Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά έτυχε να πιάσω στα χερια μου ενα 32ρι g3 και παρατήρησα οτι το πάνελ του ήταν ποιο σκοτεινό και το λευκό κιτρίνιζε σε σχεση με το δικο μου g3 πως εξηγητε αυτο;; και αλλη μια φορα το ειδα σε ενα εκθεσιακό κομμάτι...ηθελα να παρω το 32 αλλα φοβαμαι μην τυχη και εχει το ιδιο θεμα η οθονη πως θα το αποφύγω;

Το εχουμε αναφερει πολλες φορες. Ειναι αλλα πανελ...οτι και να παρεις απο το 2015 και μετα θα εχει αυτο το πανελ.

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το εχουμε αναφερει πολλες φορες. Ειναι αλλα πανελ...οτι και να παρεις απο το 2015 και μετα θα εχει αυτο το πανελ.

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση:) ....δηλαδη τα ποιο προσφατα μοντελα εχουν χειροτερο πανελ :worry: ?

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση λογικα ειναι η ιδια...απλα εχουν θερμο κιτρινο και ειναι πιο σκοτεινα. Ισως με ενα καλιμπραρισμα με ρουτ προσβαση αλλαξει τα χρωματα.

 

Η διαφορα οντως υπαρχει και ειναι μεγαλη. Εχει η κοπελα μου 32αρι του 15 και τα εβαλα διπλα.

 

Δειτε τα ποσταρισματα 13584 και 13585

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας! :rolleyes:

Σκέφτομαι να αγοράσω το Lg G3 3/32 όμως θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα γιατί χάθηκα λίγο διαβάζοντας το θέμα!

Από ότι είδα λένε αρκετοί πως οι καινούριες παρτίδες έχουν χειρότερη ποιοτικά οθόνη από τις παλιές, είναι αλήθεια αυτό ; Και αν ναι σε σημαντικό βαθμό που αποτελεί αιτία αποφυγής της αγοράς ;

Επίσης στις καινούριες παρτίδες εξακολουθεί να εμφανίζεται το πρόβλημα με τις ρωγμές που έχει αναφερθεί ;

 

Και τέλος, αξίζει σήμερα η αγορά του σε τιμή περίπου 300 ευρώ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η ρωγμη ειναι λαχειο...δεν εχει σχεση με την παρτιδα. Η νεεις οθονες ειναι πιο σκοτεινες και με θερμο ασπρο. Μαλλον ειναι θεμα καλιμπραρισματος και με "πειραγμα" αλλαζει.

Το αν αξιζει εσυ θα το κρινεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση είναι η ίδια φυσικά. Βοηθά περισσότερο στο διάβασμα σερφάρισμα όπως και στους εξωτερικούς χώρους έχει αρκετά καλή συμπεριφορά.Ήμουν ο πρώτος ουσιαστικά που αναφέρθηκα κι επίσημα στην lg για το θέμα αυτό με τις οθόνες. Επίσης στα βίντεο δεν θα καταλάβεις τιποτα η διαφορά είναι μικρή εκεί.Με κάποια εφαρμογή δωρεάν από το play store κάνεις καλή δουλειά και η εικόνα μεταμορφώνεται φυσικά προς το καλύτερο. Αν δε το ρουταρεις και δεις δείγματα ρυθμίσεων είτε εδώ μέσα που έχουν αναφερθεί παλιότερα από άλλους είτε στο ίντερνετ γενικά , τότε την εικόνα την στήνεις όπως πραγματικά θέλεις. Προσωπικά επειδή αρχικά κινήθηκα για αλλαγή αντικατάσταση οθόνης πλαισίου πάνε πακέτο αυτά αίτημα που έγινε δεκτό κατευθείαν από την επίσημη αντιπροσωπεία και με την συγκατάθεση φυσικά του ΣΕΡΒΙΣ , ενώ προχώρησαν την διαδικασία και οι τρεις οθόνες που εβαλαν πάνω καινούριες ήταν χειρότερες από την δικιά μου όπως είχε βγει το κινητό από το εργοστάσιο. Έτσι παρέμεινα με την αρχική δική του την οποία ρύθμισα μόνος μου φέρνοντάς την στα γούστα μου όπως έχω γράψει κ πρόσφατα σε μερικές σελίδες πιο πίσω. Κατά τα άλλα η συσκευή πραγματικά θαυμάσια ειδικά με την quick circle θήκη την δικιά της , θερμοκρασίες τίποτα τελείως φυσιολογικη συμπεριφορά γρηγορακι για τα γούστα μου κ κάτι σημαντικό το κρύσταλλο μετά από χρήση δεν σου αφήνει αυτή τη λιπαρότητα από την επαφή των δακτύλων όπως ήταν στο g2 και πολύ περισσότερο στο παλιό μου xperia Z ( πολύ λίπος αδελφέ είχε γράψει κάποιος τότε γελούσα βέβαια αλλά στην πορεία κατάλαβα πόσο δίκιο είχε πέρα του αστείου της υπόθεσης).Αυτά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με πολύ απλά λόγια είναι σαν να έχει κάποιος την οθόνη του υπολογιστή του κατι μεταξύ mode διαβάσματος και mode χρήστη ,ενω οι καλύτερες οθόνες έχουν καλιμπραριστει σε mode φωτογραφιας πιο κρυστάλλινο με μεγαλύτερη φωτεινότητα και οξύτητα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας! :rolleyes:

Σκέφτομαι να αγοράσω το Lg G3 3/32 όμως θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα γιατί χάθηκα λίγο διαβάζοντας το θέμα!

Από ότι είδα λένε αρκετοί πως οι καινούριες παρτίδες έχουν χειρότερη ποιοτικά οθόνη από τις παλιές, είναι αλήθεια αυτό ; Και αν ναι σε σημαντικό βαθμό που αποτελεί αιτία αποφυγής της αγοράς ;

Επίσης στις καινούριες παρτίδες εξακολουθεί να εμφανίζεται το πρόβλημα με τις ρωγμές που έχει αναφερθεί ;

 

Και τέλος, αξίζει σήμερα η αγορά του σε τιμή περίπου 300 ευρώ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλή σου μέρα. Λοιπόν.

 

1. Ρωγμή.

Είναι λαχείο όπως λέει ένας φίλος πιο πάνω. Έχω την αίσθηση ότι τυχαίνει στους περισσότερους βέβαια. Αλλά αφού το ξέρει η LG και το αλλάζει, μικραίνει το πρόβλημα.

2. Οθόνη.

Όλες οι οθόνες του είναι ποιοτικά καλές. Οι πιο νέες παρτίδες έχουν πιο ζεστό λευκό και δεν φαίνονται τόσο καλές σε σύγκριση με τις πρώτες παρτίδες. Θα την βλέπεις και θα σου αρέσει πάρα πολύ. Αν την βάλεις δίπλα δίπλα με κάποια από τις πρώτες παρτίδες θα δεις μια μικρή διαφορά. Σε σύγκριση με οθόνες άλλων εταιρειών πάλι θα έχεις καλύτερη οθόνη.

3. Τιμή.

Ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτή την τιμή, με αυτά τα χαρακτηριστικά από επώνυμες μάρκες στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το κινητό.

Μετάβαση από lg nexus 4.

Το κινητό είναι απλά στολίδι.

Έχω την έκδοση 3GB ram 32 GB χώρου.

Antutu 50.425 εκδοση 6.0.1

Τέλος sn. 510

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και καλοδουλευτο να είναι.Ίδια σειρά με το δικό μου 510.Απόλαυσε το.!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με lg σχετικά με την δική μου ρωγμή και θα πάει για σέρβις.

Δεν μου ανέφεραν αντικατάσταση αλλά επισκευή της συσκευής. Συγκεκριμένα αλλαγή το εξωτερικό καλούπι και η οθόνη.

 

Και η ερώτηση του άσχετου...

 

πως κάνω backup?

όλα τα αποθηκευμένα τα έχω στην sd , χρειάζεται?

Να το συγχρονίσω με το pc suite? Τι θα κερδίσω?

Να πάρω backup από το ίδιο το κινητό με την σχετική εφαρμογή της lg και να το αποθηκεύσω στην κάρτα? Γίνεται από εκεί μετά restore?

Θα γίνει backup και στις εφαρμογές ή μόνο στα αποθηκευμένα αρχεία?

Το δωρεάν navigon από το amazon underground την πρωτοχρονιά θα ξαναλειτουργήσει?

Τον σκύλο να τον βγάλω για κατούρημα?

Why God , why me???

 

Αυτά, παρακαλώ τους γνώστες να με διαφωτίσουν :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση γυρω στις αρχές φεβρουαρίου κλεινω χρόνο με το 16αρι μου(2 χρονια εγγυηση δεν έχουμε?)..σκέφτομαιι να το στείλω για αλλαγή πλαισίου έχει την κλασσική ρωγμη ;)..;έχω όμως 2 γρατζουνίες πλάγια απο πτώση οπου βγήκε το κινητό απο φλιπ θήκη..σε περίπτωση που δεν το δεχτούν στην εγγυηση..θα με ενημερώσουν η θα προβούν στην αλλαγή με χρέωση δικιά μου?σορρυ για το πρήξιμο αλλα δεν είμαστε και για εξτρα έξοδα..δεν με έχει εμφανίσει την παραμικρή δυσλειτουργεια φτου φτου!!τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.... παιδιά έχω και εγώ ρωγμές μια πάνω μια κάτω ...και με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι αν πρέπει να το στείλω..το θέμα είναι .γιατί να αλλάζουν οθόνη ενώ είναι μόνο το πλαίσιο ...ας μου πει κάποιος.. ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.... παιδιά έχω και εγώ ρωγμές μια πάνω μια κάτω ...και με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι αν πρέπει να το στείλω..το θέμα είναι .γιατί να αλλάζουν οθόνη ενώ είναι μόνο το πλαίσιο ...ας μου πει κάποιος.. ευχαριστώ.

Για να μην ξεκολάνε - κολάνε την οθόνη στο πλαίσιο, με ενδεχόμενο αποτέλεσμα μη σωστής εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με lg σχετικά με την δική μου ρωγμή και θα πάει για σέρβις.

Δεν μου ανέφεραν αντικατάσταση αλλά επισκευή της συσκευής. Συγκεκριμένα αλλαγή το εξωτερικό καλούπι και η οθόνη.

 

Και η ερώτηση του άσχετου...

 

πως κάνω backup?

όλα τα αποθηκευμένα τα έχω στην sd , χρειάζεται?

Να το συγχρονίσω με το pc suite? Τι θα κερδίσω?

Να πάρω backup από το ίδιο το κινητό με την σχετική εφαρμογή της lg και να το αποθηκεύσω στην κάρτα? Γίνεται από εκεί μετά restore?

Θα γίνει backup και στις εφαρμογές ή μόνο στα αποθηκευμένα αρχεία?

Το δωρεάν navigon από το amazon underground την πρωτοχρονιά θα ξαναλειτουργήσει?

Τον σκύλο να τον βγάλω για κατούρημα?

Why God , why me???

 

Αυτά, παρακαλώ τους γνώστες να με διαφωτίσουν :(

 

ερώτηση!!!γρατζουνίες απο πτώση έχει το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

το messenger δεν μου βγαζει στην αρχικη την φατσα σε κυκλο με αυτον που μου εστειλε μηνυμα την απεγκατεστησα και την ξαναπερασα αλλα παλι τα ιδια ακουγεται ο ηχος το βγαζει στην μπαρα αλλα οχι εκεινο το κυκλακι που το σερνεις.....καμια ιδεα???βασικα viber messenger fb τα εχετε βγαλει απο το dozer??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση γυρω στις αρχές φεβρουαρίου κλεινω χρόνο με το 16αρι μου(2 χρονια εγγυηση δεν έχουμε?)..σκέφτομαιι να το στείλω για αλλαγή πλαισίου έχει την κλασσική ρωγμη ;)..;έχω όμως 2 γρατζουνίες πλάγια απο πτώση οπου βγήκε το κινητό απο φλιπ θήκη..σε περίπτωση που δεν το δεχτούν στην εγγυηση..θα με ενημερώσουν η θα προβούν στην αλλαγή με χρέωση δικιά μου?σορρυ για το πρήξιμο αλλα δεν είμαστε και για εξτρα έξοδα..δεν με έχει εμφανίσει την παραμικρή δυσλειτουργεια φτου φτου!!τι λέτε?

Εχει αναφερθεί εδώ περίπτωση με σημάδια από πτώση που έγινε αλλαγή εντός εγγύησης, όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που το έβγαλαν εκτός.

Για σιγουριά πάρε τηλεφωνο Procordia.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί εδώ περίπτωση με σημάδια από πτώση που έγινε αλλαγή εντός εγγύησης, όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που το έβγαλαν εκτός.

Για σιγουριά πάρε τηλεφωνο Procordia.

 

θα τους στείλω δηλαδή την συσκευη μου και θα μου απαντήσουν αν ειναι εντός?

Link to comment
Share on other sites

θα τους στείλω δηλαδή την συσκευη μου και θα μου απαντήσουν αν ειναι εντός?

Παρε τηλ πριν τη στείλεις και εξηγησε τους την κατάσταση. Ετσι κι αλλοιώς η ρωγμή είναι καθαρά αισθητικό θέμα οπότε και έτσι να μείνεις δεν δημιουργεί άλλο πρόβλημα. Ασε που αν έχεις περσινή συσκευή έχεις μάλλον και ποιοτικότερη οθόνη από αυτές που βάζουν τώρα, όπως έχει αναφερθεί από αρκετά παιδιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση!!!γρατζουνίες απο πτώση έχει το δικό σου?

 

όχι , είναι από την πρώτη μέρα σε θήκη (circle) και tempered glass οποίο και θα χαθεί και θα πρέπει να αγοράσω νέο. Είναι σαν καινούριο.

 

Επίσης πρώτα επικοινώνησα με την εταιρεία arvato (την ανέφερε ως εγγύηση το τιμολόγιο αγοράς από το κατάστημα στις λεπτομέρειες) και κάνανε τους κινέζους πως δεν γνώριζαν την βλάβη από την lg επίσημα.

Μόλις το ανέφερα στην lg εννοείται πως γνωρίζανε το πρόβλημα και μου δώσανε η procordia για επικοινωνία.

Edited by kostanen
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση γυρω στις αρχές φεβρουαρίου κλεινω χρόνο με το 16αρι μου(2 χρονια εγγυηση δεν έχουμε?)..σκέφτομαιι να το στείλω για αλλαγή πλαισίου έχει την κλασσική ρωγμη ;)..;έχω όμως 2 γρατζουνίες πλάγια απο πτώση οπου βγήκε το κινητό απο φλιπ θήκη..σε περίπτωση που δεν το δεχτούν στην εγγυηση..θα με ενημερώσουν η θα προβούν στην αλλαγή με χρέωση δικιά μου?σορρυ για το πρήξιμο αλλα δεν είμαστε και για εξτρα έξοδα..δεν με έχει εμφανίσει την παραμικρή δυσλειτουργεια φτου φτου!!τι λέτε?

 

Η Procordia(το service της Lg στην Ελλάδα), θα σε ενημερώσει μόνο όταν η επισκευή του κινητού δεν καλυφθεί από την εγγύηση και χρειαστεί να καταβάλεις ένα χρηματικό ποσό για την επισκευή. Αν η επισκευή τελικά καλυφθεί από την εγγύηση και δεν χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα, τότε απλά σου στέλνουν το κινητό πίσω χωρίς καμία ενημέρωση και επισκευασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το κινητό.

Μετάβαση από lg nexus 4.

Το κινητό είναι απλά στολίδι.

Έχω την έκδοση 3GB ram 32 GB χώρου.

Antutu 50.425 εκδοση 6.0.1

Τέλος sn. 510

 

μολις μιλησα με εξυπηρετηση πελατων lg και μου ειπαν οτι η αναβαθμιση του κινητου μου σε android 6 θα γινει μεσω του προγραμματος lg mobile support tool και οχι μεσω του lg pc suite.

Επισης επειδη δεν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας αλλα απο France λεει οτι ουτε OTA μπορει να γινει γιατι θα προσπαθει να βρει την ελληνικη εκδοση και θα παθαινει κοκομπλοκο.

Αυτα

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με εξυπηρετηση πελατων lg και μου ειπαν οτι η αναβαθμιση του κινητου μου σε android 6 θα γινει μεσω του προγραμματος lg mobile support tool και οχι μεσω του lg pc suite.

Επισης επειδη δεν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας αλλα απο France λεει οτι ουτε OTA μπορει να γινει γιατι θα προσπαθει να βρει την ελληνικη εκδοση και θα παθαινει κοκομπλοκο.

Αυτα

Παραμύθια σου λένε.

ΟΤΑ έρχεται οποιασδηπτε χώρας και νάχεις, αρκεί να μην έχεις πειραγμένη συσκευή.

Για την 6 δεν είμαι σίγουρος αν θάρθει ΟΤΑ, αλλά είναι το πιθανότερο. Δεν βλέπω γιατί αφού στο G3 όλες μέχρι τώρα ήρθαν ΟΤΑ να μην έρθει η 6.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άσχημο που διαπίστωσα είναι οτι δεν υπάρχει το κουμπί εγγραφή συνομιλίας οταν μιλαε με κάποιον. Το ειχε το κινεζικο λενοβο των 130 ευρώ που είχα. Απογοήτευση . κατέβασα ενα πρόγραμμα απο πλει στορ αλλά δεν είναι βολικό. Πρεπει να εχεις το προγραμμα ανοιχτο απο πριν για να γινει εγγραφη συνομιλίας...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...