Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις παρέλαβα αυτο το κινητο σε 16gb 2gb εκδοση και εχω καποιες (πολλες) αποριες μιας και εχω πολυ καιρο να παρω κινητο που να μην ειναι κινεζικης προέλευσης.

1) ολα τα ΄μοντέλα ειναι d855?

2) φοράω android 5. Πως θα γίνει να εγκαταστήσω την τελευταία επίσημη rom (δε θελω unofficial γιατι η καμερα δεν ειναι οπως στην επισημη) και μετά να κάνω root?

Μεσω OTA δε βγαζει καμια διαθεσιμη ενημερωση

 

Τελος, αυτο το μαυρο που ειναι αριστερα απο την καμερα (αντιδιαμετρικα του led flash) τι ειναι;

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μολις παρέλαβα αυτο το κινητο σε 16gb 2gb εκδοση και εχω καποιες (πολλες) αποριες μιας και εχω πολυ καιρο να παρω κινητο που να μην ειναι κινεζικης προέλευσης.

1) ολα τα ΄μοντέλα ειναι d855?

2) φοράω android 5. Πως θα γίνει να εγκαταστήσω την τελευταία επίσημη rom (δε θελω unofficial γιατι η καμερα δεν ειναι οπως στην επισημη) και μετά να κάνω root?

Μεσω OTA δε βγαζει καμια διαθεσιμη ενημερωση

 

Τελος, αυτο το μαυρο που ειναι αριστερα απο την καμερα (αντιδιαμετρικα του led flash) τι ειναι;

 

Ναι το μοντέλο που προορίζεται για εμας είναι το d855.

Ενημέρωση θα κάνεις με με το lg pc suite την ota την απέσυρε η lg αν θυμάμαι καλά υπήρχαν προβλήματα.

Και το μαύρο που λες είναι ο αισθητήρας λέιζερ για την εστίαση της κάμερας.

Κάνοντας την τελευταία αναβάθμιση δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται να κάνεις root (ψάξε το λίγο παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι το μοντέλο που προορίζεται για εμας είναι το d855.

Ενημέρωση θα κάνεις με με το lg pc suite την ota την απέσυρε η lg αν θυμάμαι καλά υπήρχαν προβλήματα.

Και το μαύρο που λες είναι ο αισθητήρας λέιζερ για την εστίαση της κάμερας.

Κάνοντας την τελευταία αναβάθμιση δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται να κάνεις root (ψάξε το λίγο παραπάνω).

 

να σαι καλα φιλε μου. δεν ηξερα καν οτι εχει αισθητηρα lazer για γρηγοροτερη εστιαση..μιλωντας για την καμερα, εισαι ικανοποιημένος; βλεπω εχει ποικιλια λειτουργιων, φυσικα ειναι κατωτερη του meizu mx6 που εχω ακριβως διπλα μου..εντταξει δε με καιει να το κανω root, απλα ελεγα να παγωσω διαφορες εφαρμογες για εξοικονομηση ram.

 

D85530B_00_1217.kdz

 

αυτη την εκδοση ψάχνουμε για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου. δεν ηξερα καν οτι εχει αισθητηρα lazer για γρηγοροτερη εστιαση..μιλωντας για την καμερα, εισαι ικανοποιημένος; βλεπω εχει ποικιλια λειτουργιων, φυσικα ειναι κατωτερη του meizu mx6 που εχω ακριβως διπλα εξαιρετική μου..εντταξει δε με καιει να το κανω root, απλα ελεγα να παγωσω διαφορες εφαρμογες για εξοικονομηση ram.

 

D85530B_00_1217.kdz

 

αυτη την εκδοση ψάχνουμε για Ελλάδα;

 

Η κάμερα του είναι εξαιρετική υπολογίζοντας και την ηλικία του βέβαια. Τώρα ποικιλία λειτουργίων δεν θα το έλεγα είναι σχετικά απλό το μενού.

Την συγκεκριμένη έκδοση έχω και εγώ 30b η οποία γίνεται root αλλά από ότι γνωρίζω έχει βγει και ποιο καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του είναι εξαιρετική υπολογίζοντας και την ηλικία του βέβαια. Τώρα ποικιλία λειτουργίων δεν θα το έλεγα είναι σχετικά απλό το μενού.

Την συγκεκριμένη έκδοση έχω και εγώ 30b η οποία γίνεται root αλλά από ότι γνωρίζω έχει βγει και ποιο καινούργια.

 

Σε σκοτάδι πως τα παει; ισως ειναι αδικο να τη συγκρινω με αυτη του mx6, δεν ξερω.. η δικη σου εκδοση με ποιο τροπο γινεται root? Χάνεις την εγγύηση η δε φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Σε σκοτάδι πως τα παει; ισως ειναι αδικο να τη συγκρινω με αυτη του mx6, δεν ξερω.. η δικη σου εκδοση με ποιο τροπο γινεται root? Χάνεις την εγγύηση η δε φαίνεται;

Χάνεις την εγγύηση αλλά μπορείς πολύ εύκολα με το lg up να βάλεις οποία στοκ ρομ θες και να περνάει κανονικά εγγύηση.

 

Τόσο καλή κάμερα έχει το mx6?

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή κάμερα έχει το mx6?
Ε οπως και να το κανεις εχει φρεσκότατο sony φακο. Γενικότερα ειναι πολύ ανώτερο κινητό σε όλα του, ακόμα και στην οθόνη παρόλο που ειναι fhd έναντι qhd. Αυτό το laser της κάμερας εχω μια απορία. Το εχουν ολες οι καμερες απλα οι περισσοτερες το έχουν ενσωματωμενο μέσα στο φακό, η ειναι κατι που το εχουν λίγα κινητά (πχ huawei honor 8)? Τελος, εσύ είσαι σε στοκ 30B? Έχεις κανένα πρόβλημα με marshmallow συγκριτικά με Lollipop η να προχωρήσω άφοβα;
Link to comment
Share on other sites

Ε οπως και να το κανεις εχει φρεσκότατο sony φακο. Γενικότερα ειναι πολύ ανώτερο κινητό σε όλα του, ακόμα και στην οθόνη παρόλο που ειναι fhd έναντι qhd. Αυτό το laser της κάμερας εχω μια απορία. Το εχουν ολες οι καμερες απλα οι περισσοτερες το έχουν ενσωματωμενο μέσα στο φακό, η ειναι κατι που το εχουν λίγα κινητά (πχ huawei honor 8)? Τελος, εσύ είσαι σε στοκ 30B? Έχεις κανένα πρόβλημα με marshmallow συγκριτικά με Lollipop η να προχωρήσω άφοβα;

Εχω την 30n root με xceed kernel και το κινητό δουλεύει μια χαρά!!!! Δεν θα ξαναγύρισα σε lollipop ότι και να λένε κάποιοι.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο παραπάνω που θέλει pure stock, πριν να βάλεις κάποια ρομ επίσημη που κατέβασες, θα σου έλεγα να εγκαταστήσεις το lg pc suite που μπορείς να το βρεις στο site της lg και να ψάξεις πρώτα από εκεί για ρομ επίσημη. Μπορεί με ota να μην σου τη δίνει αλλά με pc suite να σου δώσει αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα τελευταία ότι όταν βάζω το κινητό να φορτίσει και παράλληλα το χρησιμοποιώ για σερφαρισμα ας πούμε δεν ανεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας. Πιστεύετε ότι είμαι για καινούρια?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 30n root με xceed kernel και το κινητό δουλεύει μια χαρά!!!! Δεν θα ξαναγύρισα σε lollipop ότι και να λένε κάποιοι.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

να φανταστω root έγινες πηγαίνοντας στην 30b, κανοντας root και επειτα στην 30n? Γιατι εγω βαζοντας το κινητο στο pc suite, περαστηκε η 30n και δεν εχω βρει τροπο για απευθειας rootαρισμα.. το kernel κάνει κάτι καλύτερο από το stock? Δε μπορω να πω οτι εχω παραπονο απο το κινητο, το μονο που θα ηθελα ειναι να παγωσω 2-3 εφαρμογες (email, stock browser) αλλά χρειάζεται root..

 

Για το φίλο παραπάνω που θέλει pure stock, πριν να βάλεις κάποια ρομ επίσημη που κατέβασες, θα σου έλεγα να εγκαταστήσεις το lg pc suite που μπορείς να το βρεις στο site της lg και να ψάξεις πρώτα από εκεί για ρομ επίσημη. Μπορεί με ota να μην σου τη δίνει αλλά με pc suite να σου δώσει αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτο ακριβώς εκανα φιλε. να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

να φανταστω root έγινες πηγαίνοντας στην 30b, κανοντας root και επειτα στην 30n? Γιατι εγω βαζοντας το κινητο στο pc suite, περαστηκε η 30n και δεν εχω βρει τροπο για απευθειας rootαρισμα.. το kernel κάνει κάτι καλύτερο από το stock? Δε μπορω να πω οτι εχω παραπονο απο το κινητο, το μονο που θα ηθελα ειναι να παγωσω 2-3 εφαρμογες (email, stock browser) αλλά χρειάζεται root..

 

 

 

αυτο ακριβώς εκανα φιλε. να σαι καλα

Ναι. 30b, root και twrp recovery, bumped 30n, xceed kernel. Με τον xceed πάει καλύτερα από τον stock.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι. 30b, root και twrp recovery, bumped 30n, xceed kernel. Με τον xceed πάει καλύτερα από τον stock.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

 

Ε σιγά σιγά θα μπω κι εγώ χύτρα κόλπα και θα επιχειρήσω αλλαγές..Μια χαρά πάει προς το παρόν, μόνο το χρόνο φόρτισης θα ήθελα να βελτιώσω αν ήταν δυνατόν..

 

Κάτι τελευταίο..τι παίζει με το wireless charging και τα καπάκια που πουλάνε σε ebay/aliexpeess?

Link to comment
Share on other sites

Ένα γενκό σχόλιο από εμενα : Δεν ξαναμπλεκω με LG, ηρθε με οθόνη χαλασμένη την αλλαξα, μετα από 2 μηνες η οθόνη αναβόσβηνε και μετα από ένα χρονο η το φορτιζω 3 φορες τη μερα για νορμαλ χρηση. Όταν το κινητο κλεισει από μπαταρία και το συνδεσω για φορτιση δεν φορτιζει και δεν ανοιγει. Της πλακας συσκευες……
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα τελευταία ότι όταν βάζω το κινητό να φορτίσει και παράλληλα το χρησιμοποιώ για σερφαρισμα ας πούμε δεν ανεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας. Πιστεύετε ότι είμαι για καινούρια?

10 ευρώ κάνει, πάρε μια καινούρια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άμα μιλάμε βέβαια για "δυνατό" σερφάρισμα και αδύνατο φορτιστή, είναι ψιλονορμάλ.

 

Live to ride, ride to live...

Link to comment
Share on other sites

Ένα γενκό σχόλιο από εμενα : Δεν ξαναμπλεκω με LG, ηρθε με οθόνη χαλασμένη την αλλαξα, μετα από 2 μηνες η οθόνη αναβόσβηνε και μετα από ένα χρονο η το φορτιζω 3 φορες τη μερα για νορμαλ χρηση. Όταν το κινητο κλεισει από μπαταρία και το συνδεσω για φορτιση δεν φορτιζει και δεν ανοιγει. Της πλακας συσκευες……

εισαι ατυχος.αν θες πες και απο που το πηρες(Ελλαδα η εξωτερικο?) χωρις ονομα μαγαζιου.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/152050086411

Παρακαλω για την τεκμηριωμενη γνωμη σας.Οποιος εχει παρει ας μας δωσει τα φωτα του...

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/152050086411

Παρακαλω για την τεκμηριωμενη γνωμη σας.Οποιος εχει παρει ας μας δωσει τα φωτα του...

δεν εχω παρει ποτε απο ebay αλλα απο αυτα που γραφει μαλλον ειναι οκ,εκτως απο την τιμη που ειναι αρκετα κατω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/152050086411

Παρακαλω για την τεκμηριωμενη γνωμη σας.Οποιος εχει παρει ας μας δωσει τα φωτα του...

Εχω ψωνίσει από τον συγκεκριμένο πωλητή ένα G2 του γιού μου.

 

Είναι αξιόπιστος και το τηλέφωνο ήταν μια χαρά.

Μετά από 7 μήνες είχε μια πτώση (χωρίς εμφανή χτυπήματα) και υπολειτουργούσε το digitazirer, και κατόπιν συνεννόησης το έστειλα πίσω για επισκευή ( εγγύηση 12 μήνες δίνει)

 

Το έλαβε πριν μια εβδομάδα και μου στέλνει άλλη συσκευή πίσω.

Αρα αξιόπιστος και στην εγγύηση που δίνει.

 

Τώρα αν τα τηλέφωνα είναι refurbished σε άριστη κατάσταση, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος να στο πω....

Εγώ πάντως που άνοιξα το G2 για να κάνω έναν έλεγχο επαφών, είδα 2 καλωδιοταινίες να έχουν γραμμένα νούμερα με μαρκαδόρο.....

Δεν ξέρω αν έτσι είναι σε όλα ή υποδηλώνει ότι το τηλέφωνο ήταν επισκευασμένο....

Στην τιμή που τα δίνει πάντως νομίζω αξίζει το όποιο ρίσκο....

Η απόφαση δική σου.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα τελευταία ότι όταν βάζω το κινητό να φορτίσει και παράλληλα το χρησιμοποιώ για σερφαρισμα ας πούμε δεν ανεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας. Πιστεύετε ότι είμαι για καινούρια?

Πριν πας για μπαταρία δοκίμασε με άλλο καλώδιο (γνήσιο ή αντίστοιχων προδιαγραφών).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην τελευταία official και λέω να πάω προς custom αρκεί:

1) να μη χάσω καθόλου ποιότητα σε κάμερα

2) να αξίζει τον κόπο όσον αφορά σε επιδόσεις και αυτονομία/χρόνο φόρτισης μπαταρίας..

 

Υπάρχει καμία τέτοια Rom?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι stock based τότε ναι υπάρχουν πολλές και δεν χάνεις σε κάμερα, αυτονομία,ταχύτητα κλπ. Βέβαια μπορεί να έχουν κάποια μικροπροβληματα αλλά μπορείς τουλάχιστον να δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην τελευταία official και λέω να πάω προς custom αρκεί:

1) να μη χάσω καθόλου ποιότητα σε κάμερα

2) να αξίζει τον κόπο όσον αφορά σε επιδόσεις και αυτονομία/χρόνο φόρτισης μπαταρίας..

 

Υπάρχει καμία τέτοια Rom?

Μην περιμένεις όμως τρελές αποκλίσεις στην επίδοση σε σχέση με την στοκ.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην τελευταία official και λέω να πάω προς custom αρκεί:

1) να μη χάσω καθόλου ποιότητα σε κάμερα

2) να αξίζει τον κόπο όσον αφορά σε επιδόσεις και αυτονομία/χρόνο φόρτισης μπαταρίας..

 

Υπάρχει καμία τέτοια Rom?

προτεινω τις εξης 2 ρομ.fulmics και zoerom.εχουν η πρωτη εμφανιση και εφαρμογες απο g5 και σε μικροτερο βαθμο η δευτερη.και οι δυο ειναι stockbased.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

προτεινω τις εξης 2 ρομ.fulmics και zoerom.εχουν η πρωτη εμφανιση και εφαρμογες απο g5 και σε μικροτερο βαθμο η δευτερη.και οι δυο ειναι stockbased.

 

Βλέπω έχουν και οι δύο stock kernel, οπότε να μην περιμένω μεγάλες αλλαγές σε αυτονομία αλλά ούτε σε χρόνο φόρτισης..

Μιας και το έφερε η κουβέντα, 0->100 είναι καλά σε δυόμιση ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...