Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω το meizu m2 note και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά με δελεαζουν οι 5 ίντσες του mi4. Με φρενάρει μόνο η ρομ και το ότι αν στο μέλον χρειαστω δεύτερη σιμ δεν υπαρχει. Το έχω δει από κοντά και είναι φοβερό για τα γούστα μου. Ή μπαταρία στο m2 μου βγάζει 5,5-6,5 ώρες sot, φθάνει τις 5 στο mi4 τουλάχιστον;

Το vickmall πάντως το τσίμπησε ένα ταληρακι πάνω...

 

Του αδερφού μου το mi4 έφτασε μέχρι 8ωρες sot. Στο δικό μου λόγω διαφορετικής χρήσης 5,5-6.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι μεταξύ Meizu MX5 , Xiaomi mi4c και Χiami mi4 , αλλά δεν ειμαι σιγουρος ποιο απο τα 3 αξιζει περισσοτερο ? Και οσον αφορα το μαγαζι vickmall ειναι το πιο αξιόπιστο?

 

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο ΜΧ5 λόγω εμφάνισης (είχα το MX4 και η εμφάνιση + εμπειρία χρήσης ήταν κορυφαία) ή θα περίμενα το MI4s να πέσει η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ είμαι με τον ξαδερφό μου που του δώρισα πριν μια εβδομάδα το LeTv Χ800 , το έχει σκίσει σε φωτό (παρα πολύ καλή κάμερα) και πουλάει...μούρη με το slow motion video που έχει.

Επειδή εγώ δεν ειμαι της καμερας κοιτάζω το MI4 στην εφαρμογή βίντεο και έχει και αυτό slow motion και time lapse ! (όχι τόσο καλό όμως όσο του X800)

Δεν το ήξερα μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Mi4 (4G), το βρήκα στα 195€ από EU Warehouse (για ποιό γρήγορη παράδοση), με παραξενεύει όμως οτι δεν έχει MicroSD (έχω πολύ πράγμα που βάζω στο κινητό), 64άρα έκδοση δεν βρήκα βέβαια!

 

Ερώτηση τώρα αν μπορείτε να με βοηθήσετε :confused:

 

Μπορώ να αγοράσω με Χρεωστική κάρτα της AlphaBank η της Πειραιώς ? (Δεν έχω paypal δυστηχώς) :cry:

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού ? Θα πάρει το 6.0 ?

Και σε πόσο καιρό θα το πάρω αν παραγγείλω από Κίνα ? (γιατί κοστίζει 175,00€)

Και σαν μέθοδο αποστολής τι βάζω για να αποφύγω τελωνείο ?

 

Να με συγχωρήτε αλλά είναι η πρώτη φορά που θα κάνω τέτοια συναλλαγή! :(

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αγοράσω με Χρεωστική κάρτα της AlphaBank η της Πειραιώς ? (Δεν έχω paypal δυστηχώς) :cry:

-Το πιο ευκολο ειναι να κανεις λογαριασμο paypal και να συνδεσεις την χρεωστικη της Alpha κατα προτίμηση, ετσι εχω αγορασει εγω . Παντα με paypal για λογους ασφαλειας απο οπου και να αγοραζεις εσωτερικο και εξωτερικο...

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού ? Θα πάρει το 6.0 ?

-xiaomi-miui.gr , τα παιδια κανουν τρομερη δουλεια, θα βρεις τα παντα πολυ αναλυτικα, και εννοειται οτι εχουμε ηδη 6.0

Και σε πόσο καιρό θα το πάρω αν παραγγείλω από Κίνα ? (γιατί κοστίζει 175,00€)

-Εγω το πηρα απο ibuygou και ηρθε σε 15 ημερες

Και σαν μέθοδο αποστολής τι βάζω για να αποφύγω τελωνείο ?

- nlpost ή sgpost οτι προτεινει, εκτος απο τυπου dhl.... δινει κανονικα traking number.

Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αγοράσω με Χρεωστική κάρτα της AlphaBank η της Πειραιώς ? (Δεν έχω paypal δυστηχώς) :cry:

-Το πιο ευκολο ειναι να κανεις λογαριασμο paypal και να συνδεσεις την χρεωστικη της Alpha κατα προτίμηση, ετσι εχω αγορασει εγω . Παντα με paypal για λογους ασφαλειας απο οπου και να αγοραζεις εσωτερικο και εξωτερικο...

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού ? Θα πάρει το 6.0 ?

-xiaomi-miui.gr , τα παιδια κανουν τρομερη δουλεια, θα βρεις τα παντα πολυ αναλυτικα, και εννοειται οτι εχουμε ηδη 6.0

Και σε πόσο καιρό θα το πάρω αν παραγγείλω από Κίνα ? (γιατί κοστίζει 175,00€)

-Εγω το πηρα απο ibuygou και ηρθε σε 15 ημερες

Και σαν μέθοδο αποστολής τι βάζω για να αποφύγω τελωνείο ?

- nlpost ή sgpost οτι προτεινει, εκτος απο τυπου dhl.... δινει κανονικα traking number.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έχει παρουσιάσει προβλήματα το τηλέφωνο ? Τι να ζητήσω από το κατάστημα (βλέπω κάποιους που γράφουν για roots κ.τ.λ., δεν χάνει εγγύηση) και πάλι ευχαριστώ! :happy:

 

Κατά την διάρκει που πάτησα check out, με πήγε στο site της paypal και είχε επιλογή για πληρωμή με χρεωστική! Άρα λογικά γίνεται και χωρίς εγγραφή έτσι ?

Edited by manos20082
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έχει παρουσιάσει προβλήματα το τηλέφωνο ? Τι να ζητήσω από το κατάστημα (βλέπω κάποιους που γράφουν για roots κ.τ.λ., δεν χάνει εγγύηση) και πάλι ευχαριστώ! :happy:

 

Κατά την διάρκει που πάτησα check out, με πήγε στο site της paypal και είχε επιλογή για πληρωμή με χρεωστική! Άρα λογικά γίνεται και χωρίς εγγραφή έτσι ?

Κανενα προβλημα! Τιποτε σε σχεση με το software , οτι χρειαστεις το εχουν τα παιδια του xiaomi-miui.gr . Εγω το μονο που θα σου προτεινα ειναι μια θηκη και εαν θες και προστασια οθονης. Εγω εχω παρει μονο μια θηκη http://www.vickmall.com/mofi-hui-serise-leather-case-for-xiaomi-mi4.html , και ειμαι υπερευχαριστημενος. Ο μονος λογος που θα το αλλαξω για το mi5 ειναι οτι θελω δικαρτο. Οσον αφορα το paypal δεν το ξερω.....

Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

Αντε, μπήκα και εγώ στην παρέα σας! Μόλις το παρήγγειλα από EU Warehouse σε λευκό! Μου κάνουν δώρο θήκη και ζελατίνα όπως μου είπαν στο live chat.

Τώρα δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνει να έρθει (αν και η "Linda" μου είπε οτι η αποθήκη βρίσκεται Ελλάδα), επίσης αυτό που με ανυσηχεί είναι οτι το κουτί δεν είναι σφραγισμένο, και έχει περαστεί άλλη rom. (Φοβάμαι μην έχει γραντζουνιές και χτυπήματα, είμαι και λίγο παρανοϊκός με αυτά....) άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Αντε, μπήκα και εγώ στην παρέα σας! Μόλις το παρήγγειλα από EU Warehouse σε λευκό! Μου κάνουν δώρο θήκη και ζελατίνα όπως μου είπαν στο live chat.

Τώρα δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνει να έρθει (αν και η "Linda" μου είπε οτι η αποθήκη βρίσκεται Ελλάδα), επίσης αυτό που με ανυσηχεί είναι οτι το κουτί δεν είναι σφραγισμένο, και έχει περαστεί άλλη rom. (Φοβάμαι μην έχει γραντζουνιές και χτυπήματα, είμαι και λίγο παρανοϊκός με αυτά....) άντε να δούμε!

 

Αντε μεγεια το εργαλειο!Ειναι πολυ καλο κινητο,δεν προκειται να απογοητευθεις...Ειδικα με την υποστηριξη που τυχαινει να εχει απ την ελληνικη κοινοτητα,θα σε καλυψει σε οτι ζητησεις!

Omnia I --> Omnia II --> Galaxy S --> HTC Desire HD --> LG Optimus 3D --> Motorola Razr --> Galaxy Nexus --> Nexus 4 --> Nexus 5 --> LG G2 --> OnePlus One --> LG G3 --> Xiaomi Mi4 --> Samsung Galaxy S6 Edge!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, σήμερα παρέλαβα και εγώ το πανέμορφο mi4 και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. Το παρήγγειλα από vickmall με την έκδοση FDD-LTE αλλά το δικό μου στο κάτω μέρος στο καπάκι γράφει TD-LTE..Θα μπορώ να χρησιμοποιώ 4G στην Ελλάδα ή όχι;

 

Η έκδοση android που έχει είναι 4.4.4 KTU84P MIUI VERSION: V6.11.2.0.KXDCNBJ KERNEL VERSION: 3.4.0-g64e9dd0-o1123-g5ab8247

 

Έχει ξαναειπωθεί αλλά είμαι και εγώ ένας από αυτούς που δεν έχουν απολύτως καμία ιδέα για rom και σχετικά .. Θέλοντας να κάνω την πρώτη μου προσπάθεια να περάσω rom, έχω κάνει εγγραφή στο miui gr , έχω ψάξει για rom αλλά και πάλι είμαι πολύ μπερδεμένος. Θέλω να αλλάξω rom γιατί αυτή που έχω δεν μου αρέσει (η ελεύθερη ram είναι 1.1gb από τα 3gb ram και η ελληνική γραμματοσειρά είναι χάλια :p )

Ποια rom μου προτείνετε να περάσω(θέλω μια καλή και σταθερή, έχω ακούσει πως έχει βγει και η miui 7..είναι καλή, αξίζει να την περάσω; ) και επίσης έχω διαβάσει σχετικά με οδηγίες για το πως περνάς μια rom, αλλά δεν έχω και πολλή εμπιστοσύνη στον εαυτό μου με αυτά τα πράγματα οπότε για περισσότερη σιγουριά αν δεν σας κάνει κόπο στείλτε μου καμιά σελίδα με οδηγίες παρακαλώώώ για το πως περνάω την rom από H/Y.

 

Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός, ευχαριστώ για το χρόνο σας!! :D

Edited by vaskas
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχω κολλήσει το μικρόβιο να αλλάζω συχνά συσκευές χωρίς ιδιαίτερο λόγο.. Αλλά το ότι αποφάσισα να ξαναγυρισω στο mi4 κάτι λέει..

 

 

 

Έψαχνα κάτι ποιοτικό όμορφο κ γρήγορο, με σωστές διαστάσεις, ικανοποιητικη κάμερα κ μπαταρία.. ε νομιζω πως ειδικά για τόσα λίγα χρήματα έκανα άριστη επιλογή την οποία ελπίζω να τιμήσω για αρκετό καιρό!

 

 

 

Παρήγγειλα 16αρι μαύρο 3G με 3gb ram στα 140 ευρώ στο fct μιας και τελικά έμεινα ευχαριστημένος τη προηγούμενη φορά, ανεξάρτητα των όσων ακούγονταν..

 

 

 

Επειδή το γυαλιστερο πλαστικό πίσω καπάκι, ήταν κάτι που χάλαγε την εικόνα του κινητού κατ'εμε, θα ήθελα να παραγγείλω μαζί κ κάποιο ξύλινο κάλυμμα, όσο το δυνατόν πιο σκουρο, ώστε να ταιριάξει ιδανικά τονίζοντας το premium της κατασκευής..

 

 

 

Θα ήθελα, από οσους έχουν παρόμοιο καπάκι πίσω, τη γνώμη τους για τη ποιότητα κ την εμφάνισή του σε συνδυασμό με τη τιμή κ το κατάστημα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλινα καλύμματα είναι φοβερα ποιοτικά , και δίνουν καλύτερη αίσθηση απο το κάλυμμα με το οποίο έρχεται η συσκευή.

Εγώ έχω το μαύρο Μι4 και έχω πάρει το bamboo , μου αρέσει περισσότερο η αντίθεση που δημιουργεί με το μαύρο.

Νομίζω το είχα πάρει απο το ibuygoo περίπου στα 18€ αλλα κανοντας ένα search στο aliexpress βλέπω οι τιμές έχουν πέσει.

http://www.aliexpress.com/item/100-Original-Wood-Bamboo-Case-for-Xiaomi-Mi4-Battery-Cover-for-Xiaomi-Mi-4battery-case-in/32549423972.html?spm=2114.01010208.3.112.cS4bdE&ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_2_505_506_503_504_10020_502_10001_10002_10017_10005_10006_10021_10003_10004_10022_10018_10019,searchweb201560_2,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_-1&btsid=4b529715-cdde-4c87-8307-904c5af166da

Πρόσεχε να είναι το original , δλδ μην πας σε κάτι που έχει πολυ χαμηλή τιμη πχ 4-5€ λογικά θα είναι απομίμηση.

(τώρα που βλέπω και το rosewood νομίζω και αυτό θα ταιριάζει πολύ ωραία )

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Μπααα..ειχα βάλει τότε ένα μπεζ καπάκι στο μαύρο mi4 κ δε μου άρεσε καθόλου.. Πάω για black apricot.. ελπίζω να είναι γνήσια εδώ με λιγότερο απο 8 ευρώ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία..αγόρασα το mi4 FDD-LTE απο vickmall και χθές που το πήρα παρατήρησα πως στο πίσω καπάκι, κάτω από το logo mi γράφει TD-LTE. μήπως μου έφεραν άλλη εκδοχή του κινητού;...ποιά η σχέση του TD-LTE με το TDD-LTE .. στο πακέτο του κινητού αν εξαιρέσουμε τα κινέζικα, λέει κάτι για τα FDD-LTE και TDD-LTE http://prntscr.com/abj8wu ..Τελικά ποιο LTE version έχω και επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το 4g? Ρωτάω γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε περιοχή που δεν πιάνει 4g και δεν μπορώ να μάθω ο ίδιος. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία..αγόρασα το mi4 FDD-LTE απο vickmall και χθές που το πήρα παρατήρησα πως στο πίσω καπάκι, κάτω από το logo mi γράφει TD-LTE. μήπως μου έφεραν άλλη εκδοχή του κινητού;...ποιά η σχέση του TD-LTE με το TDD-LTE .. στο πακέτο του κινητού αν εξαιρέσουμε τα κινέζικα, λέει κάτι για τα FDD-LTE και TDD-LTE http://prntscr.com/abj8wu ..Τελικά ποιο LTE version έχω και επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το 4g? Ρωτάω γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε περιοχή που δεν πιάνει 4g και δεν μπορώ να μάθω ο ίδιος. :ninja:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365162

Link to comment
Share on other sites

http://m.everbuying.net/product818456.html παιδιά αξίζει η αγορά;

 

Για να καταλάβω υπάρχουν δύο ακριβώς mi4 που ή μόνη τους διάφορα είναι ότι το ένα πιάνει μόνο 3g και το άλλο και 4g? Καμία άλλη διάφορα; Ρωταω γιατί κ μένα το 4g δεν με ενδιαφέρει και αν είναι 30-40$ φθηνότερο το 3g με ψήνει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Πάντως έχω ψωνισει από αυτό το site το μόνο κακό ήταν ότι έκανε να μου έρθει το δέμα 45 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω υπάρχουν δύο ακριβώς mi4 που ή μόνη τους διάφορα είναι ότι το ένα πιάνει μόνο 3g και το άλλο και 4g? Καμία άλλη διάφορα; Ρωταω γιατί κ μένα το 4g δεν με ενδιαφέρει και αν είναι 30-40$ φθηνότερο το 3g με ψήνει!

 

4 διαφορετικά υπάρχουν :p

16άρι με 4G και 3GB ram άσπρο

16άρι χωρίς 4G και 3GB ram άσπρο

16άρι με 4G μαύρο με 2GB ram

64 μαύρο/άσπρο χωρίς 4G και 3GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και η μόνη διαφορά είναι το 3g και 4g, δεν έχει καμία άλλη διαφορά..
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια σε αυτες τις τιμες δεν υπαρχει τιποτα πιο value for money ουτε εγχώρια ουτε απο κινεζικη αγορα.

Εχει εναν απο τους καλυτερους επεξεργαστές , μεγαλη ραμ , μπαταρια, και καλη καμερα και ειναι φοβερα ποιοτικο και πολυ όμορφο.

Μην ασχολειστε με τη ρομ που το στελνουν οι κινεζοι με το που θα το παραλαβετε και πριν περασετε οτιδηποτε μεσα θα μπειτε στο miui.gr θα πατε στο θεμα που λεει για μεταβαση σε android 6 . Θα ακολουθησετε τις οδηγιες και αφου το φερετε σε android 6 θα περασετε την τελευταια εβδομαδιαια ρομ η οποια πλεον ειναι καταπληκτικη .

Αναφερομαι στην χθεσινη 6. 3. 3 (φανταζομαι και οι επομενες θα ειναι πλεον πολυ σταθερές )

Και ολα αυτα με απλη εγκατασταση απο τον updater του κινητου η απο twpr που εχουν ενσωματωσει στη ρομ (και superuser απο τοτε που η xiaomi αφαιρεσε το ρουταρισμα) τα παιδια στο miui.gr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...