Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζομαι ότι πρέπει να φορουσες πριν την ελληνική stable 7.2.8.0 όπως και εγώ. Αν ναι τότε;

1. Εκανες κάποιο wipe ή factory reset πριν την αναβάθμιση;

2. Είχα διαβάσει ότι οι stable μετά την 7.2.8.0 είχαν διάφορα θέματακια, έχεις εντοπίσει κάποιο εσύ;

 

Νομίζω αυτήν είχα, ναι. Έκανα wipe cache και wipe dalvik cache, χρησιμοποίησα το κινητό μου, είδα ότι είχε πάλι πρόβλημα και μετά με τη μέθοδο update.zip πέρασα τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις mi4

Το 4g έχει 2GB RAM από Banggood (Φθηνότερο)

Το 3g έχει 3GB RAM από Gearbest

 

Εγώ πήρα το 4g με 2GB RAM από Banggood που είναι η έκδοση LTE-CT και είναι πιο δύσκολο να περάσεις την Ελληνική rom(εγώ παιδεύτηκα αρκετάααααααααααααα μέχρι να τα καταφέρω).

Γνώμη μου είναι πάρε καλύτερα την 3G έκδοση(ευκολότερη εγκατάσταση Ελληνικής rom) με τα 3GB. (Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4G φυσικά).

 

Φίλε μου επειδή εγώ ακόμα παιδευομαι με την ρομ του banggood, εσύ τελικά τι έκανες και την άλλαξες? Έχω δοκιμάσει από updater και από το mi recovery που φοράει αλλά τίποτα δεν δέχεται..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή εγώ ακόμα παιδευομαι με την ρομ του banggood, εσύ τελικά τι έκανες και την άλλαξες? Έχω δοκιμάσει από updater και από το mi recovery που φοράει αλλά τίποτα δεν δέχεται..

 

ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/?postID=137171#post137171

και στο τέλος όταν από κινέζικη stable πήγα να βάλω την ελληνική 7330 κόλλησε στο ξεκίνημα και δεν μπούταρε. Μέσα από το recovery με στικάκι και OTG καλώδιο πέρασα ξανά την κινέζικη 7330 και καπάκι (μετά από dalvik και cashe) πέρασα πάλι την ελληνική 7330 και μόνο τότε δούλεψε το τηλ.

Μετά όταν βγήκε η ελληνική 7520 STABLE την πέρασα από το updater και όλα δουλεύουν μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μου αναγνωρίζει το τηλ. το Mi Pc Suite, δεν ξέρω τι φταίει γι αυτό.

 

 

κινέζικη 7330 MXGCNDD STABLE

http://www.miui.com/download-241.html#382

 

ελληνική 7520 STABLE

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5928-Stable-V7-5-2-0-Xiaomi-MI-4/

Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω το Mi4 γύρω στις 2 εβδομάδες και μου κάνει τυχαία reboots. Έχω παρατηρήσει να το βγάζω από την τσέπη και να ζητάει τον κωδικό της SIM, που σημαίνει ότι έκανε reboot από idle, αλλά σίγουρα έχει κάνει reboot και όταν ξεκινάω μία κλήση (τουλάχιστο 2 φορές μπορώ να θυμηθώ).

Τώρα τελευταία μπορεί να το κάνει και 5-6 φορές την μέρα.

 

Μπορείτε να με διαφωτίσετε; Είναι πολύ ενοχλητικό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έχω συναντήσει κι εγώ. Ξαφνικά το κινητό σου είναι κλειστό, σε ψάχνουν όλοι και εσύ δεν ξέρεις γιατί δεν έλαβες την κλήση. Ειδικά αυτό με την τσέπη μου είχε δημιουργήσει την εντύπωση ότι πατιέται το κουμπί και κάνει επανεκκίνηση μόνο του :p:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω το Mi4 γύρω στις 2 εβδομάδες και μου κάνει τυχαία reboots. Έχω παρατηρήσει να το βγάζω από την τσέπη και να ζητάει τον κωδικό της SIM, που σημαίνει ότι έκανε reboot από idle, αλλά σίγουρα έχει κάνει reboot και όταν ξεκινάω μία κλήση (τουλάχιστο 2 φορές μπορώ να θυμηθώ).

Τώρα τελευταία μπορεί να το κάνει και 5-6 φορές την μέρα.

 

Μπορείτε να με διαφωτίσετε; Είναι πολύ ενοχλητικό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

 

99.5% η ROM φταιει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Λέω να το πάρω από vickmall εδώ http://www.vickmall.com/original-xiaomi-mi4-4g-fdd-lte-smartphone-snapdragon-801-2-5-ghz-quad-core-5-0-inch-13mp-camera-ram-2gb-rom-16gb-android-4-4.html αλλά λέει Multi Rom και Android 6. Πάει καλά με αυτήν την ρομ την έχει κανείς? θα πρέπει να αλλάξω σε ελληνική?? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Λέω να το πάρω από vickmall εδώ http://www.vickmall.com/original-xiaomi-mi4-4g-fdd-lte-smartphone-snapdragon-801-2-5-ghz-quad-core-5-0-inch-13mp-camera-ram-2gb-rom-16gb-android-4-4.html αλλά λέει Multi Rom και Android 6. Πάει καλά με αυτήν την ρομ την έχει κανείς? θα πρέπει να αλλάξω σε ελληνική?? Ευχαριστώ.

Πες τους να σου βάλουν την τελευταία Ελληνική stable από το miui.gr

Πλέον τη βάζουν.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να σου βάλουν την τελευταία Ελληνική stable από το miui.gr

Πλέον τη βάζουν.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

OK σε ευχαριστώ. Ελπίζω να δεχτούν να την περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

OK σε ευχαριστώ. Ελπίζω να δεχτούν να την περάσουν.

 

Εγώ θα έλεγα να μην αγχωθεις για την ρομ, μπορείς να την περάσεις κ μόνος σου. Αυτό που ίσως πρέπει να ξανασκεφτεις είναι τι είναι προτιμότερο: 3gb ram ή 4g.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην αγχωθεις για την ρομ, μπορείς να την περάσεις κ μόνος σου. Αυτό που ίσως πρέπει να ξανασκεφτεις είναι τι είναι προτιμότερο: 3gb ram ή 4g.

 

Κοίτα το κινητό προορίζεται για κοπέλα οπότε λίγο πολλοί όλοι ξέρουμε τι "σκληρή" χρήση θα του κάνει. Δεν την νοιάζει καν ότι είναι μονοκαρτο απλά την κέρδισε η εμφάνιση του (κλασικά γυναικεία γούστα). Σκέφτομαι και το bangood απλά δεν ξέρω τι ρομ θα φοράει και θέλω η να έρθει με ρομ έτοιμο χωρίς πείραγμα η για να του περάσω ρομ χωρίς να μου φάει αρκετό χρόνο διαβάζοντας 15 οδηγούς. Επειδή υπάρχουν πολλές εκδόσεις με το συγκεκριμένο κινητό οι οδηγοί είναι λίγο μπέρδεμα. Δεν είναι πχ σαν του redmi note 3 που το περνεις με dev και σε 2 βήματα περνάς ελληνική ρομ και όλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω το Mi4 γύρω στις 2 εβδομάδες και μου κάνει τυχαία reboots. Έχω παρατηρήσει να το βγάζω από την τσέπη και να ζητάει τον κωδικό της SIM, που σημαίνει ότι έκανε reboot από idle, αλλά σίγουρα έχει κάνει reboot και όταν ξεκινάω μία κλήση (τουλάχιστο 2 φορές μπορώ να θυμηθώ).

Τώρα τελευταία μπορεί να το κάνει και 5-6 φορές την μέρα.

 

Μπορείτε να με διαφωτίσετε; Είναι πολύ ενοχλητικό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

 

Μάλλον φταίει η rom που φοράει. Ψάξε οδηγούς για το πως να περάσεις την τελευταία global ή dev

 

Παιδιά, το έχω συναντήσει κι εγώ. Ξαφνικά το κινητό σου είναι κλειστό, σε ψάχνουν όλοι και εσύ δεν ξέρεις γιατί δεν έλαβες την κλήση. Ειδικά αυτό με την τσέπη μου είχε δημιουργήσει την εντύπωση ότι πατιέται το κουμπί και κάνει επανεκκίνηση μόνο του :p:lol:

 

99.5% η ROM φταιει

 

Είναι γενικότερο bug όλων των MIUI ROM νομίζω... Έχω περάσει πάρα πολλές ROM, stable, developer κλπ. με όλους τους τρόπους (καθαρή, με Fastboot) και δεν μου έχει τύχει ούτε μία που να μην έχει κάνει τουλάχιστον 1 reboot σε idle κατάσταση. Δυστυχώς οι MIUI ROMs, πάσχουν πολύ, ακόμα και οι stable. Τώρα έχω την 7.5.2 η οποία έχει καθίσει καλά όσον αφορά την κατανάλωση (έπρεπε να κάνω πάλι αλχημείες για να στρώσει βέβαια) και ενώ έλεγα επιτέλους, μία ROM να κάτσουμε για λίγο καιρό, χθες το βράδυ, με μπαταρία 68%, συγχρονισμός κλειστός, WIFI / data ανοιχτά, το πρωί το βρήκα να ζητάει PIN. Καμία λογική, καμία εμφανή αιτία που το κάνει. Δεν ήταν σε φόρτιση, δεν ήταν ζορισμένο (πριν κοιμηθώ είχα 1.6GB ελεύθερα), δεν είχε ζέστη για να θερμανθεί.

Η Xiaomi πρέπει να αναθεωρήσει κάποια πράγμα για τις ROM της. Δεν είναι δυνατόν να έχεις κινητό που σου κάνει τουλάχιστον 5-6 φορές την εβδομάδα, reboot στα καλά καθούμενα.

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια ROM, που την δοκίμασε ή την έχει και δεν του έχει κάνει reboot, ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει την λύση με τα random reboot. Αφαίρεσα το pin της sim! Έτσι ή συσκευή κάνει επανεκκίνηση και εγώ δεν παίρνω χαμπαρι, ίσα ίσα που της κάνει καλό μία επανεκκίνηση που και που. Και μην μου πείτε αν στο κλέψουν ή το χάσεις τι γίνεται γιατί όποιος το βρει το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πετάξει την σιμ. Άσε που και εγώ μόλις καταλάβω την απώλεια με ένα τηλ στην κοσμοτε απενεργοποιω την κάρτα.

Δοκιμάστε το για λίγο, θα ξεχάσετε ότι έχει αυτό το θέμα ή συσκευή. Επίσης το θέμα το έχει ή συσκευή και όχι ή miui καθώς στο RN2 της γυναίκας δεν παρατηρήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα σε βοηθησει να μη χασεις κλησεις αφαιροντας το pin ομως δεν ειναι λυση σε μια συσκευη οπως αυτη, προσωπικα αν μου κανει επανεκινηση θα μου κανει μια φορα το μηνα ανεξαρτητα τη ΡΟΜ , αν εχετε συνεχομενα boot με ολες τις ΡΟΜ , τοτε κατι αλλο δεν παει καλα, ισως καποια εφαρμογη που δημιουργει καποιο conflict ή υπαρχει προβλημα στη συσκευη.

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω παρει και εγω το τηλεφωνο πριν ενα μηνα.Το τηλεφωνο πεταει πραγματικα.

Με miflash περαστηκε fastboot και καπακι η ελληνικη stable.

Χτες εβαλα και την τελευταια ελληνικη stable.

Παρατηρω ομως οταν βαζω στο ηχο&δονηση--καταστολη θορυβου με ενα μικροφωνο,μολις φευγω απο το μενου αυτο,ξαναγυριζει μονο του στα 2 μικροφωνα.Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα.?

Μπορειτε να το τσεκαρετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω παρει και εγω το τηλεφωνο πριν ενα μηνα.Το τηλεφωνο πεταει πραγματικα.

Με miflash περαστηκε fastboot και καπακι η ελληνικη stable.

Χτες εβαλα και την τελευταια ελληνικη stable.

Παρατηρω ομως οταν βαζω στο ηχο&δονηση--καταστολη θορυβου με ενα μικροφωνο,μολις φευγω απο το μενου αυτο,ξαναγυριζει μονο του στα 2 μικροφωνα.Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα.?

Μπορειτε να το τσεκαρετε?

 

 

Σε όλους το κάνει είναι bug της εκδοσης ΜΜ 6.0.1 μάλλον,

Μπορείς να δεiς και εσύ αν το τηλ. αναγνωρίζετε κανονικά από το Mi pc suite???? Το δικό μου με 7520 Ελλ. stable δεν το αναγνωρίζει.

Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους το κάνει είναι bug της εκδοσης ΜΜ 6.0.1 μάλλον,

Μπορείς να δεiς και εσύ αν το τηλ. αναγνωρίζετε κανονικά από το Mi pc suite???? Το δικό μου με 7520 Ελλ. stable δεν το αναγνωρίζει.

 

Όχι δεν αναγνωρίζεται,αλλά αυτό δεν με νοιάζει και τόσο. Το άλλο είναι ποιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναγνωρίζεται,αλλά αυτό δεν με νοιάζει και τόσο. Το άλλο είναι ποιο σοβαρό.

 

 

Αυτό το bug υπάρχει από τον Ιανουαριο σε όλες τις rom, δες εδώ

 

Dual/Single mic noise suppression switch does not work on Xiaomi Mi4/AndroidM 6

http://en.miui.com/thread-214560-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω παρει και εγω το τηλεφωνο πριν ενα μηνα.Το τηλεφωνο πεταει πραγματικα.

Με miflash περαστηκε fastboot και καπακι η ελληνικη stable.

Χτες εβαλα και την τελευταια ελληνικη stable.

Παρατηρω ομως οταν βαζω στο ηχο&δονηση--καταστολη θορυβου με ενα μικροφωνο,μολις φευγω απο το μενου αυτο,ξαναγυριζει μονο του στα 2 μικροφωνα.Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα.?

Μπορειτε να το τσεκαρετε?

 

εγω στην τελευταια developer ΜΜ που εχω δεν εχει πλεον επιλογη για 1 ή 2 μικροφωνα, δεν βρησκω πουθενα αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε όλους το κάνει είναι bug της εκδοσης ΜΜ 6.0.1 μάλλον,

Μπορείς να δεiς και εσύ αν το τηλ. αναγνωρίζετε κανονικά από το Mi pc suite???? Το δικό μου με 7520 Ελλ. stable δεν το αναγνωρίζει.

 

Misuite δεν παιζει με ΜΜ τουλαχιστον μεχρι τωρα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

πως την βλεπεις την καινουρια mm σε σχεση με της προηγουμενες αξιζει ?

 

η 6.7.7 developer Μιui8 , μου δουλευει αψογα στα παντα, ναι αξιζει απο τις προηγουμενες καλυτερα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

η 6.7.7 developer Μιui8 , μου δουλευει αψογα στα παντα, ναι αξιζει απο τις προηγουμενες καλυτερα

 

Μπορείς να δεις με το CPU-Z πόσοι πυρήνες χρησιμοποιούνται? (σε performance και σε balance mode) Γιατι με την την τελευταία stable 7,5,2,0 δουλεύουν μόνο οι δύο.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω... Η εκδοση του Banggood με την περιεργη rom, αφου βαλουμ την rom Που θελουμε με την διαδικασια που εχει αναφερθεί, αργοτερα θα μπορούμε να βαλουμε με τους κανονικους τροπους μια άλλη νεοτερη-παρομοια rom χωρις ταλαιπωρια ή θα πρεπει να κανουμε κατι άλλο περιεργο όπως την πρωτη φορα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...