Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest margarita12
Καλησπερα! Θελω τη βοηθεια σας, θελω να αγορασω απο το skroutz ενα s3 αλλα εχω μπερδευτει! Ποιο να αγορασω, το i9300 η το i93010i; και γιατι το 9301 κοστιζει σχεδον 100 ευρω λιγοτερο; ειναι υποδεεστερο του 9300;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υποτιθεται το παλιο και ακριβοτερο s3 i9300 εχει καλυτερο επεξεργαστη αλλα στην πραξη το καινουριο και φθηνοτερο i9301 παει πιο γρηγορα, εχει περισσοτερη ram, πιο καινουρια εκδοση android και οσο να ναι ο επεξεργαστης αν και πιο αδυναμος ειναι πιο συγχρονης τεχνολογιας. Παντως το καινουριο i9301 δεν εχει την καλη BSI 8mp φωτογραφικη που εχει το παλιο i9300 και επισης δεν εχει αντιχαρακτικη οθονη gorila glass 2. Η καμερα του δεν ειναι κι ασχημη αλλα χθες κατσαμε και τις συγκριναμε με ενα φιλο μου που εχει iphone 4s και το iphone εγραφε καλυτερα σε χαμηλο φωτισμο (το παλιο s3 και το iphone 4s αν δεν κανω λαθος εχουν την ιδια bsi φωτογραφικη). Αποψη μου να μην δωσεις 100€ παραπανω για λιγο καλυτερη καμερα και gorila glass 2 και να παρεις το s3 i9301 αλλωστε υπαρχουν και οι μεμβρανες προστασιας για την οθονη. Το παλιο s3 κοντευει να τελειωσει την καριερα του γι αυτο κι επικρατει ανοδικη ταση στις τιμες στο σκρουτζ. Πριν εξι μηνες μια φιλη μου το αγορασε με 200€ και τωρα εχει παει 250.Τωρα αν ασχολεισαι με τα κινητα και ξερεις να τα πειραζεις για να τα κανεις καλυτερα να ακουσεις τον stauro2653 απο κατω, ξερει τι λεει.Κατι τελευταιο, αν ειναι να δωσεις 250€ αποψη μου ειναι να επαιρνες το lg g2 που ειναι φοβερο κινητο και καλυτερο σε ολα απο το παλιο s3. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ. Edited by leonidious
Link to comment
Share on other sites

πηρα το σημερινο κινητο κ μολις το ανοιξα χωρις καρτα ειχε φωτηνοτητα νορμαλ. μολις εβαλα την καρτα η φωτεινοτητα επεσε εγινε πιο εντονη καποια στιγμη κ μετα ξαναπεσε.. γτ γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θελω τη βοηθεια σας, θελω να αγορασω απο το skroutz ενα s3 αλλα εχω μπερδευτει! Ποιο να αγορασω, το i9300 η το i93010i; και γιατι το 9301 κοστιζει σχεδον 100 ευρω λιγοτερο; ειναι υποδεεστερο του 9300;

το ι9300 εχει καλυτερο επεξεργαστη,καλυτερη οθονη,φωτογραφικη,μικρωτερη μνημη ραμ αλλα δεν του φαινεται,καλυτερη υποστηριξη στο XDA.αξιζει τα 100ε παραπανω νομιζω,ασε που εχει διατελεσει και ναυαρχιδα στο παρελθον.;) http://www.myphone.gr/d/samsung/galaxy-s-iii.147/review/ ριξε μια ματια και εδω.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

πηρα το σημερινο κινητο κ μολις το ανοιξα χωρις καρτα ειχε φωτηνοτητα νορμαλ. μολις εβαλα την καρτα η φωτεινοτητα επεσε εγινε πιο εντονη καποια στιγμη κ μετα ξαναπεσε.. γτ γινεται αυτο?

 

γιατι εχει αισθητηρα φωτισμου και ρυθμιζει μονο του την φωτεινοτητα της οθονης αναλογα με το ποσο φως εχει στο σημειο που βρισκεσαι. Αν θες την απενεργοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
το ι9300 εχει καλυτερο επεξεργαστη,καλυτερη οθονη,φωτογραφικη,μικρωτερη μνημη ραμ αλλα δεν του φαινεται,καλυτερη υποστηριξη στο XDA.αξιζει τα 100ε παραπανω νομιζω,ασε που εχει διατελεσει και ναυαρχιδα στο παρελθον.;) http://www.myphone.gr/d/samsung/galaxy-s-iii.147/review/ ριξε μια ματια και εδω.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υποτιθεται το παλιο και ακριβοτερο s3 i9300 εχει καλυτερο επεξεργαστη αλλα στην πραξη το καινουριο και φθηνοτερο i9301 παει πιο γρηγορα, εχει περισσοτερη ram, πιο καινουρια εκδοση android και οσο να ναι ο επεξεργαστης αν και πιο αδυναμος ειναι πιο συγχρονης τεχνολογιας. Παντως το καινουριο i9301 δεν εχει την καλη BSI 8mp φωτογραφικη που εχει το παλιο i9300 και επισης δεν εχει αντιχαρακτικη οθονη gorila glass 2. Η καμερα του δεν ειναι κι ασχημη αλλα χθες κατσαμε και τις συγκριναμε με ενα φιλο μου που εχει iphone 4s και το iphone εγραφε καλυτερα σε χαμηλο φωτισμο (το παλιο s3 και το iphone 4s αν δεν κανω λαθος εχουν την ιδια bsi φωτογραφικη). Αποψη μου να μην δωσεις 100€ παραπανω για λιγο καλυτερη καμερα και gorila glass 2 και να παρεις το s3 i9301 αλλωστε υπαρχουν και οι μεμβρανες προστασιας για την οθονη. Το παλιο s3 κοντευει να τελειωσει την καριερα του γι αυτο κι επικρατει ανοδικη ταση στις τιμες στο σκρουτζ. Πριν εξι μηνες μια φιλη μου το αγορασε με 200€ και τωρα εχει παει 250.Τωρα αν ασχολεισαι με τα κινητα και ξερεις να τα πειραζεις για να τα κανεις καλυτερα να ακουσεις τον stauro2653 απο κατω, ξερει τι λεει.Κατι τελευταιο, αν ειναι να δωσεις 250€ αποψη μου ειναι να επαιρνες το lg g2 που ειναι φοβερο κινητο και καλυτερο σε ολα απο το παλιο s3. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

 

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και 15 μέρες και τις τελευταίες μέρες δεν δίνει καθόλου στίγμα το gps (GPS Toolbox)

Τις πρώτες μέρες που το είχα δοκιμάσει έδινε στίγμα σε 5-10 δευτερόλεπτα. Τώρα περνάνε και 15 λεπτά και τίποτα.

Βλέπει 15 έως 19 δορυφόρους αλλά με το ζόρι πρασινίζει έναν ή δύο και αυτό για λίγο και μετά όλοι κίτρινοι.

Έκανα recet και download το AGPS αλλά τίποτα :(

Απεγκατέστησα εφαρμογές που έβαλα εγώ αλλά τίποτα. :(

Έκανα hard reset αλλά και πάλι τίποτα. :mad::mad:

Καμιά ιδέα πριν το πάω για σέρβις;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για να διορθωθεί λίγο ο φωτισμός στις φωτογραφίες γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα όπως και να τραβήξω οτι ρυθμίσεις και να έβαλα πάντα τις φωτογραφίες τις βγάζει σκοτεινές και λίγο θαμπές:mad: κάπου είχα διαβάσει ένα τρικ όπου πείραζες ένα αρχείο και βελτίωνε λίγο τα πράγματα αλλά δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει.

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η samsung δεν έβαλε την ίδια κάμερα με το απλό s3 πόσο παραπάνω να ανέβαινε το κόστος ποια,εκτός και δεν είναι θέμα καθαρά κάμερας (hardware) αλλά είναι πρόβλημα software

 

τώρα σκέφτηκα κάτι,λίγο extreme. έβλεπα αυτό το βίντεο

και αναρωτιέμαι αν η κάμερα του i9300 κάνει στο i9301i :ninja:

 

επανέρχομαι στο προηγούμενο ποστ μου σχετικά με το αν η κάμερα του i9300 κάνει στο i9301i.

λοιπόν τα νέα είναι ενθαρρυντικά δεν σας λέω 100% αλλά ένα 99,9% είναι η ίδια.σήμερα έβγαλα την κάμερα του i9301i και την σύγκρινα με του απλού i9300 από φωτογραφία που βρήκα εδώhttp://www.ebay.com/itm/Back-Rear-Camera-Flex-Cable-Replacement-fr-Samsung-Galaxy-S3-i9300-N7100-STGP-/141554568347?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item20f54f4c9b

λοιπόν οπτικά πάντα είναι σχεδόν ίδιες έχουν τις ίδιες επαφές και τον ίδιο αριθμό πιν,στα σίγουρα θα ξέρω σε λίγες μέρες όταν θα παραλάβω από ebay.

Edited by SR10RS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.πριν μια εβδομάδα αγόρασα το Samsung s3 neo i9301 Πριν λιγο προσπαθησα να τραβηξω βιντεο αλλά τίποτα . μου πετάει ένα παραθυράκι και μου γράφει, προειδοποιηση αποτυχία εγγραφής . μήπως ξέρει κανείς τι είναι;;

 

Προσπαθώ να βρω γιατί δεν τραβάει αλλά τίποτα.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις της κάμερας,κάπου εχει μια επιλογή reset to default (μηδενισμός ή επαναφορά θα γράφει στα Ελληνικά),για πάτησε το αυτό και κάνε και μια επανεκκίνηση το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα....

Έχω 3..4 μέρες να αποφασίσω για το αν θα το rootαρω.. :) βασικά μόνο για τις διαφημίσεις και τα άχρηστα app.

υπάρχει κάποιος επίσημος οδηγός ή το ψάχνω στο xda ?

Link to comment
Share on other sites

... βασικά μόνο για τις διαφημίσεις και τα άχρηστα app....

...και για να δώσεις πρόσβαση στην SD (...να προσθέσω...)

υπάρχει κάποιος επίσημος οδηγός ή το ψάχνω στο xda ?

Δες μερικά ποστς πιο πίσω... στην αμέσως προηγούμενη σελίδα δίνω link με οδηγίες... (από το XDA)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

...και για να δώσεις πρόσβαση στην SD (...να προσθέσω...)

 

Δες μερικά ποστς πιο πίσω... στην αμέσως προηγούμενη σελίδα δίνω link με οδηγίες... (από το XDA)

 

Οκ...κατανοητο φαίνεται.

φαντάζομαι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ..

Να ξεκλειδώσει η sd..εννοείς να μπορεί να γίνει μετακίνηση εφαρμογής? 18γιγα μου φαίνονται αρκετά :)

Edited by mourgakos2007
Link to comment
Share on other sites

..εννοείς να μπορεί να γίνει μετακίνηση εφαρμογής? 18γιγα μου φαίνονται αρκετά :)

Και όχι μόνο...

Στο android που έχουμε, οι εφαρμογές που δεν είναι μαμίσιες ΔΕΝ μπορούν να έχουν πρόσβαση στην SD, παρά μόνο στην εσωτερική.

Ετσι

- Το πρόγραμμα ηχογράφησης κλήσεων ΔΕΝ έχει πρόσβαση να σώσει την SD αλλά μόνο στην εσωτερική.

- Το πρόγραμμα του GPS που είχα αγοράσει σε MicroSD δε λειτουργούσε γιατί το λειτουργικό δε του επέτρεπε να γραφοσβήνει στην SD.

κλπ κλπ...

 

Φυσικά αυτά άλλαξαν μόλις ρούταρα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο...

Στο android που έχουμε, οι εφαρμογές που δεν είναι μαμίσιες ΔΕΝ μπορούν να έχουν πρόσβαση στην SD, παρά μόνο στην εσωτερική.

Ετσι

- Το πρόγραμμα ηχογράφησης κλήσεων ΔΕΝ έχει πρόσβαση να σώσει την SD αλλά μόνο στην εσωτερική.

- Το πρόγραμμα του GPS που είχα αγοράσει σε MicroSD δε λειτουργούσε γιατί το λειτουργικό δε του επέτρεπε να γραφοσβήνει στην SD.

κλπ κλπ...

 

Φυσικά αυτά άλλαξαν μόλις ρούταρα...

 

Με το Knox counter ..τι γίνεται? Υπάρχει κάποιο νεωτερο που το φέρνει σε κατάσταση 0x0 ?

Να το ακυρωω άφοβα ?

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Με το Knox counter ..τι γίνεται? Υπάρχει κάποιο νεωτερο που το φέρνει σε κατάσταση 0x0 ?

Να το ακυρωω άφοβα ?

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Κάποια στιγμή κατά τη διαδικασία του ρουταρίσματος (με τις παραπάνω οδηγίες),

μου έβγαλε ένα μήνυμα τύπου "Βρήκα knox να το σβήσω?" κάτι τέτοιο...

Εγώ δυστυχώς έκανα αυτό που κάνουν οι περισσότεροι: Πάτησα [yes] χωρίς να καλοδιαβάσω.

Οπότε μάλλον το παρέκαμψε το knox... Δε θέλω όμως να σε πάρω στο λαιμό μου...

Αν είσαι λίγο περισσότερο προσεκτικός από εμένα και συγκρατήσεις το μήνυμα γράφτο και σ'εμας εδώ...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή κατά τη διαδικασία του ρουταρίσματος (με τις παραπάνω οδηγίες),

μου έβγαλε ένα μήνυμα τύπου "Βρήκα knox να το σβήσω?" κάτι τέτοιο...

Εγώ δυστυχώς έκανα αυτό που κάνουν οι περισσότεροι: Πάτησα [yes] χωρίς να καλοδιαβάσω.

Οπότε μάλλον το παρέκαμψε το knox... Δε θέλω όμως να σε πάρω στο λαιμό μου...

Αν είσαι λίγο περισσότερο προσεκτικός από εμένα και συγκρατήσεις το μήνυμα γράφτο και σ'εμας εδώ...

 

Τον διαβασα τον οδηγό...και διάφορα σχόλια για την διαδικασία..και το knox. Αυτό που έχω καταλάβει είναι το εξής..στο ρουταρισμα μπορείς να τον κρατήσεις... σε αλλαγή kernel...ή σε κάποια εργοστασιακη αλλαγή /σβήσιμο...ακυρωνεται αμέσως.

Δλδη κ ναι να πεις ..μελλοντικά θα ακυρωθει αν το "πειράζεις".

Το θέμα είναι ενα ρισκο ...γιατί χάνεται η εγγύηση... (και μεχρι στιγμής δεν επανέρχεται)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου δημιουργήθηκε μία κουτή απορία...

Πως μπορούμε να δούμε σε τι κατάσταση είναι αυτή τη στιγμή το knox του κινητού μας?

Να τσεκάρω το δικό μου και να σου πω...

Ξέρω ότι 0x0 σημαίνει εγγύηση ΟΚ

Ενώ 0x1 σημαίνει bye-bye εγγύηση.

 

Θα το γκουγκλάρω μήπως βρούμε τρόπο να δούμε πως φαίνεται τι λέει το knox στο S3...

 

----- Προσθήκη -----

 

Κατέβασα και έβαλα αυτή την εφαρμογή από το Google play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bryancandi.knoxcheck

Την έτρεξα, και μου δείχνει Knox 0x0 (αν και είμαι ρουτ)

 

Οπότε, η παραπάνω μέθοδος ρουτ ΔΕΝ επηρεάζει το knox

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου δημιουργήθηκε μία κουτή απορία...

Πως μπορούμε να δούμε σε τι κατάσταση είναι αυτή τη στιγμή το knox του κινητού μας?

Να τσεκάρω το δικό μου και να σου πω...

Ξέρω ότι 0x0 σημαίνει εγγύηση ΟΚ

Ενώ 0x1 σημαίνει bye-bye εγγύηση.

 

Θα το γκουγκλάρω μήπως βρούμε τρόπο να δούμε πως φαίνεται τι λέει το knox στο S3...

 

----- Προσθήκη -----

 

Κατέβασα και έβαλα αυτή την εφαρμογή από το Google play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bryancandi.knoxcheck

Την έτρεξα, και μου δείχνει Knox 0x0 (αν και είμαι ρουτ)

 

Οπότε, η παραπάνω μέθοδος ρουτ ΔΕΝ επηρεάζει το knox

 

Ωραία..καλό νέο. Προχωραμε άφοβα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ειναι το knox?ξερει κανεις αν μπορω να το κανω unroot αν θελησω πιο μετα?

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ειναι το knox?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373201

 

ξερει κανεις αν μπορω να το κανω unroot αν θελησω πιο μετα?

Ναι από την επιλογή full unroot του SuperUser.

Αν όμως το knox έχει χίνει 0x1, είσαι δεν είσαι ρούτ, εγγύηση τέλος...

Αν όμως το knox είναι 0x0 και κάνεις unroot έχεις εγγύηση κανονικα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο κινητο, αλλα η κάμερα του τελικα ειναι μια απογοήτευση. Κοιτουσα φωτογραφίες απο παλιά Nokia κινητά (π.χ. N95) που είναι απίθανες, πολυ ανωτερες του S3 neo...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο κινητο, αλλα η κάμερα του τελικα ειναι μια απογοήτευση. Κοιτουσα φωτογραφίες απο παλιά Nokia κινητά (π.χ. N95) που είναι απίθανες, πολυ ανωτερες του S3 neo...

 

λίγες μέρες υπομονή και η που θα σαξει η δουλειά η που θα σοχαλασει, όσοι έχουν παράπονα με την κάμερα του i9301i και εμουα βεβαίως βεβαίως:rolleyes: συντονιστείτε με το παρών θέμα. κατά 99,9% υποψιάζομαι Deal

Link to comment
Share on other sites

με ενα μικρο καρδιοκτυπι...το περασα. play store δεν βλεπω .

 

ακυροοοοο

 

ολα οκ :)

 

πιο γρηγοτο απο το pc μου ειναι :))

Edited by mourgakos2007
Link to comment
Share on other sites

με ενα μικρο καρδιοκτυπι...το περασα.

Καλορίζiκο το ρουτ!

Βάλε και αυτό το προγραμματάκι για να κάνουμε και σεφτέ... χεχεχε...

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...