Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χμ.. είναι ice καφές από μηχάνημα όπως αυτά που έχουν στις καφετέριες για τις γρανίτες..προς το παρόν πίνω απο ζαχαροπλαστεία και internet cafe αλλά επειδή είναι πολύ ωραίος μάλλον σιγά σιγά το βλέπω και σε καφετέριες..
Link to comment
Share on other sites

Χμ.. είναι ice καφές από μηχάνημα όπως αυτά που έχουν στις καφετέριες για τις γρανίτες..προς το παρόν πίνω απο ζαχαροπλαστεία και internet cafe αλλά επειδή είναι πολύ ωραίος μάλλον σιγά σιγά το βλέπω και σε καφετέριες..

 

ευχαριστουμε για τη πληροφορια!!!:)

θα τον τιμησω μολις μου δοθει η ευκαιρια!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τώρα είσαι καλά. Μα καλά, κάθε μέρα πόσους έπινες;

 

Μπορει και 3-4.Αστα να πανε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πρόσφατα επέστρεψα από Φλωρεντία και θα ήθελα να ανοίξουμε μία συζήτηση για τον καφέ. Έπειτα από έξι χρόνια Ιταλία, βρίσκω κάπως "ανώριμη" την προσέγγιση του καφέ στην αγορά. Υπάρχουν στιγμιαίοι καφέδες, με άρωμα "espresso" που οι καταστηματάρχες τους πλασάρουν σαν κανονικό espresso:mad: . Τελικά, αναζητώντας καφέ, κατέληξα να πίνω μόνο στο σπίτι, και έξω να προτιμώ εναλλακτικά ροφήματα. Επίσης είδα ότι οι μηχανές espresso στην ελλάδα είναι πανάκριβες, και μέτριας ποιότητας. Μου έφεραν δώρο μία καφετιέρα εσπρεσσο/γαλλικού, καλή μάρκα, άλλα η πίεση είναι ανύπαρκτη.

Ο espresso χρειάζεται υψηλή πίεση και στην αντλία και στο ρύγχος. 15 και 10 bar αντίστοιχα. Μόνο τότε περνά ο ατμός από τον καφέ και αρωματιζόμενος βγαίνει στο φλυτζάνι. Από την άλλη μεριά, αυτό που είδα στις καφετέριες, είναι ότι κάθε μέρα έχω και διαφορετικό espresso. Αυτό έχει να κάνει από την παντελλή εκπαίδευση των baristas. Χρειάζονται σεμινάρια και όχι να προσπαθούν συνεχώς να δημιουργούν "φρεντοτσίνους κλπ". Μιλώντας με κάποιον απ΄αυτούς, είδα ότι δεν είχε πάει καν Ιταλία. (αλήθεια, που έμαθε να κάνει καφέ?).

Τελικά καλό καφέ πίνω σταθερά στη δουλειά. Εκεί έχουμε μηχανή με κάπσουλες (δεν θέλω να πώ μάρκα), που και καλή κρέμα κάνει και σταθερή ποιότητα έχει. Δυστυχώς δεν την πουλάνε για να την πάρω σπίτι, οπότε είπα στον επιχειρηματία, να πάρει μία ακόμη και να μου τη δώσει για το σπίτι. (αφού με κοίταξε περίεργα, τελικά δέχτηκε). Ελπίζω να μή το ξεχάσει.

Αναμένω σχόλια περί espresso. Εμπρός να κάνουμε την επανάστασή μας. ΟΧΙ άλλον στιγμιαίο!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κόστος? ενδιαφερόμαστε και εμείς. καπουτσίνο κάνει? έχεις το site τους? θενκς

 

Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνουμε επανάσταση απέναντι στους άλλους καφέδες;

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν όλοι ανεξαιρέτως οι καφέδες και τα ροφήματα και είναι το πρώτο δίλημα της ημέρας.......:) :)

Link to comment
Share on other sites

e, na kanoume kai kammia epanastash pou kai pou.

 

όχι μωρε, αστειέυομαι. (πάντως ο espresso είναι απαικτος!!):lol:

 

Δεν θέλω να τον ξεχωρίσω ως καλύτερο από όλους τους υπόλοιπους,

αλλά θα πω οτι έχει την ιδιότητα να με ξυπνάει περισσότερο και πιο γρήγορα από όλους τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

hasta siempre comandante...

 

Νομιζω υπερβαλλεις λιγακι, δεν ειναι απαραιτητο να παει καποιος Ιταλια για να μαθει να κανει σωστο καφε...

 

Απο περιεργεια ομως, και μιας και εξυμνεις the Italian way, πινεις τον καφε σου οπως οι Ιταλοι; Δηλαδη, ορθιος, μεσα σε 5-10 λεπτα, χωρις νερο και μετα δρομο; Γιατι καλη η γευση δε λεω, αλλα το ελληνικο πακετο νομιζω ειναι καλυτερο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

hasta siempre comandante...

 

Νομιζω υπερβαλλεις λιγακι, δεν ειναι απαραιτητο να παει καποιος Ιταλια για να μαθει να κανει σωστο καφε...

 

Απο περιεργεια ομως, και μιας και εξυμνεις the Italian way, πινεις τον καφε σου οπως οι Ιταλοι; Δηλαδη, ορθιος, μεσα σε 5-10 λεπτα, χωρις νερο και μετα δρομο; Γιατι καλη η γευση δε λεω, αλλα το ελληνικο πακετο νομιζω ειναι καλυτερο :rolleyes:

 

Τώρα τελευταία πάντως και λόγω έλλειψης χρόνου,

έχει έρθει και στη χώρα μας αυτή η συνήθεια.....:(

Ευτυχώς όχι για μένα.....:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 μηχανες (σπιτι-γραφειο) Nespresso Krups (Krups μηχανη espresso-Nespresso θυγατρικη της Nestle). Παιρνει καψουλες για καθε γουστο (12 διαφορετικες ποικιλιες καφε).

 

Μπορω να πω οτι ειμαι καλυμενος απο την ποιοτητα και την γευση του καφε:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πίνω arabica. θεωρείται η καλύτερη ποικιλία (είναι ο original της αιθιοπίας). νεσπρεσσο είχα δοκιμάσει κάποτε στην αίγυπτο, δεν είναι άσχημος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δεί μηχανές espresso με 300 αλλά και με 50 ευρώ...

Το τελικό δημιούργημα θα διαφέρει αντίστοιχα δηλαδή?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο espresso ειναι μακραν ο πιο αρωματικος και ευγευστος καφες, κατα τη γνωμη μου.

Ο espresso επισης ειναι παθος... μεγαλο παθος :cool:

 

Ως φοιτητης ειχα αγορασει μια macchinetta (bialetti για οσους ξερουν) και επειτα μια μηχανη της moulinex. Καφε αγοραζω σταθερα και μονο illy απο τα coffeway που τον αλεθουν επι τοπου :)

Τελευταια εχω βαλει στο ματι μια gaggia, αλλα no money - no funny :p

Link to comment
Share on other sites

15 bar είναι οι πραγματικές εσπρεσσο. με 3 bar, αστα να πάνε....

εγώ έχω μόνο στο γραφείο΄, μία ariete, πολύ καλή, τώρα προσπαθώ να πάρω μία και για το σπίτι. (τη δίνουν μαζί με καφέ σε κάπσουλα, γιά εταιρείες). είναι 15 bar, αλλά ο καφές είναι άπαικτος. η κατανάλωση όμως δέν είναι και φθηνή. απλά το ότι τη δίνουν για δωρεάν χρήση βοηθά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε ποιές εταιρίες δουλεύετε να έρχομαι να φτιάχνω το καφέ μου; :D

 

Επειδή δεν έχω πάει Ιταλία όπως ο φίλος για να γνωρίζω και το κυριότερο να συγκρίνω. Όντως είναι τόσο αντιληπτή η γεύση του καφέ; :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σαν λατρης του espresso και αρκετα ψαγμενος σας προτεινω :blink: :worry: Τα παντα για τον espresso.;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...