Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις ρυθμησεις του wifi, το έχεις να ειναι παντα ενεργό ακόμα και αν κλείσεις την οθόνη;

Ναι το έχω ενεργοποιήσει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι το έχω ενεργοποιήσει..

Κανε μια προσπαθεια μεσα απο twrp και κανε ενα wipe: davlik cache, και cache, και μετα reboot system μηπως και λυθει το προβλημα. Προσεχε μην κανεις wipe τιποτε αλλο.

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κινητο, απο κλειστο volume+ και power

ή απο την εφαρμογη updater> πανω δεξια τρεις τελιτσες, επανεκκινηση σε λειτουργια recovery

(υποθετω εχεις ηδη βαλει εσυ TWRP)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κινητο, απο κλειστο volume+ και power

ή απο την εφαρμογη updater> πανω δεξια τρεις τελιτσες, επανεκκινηση σε λειτουργια recovery

(υποθετω εχεις ηδη βαλει εσυ TWRP)

Αφου εχει την miui.hellas stable V7.3.3.0 λογικα θα εχει και twrp... Κανε μια προσπαθεια φιλε μου και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν δίνεις αλλά 40€ να πάρεις το Redmi Note3/Pro με 3 /32?

 

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω εδώ και έναν χρόνο το mi4 από minideal. Ενώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα μια μέρα ξαφνικά άρχισε να κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις. Κάνοντας hard reset με πήγαινε bootloader αλλά δεν με άφηνε με επιλέξω κάτι , ξανα έκανε συνεχώς restart. Μετά από κάνα μισάωρο άνοιξε. Έσβησα πολλές εφαρμογές και όλα κομπλέ. Σήμερα μετά από ένα μήνα συνέβη το ίδιο και αφού άνοιξε μετά από ώρα κάνει restart στο άσχετο. Τι μπορεί να συμβαίνει, τι να κάνω? Μπορώ να περάσω την ίδια rom μέσω pc? Υπάρχει κάποιος οδηγός (έστω και ξένος) για την πλήρη διαδικασία? Ευχαριστώ

 

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά μου το ξανακάνει. Δείχνει σαν να πατιέται το power button από μόνο του και ξεκινάει restarts. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ

 

Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα οφείλεται στο power button. Για να μην το πατάω επέλεξα την επιλογή "Wake with volume button" έτσι δεν χρειάζεται να το πατάω ούτε για κλείδωμα ούτε για ξεκλείδωμα. Θα το πάω σε μάστορα να το ανοίξει μπας και επισκευάζεται.

Edited by Thanasothanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ερώτηση μήπως εχει συμβεί σε κάποιον....

 

Μετα απο 1,5 χρόνο τέλειας συμβίωσης η μπαταρια μου κάνει το εξής κουλό:

 

Εκεί που μιλάω και είμαι πχ στο 50%, ξαφνικά κλείνει το τηλεφωνο και οταν το βάλω στον φορτιστή δείχνει οτι εχει αδειάσει τελείως η μπαταρια ξεκινάει δηλαδή να φορτίζει και γράφει 0%.

 

Το battery calibration app δεν βοήθησε.

 

Αναρωτιέμαι αν τα φτύνει η μπαταρια ή ειναι θέμα software.

 

Είχε κανεις άλλος το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον μπαταρία αν κρίνω από δύο αλλά κινητά άλλης μάρκας που έκαναν το ίδιο απλά 1,5 χρόνος μου φαίνεται σχετικά λόγο χρονικό διάστημα.

Δοκίμασε με το mi flash άλλη original rom η wipe cache dalvic case απο το TWRP πριν φλασάρεις μήπως στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω εδώ και έναν χρόνο το mi4 από minideal. Ενώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα μια μέρα ξαφνικά άρχισε να κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις. Κάνοντας hard reset με πήγαινε bootloader αλλά δεν με άφηνε με επιλέξω κάτι , ξανα έκανε συνεχώς restart. Μετά από κάνα μισάωρο άνοιξε. Έσβησα πολλές εφαρμογές και όλα κομπλέ. Σήμερα μετά από ένα μήνα συνέβη το ίδιο και αφού άνοιξε μετά από ώρα κάνει restart στο άσχετο. Τι μπορεί να συμβαίνει, τι να κάνω? Μπορώ να περάσω την ίδια rom μέσω pc? Υπάρχει κάποιος οδηγός (έστω και ξένος) για την πλήρη διαδικασία? Ευχαριστώ

 

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά μου το ξανακάνει. Δείχνει σαν να πατιέται το power button από μόνο του και ξεκινάει restarts. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ

 

Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα οφείλεται στο power button. Για να μην το πατάω επέλεξα την επιλογή "Wake with volume button" έτσι δεν χρειάζεται να το πατάω ούτε για κλείδωμα ούτε για ξεκλείδωμα. Θα το πάω σε μάστορα να το ανοίξει μπας και επισκευάζεται.

 

καλημερα.http://en.miui.com/thread-162840-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

xrisloko να είσαι καλά για το λινκ, όταν θα χρειαστεί να αλλάξω ρομ θα ακολουθήσω τις οδηγίες. Το κινητό μου χρειάζεται καινούργιο κουμπί όπως μου είπε και ο μάστορας, οπότε ebay και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος που μπορω να αλλαξω οθονη στο Mi4 στην Αθηνα ;

Δεν λειτουργει το touch μετα την πτωση και το σπασιμο ... Αν εχετε και κανα λινκ με το τι πρεπει να παραγγειλω ακομα καλυτερα

 

http://s22.postimg.org/qkmko848x/IMG_20160921_190527.jpg

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος που μπορω να αλλαξω οθονη στο Mi4 στην Αθηνα ;

Δεν λειτουργει το touch μετα την πτωση και το σπασιμο ... Αν εχετε και κανα λινκ με το τι πρεπει να παραγγειλω ακομα καλυτερα

 

http://s22.postimg.org/qkmko848x/IMG_20160921_190527.jpg

 

Θα σου εδινα εγω τζαμακι για touch που μου εχει μεινει, αλλα δυστυχως ειναι μαυρου χρωματος. Εκτος αν εχει σπασει και εσωτερικα το digitizer που δεν εχω ανταλλακτικο γι αυτο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ενα Tempered Glass πιστεύω να το εσωζε...

εγω πήρα ενα απο banggood ξερει κανεις κάποιο οδηγό να αλλάξω σε ελληνική ρομ?

%5Bimg%5Dhttp%3A//i.imgur.com/nLmiRID.png[/img]

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Δινω παραγγελια επι τη ευκαιρια να το κανω και μαυρο το κινητο ... https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Touch-Screen-Glass-and-LCD-Display-Digitizer-Glass-Assembly-TP-For-XIAOMI-MI4-m4/32719760775.html?ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_3_10057_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058_418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=8f715ec9-9b55-4bc3-be9b-b17f00104662

 

επισης ενα μαυρο καπακι και πισω ...

 

πολυ youtube και λιγη τυχη ... ελπιζω να ξανανοιξει ...

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Δινω παραγγελια επι τη ευκαιρια να το κανω και μαυρο το κινητο ... https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Touch-Screen-Glass-and-LCD-Display-Digitizer-Glass-Assembly-TP-For-XIAOMI-MI4-m4/32719760775.html?ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_3_10057_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058_418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=8f715ec9-9b55-4bc3-be9b-b17f00104662

 

επισης ενα μαυρο καπακι και πισω ...

 

πολυ youtube και λιγη τυχη ... ελπιζω να ξανανοιξει ...

 

Αν σου ελεγα οτι εχω και τα δυο? Και μαυρο ματ καπακι και το touchscreen αν θελεις.

Εγω να τα ξεφορτωθω θελω αλλωστε.

Βεβαια αυτος που θα ψωνισεις λεει οπως δειχνει και στις εικονες οτι ειναι και lcd και digitizer μαζι. Εγω εχω μονο το μπροστινο γυαλι.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ελεγα οτι εχω και τα δυο? Και μαυρο ματ καπακι και το touchscreen αν θελεις.

Εγω να τα ξεφορτωθω θελω αλλωστε.

Βεβαια αυτος που θα ψωνισεις λεει οπως δειχνει και στις εικονες οτι ειναι και lcd και digitizer μαζι. Εγω εχω μονο το μπροστινο γυαλι.

 

thanks το παρηγγειλα μολις εγραψα το προηγουμενο μηνυμα μου

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 16GB, μετά από 1,5 χρόνο που το έχω δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα από θέμα hardware, κάτι reboot κτλ είναι θέμα ROM, και μάλιστα χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα, μόνο το MI logo που έχει στην πλάτη είχε φύγει.

Τον τελευταίο 1,5 μήνα ξαφνικά έγινε η οθόνη πολύ αργή και να αργεί να ανταποκρίνεται το touch. Διαβάζοντας στο internet είδα ότι είναι πρόβλημα το flat καλωδίου τις οθόνης, ξεκουμπώνοντας το καπάκι πίσω και πιέζοντας το κάτω μέρος έφτιαχνε για λίγο. Ευτυχώς με αυτόν τον τρόπο άντεξε ως ότου να έρθει μία οθόνη σαν ανταλλακτικό, τελικά την άλλαξα όταν δεν έφτιαχνε ότι και να έκανα. Αλλά η οθόνη που πήρα ήταν μάπα, χαλασμένο backlight (δεν είναι ομοιόμορφο) και τα κουμπιά δεν φωτίζονταν, παρόλο που το LED της πλακέτας άναβέ. Έτσι αποφάσισα να πάρω άλλο κινητό και να κρατήσω αυτό σαν εφεδρικό για να μην έχω και το άγχος αν χαλάσει τι κινητό θα έχω.

Επειδή σαν τηλέφωνο μου αρκεί , το μόνο παράπονο είναι η χωρητικότητα, θέλω το ράδιο και το 4G δεν με ενδιαφέρει, προτίμησα να πάρω το ίδιο σε 64GB που είναι και φτηνό και όχι το mi5.

Το πήρα τελικά από gearbest στα 141 ευρώ

 

Τελικά έχω εδώ και μερικές μέρες 64gb. Η διαφορές που είδα σε σχέση με το 16gb είναι ότι μου φαίνεται να έχει ποιο έντονα χρώματα η οθόνη, βέβαια στο 16gb την είχα αλλάξει και ήταν ψιλομάπα ίσος φταίει αυτό.

Κατά τα άλλα από το κουτί δεν είχε τον κωδικό για να δεις αν είναι αυθεντικό αλλά μπορείς να το δεις με το ΙΜΕ, και ο φόρτισής ήταν ευρωπαϊκός και αρκετά μεγάλος. Η έκδοση από ότι κατάλαβα είναι για Ινδία.

 

Και γιατί δεν δίνεις αλλά 40€ να πάρεις το Redmi Note3/Pro με 3 /32?

 

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε εμένα πήγαινε αυτό ;

το Redmi note 3 μου φαίνεται μεγάλο και χειρότερο σαν ποιότητα σε σχέση με το mi4, το έχω πάρει σε έναν φίλο και το ξέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δινω παραγγελια επι τη ευκαιρια να το κανω και μαυρο το κινητο ... https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Touch-Screen-Glass-and-LCD-Display-Digitizer-Glass-Assembly-TP-For-XIAOMI-MI4-m4/32719760775.html?ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_3_10057_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058_418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=8f715ec9-9b55-4bc3-be9b-b17f00104662

 

επισης ενα μαυρο καπακι και πισω ...

 

πολυ youtube και λιγη τυχη ... ελπιζω να ξανανοιξει ...

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάξεις οθόνη όσο φαίνεται στο βίντεο. Άλλαξα στο δικό μου και νόμιζα ότι θα είναι ποιο δύσκολο. Για θερμό αέρα χρησιμοποίησα πιστολάκι για τα μαλλιά, αλλά θέλει αρκετό ζέσταμα, αν ζεσταθεί καλά ξεκολλάει ευκολά η οθόνη (1-2 λεπτά σε κοντινή απόσταση και να το πηγαίνεις σε όλη την επιφάνια της οθόνης), αν δεις ότι δυσκολεύεσαι ζέστανέ το και άλλο, για να καταλάβεις περίπου το τηλέφωνο πιανόταν με δυσκολία.. Θέλει λίγο υπομονή για να βγάλει τις παλιές κόλες από το σασί γιατί αν αφήσεις μπορεί να μην μπει καλά η καινούρια οθόνη. Εμένα δεν μου έδωσε αυτοκόλλητο (Adhesive) για την καινούργια οθόνη και δεν το πρόσεξα ότι χρειάζεται και έβαλα ταινία 2πλής όψης για μοκέτα, το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο αλλά καλύτερο από το να μηνώ χωρίς κινητό :p

 

Ααα και μην ξεχάσεις να βγάλεις την SIM , γιατί δεν θα βγαίνει το motherboard από το σασί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω εδώ και μερικές μέρες 64gb. Η διαφορές που είδα σε σχέση με το 16gb είναι ότι μου φαίνεται να έχει ποιο έντονα χρώματα η οθόνη, βέβαια στο 16gb την είχα αλλάξει και ήταν ψιλομάπα ίσος φταίει αυτό.

Κατά τα άλλα από το κουτί δεν είχε τον κωδικό για να δεις αν είναι αυθεντικό αλλά μπορείς να το δεις με το ΙΜΕ, και ο φόρτισής ήταν ευρωπαϊκός και αρκετά μεγάλος. Η έκδοση από ότι κατάλαβα είναι για Ινδία.

 

 

 

Σε εμένα πήγαινε αυτό ;

το Redmi note 3 μου φαίνεται μεγάλο και χειρότερο σαν ποιότητα σε σχέση με το mi4, το έχω πάρει σε έναν φίλο και το ξέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάξεις οθόνη όσο φαίνεται στο βίντεο. Άλλαξα στο δικό μου και νόμιζα ότι θα είναι ποιο δύσκολο. Για θερμό αέρα χρησιμοποίησα πιστολάκι για τα μαλλιά, αλλά θέλει αρκετό ζέσταμα, αν ζεσταθεί καλά ξεκολλάει ευκολά η οθόνη (1-2 λεπτά σε κοντινή απόσταση και να το πηγαίνεις σε όλη την επιφάνια της οθόνης), αν δεις ότι δυσκολεύεσαι ζέστανέ το και άλλο, για να καταλάβεις περίπου το τηλέφωνο πιανόταν με δυσκολία.. Θέλει λίγο υπομονή για να βγάλει τις παλιές κόλες από το σασί γιατί αν αφήσεις μπορεί να μην μπει καλά η καινούρια οθόνη. Εμένα δεν μου έδωσε αυτοκόλλητο (Adhesive) για την καινούργια οθόνη και δεν το πρόσεξα ότι χρειάζεται και έβαλα ταινία 2πλής όψης για μοκέτα, το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο αλλά καλύτερο από το να μηνώ χωρίς κινητό :p

 

Ααα και μην ξεχάσεις να βγάλεις την SIM , γιατί δεν θα βγαίνει το motherboard από το σασί.

 

ωραιος , σε κανα μηνα που θα εχω την οθονη στα χερια μου θα ξεκινησω τα πειραματα ...

 

Οσο για το φιλο που εγραψε για Redmi , μη μπερδευεσται , ναι xiaomi ειναι και το Redmi αλλα ειναι αλλη σειρα, τουλαχιστον μια κατηγορια κατω απο τα Mi

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

φίλε MAFIA το 16αρι σου είναι και 2gb σαν το δικό μου?

εάν ναι τι ρομ του έχεις βαλει...?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

φίλε MAFIA το 16αρι σου είναι και 2gb σαν το δικό μου?

εάν ναι τι ρομ του έχεις βαλει...?

 

mi4 - 3gb - lte αυτο εχω , τελευταια του ειχα ελληνικη stable απο το Miui.gr και πεταγε το κινητο , μεχρι που πηγε πολυ ψηλα, επεσε και εσπασε η οθονη

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

ωραιος , σε κανα μηνα που θα εχω την οθονη στα χερια μου θα ξεκινησω τα πειραματα ...

 

Οσο για το φιλο που εγραψε για Redmi , μη μπερδευεσται , ναι xiaomi ειναι και το Redmi αλλα ειναι αλλη σειρα, τουλαχιστον μια κατηγορια κατω απο τα Mi

Μπορεί σαν Redmi να είναι μια βαθμίδα κάτω από τα MI. Αλλά αν πάρουμε τα συγκεκριμένα τηλ το Redmi είναι κλάσης ανώτερα υστερούν μόνο στη φώτο το βράδυ. Τίποτα άλλο. Έχω και τα 2

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

MIUI 8 Global Stable ROM V8.0.2.0.MXDMIDG for Mi 4 Released! Download Here!

http://en.miui.com/thread-370833-1-1.html

 

Σε μενα πάντως απτην ώρα που πέρασα από 4.4 στην ελληνική 8.0.2.0 stable, σε συγκεκριμένα σημεία όταν στεκομαι μου κάνουν παράπονα για διακοπές κατά την ομιλία... Μάλλον bug της marshmalow δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...