Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κάποιος που ξέρει καλά έχει να μου προτείνει κάποια ρομ καλή και σταθερή cm η aosp για αυτό το κινητό; ο λογος είναι πως κλειδωσε με το mi account και μονο με άλλη ρομ εκτος miui δηλαδή δουλευει!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να κλείδωσε και να μην ξεκλειδωνει! Μπες στο mi.com και ψάξε την κατάσταση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που ξέρει καλά έχει να μου προτείνει κάποια ρομ καλή και σταθερή cm η aosp για αυτό το κινητό; ο λογος είναι πως κλειδωσε με το mi account και μονο με άλλη ρομ εκτος miui δηλαδή δουλευει!!

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς για δοκίμασε την cm13

http://forum.xda-developers.com/mi-4/orig-development/official-cyanogenmod-13-0-mi4-t3276711

Απλά έχει ελλάτωμα με το πως δουλεύουν οι υπέρυθρες αλλά έχει λυθεί με ένα πρόγραμμα που αλλάζει τα δικαιώματα του κέρνελ αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως πάντως είναι απλή η λύση του.

Α και το 4g αν είναι 4g το δικό σου μάλλον δεν θα δουλεύει.

Ενημέρωση.

Για υπέρυθρες

set kernel to permissive and install any IR blaster app

Κατά τα άλλα είναι υπέροχη:)

Edited by harispao
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς για δοκίμασε την cm13

http://forum.xda-developers.com/mi-4/orig-development/official-cyanogenmod-13-0-mi4-t3276711

Απλά έχει ελλάτωμα με το πως δουλεύουν οι υπέρυθρες αλλά έχει λυθεί με ένα πρόγραμμα που αλλάζει τα δικαιώματα του κέρνελ αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως πάντως είναι απλή η λύση του.

Α και το 4g αν είναι 4g το δικό σου μάλλον δεν θα δουλεύει.

Ενημέρωση.

Για υπέρυθρες

set kernel to permissive and install any IR blaster app

Κατά τα άλλα είναι υπέροχη:)

 

Φίλε μου σε πρόλαβα αυτή έχω και το πρόβλημα με τις υπέρυθρες το είχα λύσει από πριν το θέμα είναι ότι έχει αλλά δύο προβλήματα που δεν μπορώ να λύσω. Τα κουμπιά δεν δουλεύουν σωστά και ενεργοποιησα πλήκτρα μέσα στην οθόνη, και ένα τελευταίο στις ρυθμίσεις η ρύθμιση οθόνη και φωτισμός δεν ανοίγει....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε πρόλαβα αυτή έχω και το πρόβλημα με τις υπέρυθρες το είχα λύσει από πριν το θέμα είναι ότι έχει αλλά δύο προβλήματα που δεν μπορώ να λύσω. Τα κουμπιά δεν δουλεύουν σωστά και ενεργοποιησα πλήκτρα μέσα στην οθόνη, και ένα τελευταίο στις ρυθμίσεις η ρύθμιση οθόνη και φωτισμός δεν ανοίγει....

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και έκανα wipe all delete cache delete dalvik και έστρωσε με καθαρή πιά εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και έκανα wipe all delete cache delete dalvik και έστρωσε με καθαρή πιά εγκατάσταση

 

Για εξήγησε μου φίλε μου τι ακριβώς πρέπει να κάνω μήπως το φτιάξω και εγώ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο TWRP και κάνεις wipe data, wipe cache, wipe dalvic cache κάνεις install την cm13 ξανακάνεις wipe cache, wipe dalvic cache ΠΡΟΣΟΧΗ όχι wipe data αυτή τη φορά.

Τελος επανεκκίνηση και είσαι με καινούργια ρομ αλλά χωρίς καμία εφαρμογή ούτε επαφές τίποτα γιαυτό πριν αρχίσεις τα wipes πάρε Backup από ότι χρειάζεσαι π.χ. επαφές

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο TWRP και κάνεις wipe data, wipe cache, wipe dalvic cache κάνεις install την cm13 ξανακάνεις wipe cache, wipe dalvic cache ΠΡΟΣΟΧΗ όχι wipe data αυτή τη φορά.

Τελος επανεκκίνηση και είσαι με καινούργια ρομ αλλά χωρίς καμία εφαρμογή ούτε επαφές τίποτα γιαυτό πριν αρχίσεις τα wipes πάρε Backup από ότι χρειάζεσαι π.χ. επαφές

και μετα από αυτό δεν πρεπει να κανεις install και τα gaaps? ρωταω γιατι δεν το εκανα εγω και νομιζω μετα την ρομ βαζεις και ένα πακετο εφαρμογών? η μονο την ρομ και μπακαπ τα υπολοιπα που θες?. ποια ακριβως cm 13 εβαλες και δουλευουν όλα? εγω αυτή την στιγμη εχω την "cm-13.0-20160820-SNAPSHOT-ZNH5YAO0J0-cancro" και τα "open_gapps-arm-6.0-nano-20160928"

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι αθηνα, θελω να του αλλάξω μπαταρια... Ξέρετε κάποιο servise στα βόρεια προάστια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να το παραγγείλει κάποιος με official global rom που θα έχει απο μόνη της ota updates και play store; Κι αν ναι απο που προτείνετε; Edited by goodlife
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

και μετα από αυτό δεν πρεπει να κανεις install και τα gaaps? ρωταω γιατι δεν το εκανα εγω και νομιζω μετα την ρομ βαζεις και ένα πακετο εφαρμογών? η μονο την ρομ και μπακαπ τα υπολοιπα που θες?. ποια ακριβως cm 13 εβαλες και δουλευουν όλα? εγω αυτή την στιγμη εχω την "cm-13.0-20160820-SNAPSHOT-ZNH5YAO0J0-cancro" και τα "open_gapps-arm-6.0-nano-20160928"

Εννοείται μετά την ρομ βάζεις τα gapps

open_gapps-arm-6.0-nano-20160731

Αυτά τα gapps έβαλα εγώ και δεν έχει τόσο να κάνει με την έκδοση της cm13 αλλά πως θα μπεί.

Δεν μου δουλεύει το 4g εννοώ δεν υπάρχει επιλογή έχει μόνο 3g γιατί κανονικά προορίζεται η ρομ για

το mi4 wcdma το οποίο είναι μόνο 3g...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μετά την ρομ βάζεις τα gapps

open_gapps-arm-6.0-nano-20160731

Αυτά τα gapps έβαλα εγώ και δεν έχει τόσο να κάνει με την έκδοση της cm13 αλλά πως θα μπεί.

Δεν μου δουλεύει το 4g εννοώ δεν υπάρχει επιλογή έχει μόνο 3g γιατί κανονικά προορίζεται η ρομ για

το mi4 wcdma το οποίο είναι μόνο 3g...

 

Εκτός από το 4g όλα μα όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά; το λέω γιατί δοκίμασα και ξαναεβαλα όπως είπες ποιο πάνω κάνα δυο άλλες cm και gaaps και πάλι το ίδιο πρόβλημα με τα πλήκτρα, επίσης η μία δούλευε μεν η ρύθμιση οθόνης και φωτισμός αλλά όταν πήγαινα να αλλάξω γλώσσα γιατί ήταν στα αγγλικά σταματαγε πάλι.... Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το 4g όλα μα όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά; το λέω γιατί δοκίμασα και ξαναεβαλα όπως είπες ποιο πάνω κάνα δυο άλλες cm και gaaps και πάλι το ίδιο πρόβλημα με τα πλήκτρα, επίσης η μία δούλευε μεν η ρύθμιση οθόνης και φωτισμός αλλά όταν πήγαινα να αλλάξω γλώσσα γιατί ήταν στα αγγλικά σταματαγε πάλι.... Δεν ξέρω.

Τι να σου πώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα πλήκτρα,γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα,μόνο με το 4g,

αλλά και αυτό δεν με πειράζει καθόλου λόγω cosmote,και γενικά πολύ δυνατό 3g,

δέν με νοιάζει καί τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα πλήκτρα,γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα,μόνο με το 4g,

αλλά και αυτό δεν με πειράζει καθόλου λόγω cosmote,και γενικά πολύ δυνατό 3g,

δέν με νοιάζει καί τόσο...

 

Ε κατι γινεται εχεις το mi4 η το mi4w? και αν θες πεσμου ποια ακριβως ρομ εχεις. τα πληκτρα εννοω τα τρια που εχει κατω από την οθονη δουλευουν όλα κανονικα? γιατι εμενα όχι και εχω ενεργοποιησει πληκτρα μεσα στην οθονη.

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να το παραγγείλει κάποιος με official global rom που θα έχει απο μόνη της ota updates και play store; Κι αν ναι απο που προτείνετε;

 

Ναι έχει OTA updates, για gaps δεν θυμάμαι, vομίζω έχει. Το μόνο κακό είναι ότι μετά από κάθε update χάνει το root.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν δεν κάνω λάθος, ο μαμισιος φορτιστής δεν είναι fast charge, ενώ το κινητό υποστηρίζει Quick charge 2.0...παιζει κάνα Λίνκ να αγοράσω έναν???
Link to comment
Share on other sites

Ε κατι γινεται εχεις το mi4 η το mi4w? και αν θες πεσμου ποια ακριβως ρομ εχεις. τα πληκτρα εννοω τα τρια που εχει κατω από την οθονη δουλευουν όλα κανονικα? γιατι εμενα όχι και εχω ενεργοποιησει πληκτρα μεσα στην οθονη.

Εχω το mi4 lte 16gb 2gb ram

Εχω ρομ πρίν τρείς μέρες nightly εννοείται.

Ναι τα τρία πλήκτρα δουλεύουν.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει με τα πλήκτρα σου.

Εχεις δεί καμιά αναφορά για αυτό στούς XDA Developers?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mi4 lte 16gb 2gb ram

Εχω ρομ πρίν τρείς μέρες nightly εννοείται.

Ναι τα τρία πλήκτρα δουλεύουν.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει με τα πλήκτρα σου.

Εχεις δεί καμιά αναφορά για αυτό στούς XDA Developers?

 

Και εγώ αυτό έχω. Γιάτι λες nightly εννοείται; εγώ έχω την άλλη snapshot. Δεν ξέρω ρε φίλε μου για πες μου άμα είναι να δοκιμάσω καμία από αυτές, και πες μου μπορώ από την μία να βάλω την άλλη έτσι όπως είναι χωρίς πρόβλημα; Τελικα δοκιμασα και μια από αυτές και τιποτα βγαζει σφαλμα από την αρχη......

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό έχω. Γιάτι λες nightly εννοείται; εγώ έχω την άλλη snapshot. Δεν ξέρω ρε φίλε μου για πες μου άμα είναι να δοκιμάσω καμία από αυτές, και πες μου μπορώ από την μία να βάλω την άλλη έτσι όπως είναι χωρίς πρόβλημα; Τελικα δοκιμασα και μια από αυτές και τιποτα βγαζει σφαλμα από την αρχη......

Επειδή είμαι μέλος και στο miui.gr είδα την ιστορία σου όλη εκεί και λέω να περιμένεις λιγάκι και τα παιδιά μήπως βρούνε κάποια άκρη στο πρόβλημά σου.

Πάντως στη θέση σου θα έκανα και μια αλλαγή στο TWRP με ένα από αυτά που έχουν στο αρχείο zip της ρομ που κατεβάζουμε από την miui.gr.

Ενδεχομένως να έχεις πιό παλιό TWRP η κάποιο πρόβλημα με αυτό και να μην σε αφήνει να κάνεις σωστα τα wipes και σωστή εγκατάσταση της ρομ.

Παράθεση

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε κάτι βιντεάκια στο youtube πού χοντρικά θα σού πώ ότι με το miflash η το fastboot κάνουν καθαρή εγκατάσταση της ρομ όπως είναι από το εργοστάσιο και ξεκινάει πλέον χωρίς mi account.

Aμα τα καταφέρεις καλό θα ήταν να μην δοκιμάσεις να ανοίξεις καν την εφερμογή miaccount στο τηλ γιατί μπορεί να έχεις τα ίδια.

Δές και το επόμενο άμα θέλεις να καταλάβεις πως γίναται και με τους δύο τρόπους...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία...

Νομίζω πιά δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Edited by harispao
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι μέλος και στο miui.gr είδα την ιστορία σου όλη εκεί και λέω να περιμένεις λιγάκι και τα παιδιά μήπως βρούνε κάποια άκρη στο πρόβλημά σου.

Πάντως στη θέση σου θα έκανα και μια αλλαγή στο TWRP με ένα από αυτά που έχουν στο αρχείο zip της ρομ που κατεβάζουμε από την miui.gr.

Ενδεχομένως να έχεις πιό παλιό TWRP η κάποιο πρόβλημα με αυτό και να μην σε αφήνει να κάνεις σωστα τα wipes και σωστή εγκατάσταση της ρομ.

Παράθεση

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε κάτι βιντεάκια στο youtube πού χοντρικά θα σού πώ ότι με το miflash η το fastboot κάνουν καθαρή εγκατάσταση της ρομ όπως είναι από το εργοστάσιο και ξεκινάει πλέον χωρίς mi account.

Aμα τα καταφέρεις καλό θα ήταν να μην δοκιμάσεις να ανοίξεις καν την εφερμογή miaccount στο τηλ γιατί μπορεί να έχεις τα ίδια.

Δές και το επόμενο άμα θέλεις να καταλάβεις πως γίναται και με τους δύο τρόπους...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία...

Νομίζω πιά δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

φιλε μου ευχαριστω καταρχας για το ενδιαφερον. Στο miui.gr ασχοληθηκε ο geoanto555 , πριν μερες συνδεθήκαμε με

TeamViewer και αυτος εκανε ότι εκανε δυο τρια βραδυα.... τουλάχιστον επανεφερε το imei και μετα δοκιμασε αρκετα με όλα αυτά που λες και στο τελος αφήσαμε την cm13 και μου ειπε αστο όπως είναι.... ε ενταξει βαρεθηκε και αυτος ποσο να ασχοληθει. Το θεμα είναι πως εγω δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα δεν ξερω δηλαδή και ισως το μπρικαρω τελειως.... τωρα για αυτό που λες για το βιντεο θα πω παλι του Γιωργου μηπως δεν επεσε στην αντιληψη του και αμα θελει βλεπουπε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συγνώμη αν ξανακάνω την ίδια ερώτηση αλλά παρήγγειλα το κινητό του νήματος και ψάχνω μια καλή θήκη...μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ψάχνω να αγοράσω το ΜΙ4 σε μαύρο χρώμα με 3 gb ram και 64gb rom στην LTE έκδοση, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά!!!!

Μήπως ξέρει κάποιος κανένα site που να το πουλάει;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα

Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης παρά μόνο

δόνηση.Ειναι όλα οκ από τις ρυθμίσεις

αλλά χανω τις κλήσεις γιατί δεν κουδουνιζει.Υπαρχει κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ψάχνω να αγοράσω το ΜΙ4 σε μαύρο χρώμα με 3 gb ram και 64gb rom στην LTE έκδοση, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά!!!!

Μήπως ξέρει κάποιος κανένα site που να το πουλάει;;;

Καλημερα φιλε μου. Το mi4 3gb/64gb ειναι μονο 3G και οχι 4G. Δεν εχει βγει 4G σε 64GB. Τωρα σε μαυρο χρωμα μονο στο fastcardech θα το βρεις το 3g-3gb/64gb, αλλα παιζει να ειναι μεταχειρισμενο(ειμαι παθον).

 

Στάλθηκε από το PIXELS DG350 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...