Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο ερωτήσεις:

1. Καινούργιο G3 με 1-2 φορές πλήρη φόρτιση και Kit-Kat (δεν σκοποεύω να το αλλάξω σε Lolipop).

Με ανοιχτό το WiFi συνεχώς ανοιχτό καμμία εφαρμογή στο background (μόνο τα notifications του Google και toy FB που έρχονται) και την οθόνη κλειστή από 100% το βράδυ βρίσκεται στο 90% το άλλο πρωί μετά από 12 ώρες χωρίς να κάνω κάτι άλλο (αφού κοιμάμαι :lol:).

Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

2. Από που ρυθμίζεται το 4G? Μήπως πρέπει να αλλάξω την κάρτα sim που την είχα στο παλιό μου κινητό Iphone 4? Επίσης δεν δείχνει πουθενά ότι ρυθμίζεται σε 3G. Το παίρνει αυτόματα από την ενεργοποίηση των δεδομένων?

 

Σε γενικές γραμμές καλό μου φαίνεται αν και το θέμα με την μπαταρία με ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μάλλον κακώς ήταν συμπέρασμα και όχι ειρωνεία. Το δύο τρία άτομα είναι ένας σεβαστος αριθμός απαντήσεων σε μια ερώτηση, ειδικά όταν οι 2-3 σου είπαν ακριβώς το ίδιο ότι δεν χρειάζεται antivirus είναι 100% συμφωνία στην ερώτηση που έκανες.

 

 

3 άτομα είναι για σένα μεγάλος αριθμός θα μου επιτρέψεις όμως για μένα να είναι μικρός. Όσο για το συμπέρασμα πιστεύω ότι μπορώ να διαφωνήσω γιατί δεν ρώτησα αν χρειάζεται antivirus γιατί για μένα χρειάζεται οποσδήποτε εγώ ρώτησα ποιο ειναι καλό.

 

Δες εγώ τη ρώτησα

 

Eset Mobile Security & Antivirus τι λέει είναι καλό; βαρύ ξέρει κανείς; Μου έδωσαν ένα Premium να το βάλω ;. Καλά lookout σίγουρα δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1. Καινούργιο G3 με 1-2 φορές πλήρη φόρτιση και Kit-Kat (δεν σκοποεύω να το αλλάξω σε Lolipop).

Με ανοιχτό το WiFi συνεχώς ανοιχτό καμμία εφαρμογή στο background (μόνο τα notifications του Google και toy FB που έρχονται) και την οθόνη κλειστή από 100% το βράδυ βρίσκεται στο 90% το άλλο πρωί μετά από 12 ώρες χωρίς να κάνω κάτι άλλο (αφού κοιμάμαι :lol:).

Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

2. Από που ρυθμίζεται το 4G? Μήπως πρέπει να αλλάξω την κάρτα sim που την είχα στο παλιό μου κινητό Iphone 4? Επίσης δεν δείχνει πουθενά ότι ρυθμίζεται σε 3G. Το παίρνει αυτόματα από την ενεργοποίηση των δεδομένων?

 

Σε γενικές γραμμές καλό μου φαίνεται αν και το θέμα με την μπαταρία με ανησυχεί.

 

Στο πρώτο ερώτημα επειδή έχεις λίγες φορτισεις είναι φυσιολογικό, θα φτιάξει κι άλλο αλλά δεν ειναι και πολύ κακος ο χρόνος σου για δώδεκα ώρες αναμονή

 

Στο δεύτερο πρέπει πρώτα να πάρεις τον παροχο σου να σου ενεργοποιησει το 4g αν δεν το έχεις κάνει ποτέ. Όταν σου έρθει μήνυμα ότι σου ενεργοποιηθηκε η υπηρεσία κάνεις ένα restart την συσκευή και είσαι μια χαρά. Μετά πας ρυθμίσεις-δίκτυα - δεδομένα κινητής τηλεφωνίας - πας πάνω δεξιά στις τελιτσες - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και στην λειτουργία δικτύου επιλέγεις το αυτόματο gsm /wcdma /lte

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3 άτομα είναι για σένα μεγάλος αριθμός θα μου επιτρέψεις όμως για μένα να είναι μικρός. Όσο για το συμπέρασμα πιστεύω ότι μπορώ να διαφωνήσω γιατί δεν ρώτησα αν χρειάζεται antivirus γιατί για μένα χρειάζεται οποσδήποτε εγώ ρώτησα ποιο ειναι καλό.

 

Δες εγώ τη ρώτησα

 

Eset Mobile Security & Antivirus τι λέει είναι καλό; βαρύ ξέρει κανείς; Μου έδωσαν ένα Premium να το βάλω ;. Καλά lookout σίγουρα δεν είναι

 

Οπότε για να μένα η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι όχι δεν είναι καλό. Είναι βαρύ και θα κολλάει το κινητό σου. Επίσης θα σου τρώει μπαταρία τσάμπα και βερεσε καθώς δεν κινδυνεύεις από κανέναν ΚΑΤΆ ΤΗΝ ΓΝΏΜΗ ΜΟΥ. Επίσης αν κινδυνευες δεν θα σε εσωνε το antivirus. Επίσης αποδεδειγμενα εταιρίες που πουλάνε τα εν λόγω προγράμματα φυτευουν κακόβουλα λογισμικά για να τους έχεις ανάγκη τουλάχιστον στα pc για κινητά δεν ξέρω. Από κει και πέρα δική σου η συσκευή εσύ αποφασίζεις

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ερώτημα επειδή έχεις λίγες φορτισεις είναι φυσιολογικό, θα φτιάξει κι άλλο αλλά δεν ειναι και πολύ κακος ο χρόνος σου για δώδεκα ώρες αναμονή

 

Στο δεύτερο πρέπει πρώτα να πάρεις τον παροχο σου να σου ενεργοποιησει το 4g αν δεν το έχεις κάνει ποτέ. Όταν σου έρθει μήνυμα ότι σου ενεργοποιηθηκε η υπηρεσία κάνεις ένα restart την συσκευή και είσαι μια χαρά. Μετά πας ρυθμίσεις-δίκτυα - δεδομένα κινητής τηλεφωνίας - πας πάνω δεξιά στις τελιτσες - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και στην λειτουργία δικτύου επιλέγεις το αυτόματο gsm /wcdma /lte

 

Ευχαριστώ takaros. :)

Από την εμπειρία σου μετά από πόσες φορτίσεις θα δω τη βελτίωση?

Επίσης υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να απενεργοποιήσω για να αυξήσω τη διάρκεια της μπαταρίας?

 

Όντως δεν έχω ζητήσει ποτέ ενεργοποίηση 4G. Άλλωστε το IPHONE 4 που είχα τα τελευταία 6 χρόνια δεν είχε τέτοια δυνατότητα..

Θα το κάνω όπως είπες και αν δω κάποια δυσκολία θα ξαναποστάρω..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα περίπου μετά από 7-8 κύκλους φορτισης αλλά και πάλι στο 12ωρο δεν είναι και άσχημα το 10% με το wifi on εφόσον δεν το έχεις βάλει να κλείνει αυτόματα όταν το κινητό είναι σε αναμονή. Γενικα η μπαταρία του κινητού δεν είναι και το καλύτερο του αλλά είναι αξιοπρεπής, με νορμάλ χρήση θα σε βγάζει την μέρα. Υπολόγισε ότι με data όλη μέρα ανοιχτό εμένα μου βγάζει από 2:30-3:30 οθόνη με Facebook, whats up, ράδιο,YouTube και 6-7 κλήσεις, μεικτό wifi και 4g από 3:30-4:30 οθόνη με την ίδια χρήση και με μόνο wifi από 4:30-5:45max οθόνη επίσης με την ίδια χρήση. Όλα αυτά εντός 24ωρου σε 48ωρο δηλαδή αν αυξάνονται οι ώρες αναμονής μειώνονται η ώρες οθόνης αλλά κάθε βράδυ το βάζω για φόρτιση είτε έχει 5% είτε έχει 45%

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα περίπου μετά από 7-8 κύκλους φορτισης αλλά και πάλι στο 12ωρο δεν είναι και άσχημα το 10% με το wifi on εφόσον δεν το έχεις βάλει να κλείνει αυτόματα όταν το κινητό είναι σε αναμονή. Γενικα η μπαταρία του κινητού δεν είναι και το καλύτερο του αλλά είναι αξιοπρεπής, με νορμάλ χρήση θα σε βγάζει την μέρα. Υπολόγισε ότι με data όλη μέρα ανοιχτό εμένα μου βγάζει από 2:30-3:30 οθόνη με Facebook, whats up, ράδιο,YouTube και 6-7 κλήσεις, μεικτό wifi και 4g από 3:30-4:30 οθόνη με την ίδια χρήση και με μόνο wifi από 4:30-5:45max οθόνη επίσης με την ίδια χρήση. Όλα αυτά εντός 24ωρου σε 48ωρο δηλαδή αν αυξάνονται οι ώρες αναμονής μειώνονται η ώρες οθόνης αλλά κάθε βράδυ το βάζω για φόρτιση είτε έχει 5% είτε έχει 45%

 

Οκ takaros κατάλαβα..

Βρήκα και τη ρύθμιση για το WiFi να απενεργοποιείται στην αναμονή.

Κάτι άλλο από άχρηστα προγράμματα κατά τη γνώμη σου για να "βοηθήσω" λιγουλάκι ακόμα τη μπαταρία?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Οκ takaros κατάλαβα..

Βρήκα και τη ρύθμιση για το WiFi να απενεργοποιείται στην αναμονή.

Κάτι άλλο από άχρηστα προγράμματα κατά τη γνώμη σου για να "βοηθήσω" λιγουλάκι ακόμα τη μπαταρία?

Thanks!

Άχρηστα από αυτά που έχει μέσα ήδη προεγκατεστημενα πρέπει να είσαι root για να τα βγάλεις. Αλλά και πάλι δεν βλέπω τουλάχιστον στο δικό μου να τρώνε μπαταρία (είμαι στοκ) απλά μην βάλεις προγράμματα τύπου clean Master, antivirus και τέτοια γιατί θα στο τσακισουν το κινητό και δεν χρειάζονται κιόλας

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως και εισαι εδω τοτε?

 

Βοηθάω κάποιον που μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχες δοκιμασει ρισετ?σε ρωταω για ξερω τι θα κανω..

Είναι root το τηλέφωνο σου?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειχες δοκιμασει ρισετ?σε ρωταω για ξερω τι θα κανω..

 

Κάντου ένα reset. Εμένα δυστυχώς μου το έβγαζε όποτε ήθελε. Μπορεί μετά από μία επανεκκίνηση να μην το ζήταγε αλλά την τρίτη επανεκκίνηση να το ζητήσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάντου ένα reset. Εμένα δυστυχώς μου το έβγαζε όποτε ήθελε. Μπορεί μετά από μία επανεκκίνηση να μην το ζήταγε αλλά την τρίτη επανεκκίνηση να το ζητήσει.

Σαν να μην μπορεί να κρατήσει τη έχεις προεπιλεξει δηλαδή μνήμη τηλεφώνου ή κάρτα μνήμης.. Μάλιστα... Εγώ δεν έχω βάλει sd λόγω 32gb δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα. Κωνσταντίνε το noteli καλό τελικά?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάντου ένα reset. Εμένα δυστυχώς μου το έβγαζε όποτε ήθελε. Μπορεί μετά από μία επανεκκίνηση να μην το ζήταγε αλλά την τρίτη επανεκκίνηση να το ζητήσει.

 

δηλαδη-του εκανες ρισετ και παρολαυτα μπορει να στο ξαναεκανε(?).

επειδη μου μοιαζει software και οχι hardware προβλημα(στην επανκινηση την βλεπει το τηλεφωνο την sd αλλα η φωτογραφικη ξαναρωταει..)

να του εκανα ενα περασμα ρομ παλι μηπως το στελνω τσαμπα?

ευχαιρστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν να μην μπορεί να κρατήσει τη έχεις προεπιλεξει δηλαδή μνήμη τηλεφώνου ή κάρτα μνήμης.. Μάλιστα... Εγώ δεν έχω βάλει sd λόγω 32gb δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα. Κωνσταντίνε το noteli καλό τελικά?

 

Τακη-ασε με-ετοιμο για σουτ το εχω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην μπορεί να κρατήσει τη έχεις προεπιλεξει δηλαδή μνήμη τηλεφώνου ή κάρτα μνήμης.. Μάλιστα... Εγώ δεν έχω βάλει sd λόγω 32gb δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα. Κωνσταντίνε το noteli καλό τελικά?

 

Ακριβώς. Δεν μπορεί να κρατήσει την προεπιλογή. Αλλά δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Φυσικά και δεν είναι κάτι κακό να κάνεις ένα ταπ και να το ξαναορίσεις αλλά είναι λίγο σπαστικό να θες να βγάλεις φωτό και να σου πετάει μήνυμα. Θεωρώ την SD τοπ χαρακτηριστικό γιατί κουβαλάω πολύ πράμα μαζί μου. Τώρα θέλω να πάρω μία 64άρα να κάνω τη δουλειά μου μιας και έχει πέσει και η τιμή της.

Το notέλι είναι άλλη κατηγορία..;)

 

dp8, δεν νομίζω ότι το πέρασμα από πάνω θα βοηθήσει. Καλύτερα να του τραβήξεις μία επιδιόρθωση να τα χάσεις όλα και να το ξαναστήσεις σιγά σιγά. Εγώ, φυσικά, δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία γιατί όπως είπα δεν μου το έκανε σε όλες τις επανεκκινήσεις. Επίσης για να το ξαναστήσω έπρεπε να φάω μία ολόκληρη μέρα. Οπότε... έζησα με αυτό. Και σου ξαναλέω, όταν η συσκευή σου έχει παρουσιάσει πολύ περισσότερα προβλήματα, αυτό είναι το λιγότερο για μένα.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν μπορεί να κρατήσει την προεπιλογή. Αλλά δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Φυσικά και δεν είναι κάτι κακό να κάνεις ένα ταπ και να το ξαναορίσεις αλλά είναι λίγο σπαστικό να θες να βγάλεις φωτό και να σου πετάει μήνυμα. Θεωρώ την SD τοπ χαρακτηριστικό γιατί κουβαλάω πολύ πράμα μαζί μου. Τώρα θέλω να πάρω μία 64άρα να κάνω τη δουλειά μου μιας και έχει πέσει και η τιμή της.

Το notέλι είναι άλλη κατηγορία..;)

 

dp8, δεν νομίζω ότι το πέρασμα από πάνω θα βοηθήσει. Καλύτερα να του τραβήξεις μία επιδιόρθωση να τα χάσεις όλα και να το ξαναστήσεις σιγά σιγά. Εγώ, φυσικά, δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία γιατί όπως είπα δεν μου το έκανε σε όλες τις επανεκκινήσεις. Επίσης για να το ξαναστήσω έπρεπε να φάω μία ολόκληρη μέρα. Οπότε... έζησα με αυτό. Και σου ξαναλέω, όταν η συσκευή σου έχει παρουσιάσει πολύ περισσότερα προβλήματα, αυτό είναι το λιγότερο για μένα.

 

 

μαλιστα..:rolleyes:

επειδη υπαρχει και η πιθανοτητα να το ξανακανει και μετα το περασμα της ρομ και να παει service,,κατεβαζω αυτην που μου υπεδειξε

το lg from.δεν νομιζω να φαινεται και να μου πουν οτι την εχω περασει μονος μου και δεν ισχυει η εγγηυση?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν μπορεί να κρατήσει την προεπιλογή. Αλλά δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Φυσικά και δεν είναι κάτι κακό να κάνεις ένα ταπ και να το ξαναορίσεις αλλά είναι λίγο σπαστικό να θες να βγάλεις φωτό και να σου πετάει μήνυμα. Θεωρώ την SD τοπ χαρακτηριστικό γιατί κουβαλάω πολύ πράμα μαζί μου. Τώρα θέλω να πάρω μία 64άρα να κάνω τη δουλειά μου μιας και έχει πέσει και η τιμή της.

Το notέλι είναι άλλη κατηγορία..;)

 

dp8, δεν νομίζω ότι το πέρασμα από πάνω θα βοηθήσει. Καλύτερα να του τραβήξεις μία επιδιόρθωση να τα χάσεις όλα και να το ξαναστήσεις σιγά σιγά. Εγώ, φυσικά, δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία γιατί όπως είπα δεν μου το έκανε σε όλες τις επανεκκινήσεις. Επίσης για να το ξαναστήσω έπρεπε να φάω μία ολόκληρη μέρα. Οπότε... έζησα με αυτό. Και σου ξαναλέω, όταν η συσκευή σου έχει παρουσιάσει πολύ περισσότερα προβλήματα, αυτό είναι το λιγότερο για μένα.

Εννοείται η sd είναι Must απλά έτυχε να μην έχω βάλει γιατί προς το παρόν είμαι οκ με τον χώρο που έχει αλλά το sd slot δεν το διαπραγματευομαι αν με πιάνεις ;)... Φίλε με βλέπω να την κάνω την αμαρτία άμα δεν με σκοτώσει η γυναίκα μου και να το τσιμπαω το noteli.. Το ζαχαρωνω καιρό...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνει vs αλλά σε όλα είναι ένα κλικ (τουλάχιστον) καλύτερο. Απο πλαστικά/σασί μέχρι οθόνη και κάμερα.

 

Εγώ συνάντησα πολλά προβλήματα και πήγα σε μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση. Εσύ αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, μείνε με το G3 ώστε να μην χωρίσεις κιόλας. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνει vs αλλά σε όλα είναι ένα κλικ (τουλάχιστον) καλύτερο. Απο πλαστικά/σασί μέχρι οθόνη και κάμερα.

 

Εγώ συνάντησα πολλά προβλήματα και πήγα σε μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση. Εσύ αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, μείνε με το G3 ώστε να μην χωρίσεις κιόλας. :p

Το note 3 θα δώσω αν είναι το g3 θα το κρατήσω μέχρι τώρα με έχει πάει καλά

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνει vs αλλά σε όλα είναι ένα κλικ (τουλάχιστον) καλύτερο. Απο πλαστικά/σασί μέχρι οθόνη και κάμερα.

 

Εγώ συνάντησα πολλά προβλήματα και πήγα σε μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση. Εσύ αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, μείνε με το G3 ώστε να μην χωρίσεις κιόλας. :p

 

Φιλε δοκιμασες ποτε custom? Σε τι είναι καλυτερο δηλαδή το note? Απλα για να ξέρω ενα περιπου ρωταω...

Παρεμπιπτόντως, οσοι σκεφτεστε η έχετε s6 edge μην αγορασετε την θηκη που εχει ως επίσημη γιατι φαίνεται να γδερνει(και πολυ μαλιστα) το κινητο.. Μιλαω για την φλιπ....

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω πμ για να μην κουράζουμε το νήμα. :)

 

Δεκτο... :-)..... Παιδες νιωθω οτι θα ερθει κατακαλοκαιρα η 5.1.χ

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δοκιμασες ποτε custom? Σε τι είναι καλυτερο δηλαδή το note? Απλα για να ξέρω ενα περιπου ρωταω...

Παρεμπιπτόντως, οσοι σκεφτεστε η έχετε s6 edge μην αγορασετε την θηκη που εχει ως επίσημη γιατι φαίνεται να γδερνει(και πολυ μαλιστα) το κινητο.. Μιλαω για την φλιπ....

 

Τακη-το Note4 το εχει ο αδερφος μου.

δεν θα μπω σε λεπτομερεις αλλων χαρακτηριστικων Vs,παρα μονο οθονη και καμερα,που δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

στο Note4 η amoled δινει ρεστα.μονο και μονο που το μαυρο ειναι μαυρο,φτανει...απο εκει ξεκινανε ολα τα display,ειτε ειναι τηλεορασης,ειτε ειναι κινητου,ειτε ειναι tablet.εαν δεν υπαρχει σωστο και πυκνο μαυρο,εχεις χασει ενα 30% στην εικονα σου.

η δε καμερα,εχω την εντυπωση οτι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε smartphone.επισης παρα την τεραστια επεξεργαστικη του ισχυει και την χορταστικη 5.7 ιντσων οθονη του,σουβλακια δεν ψηνεις σιγουρα στην πλατη του,οσο και να το ζορισεις.

νομιζω οτι η Lg εκανε ενα πολυ μεγαλο λαθος με το g3,φορτωνοντας του μια αχορταγη οθονη πλαισιωμενη με κατωτερο των περιστασεων hardware.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...