

 

Όχι δυστυχώς. Προσωπικά χρειάστηκε να κάνω root εκ νέου.

Επίσης αν έχεις custom recovery προτείνω να κάνεις full wipe τα πάντα πριν τη βάλεις για να είσαι ΟΚ.

Πάντως η αυτονομία είναι μια χαρά τόσες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Το κινητό τα σπάει το έχω 2 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα, παρά μόνο στο GPS, που το χρειάστηκα πρόσφατα.

 

Αυτό που γίνεται είναι να κάνει αναζήτηση για τον εντοπισμό της τοποθεσίας μου συνέχεια, χωρίς να με βρίσκει, παρα μόνο λίγες φορές, προσεγγιστικά πάντα. Με και χωρίς θήκη το πρόβλημα παραμένει. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο λογισμικό ή παίζει κατι με το hardware;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Βρήκα μπαταρία 3000 mah με 7€ από ebay και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά. Όχι ότι έχω μεγάλο πρόβλημα αυτονομίας με την γνήσια(2100 mah) αλλά άμα αξίζει γιατί να μην την πάρω. Άκουσα κάτι για προβλήματα θερμοκρασίας με τις κινεζικες μπαταρίες αλλά η χρήση που κάνω είναι πολύ ελαφριά (Facebook, messenger, tapatalk) και περιορισμένη θα μπορούσα να πω γιατί έχω και tablet και όταν είμαι σπίτι μπαίνω μόνο από εκεί άρα φαντάζομαι ότι θα αποφύγω το πρόβλημα θερμοκρασίας(?).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Έχω το κινητό κανα τρίμηνο τώρα και από την αρχή έχω το εξής πρόβλημα. Όταν είναι στη φόρτιση και το χρησιμοποιώ κολλάει και επανεκκινεί. Όταν λέμε το χρησιμοποιώ δεν το λιώνω στη χρήση, άλλωστε δεν προλαβαίνω κιόλας! Π.χ. αν το φορτίζω κλειστό και πάω να το ανοίξω κολλάει και επανεκκινεί πριν καν προλάβω να το ξεκλειδώσω με το μοτίβο. Ο φορτιστής δεν φαίνεται να έχει θέμα γιατί το φορτίζει πλήρως σε 2 ώρες. Η μπαταρία είναι μια χαρά κρατάει 4 μέρες και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό? Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Έχω το κινητό κανα τρίμηνο τώρα και από την αρχή έχω το εξής πρόβλημα. Όταν είναι στη φόρτιση και το χρησιμοποιώ κολλάει και επανεκκινεί. Όταν λέμε το χρησιμοποιώ δεν το λιώνω στη χρήση, άλλωστε δεν προλαβαίνω κιόλας! Π.χ. αν το φορτίζω κλειστό και πάω να το ανοίξω κολλάει και επανεκκινεί πριν καν προλάβω να το ξεκλειδώσω με το μοτίβο. Ο φορτιστής δεν φαίνεται να έχει θέμα γιατί το φορτίζει πλήρως σε 2 ώρες. Η μπαταρία είναι μια χαρά κρατάει 4 μέρες και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό? Τι μπορεί να φταίει?

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Το έχω εδώ και ενα μήνα περίπου το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Έχω το κινητό κανα τρίμηνο τώρα και από την αρχή έχω το εξής πρόβλημα. Όταν είναι στη φόρτιση και το χρησιμοποιώ κολλάει και επανεκκινεί. Όταν λέμε το χρησιμοποιώ δεν το λιώνω στη χρήση, άλλωστε δεν προλαβαίνω κιόλας! Π.χ. αν το φορτίζω κλειστό και πάω να το ανοίξω κολλάει και επανεκκινεί πριν καν προλάβω να το ξεκλειδώσω με το μοτίβο. Ο φορτιστής δεν φαίνεται να έχει θέμα γιατί το φορτίζει πλήρως σε 2 ώρες. Η μπαταρία είναι μια χαρά κρατάει 4 μέρες και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό? Τι μπορεί να φταίει?

Μήπως δεν έχει σχέση με τη φόρτιση και έχεις βάλει κανένα περίεργο πρόγραμμα?

Κανένα memory cleaner - disk cleaner ή τίποτε τέτοιο?

(Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα όταν έβαλα το Clean Master.)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην είναι θέμα της motherboard.

Όπως στο s3,πού ενώ φορτίζε,ξαφνικά σταματούσε,και πάλι τα ίδια.

4 s3,τα 3 μου το έκαναν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει σχέση με τη φόρτιση και έχεις βάλει κανένα περίεργο πρόγραμμα?

Κανένα memory cleaner - disk cleaner ή τίποτε τέτοιο?

(Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα όταν έβαλα το Clean Master.)

 

Ναι έχω clean master.. Λες να φταίει αυτό?? Θα το κάνω απεγκατάσταση και θα δω τι θα γίνει στην επόμενη φόρτιση.. Ελπίζω να φταίει αυτό γιατί κατα τ άλλα είναι άψογο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπίζω μόνο να μην είναι θέμα της motherboard.

Όπως στο s3,πού ενώ φορτίζε,ξαφνικά σταματούσε,και πάλι τα ίδια.

4 s3,τα 3 μου το έκαναν.

 

Δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί αν δεν το χρησιμοποιώ είναι μια χαρά.. Θα δοκιμάσω να σβήσω το clean master και θα επανέλθω με νεότερα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω το κινητό (9301) απόψε. Θέλω μια μικρή βοήθεια:

 

1) Χρώμα λέω μάλλον το λευκό αν και είναι δύσκολο να επιλέξω! Υπάρχει και άλλο λευκό "κεραμικό" ή ένα είναι;

 

2) Το μαύρο το έχει κάποιος να μου πει πως φαίνεται διότι δεν μπορώ να το βρω; Είναι ίδιο με το μπλε (σαν βουρτσισμένο);

 

3) Να παραγγείλω κατευθείαν κάποιο αξεσουάρ όπως προστατευτικό οθόνης ή θήκη και, αν ναι, έχετε κάποιο καλό υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω το κινητό (9301) απόψε. Θέλω μια μικρή βοήθεια:

 

1) Χρώμα λέω μάλλον το λευκό αν και είναι δύσκολο να επιλέξω! Υπάρχει και άλλο λευκό "κεραμικό" ή ένα είναι;

 

2) Το μαύρο το έχει κάποιος να μου πει πως φαίνεται διότι δεν μπορώ να το βρω; Είναι ίδιο με το μπλε (σαν βουρτσισμένο);

 

3) Να παραγγείλω κατευθείαν κάποιο αξεσουάρ όπως προστατευτικό οθόνης ή θήκη και, αν ναι, έχετε κάποιο καλό υπόψη;

 

Έχω το s3 neo σε μαύρο χρώμα, το επέλεξα γιατί μου βγάζει κάτι το elegance και μια αρμονία (μαύρα bezels+μαύρη amoled οθόνη)

σε σχέση με το white s3 που είχα κρατήσει.

Το καπάκι του είναι απλό μαύρο glossy plastic (όχι βουρτσισμένο) και αφήνει δακτυλιές

Δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό γιατί ούτως η άλλως θα βάλεις καμιά θήκη στη πλάτη του κινητού, sto ebay υπάρχουν άπειρες.

Τέλος στο s3 neo του έχουν περάσει προστατευτικό οθόνης από το εργοστάσιο, οπότε δεν χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το GPS

Όπως ίσως είδες πιο πάνω, είχα και εγώ πρόβλημα με το GPS.

Όταν το αγόρασα ήταν εντάξει. Μετά από δυο περίπου εβδομάδες ξαφνικά έκανε αυτό που περιγράφεις. Με το GPS Status, πολύ μεγάλη αναμονή (πάνω από 10 λεπτά) και όταν καμιά φορά έδινε θέση έδινε πολύ μεγάλη απόκλιση (AGPS ενημερωμένο πάνα). Εγκατέστησα το GPS Test, σιγά σιγά άρχισε αν δίνει πιο γρήγορα θέση πάλι με μεγάλη απόκλιση. Σιγά σιγά μειώθηκε και η απόκλιση και επίσης άρχισε να δίνει θέση και με το GPS Status. Έτσι μετά από ένα μήνα περίπου έχω θέση σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα με απόκλιση κάτω από 10 μέτρα.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι ενώ η εφαρμογή Endomondo δίνει "GPS Excellent" δηλ έχει θέση, το σηματάκι του GPS πάνω αριστερά καμιά φορά αναβοσβήνει σαν να ψάχνει ακόμα.

Κάποιο θεματάκι με το GPS πρέπει να παίζει, ίσως και σε συνδυασμό με την εφαρμογή που ζητάει την θέση. Θα το πήγαινα για επισκευή αλλά προς το παρόν δείχνει να έχει στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ...

Υπάρχει μήπως κάποια θηκούλα αναδιπλούμενη (πορτοφόλι στυλ) που να του ταιριάζει σωστά και να είναι κάπως οικονομική;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα. Επειδή θέλω να πάρω ένα οικονομικό τηλέφωνο για την γυναίκα μου η οποία μετά από χρόνια θέλει να δώσει σύνταξη στο galaxy s2 της και θέλω να μου πείτε αν αξίζει η μετάβαση σε αυτό, αν έχει Καλή κεραία gps αν ποιανει καλά και αν κλειδώνει γρήγορα και τέλος πως με ποιόν τρόπο γιατί δεν θυμάμαι σάιτ κλπ τσεκάρεις αν είναι ευρωπαϊκό το κινητό η όχι. Ευχαριστώ

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...