Jump to content

Φοιτητικό πακέτο Vodafone CU


zipperant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο φοιτητικό cu υπάρχει η αναγκαιότητα ενεργοποίησης ενός τουλάχιστον φοιτητικού πακέτου ανά κάποιο χρονικό διάστημα για να μη χαθεί;(όπως στο f2g που είναι μια τουλάχιστον ενεργοποίηση ανά 6μηνο)
Link to comment
Share on other sites

Στο φοιτητικό CU δεν χρειάζεται ούτε καν να κάνεις ανανέωση. Ανανεώνεται μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Να αναφέρω προς γνώση του φόρουμ ότι ύστερα από απώλεια του πάσο μου κι επανέκδοση του, κατά την παραλαβή από κατάστημα voda μου δώσανε χωρίς να το ζητήσω και δεύτερο νούμερο φοιτητικό cu στο όνομά μου, και μάλιστα μου είπανε ότι το δικαιούστε, κάντε το ότι θέλετε.

Εννοείται ότι το πήρα.

 

Κόστος επανέκδοσης πάσο = 1,60€.

 

Αξίζει:shifty:

 

"Βλέπω" τη "δουλειά" να γίνεται ΜΕΤΑ τα "φοιτητικά" της Wind που ξεχείλωσαν και αναγκάστηκε η Wind να τα κάνει "Ειδική προσφορά" (αφού πουλιόνταν πριν 2-3 χρόνια με 60€),

να συνεχίζει με ξεχείλωμα ΠΡΩΤΑ - ΑΡΧΙΚΑ της Vodafone φοιτητικό σε "φοιτητικό"/ειδική προσφορά.

 

Ίσως ΜΟΝΟ η Cosmote να "κρατήσει" τα φοιτητικά της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φοιτητικά τα επόμενα 3-4 χρόνια.

 

Δε θα αναφερω ξανά τις αιτίες που προσφέρουν φοιτητικά καρτοκινητά οι εταιρείες

Και ποιά τα "αποτελέσματα" (ύπαρξης/δημιουργίας) στην αγορά της χώρας μας {Σχεδόν σα μονόδρομος στην Ελληνική αγορά τα "ξεχειλώματα"}.

 

Ούτε τις "ανάγκες" των εταιρειών να τα "ξεχειλώσουν" ΤΕΛΙΚΑ (Μετά από κάποια χρόνια ύπαρξής τους) στην Ελληνική αγορά!

Ούτε το balance +/- € ύπαρξής τους σε "μαζική" κλίμακα για τις εταιρείες.

 

Μπορεί να μη φαίνεται εκ πρώτης όψεος , {Ως απάντηση μου σε αυτό το post του tenere1982}.

Μένει να "δείξει".

 

 

Γιατί για τα "κέρδη" των χρηστών δε χρειάζεται να απαριθμήσω. Τα ξέρουμε.

Των εταιρειών μένει να διερευνήσουν οι ίδιες οι εταιρείες: Η Wind "δείχνει" το δρόμο....

Link to comment
Share on other sites

χμ δηλαδή μπορώ να μετατρέψω το παλιό μου c u σε φοιτητικό?:O δεν το ήξερα και μου δώσανε τον οκτώβριο νέο νούμερο:O

 

Μπορείς να βάλεις την φοιτητική προσφορά σε δικό σου νούμερο CU αλλά αυτό που σου έδωσαν δεν θα έχει την φοιτητική προσφορά από εκεί και πέρα,αν το αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Από sms πως τη βολεύετε όσοι έχετε το πακέτο με τα 4-5 ευρώ;

Viber-messenger-Skype-hangouts αν έχεις ίντερνετ ποιος χρειάζεται τα sms πλέον....

Link to comment
Share on other sites

Από sms πως τη βολεύετε όσοι έχετε το πακέτο με τα 4-5 ευρώ;

 

Viber-messenger-Skype-hangouts αν έχεις ίντερνετ ποιος χρειάζεται τα sms πλέον....

 

Και αν δεν έχει ίντερνετ ο άλλος, απλά τον παίρνεις τηλέφωνο. Εγώ ποτέ δεν έχω τελειώσει τα 1000 λεπτά μέσα στο μήνα. Μια φορά έφτασα αρκετά κοντά, αλλά μέχρι εκεί.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Viber-messenger-Skype-hangouts αν έχεις ίντερνετ ποιος χρειάζεται τα sms πλέον....

ναι αλλά υπάρχει κάποια εφαρμογή που να στέλνει μήνυμα κειμένου χωρίς να χρειάζεται να την έχει εγκατεστημένη και ο παραλήπτης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αν δεν έχει ίντερνετ ο άλλος, απλά τον παίρνεις τηλέφωνο. Εγώ ποτέ δεν έχω τελειώσει τα 1000 λεπτά μέσα στο μήνα. Μια φορά έφτασα αρκετά κοντά, αλλά μέχρι εκεί.

κάποιες φορές δεν θέλεις να μιλήσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή.

Προσωπικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ τα sms, από την εποχή που δεν υπήρχαν πακέτα με χρόνο ομιλίας. Είχα δει πως η ελάχιστη χρέωση σε μια κλήση ήταν περίπου ίδια με το sms, οπότε αντί να στείλω, καλούσα.

Σήμερα με viber κλπ πολύ σπάνια θα χρειαστώ sms. Ακόμα και όταν έχω πάρει στα φοιτητικά τα ακριβότερα πακέτα που έχουν μπόλικα sms, δεν έχω ξοδέψει ούτε καν 10/μήνα. Για μια τέτοια χρήση λοιπόν, προσωπικά δεν το σκέφτομαι, ας μου φάει από το υπόλοιπο. 0,11€/sms είναι, σιγά. Πάντα υπάρχει ένα υπόλοιπο που αρκεί για λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αύριο να ερθει η σιμ αφού έκανα αίτηση φορητότητας αφού μου τελείωσε το καρτοσυμβόλαιο με κοσμοτε. Γενικά για mb και λεπτα/sms ποιο είναι το πιο vfm?

Με κοσμοτε είχα 2 gb, οπότε αν μπορέσω να το φτάσω κάπως αυτο με λιγότερο από 16 ευρώ που πλήρωνα, θα είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

με 7 ευρώ έχεις 1200 λεπτά 600 ΜΒ και 1200 SMS . κάθε μήνα έχεις 600 ΜΒ στην αρχή (και 600 προς cu) , Ανανεώνοντας με 10 ευρώ παίρνεις άλλα 1000 ΜΒ (και 100 από πάρε να 'χεις )

Συνολικά 2300 ΜΒ τουλάχιστον (αν δεν πάρεις και από τους φίλους σου άλλα 500 ΜΒ ) με 10 ευρώ , δεν χρειάζεσαι 16 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από sms πως τη βολεύετε όσοι έχετε το πακέτο με τα 4-5 ευρώ;

Εγώ έχω και μια εφαρμογή που λέγεται dosms και στέλνει sms μέσω data και χρεώνει γύρω στα 0,05 ευρώ το μήνυμα προς Ελλάδα (έχει διαφορετικές τιμές προς κάθε χώρα). Στέλνω 4-5 sms το μήνα, βάζω μία στις τόσες 1-2 ευρώ στην εφαρμογή και κρατάνε μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα στην Voda CU αν περισσέψει χρόνος ομιλίας ή mb μεταφέρονται στον επόμενο μήνα ή τα χάνεις?

Τι ισχύει στο φοιτητικό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και μια εφαρμογή που λέγεται dosms και στέλνει sms μέσω data και χρεώνει γύρω στα 0,05 ευρώ το μήνυμα προς Ελλάδα (έχει διαφορετικές τιμές προς κάθε χώρα). Στέλνω 4-5 sms το μήνα, βάζω μία στις τόσες 1-2 ευρώ στην εφαρμογή και κρατάνε μήνες.

 

Το ίδιο, εκπληκτική εφαρμογή και δε χάνει ποτέ το υπόλοιπο. Έχω βάλει 5 ευρώ πριν 2 χρόνια και ακόμα στέλνω γιατί πάνω 2-3 το μήνα δε μου χρειάζονται.

 

Παιδιά καλημέρα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα στην Voda CU αν περισσέψει χρόνος ομιλίας ή mb μεταφέρονται στον επόμενο μήνα ή τα χάνεις?

Τι ισχύει στο φοιτητικό?

 

τα 600 λεπτά και 600mb που μπαίνουν free κάθε μήνα μεταφέρονται αυτόματα στον επόμενο μήνα. Τα υπόλοιπα από πακέτα ή bonus από ανανεώσεις καρτων αν ανανεώσεις πριν τη λήξη τους με το ίδιο πακέτο ή την ίδια κάρτα επίσης μεταφέρονται κανονικά με νέα λήξη ένα μήνα μετά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα στην Voda CU αν περισσέψει χρόνος ομιλίας ή mb μεταφέρονται στον επόμενο μήνα ή τα χάνεις?

Τι ισχύει στο φοιτητικό?

Από μόνα τους δεν μεταφέρονται .

Μόνο όταν αγοράσεις ακριβώς το ίδιο πακέτο, μόνο τότε μεταφέρονται για 30 ημέρες ακόμα , όσα προέρχονται από το ίδιο πακέτο.

Αντίστοιχα με ισόποση ανανέωση μεταφέρονται όλα τα δώρα που αποκτήθηκαν με ανανέωση. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και στο φοιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

Στο φοιτητικό, και να μην κάνεις ανανέωση τα δωράκια του μήνα (λεπτά προς CU και MB) αθροίζονται και μεταφέρονται. Έχω περίπου 3000' και 5-6 gb χωρίς να έχω κάνει ανανέωση αρκετούς μήνες. :)
Link to comment
Share on other sites

Στο φοιτητικό, και να μην κάνεις ανανέωση τα δωράκια του μήνα (λεπτά προς CU και MB) αθροίζονται και μεταφέρονται. Έχω περίπου 3000' και 5-6 gb χωρίς να έχω κάνει ανανέωση αρκετούς μήνες. :)

 

μην ξεχνάμε ότι στο ίντερνετ στα καρτοκινητα υπάρχει ημερήσια πολιτική χρήσης 1.5gb internet ! κάτι που στα άλλα δύο δίκτυα δεν υπαρχει .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η καρτα σιμ από χθες και περίμενα σήμερα να είχε ενεργοποιηθεί. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ?
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η καρτα σιμ από χθες και περίμενα σήμερα να είχε ενεργοποιηθεί. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ?

 

θα περιμένεις να κλείσει η προηγούμενη πριν ενεργοποιηθεί αυτή που σου ήρθε

Link to comment
Share on other sites

με 7 ευρώ έχεις 1200 λεπτά 600 ΜΒ και 1200 SMS . κάθε μήνα έχεις 600 ΜΒ στην αρχή (και 600 προς cu) , Ανανεώνοντας με 10 ευρώ παίρνεις άλλα 1000 ΜΒ (και 100 από πάρε να 'χεις )

Συνολικά 2300 ΜΒ τουλάχιστον (αν δεν πάρεις και από τους φίλους σου άλλα 500 ΜΒ ) με 10 ευρώ , δεν χρειάζεσαι 16 ευρώ.

 

εννοεις με 10 ευρω επιπλεον ? (δλδ συνολο 20 ? ) Αν θυμαμαι καλα στο 10ρικο σου δινει 500 mb το just surf bonus και με 20ρικο 1 gb ..

 

Δλδ ηθελες να πεις ανανεώνοντας με άλλα 10 ευρω /με αλλα 10 ευρω ακομη

 

Απλα το επισημαινω για να μην μπερδευτει καποιος :$:O

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

ήθελα να πώ : Ανανεώνοντας online με 10 ευρώ έχεις 1000 ΜΒ ακόμα . Τα 500 ΜΒ ισχύουν με απλή κάρτα .

και μιλάω για μια κάρτα τον μήνα μόνο

Link to comment
Share on other sites

θα περιμένεις να κλείσει η προηγούμενη πριν ενεργοποιηθεί αυτή που σου ήρθε

Είχα και προηγούμενο μήνυμα και νόμιζα ότι το είχατε δει. Από κοσμοτε έκανα φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει το προηγούμενο σου μήνυμα για αυτό σου έγραψα "θα περιμένεις να κλείσει η προηγούμενη πριν ενεργοποιηθεί αυτή που σου ήρθε"

Με λίγα λόγια ακόμα . Αν δεν σε αποσυνδέσει το προηγούμενο δίκτυο δεν γίνεται να συνδεθείς στο νέο. Υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...